SteelSeries Rival 600 Oyuncu Faresi İnceleme

Performans SteelSeries Rival 600 Oyuncu Faresi İnceleme
8.6 Toplam Puan
 • Bölgesel RGB Aydınlatma
 • Çift Sensör Sistemi
 • Hızlı Tepkime Süreleri
 • Programlanabilir 7 Tuş
 • 32 Gram Ekstra Ağırlık
 • Yazılım Arayüzü ve Kullanım Kolaylığı
Favorilerime EkleKaydedildiSilindi 0

SteelSeries Rival 600

SteelSeries, 2018’in başlarında yüksek performans sunan ve bir çok yeniliğe sahip oyuncu farelerinden Rival 600’ü satışa sundu. Piyasaya çıkmasının ardından yerli ve yabancı bir çok web sitesi tarafından yılın oyuncu faresi ünvanını kazanmayı başardı. SteelSeries Rival 600’ü bu kadar farklı ve başarılı kılan teknik ve tasarım özelliklerine şimdi yakından bakalım.

SteelSeries Rival 600 Teknik Özellikler

SteelSeries Rival 600, giriş kısmında belirttiğimiz üzere Türkiye’de ve yurt dışında bir çok web sitesi tarafından 2018’in en başarılı oyuncu faresi seçildi. Bu başarının arkasında ki en büyük özellik ise çift sensöre sahip olması geliyor.

Bu çift sensörden birisi yüksek tarama özelliğine ve TrueMove 3+ teknolojisine sahip optik algılayıcı diğeri ise Lift Off Distance adı verilen optik mesafe algılayıcıdır.

SteelSeries Rival 600 Teknik ve Tasarım Özellikleri

TrueMove 3 optik algılayıcı uygun yüzeylerde sizlere gecikme yaşatmadan, gereksiz hızlanma ve izleme hatasına sebep olmadan her hareketinizi en doğru şekilde algılar.

Optik mesafe sensörü ise farenizi hareket ettirirken yüzeyden kaldırdığınızda oluşan hareketlenmeleri yani imlecin rast gele sapmasını engelleyerek fare üzerinde size daha fazla hakimiyet sağlıyor. Yazılım üzerinden algılama mesafesini de 0.5 mm ile 2 mm arasında değiştirebilmeniz mümkün.

SteelSeries Rival 600, 32-bit ARM mikro işlemcisine sahip ve kendi içinde dahili bir bellek ile geliyor. Bu bellek sayesinde yazılımı aracılığı ile atadığınız tüm özellikleri fareniz ile birlikte taşıyıp istediğiniz an farklı bir bilgisayarda kullanabiliyorsunuz.

SteelSeries Rival 600, bizlere minimum 100 cpi, maksimum 12000 cpi çözünürlülük sunabiliyor. Ayrıca Rival 600 350 IPS’in üzerinde bir tarama hızına çıkabiliyor. Tüm bu işlemleri ise 32-bit ARM işlemcisi (1000 Hz) ile 1 milisaniye aralıklar ile raporlayabiliyor.

Üzerinde 7 adet programlana bilir tuş ile gelen SteelSeries Rival 600, sol ve sağ tıklama tuşlarının 60 milyonluk bir tıklama ömrü bulunuyor.

SteelSeries Rival 600 Teknik ve Tasarım Özellikleri

USB portu üzerinden bağlantı kuran SteelSeries Rival 600’ün bağlantı kablosu 2 metre civarında bir uzunluğa sahip ve farenin kablosuz olarak ağırlığı da 96 gramdır. Ayrıca sahip olduğu 8 adet 4 gramlık ağırlık ile toplam ağırlığı 128 gram oluyor. SteelSeries Rival 600’ün boyutlarına bakacak olursak;

Uzunluk: 131 milimetre
Genişlik: 69 milimetre
Derinlik: 43 milimetre

Farenin boyutlarına değerlendirdiğimizde, genel olarak el yapısı orta ve büyük olan kullanıcılara hitap ettiğini söyleyebiliriz.

SteelSeries Rival 600 Tasarım Özellikleri

SteelSeries Rival 600, 7 adet programlanabilir tuş ile geliyor. Sağ ve sol tıklama tuşlarının altında 60 milyonluk tıklama ömrüne sahip mekanik anahtarlar bulunuyor. Bu mekanik anahtarlar sayesinde her iki tuşunda tıklama hissiyatı ve hareketleri algılaması çok hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Ayrıca bu mekanik anahtarların üzerinde yer alan yumuşak kaplamalı yüzeyler parmaklarımızın sağa ve sola kaymaması için oluklu bir yapıda tasarlanmışlar.

