Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming 8G Detaylı İnceleme

8 Toplam Puan
 • Fabrika Çıkışlı Başarılı Hız Artışı
 • 60 Dereceden Sonra Çalışan Fanlar ile Fan Stop Teknolojisi
 • Sessiz
 • Başarılı Soğutma
 • Özelleştirilebilir RGB Aydınlatma
Favorilerime EkleKaydedildiSilindi 0

Bu günkü inceleme konuğumuz Gigabyte’ın Gtx 1080 ailesinin üyelerinden GTX 1080 G1 Gaming 8G oluyor. Yüksek performansı ve hız aşırtma kabiliyeti ile göz dolduran ekran kartının bu incelememizde tüm detaylarına ineceğiz. 

Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming 8G İnceleme

Nvidia, GeForce GTX 1080’i piyasaya sürdüğünde, altı yıl içinde gördüğümüz en büyük kuşaklar arası performans atılımını gerçekleştirmiş oldu. GTX 980’in yerini alan GTX 1080, Gtx 980’e oranla %60 performans artışı sağlayarak tüm kullanıcıların beğenisini almayı başardı.

Nvidia GeForce Gtx 1080 grafik motorunu kullanılarak diğer firmalar tarafından üretilen ekran kartları 27 Mayıs 2016’da piyasaya sürülen Founders Edition modellerinin arkasından yavaş yavaş pazarda boy göstermeye başladı. Bugün Gigabyte tarafından üretilen Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming modeline yakından bakacağız.

Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming 8G inceleme ve Teknik Özellikleri

Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming 8G inceleme

Gigabyte tarafından yeniden tasarlanmış bir PCB ve 3 fanlı tasarımı ile dikkat çeken ekran kartı, fabrikadan hız aşırtılmış olarak karşımıza çıkıyor.

Bu özel ve başarılı tasarımı ile dikkat çeken ekran kartına yakından bakmadan önce Pascal mimarisinin ve Nvidia GeForce Gtx 1080 GPU’sunun sahip olduğu yeniliklere ve teknik özelliklerine yakından bakalım.

Pascal Mimarisi

GeForce GTX 1000 serisi ekran kartları, ünlü matematikçi Blaise Pascal’dan adını alan, Pascal mimarisi ile geliştirildiler. Pascal mimarisi ile geliştirilen bu kartlar şuana kadar üretilmiş en verimli GPU tasarımına sahipler. Bu grafik işlem birimlerinden en üst modellerden olan Gtx 1080 ilk olarak Nvidia tarafından piyasaya sürüldü. Daha önceki nesilleri referans tasarım adı altında piyasaya süren Nvidia, bu sefer yeni nesil ekran kartlarını Founders Edition adı altında piyasaya sundu.

Pascal mimarisinden bahsettiğimiz bu kısımda Geforce GTX 1080 Founders Edition’u baz alacağız.

Teknik Detaylar

Yeni Pascal mimarisi ile geliştirilen GeForce Gtx 1080, GP104 grafik işlem birimini kullanıyor. Standart olarak 1607 MHz’da çalışan grafik işlem birimi (GPU) Boost özelliği aktifken 1733 MHz’e kadar ulaşabiliyor. 256 bit bellek veri yolu desteğine sahip olan GPU’ya aynı zamanda 8 GB GDDR5X bellek eşlik ediyor. 2500 MHz’de çalışan belleklerin efektif hızı 10 GHz iken 256 bit bellek veri yolu üzerinde işlemci 320 GB/s’lik bant genişliğine erişebiliyor.

TSMC’nin 16 nm FinFet üretim teknolojisi geliştirilen GPU çok küçük boyutta, daha fazla (7.2 milyar) transistörün daha az akım kaçağı ile dizilmesine olanak tanıdığından hem performansı hem de enerji verimliliğini arttırıyor.

Öyle ki 2560 adet CUDA çekirdeğinin güç verdiği ve 9.5 TFLOPS işlem gücüne sahip GTX 1080, 180 Watt ısıl tasarım gücü (TDP) ile geliyor. Bir önce ki nesil ile kıyasladığımızda Watt başına 2 kat fazla performans artışı sağlanmış durumda diyebiliriz. Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming 8G inceleme

Yeni üretim teknolojisine paralel olarak pascal mimarisi çeşitli iyileştirmeler de sunuyor. Daha yüksek enerji verimliliği üzerine şekillendirilen mimari her bir Cuda çekirdeğinin daha verimli kullanılabilmesi ve daha yüksek işlem gücü sunabilmesi için güncellenmiş. Gtx 1080’in Güç kullanım haritası Peak to Peak arasında seyrederken 120 mVolt’a kadar düşürülmüş. Karşılaştırma yapmanız için Gtx 980 de bu değer 290 mVolt olduğunu belirtelim.

