G.Skill Ripjaws KM570 RGB Cherry MX Brown İnceleme

G.Skill Ripjaws KM570 RGB Cherry MX Brown İnceleme

Genelde oyun bilgisayarı toplarken ilk önce donanımlarını seçiyorlar. Daha sonra ise monitör, klavye, kulaklık ve mouse gibi bileşenlere yöneliyorlar. Oyun oynayan kullanıcıların bildiği gibi tüm bu bileşenlerin performansı, donanımlarınızın sergilediği performans kadar önemlidir. Bu yüzden tercihleriniz oynadığınız oyunun performansını da doğru orantılı olarak etkileyecektir.

Bugün G.Skill’in Ripjaws KM570 klavyesinin RGB modelini inceleyeceğiz. Burada özellikle belirtmekte fayda var. Aslında G.Skill’in Ripjaws KM570 klavyesinin 8 farklı modeli bulunuyor. Bunlardan 4’ü RGB, 4’ü de kırmızı aydınlatma ile geliyor. Her iki farklı aydınlatmaya sahip model de kendi içinde kullanılan tuş anahtarları bakımından 4’e ayrılıyor. Bugün bizim inceleyeceğimiz G.Skill Ripjaws KM570 RGB Cherry MX Brown model mekanik oyuncu klavyesi olacak.

G.Skill Ripjaws KM570 RGB Gaming Klavye İnceleme

G.Skill Ripjaws KM570 RGB’nin sahip olduğu Cherry MX Brown Switch‘leri ve RGB aydınlatması ile oyun oynamayı daha zevkli hale getirebilirsiniz. Dilerseniz klavyemize daha yakından bakalım.

G.Skill Ripjaws KM570 RGB Tasarım Özellikleri

G.Skill Ripjaws KM570 RGB klavye, daha çok ergonomik tasarımı ile ön plana çıkıyor. Ergonomik derken bilek desteğinin olmaması, üst kısımlarda makro tuşlarının olmamasını ve boyutlarını ( 446.5 x 158.8 x 45.5mm ) kastediyoruz. Bilek desteğinin ve makro tuşlarının olmaması ile eş değer performansa sahip rakipleri karşısında eksi duruma düşse de fiyat olarak bu durumu dengeliyor diyebiliriz.

G.Skill Ripjaws KM570 RGB klavyenin çevresini saran alüminyum bir yapı bulunuyor. Gövde kısmı ise tamamen sert mat siyah bir plastikten oluşuyor. Bu plastik yapı klavyeye çok sağlam hissi katıyor. Diğer taraftan 2 Adet USB girişi ile PC bağlantısı kuran klavyenin USB kablosu kalın örgülü bir yapıda geliyor. Kablo son 40 cm de ise iki ayrı uca bölünüyor. Bu USB bağlantılarından biri RGB Ledler için diğeri de klavyenin temel özellikleri için ayarlanmış. Tüm bu tasarım materiyallerini bir araya getirdiğimizde ise klavyenin ağırlığı 1.25 kg oluyor.

G.Skill Ripjaws KM570 RGB Gaming Klavye Özellikleri

G.Skill Ripjaws KM570 Cherry MX Anahtarları

Daha öncede belirttiğimiz gibi G.Skill’in Ripjaws KM570 klavyesinin 8 farklı modeli bulunuyor. Bunlardan 4’ü RGB, 4’ü de kırmızı aydınlatma ile geliyor. Her iki farklı aydınlatmaya sahip model de kendi içinde kullanılan tuş anahtarları bakımından 4’e ayrılıyor.

İncelediğimiz G.Skill Ripjaws KM570 RGB klavye Cherry MX Brown Switchlere sahiptir.

Bilindiği üzere Brown Switchler FPS oyuncuları için fazla tavsiye edilmezler. Bunun sebebi ilk tuşa basmanızdan sonra ikinci basım için ilk tuş hareketinin tamamlanmasını beklemenizdir. Fakat en sessiz Cherry MX Switchlerinden biridir. Buna rağmen tuşların hassasiyeti ve 2 milimetrelik harekete geçme mesafesi, tepkime süreleri gayet başarılı bir yapıda olmuş. Ayrıca tuş aralıkları da yeterli seviyede. Bu sayede tuş geçişlerinde hata yapma oranınız en aza indirgenmiş.

G.Skill Ripjaws KM570 RGB Brown Switch Cherry MX Anahtar

G.Skill, klavyenin 100% anti-ghosting özelliğinin ve tuşların 50 milyon basımlık ömürleri olduğunu belirtiyor. NKRO ( N Key Roll Over ) özelliği olan klavye ( yani tüm tuşlara aynı anda basılma durumunu algılama ) ile birden fazla tuşa aynı anda bastığınızda ( 100% anti-ghosting ) size herhangi bir sıkıntı çıkarmıyor ve aynı anda basılan tüm tuşları algılayabiliyor.

