Performans

MSI GeForce GTX 1660 Ti Gaming X 6G İnceleme

MSI GeForce GTX 1660 Ti Gaming X 6G inceleme ve testleri ile bugün kartın tasarımına, teknik özelliklerine ve performansına yakından bakacağız…

MSI GeForce GTX 1660 Ti Gaming X 6G İnceleme

Bugün MSI’ın GTX 1660 Ti serisinde ki en performanslı ekran kartı olan MSI GeForce GTX 1660 Ti Gaming X 6G modelini inceliyoruz. Kartın tasarım özelliklerine, teknik detaylarına ve sizlerin en çok merak ettiği konu oyun performansına çok yakından bakıyoruz. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan hemen konuya girelim.

GTX 16 Serisi Giriş ve Orta Segment İçin Piyasaya Sunuluyor

Nvidia RTX serisi ekran kartlarını piyasaya sürdüğünde, kartların performansı ile herkes çok mutlu olmuş fakat kartların fiyatları onları alınmaz hale getirmişti. Kartların bu kadar pahalı olmasında ki en önemli etken Ray Tracing çekirdeklerine sahip olmalarıydı. Fakat gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisine sahip oyunlar ise bir elin parmaklarını geçmezken oyunların daha bu teknolojiye tam adapte olamadıklarını da düşünürsek, bu kartların satın alınması oyuncular için çok anlamsız bir yatırım olacaktı.

Nvidia bu durumu daha önceden muhtemelen ön görmüş olacak ki orta ve giriş segmenti için DLSS (Tensor) teknolojisini destekleyen fakat Ray Tracing teknolojisine destek vermeyen GTX modellerini piyasaya sürmeye başladı.

Turing GPU Mimarisi ile Gelen Performans Artışı

Turing GPU Mimarisi ile Gelen Performans Artışı

GTX 16 serisinin şu an için piyasada ki en üst versiyonu olan GeForce GTX 1660 Ti, orta segmentte ki bu boşluğu dolduracak olan ekran kartı olarak piyasaya sürüldü. Kart GeForce GTX 1070’ten ortalama %5, GTX 1060’tan ise ortalama %15 daha yüksek performansı ile oyuncuların da dikkatini çekti.

0
Nvidia GeForce GTX 1660 Ti Teknik Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Fiyatı!

Nvidia GeForce GTX 1660 Ti teknik özellikleri, çıkış tarihi ve fiyatı hakkında tüm bilinenleri bir araya topladık... Nvidia GeForce GTX 1660 Ti Teknik ...

Yeni Teknoloji Yüksek Fiyat

Her şey iyi güzelde Nvidia’nın gittikçe artan fiyat politikası kendileri açısından gereklilik gibi görülebilse de oyuncuları oldukça zora sokmaya devam ediyor.

Günümüzde ki bir çok AAA sınıfı oyunu yüksek grafik ayarlarında 60 FPS ile oynayabilmemiz için en az GeForce GTX 1660 Ti gibi bir ekran kartına sahip olamamız ve bunun içinde ortalama 2250 TL gibi bir ödeme yapmamız gerekiyor.

Turing GPU Mimarisi ile Modern Oyunlarda ki Performans Değişimi

Modern Oyunlarda ki Performans Değişimi

4 sene önce GTX 1070’i 2K için çok başarılı bulurken bugünün oyunlarında 1080p’de 60 FPS’i zar zor görüyor. 4 sene öncesi ile bugün ortalama aynı paraya aynı performansı alıyoruz.

İşte bu performansı bizlere sunan, hem değişen tasarımı hem de özellikleri ile öne çıkan MSI GeForce GTX 1660 Ti Gaming X 6G inceleme konuğumuz oluyor.

 1. MSI GeForce GTX 1660 Ti Gaming X 6G İnceleme – Giriş
 2. Tasarım
 3. Teknik Detaylar ve Karşılaştırma
 4. Test Sistemi, Test Yazılımları ve Test Edilen Oyunlar
 5. Benchmark Testleri
 6. Oyun Testleri
 7. Hız Aşırtma
 8. Sıcaklık, Gürültü ve Güç Tüketim Testleri
 9. Fiyat Bilgisi ve Puanlama
4 Yorum
Hepsini Göster En Başarılı En Yüksek Oy Alan En Düşük Oy Alan İncelemeni Ekle
 1. 4.2
  Performans
  80
  Tasarım
  100
  Güç Tüketimi
  100
  Fiyat
  60
  Soğutma
  80

  Hocam en nihayetinde bu kartın bu modelini almaya karar kıldım. Rtx 2060 arasında en az 300-400 TL fark olsa da bunu da almaya değer.Hem dediğiniz gibi 2-3 oyun için Rtx teknolojilerini kullanmaya gerek yok diye düşünüyorum.Ray tracking,tensor core,Turing gibi yeni teknolojiler birkaç yıl daha adapte olması lazım.Zaten onları tam verimli kullanmak için Rtx 2070 ve üstü kart seçmek gerekecek.Sadece FPS açısından birçok oyunda 2060 ortalama max. 20 25 fps daha yüksek ve Cuda değeri 1920 yüksek olduğundan Mimari çizim odaklı tasarım ve render uygulamalarda ve bechmark testlerinde bir tık da önde olsa da şuan için bana Gtx 1660ti baya yeterli olur diye düşünüyorum.Bu arada işlemciyi de R5 2600x şeçtim.

  Faydalı(0) Faydasız(0)Sadece bir kere oy kullanabilirsiniz!
 2. Merhabalar. Hocam 1070 ti ikinci el ve 1660 ti gaming x arasındayım 1070 ti de cuda çekirdek sayısı 2432 – 1660 ti de ise 1536 oyun için bir sıkıntı yaşayacağımı zannetmiyorum ama after effect ve premiere kullanmaktayım render alırken bu çekirdek sayısı farkının çok dezavantajı olur mu? Sizce tercihim hangisi olmalı. Teşekkürler…

  • Merhaba Faruk. Güzel bir noktaya değinmişsin. Adobe Primier ve Adobe After Effect gibi yazılımlar hem OpenCL hem de CUDA API’lerini desteklediğinden ekran kartı Render konusunda daha da önem kazanıyor. Render söz konusu olduğunda VRAM frekansları, kapasitesi, GPU çekirdek sayısı ve GPU çekirdek frekansları oldukça önem kazanıyor. O yüzden GTX 1070 Ti render konusunda oldukça önde.

   Ayrıca genel performans olarak değerlendirme yaptığımızda da 1660 Ti ekran kartı, GTX 1070 ile eş değer performans sergiliyor. GTX 1070 Ti ile arasında ortalama %20 bazı durumlarda %40 performans farkı oluşuyor.

   Kısacası GTX 1070 Ti her anlamda, GTX 1660 Ti’dan daha başarılı diyebilirim.

İnceleme ve Yorum Yaz

Toplam puanınız

Karşılaştırma Listesi
 • Toplam (0)
Karşılaştır
0
Arkadaşlarınızla Paylaşın