Editörün seçimi

HyperX Cloud Alpha İncelemesi

HyperX Cloud Alpha incelemesi ile kulaklığın tüm detaylarına yakından bakıyoruz. Ses kalitesi, oyun ve müzik performansı hakkında bizlere neler sunuyor dilerseniz hep birlikte bakalım…

HyperX Cloud Alpha İncelemesi

Kingston, HyperX adı altında sunduğu ve özellikle performansa önem veren oyunculara hitap eden özel donanım ve bileşenleri dönem dönem güncelleyerek piyasaya çıkarmaya devam ediyor. Son dönemde gözümüze çarpan bileşenlerden biri olan HyperX Cloud Alpha, firmanın oyuncu kulaklığı adı altında piyasaya sunduğu başarılı oyuncu ekipmanlarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

HyperX Cloud Alpha İncelemesi

HyperX Cloud Alpha İncelemesi – Tasarım ve Teknik Özellikleri

HyperX Cloud Alpha bizce, HyperX Cloud kulaklıklar da ayrı bir yere sahip olmak için Alpha adı ile piyasaya sunulmuş. Neden bu şekilde düşünüyoruz kısaca açıklayalım.

HyperX Cloud ilk çıktığı dönemlerde oyunculardan ve eleştirmenlerden çok olumlu geri dönüşler almıştı. Halefi yada HyperX Cloudun üst segmenti olan kulaklıklar bile onun satış başarısını yakalayamadılar. Ne Cloud II, ne Cloud Revolver (yada Revolver II), ne de Cloud Stinger… Hepsi de güzel kulaklıklar olsa da, hiç biri HyperX Cloud’u tahttan indirmeyi başaramadı.

Fakat HyperX Cloud Alpha, HyperX Cloud başarısını yakalayabilecek bir kulaklık olarak karşımıza çıktı. Yapılan hataların ve bazı eksiklerin giderilmesi ile 100$ bandında alınabilecek en iyi kulaklıklardan olan HyperX Cloud Alpha, hem ses kalitesi hem de malzeme kalitesi ve konforu ile ön plana çıkmayı başaran nadir kulaklıklardan biri.

Mutlaka artıları kadar eksileride var. Fakat günümüzde oyuncuların isteklerini değerlendirdiğimizde artılar eksilerden daha fazla ön plana çıkıyor.

Dilerseniz HyperX Cloud Alpha bizlere neler sunuyormuş, artıları ve eksileri nelermiş daha yakından bakalım.

HyperX Cloud Alpha Tasarım

Oyuncular ve eleştirmenlerden olum geri dönüş alınmasından dolayı olacak ki HyperX Cloud Alpha, HyperX Cloud’a tasarım olarak çok benziyor. Kulaklık yapısı ve üst kısımı neredeyse HyperX Cloud ile aynı diyebiliriz.

Cloud Alpha, yumuşak ve kaliteli suni deri kullanan kulak üstü kulaklıklara sahiptir. 50 mm çapında olan kulak yastıkları uzun oyun deneyimlerinde sizlere çok sıkıntı yaşatmıyor. İki kulaklığı birbirine bağlayan U şeklinde ki çerçeve biraz sert olsa da kafa bandı yeteri kadar yumuşak ve kulaklıkların sağladığı konforu olumlu yönde etkiliyor.

HyperX Cloud Alpha Kafa Bandı ve Kulaklık Pedleri

Kulaklık çerçevesi iki kulaklığın birbirinden bağımsız olarak hareket etmesine izin veren bir yapıda ve alüminyumdan üretilmiş. Bu yüzden kulaklığın esnekliği çok az ve biraz katı diyebiliriz. Bu alüminyum çerçeve üzerinde bulunan siyah suni deri kaplama ve üzerindeki kırmızı dikişler bizim tasarım olarak pek beğenmediğimiz özellikler olsa da kulaklığa sportif bir hava katmış. Bu plastik kaplamanın üzerinde bulunan HyperX logosu da bu durumu desteklemiş.

Cloud Alpha üzerine HyperX logosu şık bir şekilde konumlandırılmış

Cloud Alpha üzerine HyperX logosu şık bir şekilde konumlandırılmış.

Her iki kulaklığın arkasında yer alan alüminyum yüzeyler üzerinde HyperX logoları bulunuyor.

Her iki kulaklık üzerinde kırmızı HyperX logosu bulunuyor

Her iki kulaklık üzerinde kırmızı HyperX logosu bulunuyor.

Kulaklıklar, kulaklık çerçevesine kırmızı ve alüminyum malzemeden üretilen kollar vasıtası ile bağlanıyor.

Kulaklıkların içe doğru hareket kabiliyeti bulunsa da sağa sol doğru hareket ettiremiyorsunuz. Bu her oyuncu kulaklığında görmek istediğimiz bir özellik iken HyperX’in tercihi bizce tasarım konusunda kulaklığın en büyük eksilerinden biri olmasına sebep oluyor.

