Phanteks Eclipse P350X Mid Tower Bilgisayar Kasası İncelemesi

Fiyat Performans Phanteks Eclipse P350X Mid Tower Bilgisayar Kasası İncelemesi
8.9 Toplam Puan
 • Tasarım
 • Geniş İç Hacim
 • RGB Aydınlatma
 • Kapalı Devre Sıvı Soğutma Sistemi Desteği
 • Kolay Kablo Yönetimi
 • Güç Kaynağı Saklama Alanı
 • Temperli Cam Yan Panel
 • Yapı Kalitesi ve Artılarına Göre Uygun Fiyat
Favorilerime EkleKaydedildiSilindi 0

Phanteks Eclipse P350X incelemesi ile kasanın tüm detaylarına yakından bakıyoruz. Kimlere hitap eder, artıları ve eksileri nelerdir, soğutması nasıl gibi merak edilen tüm soruları cevaplıyoruz…

Bilgisayarınız için en uygun donanımı almak vereceğiniz en önemli kararlardan biridir. Alacağınız donanımın sadece görüntüsüne aldanarak satın almaya niyetleniyorsanız işte orada büyük bir hata yapıyorsunuz. Alacağınız donanım eğer bilgisayar kasası ise en ufak ayrıntıya bile dikkat etmenizde fayda var. Kolay ve düzenli bir kurulum için kablo yönetimi, hava akışı ve ön panel çıkışları gibi temel ayrıntıları ön planda tutmanız gerekmekte. İşte burada seçim alanımız oldukça daralıyor. Bugün sizlere tüm isteklerinize cevap verecek, hem görselliği hem de sunduğu geniş donanım desteği ile ön plana çıkan Phanteks’in Eclipse P350X bilgisayar kasasını inceleyeceğiz. Phanteks Eclipse P350X incelemesi ile bu kasanın tüm detaylarını öğrenip sizlere neler sunacak yakından bakacağız.

Phanteks Eclipse P350X İncelemesi

Phanteks Eclipse P350X inceleme

Phanteks Eclipse P350X incelemesi

Eclipse P350X ile Phanteks, E-ATX anakartları bile destekleyen ve uygun bir fiyata sahip bilgisayar kasası ile karşımıza çıkıyor. Geniş iç hacmi ile bir çok kapalı devre sıvı soğutma sistemini destekleyerek kullanıcıların soğutma sistemleri konusunda daha geniş bir yelpazeye ulaşmasını sağlıyor. Ayrıca Eclipse P350X sahip olduğu RGB aydınlatması ile mükemmel bir görüntü sunuyor. Aydınlatma konusunda bir çok donanım firmasının ürettiği yazılımlara da destek veriyor.

Kağıt üzerinde ve kasaya dışarıdan baktığımızda her türlü donanıma ev sahipliği yapacak ve tasarım olarak mükemmel ve ucuz bir kasa ile karşı karşıyayız diyebiliyoruz. Bakalım pratikte de tüm bu dediklerimizi yapabiliyor muyuz.

Phanteks Eclipse P350X Genel Bakış

Bu incelemenin başında belirttiğimiz gibi Phanteks Eclipse P350X, Mini ITX, Micro-ATX, ATX ve bazı E-ATX anakartlara destek sunabilen Mid Tower (200 x 400 x 455 mm)bir kasadır.

Phanteks Eclipse P350X incelemesi

Phanteks Eclipse P350X

Kasanın dış tarafı siyah renkte geliyor. İç kısım renklendirmesinde ise Phanteks, beyaz ve siyah olmak üzere iki seçenek sunmakta. Kasanın çelik gözdesi oldukça sağlam ve boyalı olan tüm bölgelerde pürüzsüz görünmektedir.

Temperli Cam Yan Panel ve PSU Bölmesi

Sol tarafta yer alan yan panel ile başlayalım. Phanteks burada yan paneli tamamen kaplayan bir temperli cam yerine PSU ve HDD bölmesinin üstünden başlayan bir temperli cam kullanmış. Burada PSU ve HDD bölmesi kasanın sökülemeyen bir parçası olarak karşımıza çıkmakta. Kasa hacminin 1/4’ünü kullanan bu kısımın sol tarafa bakan yeri, temperli cam ile bir bütünlük sağlıyor. Ayrıca iki kısım arasına denk gelecek şekilde bir de RGB Led aydınlatmaya yer verilmiş. Aydınlatma konusuna yazımızın ilerleyen bölümlerinde detaylıca değineceğiz.