Gtx 1080 de bulunan GPU 104 grafik işlemcisinin bir başka yeni özelliği ise GDDR5X bellek teknolojisini kullanıyor olması. Amd’nin kullandığı HBM bellek teknolojisinin düşük üretim verimliliği ve yüksek maliyetleri Nvidia’yı GDDR5x bellek teknolojisini kullanmaya itmiş görünüyor. HBM bellek teknolojisine göre daha fazla enerji tüketimine ve daha az bant genişliğine sahip olan GDDR5X bellekler, GDDR5’e göre bizlere çok fazlasını sunuyor.

Pascal Mimarisi ile Gelen Yeni Teknolojiler

Nvidia’nın sunduğu Pascal mimarisi ile gelen yeni teknolojik gelişmelerden de bahsedelim.

Pascal mimarisi ile Nvidia GPU Boost 3.0 teknolojisine geçiş yapıyor. Bu sayede otomatik overclock yeteneğinin daha agressif ve etkin kullanılması sağlanıyor.

Nvidia’nın sunduğu bir diğer teknolojisi ise eş zamanlı iz düşüm özelliği (Introducing Simultaneous Multi Projection). Algoritma üzerinde yapılan iyileştirmeler ile bir sahnenin farklı kısımları için geometri ve gölgelendirme hesaplamalarını farklı çözünürlüklerde yeniden yansıtarak özellikle üçlü monitör kurulumları ve VR gözlükler de hem performans artışı sağlıyor hemde doğrulanmış bozulmaya maruz kalmayan görüntüler oluşturuyor.

Diğer bir yenilik ise Amd’nin True Audio teknolojisine benzeyen VR Audio özelliği. VR Audio ile oyunda ki sesler 3 boyutlu ortamlar da, çevrede bulunan engellerden sesi yansıtarak gerçek zamanlı ışın izlemesi ile daha gerçekçi bir oyun deneyimi sunuyor.

Özellikle belirtmek istediğimiz ve oyuncuların da çok seveceği, Nvdia’nın bir diğer teknolojisi ise Ansel. Oyunlarda ekran görüntüsü alma kabiliyetini bir adım ileriye taşıyan Nvidia, destek veren oyunlarda serbest kamera açısı ile arzu edilen noktadan, istenilen açıyla ve doğal ekran çözünürlüğünün çok daha üzeri seviyelerde görüntü yakalanmasını sağlıyor. Bu sayede oyunlarda sanatsal grafiklerin detay kaybedilmeden keşfedilmesini, hatta 360 derece görüntülerin oluşturulmasını sağlıyor.

Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming 8G Teknik Özellikler

2560 adet CUDA çekirdeğinin güç verdiği ve 9.5 TFLOPS işlem gücüne sahip GTX 1080 GPU’sunun 8GB GDDR5X belleklere sahip olduğunu daha önce de belirtmiştik. Gigabyte, GTX 1080 G1 Gaming modelinde Founders Edition ile aynı hıza sahip bellekleri kullanmış. Yani bellek kısmında her hangi bir hız artışı göze çarpmıyor. 256 bit veri yolu üzerinden haberleşen GDDR5X bellekler 10010 MHz efektif bir hıza sahipler.

Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming, Nvidia GeForce Gtx 1080, Gaming modda %5’lik OC modda ise %7’lik bir hız farkı ile karşımıza çıkıyor. Gaming modda 1695 MHz temel saat hızına sahip olan ekran kartı, Boost modu ile 1835 MHz’lık bir hıza ulaşıyor. OC modu ile hızını biraz daha arttıran GPU 1721 MHz temel saat hızına sahipken, Boost modunda 1860 MHz’e ulaşıyor.

Xtreme Engine yazılımı ile bu hız ayarlarını kolaylıkla yapabiliyorsunuz. Ayrıca yazılım ile kartınızı özel durumlarda ECO moduna alarak hızını düşürebilirsiniz.

Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming 8G Tasarım Özellikleri

Gigabyte, GTX 1080 G1 Gaming’in mat siyah ve turuncunun agressif yapısı ile direkt oyuncuların ilgi odağı olmayı hedeflemiş. Soğutma bloğunun üzerinde bulunan plastik kaplama ve 3 adet 75 mm çapındaki fanlar ile Founders Edition’dan daha şık ve daha etkin bir soğutmaya sahip olmasını sağlamış. Ayrıca bu şıklığı mat siyah metal bir arka plaka ile güçlendirmiş.