Geniş Platform Desteği

Sol kulaklık üzerinde bulunan mikrofon 3.5 mm’lik 4 kutuplu jak bağlantısına sahip ve dilediğinizde çıkara biliyorsunuz. Yine sol kulaklık üzerinde bulunan bağlantı kablosu da çıkarılabilir bir yapıda.

Bu kablo 130 cm uzunluğunda fakat uzatmak isterseniz kutu içeriği olarak size 200 cm uzunluğunda bir PC uzatma kablosu da ek olarak sunuluyor.

3.5 mm’lik 4 kutuplu jak bağlantısı sayesinde HyperX Cloud Alpha’yı PC, PS4, Xbox One ve 3,5 mm bağlantı noktasına sahip diğer platformlarda da rahatça kullanabiliyorsunuz.

Örgülü bir kabloya sahip olan Cloud Alpha’nın kablo üzerinde bulunan ses kontrolleri ile ses seviyesini ayarlayabilir ve dilerseniz mikrofonu sessize alabilirsiniz.

HyperX Cloud Alpha Örgülü Kablo Üzerinde Bulunan Ses ve Mikrofon Ayar Tuşu

HyperX Cloud Alpha Örgülü Kablo Üzerinde Bulunan Ses ve Mikrofon Ayar Tuşu

Kulaklığın kablosuz ağırlığı 298 gram iken 130 cm uzunluğunda ki kablo ile ağırlığı 336 grama kadar çıkıyor. Bu ağırlık uzun oyun deneyimlerinde baş ağrısına sebep olmayacak kadar az sayılabilir.

HyperX Cloud Alpha Ses

Bizce Cloud Alpha’nın en öne çıkan özelliği ses kalitesi. PC, PS4, Xbox One ve 3.5 mm bağlantı noktasına sahip diğer platformlarda aynı ses kalitesini hem oyun oynarken hem müzik dinlerken hem de film izlerken bizlere sunabiliyor. Ses kalitesi net ve baslar hissedilebilir düzeyde. En üst ses seviyelerinde bile herhangi bir parazit ve patlama olmuyor.

Açıklama: 
Xbox One için belirtmek istediğimiz bir nokta bulunuyor. 3,5 mm bağlantı noktası bulunmayan Xbox One kontroleri için adaptör gereklidir ve bu adaptör ayrı satılır.

HyperX Cloud Alpha analog bir kulaklık türüdür. 7.1 surround desteği bulunmuyor. Buna rağmen sağladığı stereo ses ile PUBG yada Fortnite gibi e-spor oyunlarında şaşırtıcı bir şekilde kaliteli ve net bir ses sunmayı başarıyor.

Kulaklıkar 50 mm’lik sürücülere sahip ve frekans aralıkları 13 Hz ile 27000 Hz arasında yer alıyor. Empedans değeri ise 65 Ohm ve hassasiyet ise 98 dB olarak sunuluyor.

Seslerde bozulmayı önlemek için HyperX odacıklı bir tasarıma sahip. Bas sesler için bir oda, orta ve yüksek sesler için ayrı bir odaya sahip HyperX Cloud Alpha, sesler arasında daha fazla ayrım sağlayarak ve ses bozulmalarını en aza indirmeyi amaçlamış.

HyperX Cloud Alpha Daha Net Ses İçin Odacıklı Bir Tasarıma Sahiptir

HyperX Cloud Alpha Daha Net Ses İçin Odacıklı Bir Tasarıma Sahiptir

HyperX Cloud Alpha Mikrofon

HyperX Cloudh Alpha’nın mikrofonu çıkarılabilir bir yapıda geliyor. Müzik dinlerken yada film izlerken dilerseniz mikrofonu çıkarabilirsiniz.

HyperX Cloud Alpha Mikrofon

HyperX Cloud Alpha Mikrofon

Oyun deneyimlerinde ise gürültü önleyici özelliği sayesinde size güzel bir deneyim yaşatıyor. Ayrıca belirtmekte fayda var kulaklık Discord ve TeamSpeak onaylı.

Gürültü önleyici özelliği bulunan mikrofonun frekans aralığı 50 Hz ile 18000 Hz arasında yer alıyor. Mikrofonun hassasiyeti ise -43 dB olarak belirtilmiş.

Müzik Deneyimi

Çoğu oyuncu satın aldığı kulaklığı aynı zamanda müzik dinlemek yada film izlemek içinde kullanır. Cloudh Alpha bu noktada sizlere güzel bir deneyim yaşatıyor. Çok üst seviye sayılmasa da bu deneyimi bu seviyede bir oyuncu kulaklığında elde etmek güzel bir his.

Müzik konusunda bas sesler tiz seslerin önüne biraz da olsa geçiyor. Bu dengeyi eko ayarlarından sağlayabilirsiniz.