Phanteks Eclipse P350X Bilgisayar Kasası Temperli Cam Yan Panel

Phanteks Eclipse P350X Temperli Cam Yan Panel

Temperli cam kasaya dört adet siyah vida ile sabitleniyor. El ile kolayca çıkarabildiğiniz bu vidalar Phanteks kasalarında sürekli gördüğümüz 0,75 mm‘lik siyah renkli olanlardır. Vidaların alt kısımda ise titreşimi engellemek için ince siyah silikon contalar kullanılmış. Bu contalar daha önce ki kasa modellerinde olanlardan biraz daha ince görünüyor. Buda bir süre sonra katılaşmaya başlayan contaların titreşimi engelleyemeyeceği anlamına geliyor.

Kasanın sağ yan paneline baktığımızda ise, bu alanı tamamen kapatan bir yan kapak görüyoruz. Kapak standart bir boya ve pürüzsüzlük ile karşımıza çıkıyor. Arka tarafından 2 adet küçük kelebek vida ile kasanın şasisine bağlanıyor.

Akıllıca Tasarlanmış Şık Ön Panel

Ön panel ilk bakışta oldukça sade görünmekte fakat daha yakından baktığımızda ise küçük ve anlamlı detaylar ortaya çıkıyor. Çıkarılabilir ön panel üst ve alt kısımlardan içeri doğru eğime sahiptir. Panelin sağ ve sol tarafları da aynı şekilde eğimli bir şekilde durmakta. Fakat sağ ve sol tarafta yer alan bu eğimlerin ızgaralı bir yapıda ayrıca toz filtrelerine sahip olması kasa içi hava akışını üst seviyede arttırarak tozlanmayı da minimum seviyeye düşürmektedir. Ön panel üzerinde dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise yukarıdan aşağı doğru konumlandırılmış ince çizgiler halinde olan RGB aydınlatma. Aydınlatma kısımında bu noktaya daha detaylı olarak değineceğiz.

Phanteks Eclipse P350X Ön Panel TasarımıKasanın ön paneli de çıkarılabilir bir yapıda. Bu kısımda hiç bir vida bağlantısı olmadığından kolay bir şekilde çekip çıkarabiliyorsunuz.

Ön paneli çıkardığımızda ise kasa ile birlikte gelen Phanteks 120 mm‘lik bir fan karşımıza çıkıyor. Bu kısıma incelememizin ileri ki bölümlerinde daha detaylı değineceğiz.

Ön panelin hemen alt kısımında ise daha büyük bir yapıda olan HDD sürücülerini taktığımız, hızlı ve kolay erişime sahip 3.5″ sürücü yuvalarını görüyoruz. Bu tasarım oldukça hoşumuza gidiyor. Sürekli kasa montajı ile uğraşan biriyseniz HDD’lerin sökülüp takılması sırasında ki kablo ve vidala zorluğunu bilirsiniz. Phanteks burada bu işi en kolay hale getirmiş diyebiliriz.

Phanteks Eclipse P350X Ön Panel HDD Yuvaları ve Soğutma Bölümü

Phanteks Eclipse P350X Ön Panel HDD Yuvaları ve Soğutma Bölümü

3.5″ sürücü yuvalarının hemen sağ tarafında ise RGB led şeritleri bağlayabildiğimiz üç girişe sahip bir PCB bulunmakta. Bu tasarımı da oldukça beğendik. Çünkü diğer kasa modellerinde, ön panel üzerinde yer alan fanları, soğutma sistemlerini yada toz filtrelerini söküp takarken burada yer alan kablolar çoğu zaman can sıkıcı olabiliyor. Bu tarz bir tasarımla kablolarla uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz.

Üst Panel Bildiğimiz Phanteks Tasarımı

Üst panelin hemen ön tarafında bilgisayarınızın ön panel bağlantıları bulunmaktadır. İlk olarak göze çarpan oval bir yapıda olan ve RGB aydınlatması bulunan güç düğmesi. Güç düğmesinin hemen sağında Phanteks Eclipse P350X ile birlikte gelen RGB led aydınlatmaların rengini ve modunu ayarlayabildiğiniz iki düğme bulunmaktadır. Bu düğmelerin hemen arkasında ses ve mikrofon girişinin yanı sıra USB 3.0 Tip-A bağlantısı yer almaktadır.