Fare Tekerlerği ve Üst Tuşlar

Diğer taraftan fare tekerleğine bakacak olursak, tıklama ve döndürme için çok büyük bir çaba harcamıyorsunuz. Fakat her yuvarlama hareketinden sonra tekerleğin duruşu size o hissi yansıtıyor. Bu oyuncular açısından yanlış bir hareketin önüne geçmeyi sağlıyor. Ayrıca tekerleğin tıklama yapısıda gayet başarılı. Fare tekerleğinin üzerinde bulunan ince oluklar da parmağınızın kaymasını engelliyor.

Farenin üst tarafında yani fare tekerleğinin hemen üstünde DPI ayarlarını yapabildiğiniz bir tuş bulunuyor. Bu tuş ile oyun oynarken yada günlük kullanım sırasında belirlediğiniz DPI aralıklarına kolayca geçiş yapabiliyorsunuz.

SteelSeries Rival 600 Teknik ve Tasarım Özellikleri

Sol Tuşlar

Sol tarafa bakacak olursak. Burada da 3 adet tuş bulunuyor. Bu tuşlar ergonomik bir yapıda ve kolayca ulaşabiliyorsunuz. Aslında burada el büyüklüğünüz ön plana çıkıyor. Eğer küçük bir el yapısına sahipseniz bu tuşlardan ikisine basmanız çok zor oluyor. Bu 3 tuşa SteelSeries Engine yazılımı ile istediğiniz makroyu atayabiliyorsunuz.

SteelSeries Rival 600, genel olarak fiber ile güçlendirilmiş bir plastik kaplama ile karşımıza çıkıyor. Bağlantı kablosu ise yumuşak bir kauçuk ile kaplanmış. Buda hareket kabiliyetini sınırlamayarak, işinizi çok kolaylaştırıyor.

Farenin sol ve sağ tarafında mıknatıslı iki adet kapak bulunuyor. Bu kapaklar alt taraftan hafif bir güç uygulayarak kolayca açılabiliyor. Bu iki kapağın altında ise her iki tarafta 4 adet ağırlık bölmesi bulunuyor. Oyun sitilinize ve isteğinize göre bu kısımlara 96 gram ile 128 gram aralığında, biri 4 gram olan 4 adet ağırlık takmanız mümkün. Genelde farelerin alt kısmında bulunan bu ağırlıklar SteelSeries Rival 600’de sağ ve sol taraflara yerleştirilmiş. Fare hareketlerinin ve ağırlık merkezinin bu sayede daha kolay kişiselleştirilmesi sağlanmış.

SteelSeries Rival 600 Teknik ve Tasarım Özellikleri

Aydınlatma kısmına bakacak olursak; SteelSeries burada da mükemmel bir iş çıkardığını söyleyebiliriz. SteelSeries Engine yazılımı ile fareniz üzerinde iki şerit halinde yer alan aydınlatma kısımlarını, fare tekerleği üzerinde bulunan kısımı ve SteelSeries logosunu RGB programlanabilir ışıklandırma ile kolayca yönetebiliyorsunuz.

Her şerit üzerinde 3 adet led bulunuyor. Toplamda 8 adet lede sahip olan Rival 600, her birini farklı yapıda aydınlatmayı mümkün kılıyor.[/vc_column_text][vc_column_text]

SteelSeries Engine Yazılımı

SteelSeries Engine yazılımı, Rival 600 kullanan oyuncuların günlük hayatlarında önemli bir yer oynuyor diyebiliriz. Yazılım içerisinde bir çok ayara rahatça ulaşabiliyorsunuz.

Toplamda 3 bölümden oluşan SteelSeries Engine yazılımında, ilk bölüm temel ayarların yapıldığı kısım oluyor.

Temel ayarların yapıldığı bu kısım en kapsamlı bölüm oluyor. Tuşlara atayacağınız makrolar ve görevler, fare kaldırma hassasiyeti, raporlama hızı, derinlik algılama ve elbette DPI ayarları bu kısımda yer alıyor.

Bu kısımda tüm ayarları kolayca yapabiliyorsunuz. Farenin sol tarafında yer alan 3 adet tuşa buradan istediğiniz gibi görev atayabilirsiniz. DPI ayarları, mesafe algılama ve hızlanma gibi bir çok özelliğe ulaşmak kolay fakat tüm bunlarada ince ayar yapmak gerekiyor. Günlük kullanıcılar için biraz fazla sayılsa da ileri düzey oyuncular için bu kısım çok hassas diyebiliriz.