Yüksek ses seviyelerinde bile seslerde herhangi bir parazit yada patlama olmuyor. Sadece yüksek frekans seviyelerinde öne çıkan bu sorunlar günlük kullanımda size bir sıkıntı yaşatmıyor.

Oyun Deneyimi

Cloudh Alpha 50 mm’lik stereo sürücüleri sayesinde oyunlarda iyi bir performans sergiliyor. Analog bir kulaklık olduğundan dolayı, oyunlarda herhangi bir simüle edilmiş surround ses veya ses işleme özellikleri sunmuyor. Fakat stereo sesi net ve güçlü bir şekilde hissedebiliyorsunuz.

PUBG ve Fortnite gibi oyunlarda ayak seslerini ve yönlerini net bir şekilde alıyorsunuz. Bomba patlama ses efektleri ise biraz kulaklarınızı yoracak türden. Yüksek bas sesler burada bir tık öne çıktığından bu durum sizi sıkıntıya sokabilir. Fakat daha önceden de belirttiğimiz gibi bunu genel ses ayarlarından düzeltebilirsiniz.

Doom ve Battlefield 1 gibi savaş atmosferini olağan bir şekilde bizlere yaşatan oyunlarda, makineli tüfek sesleri, roket sesleri aynı anda bile olsa rahatça ayırt edilebiliyor.

0
HyperX Cloud Stinger İncelemesi

Giriş seviyesinde fiyat performans ürünü olan HyperX Cloud Stinger, hem ergonomisi hem de tasarımı ile ön plana çıkıyor. 500 mm'lik sürücülerin ses performansı ...

Kutu İçeriği

HyperX Cloud Alpha Kutu İçeriği

HyperX Cloud Alpha Kutu İçeriği

HyperX Cloud Alpha kutu içeriği hakkında kısa bir bilgi verelim. Kulaklığın çok zengin bir kutu içeriği bulunmasa da harici olarak verilen uzatma kablosu ve seyahat çantası dikkat çeken detaylar oluyor. Fakat kulaklıklar için harici bir kulaklık pedi bulunmuyor.

 • HyperX Cloud Alpha Oyuncu Kulaklığı
 • Bağlantı Kablosu (1.3 m)
 • PC Uzatma Kablosu (2 m)
 • Gürültü Önleyici Mikrofon
 • Seyahat Çantası

HyperX Cloud Alpha İncelemesi – Sonuç

HyperX Cloud Alpha incelemesi sonunda kulaklığın aynı segmentte yer alan kulaklıklardan ses açısından bir tık önde olduğuna hem fikir olduk. Fakat fiyat konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Gerçi bu durum ülkemizde ki dolar kuru ile doğrudan etkileşim içinde olsa da aynı fiyata 7.1 surround kulaklıklar bulunabiliyor.

Ne olursa olsun analog bir kulaklıktan beklenen ses performansını tam anlamı ile bize veren ve bir çok platformda bu performansı sürdüren bir oyuncu kulaklığı ile karşı karşıyayız. Hem konforu hem de tasarımı bir çok oyuncu tarafından beğenilmektedir.

Eğer 500 TL altında analog bir kulaklık alıp hem kaliteli ses hemde konfor elde etmek istiyorsanız Cloud Alpha bu konuda sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

8.2 Toplam Puan
İncelemeks Yorumu

Analog bir kulaklıktan beklenen ses performansını tam anlamı ile bize veren ve bir çok platformda bu performansı sürdüren bir oyuncu kulaklığı ile karşı karşıyayız. Eğer 500 TL altında analog bir kulaklık alıp hem kaliteli ses hem de konfor elde etmek istiyorsanız HyperX Cloud Alpha bu konuda sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

Performans
9
Tasarım
7.5
Ses Kalitesi
9
Fiyat
7
ARTILAR
 • Analog Bir Kulaklıktan Alınabilecek En Üst Seviye Ses Kalitesi
 • Başarılı Mikrofon
 • Konforlu Yapısı İle Uzun Oyun Deneyimlerinde Sıkıntı Yaratmıyor
EKSİLER
 • Ses kalitesi DAC Giriş Kalitesine Göre Değişkenlik Gösterebilir
 • Surround Ses Desteği Yok
 • Yedek Kulaklık Pedleri Bulunmuyor
 • Kulaklıkların Sağa ve Sola Hareket Kabiliyeti Yok
 • Yüksek Fiyat
 • Biraz ağır
 • Frekans eğrisinde küçük dipler ve zirveler
İncelemeni Ekle
Yorumlarınızı görmekten biz çok mutlu oluruz...

İnceleme ve Yorum Yaz

Toplam puanınız

Karşılaştırma Listesi
 • Toplam (0)
Karşılaştır
0
Arkadaşlarınızla Paylaşın