Phanteks Eclipse P350X Ön Panel Çıkışlar

Phanteks Eclipse P350X Ön Panel Çıkışlar

Üst panelin geri kalanı soğutma sistemlerine yada fanlara ayrılmış durumda. Bu alana 2 adet 120 yada 140 mm‘lik fan takabiliyorsunuz. Izgaralı bir yapıda olan bu üst kısım aynı zamanda çıkarılabilir manyetik bir toz filtresine sahiptir.  

Arka Kısım Detayları

Eclipse P350X’in arka kısımı oldukça standart bir tasarıma sahiptir. En üst kısımda anakart I/O bağlantılarının yer alacağı açıklık ve hemen sağında 120 mm‘lik bir fan destekleyen ızgaralı alan bulunmaktadır. Orta kısıma doğru indiğimizde 7 adet genişleme yuvası göze çarpıyor. En alt kısımda ise güç kaynağı bölmesi bulunuyor. Güç kaynağı kasaya sağ panel açılarak takılmak zorunda. Yani direkt arka kısımdan takamıyorsunuz. Küçük bir detay olsa da bu kasada da görmek isterdik.

Phanteks Eclipse P350X Arka Kısım

Phanteks Eclipse P350X Arka Kısım

Güç kaynağının hemen altında plastik toz filtresi bulunmakta. Kolay bir şekilde çıkarılabilen bu filtre aynı şekilde yerine takılabiliyor.

İç Tasarıma Genel Bakış

Phanteks Eclipse P350X‘in iç kısmına daha ayrıntılı bakmak için, önce temperli cam yan paneldeki dört adet vidayı sökmemiz gerekiyor. Yan paneli çıkardıktan sonra kasanın geniş iç hacmi ile karşılaşıyoruz. Anakart tepsisi ile yan panel arasında ki fark sayesinde Tower tipi dediğimiz 160 mm’lik yüksek CPU hava soğutma çözümlerine destek sunabiliyor. Ayrıca 400 mm uzunluğunda ki grafik kartlarınızı da takabilirsiniz.

Phanteks Eclipse P350X İç Kısım Tasarımı

Phanteks Eclipse P350X İç Kısım Tasarımı

Diğer dikkat çeken bir ayrıntı ise kolay kablolama için bırakılan boşluklar oluyor. Sisteminizi kurmak istediğiniz de bu boşluklar düzgün bir kablolamaya izin vererek kasa içinin en temiz şekilde görünmesini sağlıyor.

Soğutma Sistemi ve Fan Desteği

P350X üst kısımına baktığımızda 120 mm‘lik yada 140 mm‘ilk 2 adet fana destek sağladığını görüyoruz. 120 mm‘lik fanlar kolay bir şekilde takılabilirken 140 mm‘lik fanlar (anakartınızın mosfet ve fazlarının soğutma bloğu yüksekliğine göre) size biraz sıkıntı yaşatabilir. Çünkü anakart ile fanlarınızın takıldığı kısım arasında ki mesafe 2 cm’dir. Yani tam bir standart fan genişliği kadar.

Üst kısım soğutma sistemlerinin radyatörlerini desteklemez. Ancak ön kısıma rahatlıkla bu radyatörlerinizi takabilirsiniz.

Ön panel 240 ve 280 mm’lik soğutma bloklarına destek sunar. Dilerseniz 120 mm’lik yada 140 mm’lik 2 adet fan da takabilirsiniz.

Güç Kaynağı ve HDD Bölmesi

Güç kaynağı ve 3.5″ disklerinizi barındıran bu kısım kasa içini oldukça düzenli gösteriyor. Güç kaynağından ve HDD’lerinizden çıkan tüm kabloları saklamanın yanı sıra anakartınıza bağlanan USB ve güç kablolarını da gizlemek için bir kaç çizik şeklinde boşluğa izin veriyor.

Phanteks Eclipse P350X SSD PSU Bölmesi ve Kablolama

Phanteks Eclipse P350X PSU Bölmesi

Güç kaynağı bölmesi 250 mm uzunluğa sahip güç kaynaklarına destek verebiliyor. Standart PSU uzunluğunun 200 mm olduğunu düşünürsek bu mesafe oldukça yeterli.

Kasa Sağ Yan Panel Düzeni

Anakartın takıldığı tepsinin arka kısımı kolay kablolama özellikleri ve 3 adet 2.5″ SSD sürücü yuvası ile dikkat çekiyor.