Ekran kartının üst tarafında bulunan kısımda Gigabyte logosu RGB bir aydınlatmaya sahip. RGB aydınlatma özelliği artık oyun için üretilen bilgisayar donanımlarında sıkça karşılaştığımız bir durum. Fakat Gtx 1080 G1 Gaming çoğu ekran kartında olmayan başka bir özelliğe de sahip. Gigabyte logosunun hemen sağ tarafında bulunan RGB Fan Stop Ledi bulunuyor. Peki bu Fan Stop göstergesi ne işe yarıyor?

Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming 8G Fan Stop Ledi

Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming 8G Fan Stop Ledi

Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming ekran kartı düşük güç tüketimi ihtiyacı olan oyunlarda, GPU belirli bir sıcaklığın altındayken fanlar çalışmıyor. İşte bu göstergede tam burada devreye girerek fan çalışma durumunun anlık olarak görüntülenmesini sağlıyor. Yani fanlarınız çalışmadığında, Fan Stop göstergesi yanarak size bilgi veriyor. GPU belirli bir sıcaklığa ulaştığında fanlar çalışmaya başlıyor ve göstergede sönerek fanların aktif olduğunu belirtiyor.

Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming’in boyutlarına bakacak olursak, ekran kartı 27 cm uzunluğunda bir PCB’ye sahip ve üzerini saran soğutması ile ile bu uzunluk 28 cm oluyor. 4.1 cm yüksekliğe sahip G1 Gaming 2 slotluk yer kaplıyor. Kartın genişliği ise 11.4 cm olarak belirlenmiş.

Diğer taraftan Founders Editionda olduğu gibi Ekran kartının sağ üst kısmında 8 pinli bir PCIe güç konnektörü bulunuyor.

Soğutma

Gigabyte, GTX 1080 G1 Gaming modeli gerçekten başarılı bir soğutma ile karşımıza çıkıyor. 60 dereceye ulaştıktan sonra aktif olan fanlar soğutmada etkin rol oynuyorlar. Bu yüzden öncelikle fanlardan başlayalım.

Windforce 3X soğutma sistemine sahip olan G1 Gaming üzerinde 3 adet 70mm çapında Blade tipi fan bulunuyor. Her bir fan üzerinde bulunan fan kanatları oluklu bir yapıya sahiptirler. Standart fanlarda hava akışı direkt alt kısma iletilirken, Gigabyte bu fan tasarımı ile hava akışını soğutma bloğunun her tarafına dağıtmayı amaçlamış. Hava akımı fan kanatlarının üzerinde yoğunlaşarak ve bu şeritler aracılığı ile yönlendirilip tüm soğutma bloğuna ulaşması sağlanır. Bu sayede standart fanlara göre %23 daha fazla hava akışı elde edilir.

Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming 8G Soğutma Teknolojisi

Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming 8G Soğutma Teknolojisi

Soğutma bloğuna bakacak olursak, fanların altında 2 adet 100 x 100 mm’lik alüminyum ısı blokları bulunuyor. Bu ısı blokları GPU’ya direkt temas eden 3 adet saf bakır kompozit ısı boruları ile güçlendirilmiş. GPU’nun ısısı bu bakır borular ile her iki bloğa dağıtılarak aktif bir soğutma sağlanmış.

Görüntü Çıkışları

Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming, 1 x HDMI 2.0, 3 x Display Port ve 1 x DL- DVI – D görüntü çıkışına sahip.

Diğer taraftan DisplayPort 1.2 sertifikalı ve DP 1.3 / 1.4 ‘e hazır olarak gelen Display Port çıkışları ile 4K’da 120Hz, 5K’da ise 60 Hz’e destek verebiliyor.

Dijital DVI çıkışı ile de daha eski monitörlere sahip olan kullanıcılarda unutulmamış.

Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming 8G Görüntü Çıkışları

4 adet monitörü aynı anda bağlamaya izin veren kart maksimum 7680 x 4320 çözünürlüğe destek veriyor.

Güç Tüketimi

Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming’nin TDP değeri 180 Watt. 225 Watt’a kadar 1 x 8 pin PCIe konnektörü tarafından beslenen kart ile hız aşırtmaya da izin vermekte.

Diğer taraftan ekran kartının 180 Watt TDP değerinin olmasından dolayı Nvidia minimum 500 Watt güç kaynağını öneriyor. SLI yapma gibi bir niyetiniz varsa minimum 750 Watt’lık bir güç kaynağı kullanmanız sizin faydanıza olacaktır.

