PlayStation 4 Pro İnceleme – 4K ve HDR İle Yeni Oyun Deneyimi

PlayStation 4 Pro İnceleme başlığı altında bugün  PlayStation 4 Pro’nun teknik ve tasarım özelliklerine değineceğiz. “Yeni konsolu neden tercih etmelisiniz yada etmemelisiniz ?” gibi sorulara cevap vereceğiz.

PlayStation 4 Pro İnceleme

PlayStation 4 hali hazırda güçlü bir oyun konsolu iken, Sony tarafından PlayStation 4’e bir donanımsal bir güncelleme geldi. Bir donanımsal güncelleme diyoruz çünkü PlayStation 4 Pro, PlayStation 4’ün işlemci ve grafik işlem biriminin güçlendirilmiş halidir. Kısaca ara jenerasyon diyebiliriz. Bunun sebebi de Sony’nin 4K ve HDR destekli oyun deneyimine ve gelişen teknolojiye ayak uydurmak istemesidir.

PlayStation 4 Pro Detaylı İnceleme

PlayStation 4 Pro Detaylı İnceleme

PlayStation 4 Pro ile 4K oyun deneyimine geçiş yapan Sony, çıkmış olup ve yeni çıkacak olan oyunların tümünün yeni konsolu desteklediğini yaptığı basın toplantısında bildirmişti. “Mevcut ve önümüzdeki dönemde çıkacak olan tüm PS4 oyunları, hem PS4 hem de PS4 Pro konsollarında oynanacak” diye de altını çizmişti.

Doom, Uncharted 4 ve Rise of the Tomb Raider gibi oyunlar konsolun çıktığı dönemde bu nimetlerden faydalanırken günümüzde ise bir çok oyunu 4K 30 FPS’te oynayabiliyoruz.

PlayStation 4 Pro Teknik Özellikler

PlayStation 4 Pro teknik anlamda baktığımızda gerçekten güçlü bir oyun konsolu olmuş. PlayStation 4’e göre %30 işlemci performansı ve %100 grafik işlemci performansı arttırılmış. Bu sayede 1080p’de oyunları 60 FPS ve 4K’da 30FPS ile oynamak mümkün oluyor.

Sahip olduğu tek yongalı ve özel olarak PS4 Pro için üretilen 8 çekirdekli AMD Jaguar işlemci 2.1 GHz hızında çalışıyor. Grafik biriminde yer alan Amd Radeon Grafik birimi ise 4.2 TFLOP işlem gücüne sahiptir. 1 TB depolama alanı bulunan PlayStation 4 Pro’da 8GB GDDR5 bellekler kullanılıyor.

PlayStation 4’te HDMI portu 1.4’ü destekler iken PlayStation Pro’da HDMI desteği 2.0’a çıkarılmış. Bu sayede 4K ve HDR görüntüyü TV’lere aktarabiliyor. Konsol üzerinde bulunan USB bağlatı portları 3.1 standardında. Ayrıca Bluetooth 2.1’den 4.0’a, Wi-Fi ise 802.11ac’ye güncellenmiş. Bu güncellemeler ile daha hızlı veri aktarımı yapılabilecek.

295 x 327 x 55 mm boyutlarında gelen PlayStation 4 Pro, 3.3 Kg ağırlığı ile dikkat çekiyor. PlayStation 4’e göre hem boyutlarda hem de ağırlıkta artış söz konusu.

PlayStation 4 Pro Tasarım Özellikleri

PlayStation 4 Pro’ya ilk baktığımızda tasarım olarak uzaktan önce ki konsolu andırsa da, aslında tamamen farklı bir yapıda diyebiliriz. Üç katlı yapısı ve siyah renk şeması ile ilk piyasaya sunulan PlayStation 4 Pro’nun daha sonra ki dönemlerde farklı renk şemalarına ve özel oyun konseptlerine sahip olan modelleri ile karşılaştık.

Ön tarafa baktığımızda önce ki dokunmatik tuşların yerini sert basıma sahip tuşlar almış. Sol orta kısımda açma tuşu ve sağ  orta tarafta ise oyun disklerinizi çıkartma işlevini üstlenen sürücü açma tuşu bulunuyor. Sol üst tarafta Sony logosu ve sağ üst tarafta PS4 logosu gayet başarılı ve şık bir şekilde konumlandırılmış. Ön sağ kısımda iki adet USB 3.1 portu bulunuyor. Ayrıca ön tarafta PS4’teki ile aynı yapıda olan Blu-Ray disk sürücüyü görüyoruz. Bu kadar güçlü bir konsolda 4K Blu-Ray sürücünün kullanılmasını isterdik doğrusu.