Anakart tepsisinin arka kısımında büyük bir boşluk bulunmakta. Bu boşluk sayesinde işlemci RAM ve diğer donanımlarının yaydığı ısının kolay bir şekilde dağıtılması sağlanıyor.

Diğer taraftan bu kısımda dikkat çeken diğer detaylar arasında kolay kablolama için bırakılan boşluklar ve kancalar yer alıyor. Aynı zamanda sol tarafta yer alan cırt cırtlar ile kabloları kolay bir şekilde bir arada tutabiliyoruz.

Eclipse P350X SSD HDD PSU Bölmesi ve Kablolama

Eclipse P350X SSD HDD PSU Bölmesi ve Kablolama

Anakart tepsisinin hemen alt kısımında 3 adet 2.5″ SSD sürücülerimizi takabildiğimiz yuvalar bulunuyor. Bu yuvalar PSU ve HDD bölmesine çok yakın olduğundan fazlalık olan tüm kabloları bu boşlukta bırakabiliyoruz.

PSU ve HDD bölmesinin sol tarafında 3.5″ disklerimizi takabildiğimiz 2 adet kızaklı yuva bulunuyor. Bu kısıma 2 adet 3.5″ HDD takabiliyoruz. Maliyetten kaçınmak için tasarruf amaçlı sadece 2 adet yuva konması bizleri hayal kırıklığına uğratsa da 3 adet SSD yuvası ile bu durumu dengeliyor diyebiliriz.

RGB Aydınlatma Özellikleri

Phanteks Eclipse P350X‘in en önemli özelliklerinden biri de kasaya dahili olarak gelen D-RGB LED şeritlerdir. Aslına bakarsanız Phanteks’in bu fiyata dahil ettiği bu aydınlatma bizi gerçekten şaşırttı.

Kasanın ön bpanelinde yer alan iki adet düğme ile kasanın hem aydınlatma modunu hem de rekn düzenini belirleyebiliyorsunuz. Aydınlatma modları arasında Sabit Renk, Solunum, Radar, Köpük ve Gökkuşağı adı verilen 5 adet seçenek bulunuyor. 

Ayrıca kasa içerisinde bulunan bu led şeritleri Asus Aura Sync ve MSI Mystic Light yazılımları ile kontrol ederek anakartınız yada bu yazılımlar ile uyumlu diğer donanımlar ile eşleştirebilirsiniz.

Son Karar

Phanteks Eclipse P350X incelemesi ile son dönemlerin en zevkli kasa incelemelerinden birini gerçekleştirdik. Gerçek şu ki fiyat performans oranı çok yüksek bir kasa.

CES 2018‘de Phanteks, Eclipse P350X bilgisayar kasası modelini sergilediğinde benim çok hoşuma gitmişti. Son kullanıcıya ulaşmadan daha da kırpmalar yapılır diye düşünüyordum. Fakat daha da güzel artılar ile bizlere sunuldu. P350X fiyat performans odaklı sistem toplamak isteyen kullanıcılar için gerekli tüm özellikleri içerir. Hatta RGB aydınlatma temperli cam yan panel gibi artıları da bünyesinde barındırır.

P350X ile sistem kurulumu yapmak oldukça kolay. Kurulum sırasında ne montaj ne de kablolama ile ilgili bir sorun yaşamıyorsunuz. Ne kadar sıkıntısız bir kuruluma sahip olduğunu söylesek de siz sistem bileşenlerinizi seçerken lütfen ebatlara ve istediklerinize çok dikkat edin.

Kasanın kolay kurulumu, kablolaması, aydınlatması ve tasarımı oldukça hoşuma gitti. Tek beğenmediğim yada eksi olarak niteleyebileceğim konu ön panelde USB Tip-C bağlantısının olmaması ve kasanın sadece 1 adet 120 mm‘lik Phanteks marka fan ile gelmesi. Tüm bunların fiyat dengesini sağlamak için yapıldığının farkındayım fakat USB Tip-C bağlantısı günümüzün en temel ihtiyaçlarından biri haline geldiğini de unutmamak gerekiyor.

Yurt dışında 70$ ile 75$ gibi bir fiyat aralığında olan Phanteks Eclipse P350X, ” Phanteks Eclipse P350X incelemesi ” başlıklı makalemi yazdığımda ülkemizde 500 TL ile 700 TL fiyat aralığında kullanıcılara sunuluyordu.