Lütfen unutmayın ekran kartı, güç kaynağı belirlemenizde tek etken bileşen değildir. İşlemci, anakart vs. hepsinin ayrı bir güç tüketimi olduğundan, bileşenlerinizin güç tüketimlerini göz önünde bulundurarak ve mümkünse, en azından 80 + Bronze güç kaynaklarını tercih edin.

Güç tüketim değerlerine bakacak olursak, sistemimizin güç tüketimi sistem boşta iken 45 ile 50 Watt aralığında iken oyun testleri esnasında bu değer 265 Watt’a kadar çıkıyor. İşlemci ve ekran kartını hız aşırtma denemelerimizde ise güç tüketimi 300 Watt’ı buluyor.

Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming 8G Oyun Testleri

Test Sistemi

 • Anakart – Asus Rog Strix Z370-F Gaming
 • İşlemci – Intel Core i7 8700k
 • Ram – Corsair 2×8 GB 3000 MHz
 • Ekran Kartı – Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming 8G
 • SSD – Corsair LE200 2×240 GB (550MB Okuma / 500MB Yazma)
 • Güç Kaynağı – Thermaltake Toughpower Grand 750W 80Plus Gold
 • İşlemci Soğutucu – Corsair Hydro H115i Pro
 • Kasa – Phanteks Eclipse P400S

Frame Per Second (FPS) Hakkında Kısa Bir Bilgi

Oyuncular genelde oyunlarda öncelikli olarak performans arıyorlar. Eğer yeterli performans aldıklarını düşünüyorlarsa grafik ayarlarına yükleniyorlar. Bu dengeyi sağlayamayan oyuncular ise oyunların sistem özelliklerini otomatik olarak belirledikleri ayarlar ile oynamayı tercih ediyorlar.

Bizde sizler gibi oyunları en iyi görüntü kalitesinde oynamayı istiyoruz. Fakat donanımların sahip olduğu yüksek fiyatlardan dolayı bu pek çok oyuncu için mümkün olmuyor. O yüzden yukarıda belirttiğimiz dengeyi çok iyi sağlamalısınız. Bu konuda en büyük etkeninde ekran kartı olduğunu unutmayıp yatırımınızı o yönde yapmalısınız.

Saniye başına işlenen kare miktarına FPS deniyor. Yapılan testlerde oyunlarda ekran kartınızın bir saniye içerisinde işleyebildiği kare yani görüntü miktarları belirtiliyor. Oyun deneyiminizi etkileyecek olan aralıkları sizlere hatırlatalım.

FPS Değerine Göre Oyun Deneyimi

 • 30 FPS: Sınırlı oyun deneyimi.
 • 30-40 FPS: Ortalama oyun deneyimi.
 • 40-60 FPS: Yeterli oyun deneyimi.
 • 60 Üstü: FPS Akıcı oyun deneyimi.

Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming Test Sonuçları

Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming 8G oyun testlerinde kartımızı OC modunda çalıştırdık ve çıkan sonuçlar gerçekten muhteşem. 1080p çözünürlükte üst düzey performans sunan Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming 8G, 2K oyun testlerinde de üst düzey sonuçlara imza atıyor. Tüm oyun testlerinin sonuçlarını aşağıda yer alan tabloda görebilirsiniz.

Aşağıda yer alan tabloda belirtilen değerler oyunlardan alınan ortalama FPS değerlerini göstermektedir.

Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming

Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming İnceleme – Sonuç

Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming, sahip olduğu WindForce 3X soğutucusu, Fan Stop göstergesi ve RGB aydınlatması ve siyah turuncu renk şeması ile gayet şık bir kart olmuş.

Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming fabrika çıkışlı hız aşırtılmış olarak geliyor. OC modunu aktif ettiğinizde 1721 MHz temel saat hızında çalışan ekran kartı , Boost modunda 1860 MHz’e ulaşıyor. Bu kadar yüksek hızlarda çalışan bir GPU’ya eşlik eden 8GB GDDR5X bellekler(10010 MHz) ile eşsiz bir performansa sahip oluyorsunuz. Oyunlarda 1080p için çok güçlü gelen ekran kartı WHQD 2560×1440 yani 2K’da da mükemmel bir performans sunuyor. 4K’da verdiği sonuçlarda çok başarılı diyebiliriz.

Soğutma kısmında da başarılı bir grafik çizen ekran kartını, soğutmada bizce tek eksi yönü arka plakası olmuş. Bu biraz kişisel olabilir ama soğutmaya direkt etki eden bir plakanın özellikle GPU ve VRM üzerinde hava boşluklarının olması gerekiyor diye düşünüyoruz.