Ayrıca bu ksımda yapacağınız tüm değişiklikler farenizin dahili hafızasına kayıt ediliyor. Farklı bir bilgisayarda farenizi kullanmaya başladığınızda bu özellikler de sabit kalıyor.

Steel Series Rival 600 RGB Aydınlatma Ayarları

Aydınlatma ayarlarının yapıldığı kısıma bakalım. Burada 8 adet farklı aydınlatma alanın olduğunu görüyoruz. Buradan fare aydınlatmasını kolayca değiştirebilirsiniz. Yazılım üzerinde Multi Color Breath, Color Shift, Reaktif Key gibi ön tanımlı olarak bir kaç efektte sunuluyor.

SteelSeries Engine yazılımının son kısımında ise Engine Apps bulunuyor. Genel olarak oyun içinde ve desteklediğini yazılımlar ile ilgili bildirimleri görmenizi sağlayan Engine Apps SteelSeries’in klavyelerinde ön plana çıkıyor ve Rival 600’de de başarılı bir şekilde işliyor. Fakat fare elinizin altında kaldığı için pek bir anlam ifade ettiğini söyleyemeyiz.

SteelSeries Engine Yazılımı Rival 600 Ayarları

SteelSeries Engine yazılımına buradan ulaşabilirsiniz.

Sonuç

SteelSeries Rival 600, sahip olduğu yenilikler ile kullanıcılara, özellikle oyunculara üst düzey performans ve şık bir tasarım sunuyor. Mesafe algılama sensörü, TrueMove 3 optik algılayıcısı ile oyunculara en üst performansı vaat ediyor. RGB aydınlatması, ayarlanabilir ağırlık sistemi ve tüm diğer özellikleri ile etkileyici bir üst düzey oyuncu faresi olduğunu ispatlıyor.

 • Ürün
 • Teknik Özellikler
 • Fotoğraflar
 • Videolar
SteelSeries Rival 600, sahip olduğu yenilikler ile kullanıcılara, özellikle oyunculara üst düzey performans ve şık bir tasarım sunuyor. Mesafe ...
Favorilerime EklendiFavorilerinizden Kaldırıldı 0
Karşılaştır
Sensör Sistemi SteelSeries TrueMove3+ Dual Sensör
Birincil Sensör TrueMove 3 Optik Sensör
İkincil Sensör Optik Mesafe Algılama Sensörü
Kaldırma Mesafesi 0.5 mm - 2.00 mm
İşlemci 32-bit ARM
Bağlantı Arayüzü USB
Programlanabilir Tuş Sayısı 7
Raporlama Hızı 1 Mili Saniye
Çözünürlülük Min: 100 cpi - Maks: 12000 cpi
Dpi/Cpi Ayar Tuşu Var
Dpi/Cpi Hedef Tuşu Yok
Maksimum Hızlanma 50 G
Maksimum Hız 350 ips
USB Bildirme Hızı 1000 Hz - 1 Ms
Tuş Dayanıklılığı 60 Milyon Tıklama
Ayak Dayanıklılığı Belirtilmemiş
Uzunluk 131 mm
Genişlik 69 mm
Derinlik 43 mm
Ağırlık 96 GR - 128 GR Ayarlanabilir
Kablo Uzunluğu 2 Metre
Kablo Yapısı Kauçuk Kaplama
El Uygunluğu Sadece Sağ El
8.6 Toplam Puan
İncelemeks Yorumu

SteelSeries Rival 600, sahip olduğu yenilikler ile kullanıcılara, özellikle oyunculara üst düzey performans ve şık bir tasarım sunuyor. Mesafe algılama sensörü, TrueMove 3 optik algılayıcısı ile oyuncuların her hareketini doğru ve hızlı bir şekilde algılıyor . RGB aydınlatması, ayarlanabilir ağırlık sistemi ve tüm diğer özellikleri ile etkileyici bir üst düzey oyuncu faresi olduğunu ispatlıyor.

Performans
9.5
Ergonomi
9
Fiyat
7.5
Yazılım Desteği
8.5
ARTILAR
 • Bölgesel RGB Aydınlatma
 • Çift Sensör Sistemi
 • Hızlı Tepkime Süreleri
 • Programlanabilir 7 Tuş
 • 32 Gram Ekstra Ağırlık
 • Yazılım Arayüzü ve Kullanım Kolaylığı
EKSİLER
 • Rakiplerine Göre Biraz Pahalı
İncelemeni Ekle
Yorumlarınızı görmekten biz çok mutlu oluruz...

İnceleme ve Yorum Yaz

Toplam puanınız

Karşılaştırma Listesi
 • Toplam (0)
Karşılaştır
0
Arkadaşlarınızla Paylaşın