Dolar kurunun malum durumu her an fiyat dengesini değiştirdiğinden aslında fiyat verme taraftarı değilim ama sizlere en azından ön bilgi olsun.

Phanteks Eclipse P350X hakkında soru ve görüşlerinizi yorumlar kısımından yada sosyal medya üzerinden bizlere iletebilirsiniz.

 • Ürün
 • Teknik Özellikler
 • Fotoğraflar
 • Videolar
Phanteks Eclipse P350X, 200 x 450 x 455 mm boyutlarında oldukça kompakt fakat bir o kadar da geniş iç hacmi ile ön plana çıkan bir bilgisayar ...
Favorilerime EklendiFavorilerinizden Kaldırıldı 0
Karşılaştır
Kasa Markası
Kasa Yapısı
Kasa Rengi
Ürün Adı Eclipse P350X
Kullanılan Malzeme Çelik, ABS Sert Plastik, Temperli Cam
Anakart Desteği , ,
Güç Kaynağı
Güç Kaynağı Konumu
Yan Panel Sol Panel: Temperli Cam Sağ Panel: İnce Çelik
3.5" Genişleme Yuvası 2
2.5" Genişleme Yuvası 3
Yükseklik 450 mm
Uzunluk 455 mm
Genişlik 200 mm
Maksimum GPU Uzunluğu 400 mm
Maksimum CPU Soğutma Yüksekliği 160 mm
Maksimum PSU Uzunluğu 250 mm
Ağırlık 7.6 KG
Dahili Fan 1 x 120 mm Egzos Fanı (Hız: 1200RPM / Bağlantı: 3Pin)
Led Aydınlatma Var - 2 Adet D-RGB LED Şerit Aydınlatma
Genişleme Yuvası 7 x Yatay Genişleme Yuvası
I/O Portları RGB Aydınlatma Kontrol Tuşları x 2 USB 3.0 Type-A x 2 Ses ve Mikrofon Çıkışları
Ön Panel Fan Desteği 2 x 120 mm Fan 2 x 140 mm Fan
Üst Kısım Fan Desteği 2 x 120 mm Fan 2 x 140 mm Fan
Arka Kısım Fan Desteği 1 x 120 mm Fan
Ön Panel Sıvı Soğutma Desteği 120 mm 140 mm 240 mm 280 mm
Üst Kısım Sıvı Soğutma Desteği Yok
Arka Kısım Sıvı Soğutma Desteği 120 mm
8.9 Toplam Puan
İncelemeks Yorumu

Phanteks Eclipse P350X 200 x 450 x 455mm boyutlarında oldukça kompakt fakat bir o kadar da geniş iç hacmi ile ön plana çıkan bir bilgisayar kasasıdır. P300 modelinin tüm artı yönlerine sahip olan kasaya, yeni ön cephe tasarımı ve şık RGB aydınlatma eklenerek hem görsellik hem de tasarım olarak bir adım ileri taşınması sağlanmış.

Tasarım
9
Kablolama
9
Soğutma
8.5
Fiyat
9
ARTILAR
 • Tasarım
 • Geniş İç Hacim
 • RGB Aydınlatma
 • Kapalı Devre Sıvı Soğutma Sistemi Desteği
 • Kolay Kablo Yönetimi
 • Güç Kaynağı Saklama Alanı
 • Temperli Cam Yan Panel
 • Yapı Kalitesi ve Artılarına Göre Uygun Fiyat
EKSİLER
 • Temperli Cam Yan Panel İçin Daha Kaliteli Silikon Destekler Kullanılabilirdi
 • Ön Panel Üzerinde USB Tip-C Bağlantı Noktası Yok
 • Dahili Olarak Sadece 1 Adet 120 mm Fan Gelmekte
İncelemeni Ekle  |  İncelemeleri ve Yorumları Oku
2 Yorum
Hepsini Göster En Başarılı En Yüksek Oy Alan En Düşük Oy Alan İncelemeni Ekle
 1. Merhabalar ürünün arka kısmında raiser kart ile 1060 ekran kartını dik olarak montaj yapabilmek için bize izin veren bir alan mevcut mudur?

İnceleme ve Yorum Yaz

Toplam puanınız

Karşılaştırma Listesi
 • Toplam (0)
Karşılaştır
0
Arkadaşlarınızla Paylaşın