Diğer taraftan güç altında olmayan G1 Gaming’in fanları çalışmayarak gürültü seviyesini en aza indiriyor. Güç altında ise gürültü seviyesi 45 desibele kadar çıkıyor.

Sonuç olarak Gigabyte G1 Gaming modellerinde daha etkin hız aşırtma kabiliyetine sahip GPU’ları kullanmayı tercih ederek ve bunu da başarılı bir soğutma ile taçlandırarak, rahatlıkla oyunculara üst seviye bir ekran kartı sunmuş diyebiliriz. Eğer sizde oyunlarda üstün bir performansa sahip olmak isterseniz Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming’i gözü kapalı tercih edebilirsiniz.

 • Ürün
 • Teknik Özellikler
 • Fotoğraflar
 • Videolar
Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming 8G başarılı soğutması ve performansı ile çoğu oyuncunun sahip olmayı isteyeceği bir ekran kartı olarak karşımıza çıkıyor. ...
Favorilerime EklendiFavorilerinizden Kaldırıldı 0
Karşılaştır
Ekran Kartı Markası
GPU Üretici
Grafik İşlemci
Model GTX 1080 G1 Gaming 8G
GPU Modeli GP104-400 (GP104)
Mimari Nvidia Pascal
Fabrikasyon İşlemi 16 nm
Kalıp Boyutu 314 mm2
Transistör Sayısı 7.2 Milyar
Transistör Yoğunluğu 22.9M TRAN/mm2
CUDA Çekirdeği 2560
SMP 20
TMU 160
ROP 64
GPU Saat Hızı OC Mode :GPU Boost Hızı : 1860 MHz , GPU Temel Saat Hızı : 1721 MHz Gaming Mode :GPU Boost Hızı : 1835 MHz , GPU Temel Saat Hızı : 1695 MHz
Ekran Kartı Bellek Türü
Ekran Kartı Bellek Kapasitesi
Bellek Arayüzü Genişliği 256-bit
Toplam Bellek Bant Genişliği 320.3 GB/s
Bellek Hızı 1251 MHz
Efektif Bellek Hızı 10008 Mbps
DirectX 12.0
Vulkan 1.0
OpenGL OpenGL®4.5
OpenCL 1.2
Shader Model 5.0
Veri Yolu Standardı PCI Express 3.0 x16
Güç Bağlantısı 1 x 8-pin
Görüntü Çıkışları 1 x DVI-D 1 x HDMI 2.0b 3 x DisplayPort 1.4
Çoklu Monitör Desteği Var- 4 Adet Monitör Bağlanabilir
SLI Var- Çift Yollu SLI Yapılabilir
Uzunluk 280 mm
Genişlik 114 mm
Yükseklik 41 mm
Fan Tasarımı Blade Tipi Fanlar Windforce 3X
0dB Gürültü Var - 60 Dereceden Sonra Fanlar Aktif Oluyor
TDP Değeri 180 Watt
Önerilen Minimum Güç Kaynağı 500 Watt
RGB Aydınlatma Var
Metal Arka Plaka Var
Kullanılan Malzeme Türü Sert Plastik Alaminyum Bakır
Teknolojiler Nvidia 3D Vision Nvidia Adaptive VSync Nvidia Ansel Nvidia CUDA Nvidia G-SYNC Nvidia GPU Boost 3.0 Nvidia PhysX
Piyasaya Çıkış Tarihi 27 Mayıs 2016
8 Toplam Puan
İncelemeks Yorumu

Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming 8G başarılı soğutması ve performansı ile çoğu oyuncunun sahip olmayı isteyeceği bir ekran kartı olarak karşımıza çıkıyor. Fabrika çıkışlı hız aşırtılmış olan ekran kartı oyunlarda da yüksek performans sergiliyor.

Performans
9
Fiyat
7.5
Soğutma
8
Tasarım
8
ARTILAR
 • Fabrika Çıkışlı Başarılı Hız Artışı
 • 60 Dereceden Sonra Çalışan Fanlar ile Fan Stop Teknolojisi
 • Sessiz
 • Başarılı Soğutma
 • Özelleştirilebilir RGB Aydınlatma
EKSİLER
 • Yüksek Fiyat
 • Bellek Kısmında OC Modunda Hız Artışı Yok
 • Arka Metal Plaka Üzerinde Soğutmaya Destek Olacak Boşluklar Bulunmuyor
İncelemeni Ekle
Yorumlarınızı görmekten biz çok mutlu oluruz...

İnceleme ve Yorum Yaz

Toplam puanınız

Karşılaştırma Listesi
 • Toplam (0)
Karşılaştır
0
Arkadaşlarınızla Paylaşın