Sony PlayStation 4 Pro Önden Görünüş

PlayStation 4 Pro’nun arka kısmına baktığımızda 1 adet güç kablosu girişi, 1 adet HDMI 2.0 girişi, 1 adet AUX çıkışı, 1 adet optik çıkış ,1 adet USB 3.1 bağlantısı ve  1 adet ethernet bağlatısının olduğunu görüyoruz.

Sony PlayStation 4 Pro Arka Kısım

Sony PlayStation 4 Pro Arka Kısım

PlayStation 4 Pro’nun alt tarafında ise PlayStation’un sembolü haline gelen tuş karakterlerinden oluşan kauçuk ayakları görüyoruz.

Sony PlayStation 4 Pro Alt Kısım

Sony PlayStation 4 Pro Alt Kısım

Yeni DualShock 4 Özellikleri

Sony PlayStation 4 Pro Yeni DualShock 4

Sony PlayStation 4 Pro Yeni DualShock 4

Yeni DualShock daha önce ki modeller ile aynı özelliklere sahip sadece tasarımsal olarak iyileştirmeler bulunmakta. İlk olarak göze çarpan detay DualShock 4’ün arkasında bulunan aydınlatmayı artık döndürmeye gerek kalmadan ön taraftan da görülüyor olması.

Diğer bir detay ise kullanılan malzeme türünün değiştirilmiş olması. Sony tarafından yapılan açıklama ile yeni DualShock 4 artık kullanma ile aşınmayacak ve uzun süreli oyun deneyimleriniz de ellerinizde daha az terlemeye sebep olacak.

Küçük bir detay olsa da belirtelim istedik daha önce DualShock 4’te kullanılan tuşların rengi siyah iken yeni DualShock 4 ile tuşlar gri renk şeması ile karşımıza çıkıyor.

Sonuç

Dünya’da en çok satılan konsol olmayı başaran PlayStation 4 hali hazırda çok güçlü bir oyun konsolu iken Sony, PlayStation 4 Pro ile çağın ihtiyaçlarını karşılıyor. Günümüzde çıkan oyunların 4K ve HDR desteği sunması PlayStation 4 Pro’yu daha çok alınır hale getiriyor.

İki konsol arasında ki muazzam güç farkı, aralarında ki fiyat farkını görmezden gelecek kadar fazla. Eğer PS4 sahibi değilseniz, yeni bir konsol almak istiyorsanız ve maliyet olarakta sizi sıkıntıya sokmayacak ise PlayStation 4 Pro’yu satın almanızı, fakat elinizde zaten bir PS4 var ise 4K ve HDR destekli bir TV’ye sahip değilseniz, sahip oluncaya kadar beklemenizi öneriyoruz.

PlayStation 4 Pro Detaylı İnceleme başlığı altında sizlere Sony’nin en güçlü oyun konsolu hakkında detaylı bilgiler aktarmaya çalıştık. PlayStation 4 Pro ve yeni DualShock hakkında daha detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

9 Toplam Puan
İncelemeks Yorumu

Dünya'da en çok satılan konsol olmayı başaran PlayStation 4 hali hazırda çok güçlü bir oyun konsolu iken Sony, PlayStation 4 Pro ile çağın ihtiyaçlarını karşılıyor. Günümüzde çıkan çoğu oyunun 4K ve HDR desteği sunması PlayStation 4 Pro'yu daha çok alınır hale getiriyor. PlayStation 4'e göre %30 işlemci performansı ve %100 grafik işlemci performansı sunan PlayStation 4 Pro beğenimizi kazanıyor.

Performans
9
Fiyat
8.5
Tasarım
9
Oyun Desteği
9.5
ARTILAR
 • Yüksek Performans
 • DualShock 4 Tasarımı
 • 4K ve HDR Desteği
 • USB 3.1 Desteği
 • 5 GHz Wi-Fi Desteği
 • Desteklenen Oyunlar
 • Farklı Renk Seçenekleri
EKSİLER
 • Yüksek Güç Tüketimi
 • 4K Blu-Ray Sürücüsü Yok
 • 4K Oyun Deneyimi İçin Bütçeyi Zorlaması
İncelemeni Ekle
Yorumlarınızı görmekten biz çok mutlu oluruz...

İnceleme ve Yorum Yaz

Toplam puanınız

Karşılaştırma Listesi
 • Toplam (0)
Karşılaştır
0
Arkadaşlarınızla Paylaşın