Space tuşu üzerinde yer alan G.Skill logosu klavyeye gayet hoş bir hava katmış. Fakat yön tuşlarının üst kısmında bulunan G.Skill logosu ise ben buradayım diye bas bas bağırıyor diyebiliriz. Daha hoş bir tasarımla buraya yerleştirilmesine kimsenin söz edeceğini düşünmüyoruz fakat bu kadar göze batan bir logo klavyenin estetiğini bozmuş.

G.Skill Ripjaws KM570 RGB Brown Switch G-Skill Logo Tasarımı

Makro ve Kısayol Tuşları

G.Skill Ripjaws KM570 RGB klavyesinin makro tuşlarının olmadığından bahsetmiştik. Fakat klavye üzerinde bulunan FN tuşu ve medya kontrol tuşları, sizlere notebook konforundan eksik bırakmıyor diyebiliriz.

G.Skill Ripjaws KM570 RGB FN Tuş Kombinasyonları

Fn tuşuyla birlikte kullanılan F tuşlarının ve yön tuşlarının fonksiyonlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Fn+F1 Bilgisayarım
 • Fn+F2 İnternet Tarayıcı
 • Fn+F3 Mail
 • Fn+F4 Hesap Makinesi
 • Fn+F5 Windows tuşu aç/kapa( Bu sayede oyunlarda yanlışlıkla basma durumunda oluşacak sıkıntılardan kurtuluyorsunuz.)
 • Fn+F6 W-A-S-D tuş diziliminin yerini yön tuşlarına atıyor.
 • Fn+F7 Aydınlatma efektleri arasında geçiş.
 • Fn+F8 Herhangi bir fonksiyon ataması yapılmamış.
 • Fn+F9 İleri al
 • Fn+F10 Başlat-Duraklat
 • Fn+F11 Durdur
 • Fn+F12 Geri al
 • Fn+Aşağı Yön Tuşu – Aydınlatma parlaklığını azalt.
 • Fn+Yukarı Yön Tuşu – Aydınlatma parlaklığını arttır.

Ayrıca klavyenin sağ üst tarafında bulunan MR tuşu ile siz kendi makro tuşlarınızı oluşturabiliyorsunuz. Bu kayıt anahtarı ile her hangi bir yazılım kullanmanıza gerek kalmadan makrolar oluşturabilirsiniz.

G.Skill Ripjaws KM570 RGB Makro Atama

MR tuşu varsayılan olarak kilitli halde geliyor ve açmak için Fn+MR kombinasyonunu kullanmanız gerekiyor. Tuş kilidini kaldırdıktan sonra MR tuşuna basın ardından makro atamak istediğiniz tuşa basın, atamak istediğiniz eylemleri gerçekleştirin ve tamamlamak için tekrar MR tuşuna basın.

Ayarlarınızı sıfırlamak tüm atadığınız makroları ve aydınlatma özelliklerini fabrika ayarlarına döndürmek isterseniz sol tarafta yer alan CTRL + Alt tuşlarına 3 saniye boyunca basılı tutun, klavyenin sağ üst köşesinde bulunan aydınlatma yanıp sönecektir. En sonunda aydınlatma tamamen söndüğünde klavyenizin tüm ayarları sıfırlanmış olacaktır.

G.Skill Ripjaws KM570 RGB Aydınlatma

G.Skill Ripjaws KM570 RGB 8 farklı efekt ile geliyor. Bu efektleri kendi yazılımı ile kontrol edebiliyorsunuz.

 • Dalga
 • Nefes Alma
 • Dairesel
 • Dalgalanma
 • Patlama
 • Yanıp Sönme
 • Daralma
 • Yağmur

Bu 8 efektin klavyenin kendi yazılımı aracılığı ile hızları ve parlaklık dereceleri kolaylıkla ayarlanabiliyor. Yazılım yüklemeden de klavye üzerinden Fn tuş kombinasyonları ile bu efektlere ulaşabiliyor ve parlaklıklarını ayarlayabiliyorsunuz.

G.Skill Ripjaws KM570 RGB Gaming Klavye İnceleme

Ledlerin renk doygunluğu ve canlılığı üst seviye oyuncu klavyelerinde olduğu gibi çok başarılı.  Çoğu oyuncu oyun oynarken dikkatlerinin dağılmaması için bu tarz efektleri kullanmayı tercih etmiyor fakat kısa bir molada küçük bir görsel şov izlemeyi kim istemez ki.

Fiyat Performans
0
Cooler Master Masterbox MB520 Bilgisayar Kasası İncelemesi

Cooler Master Masterbox MB520 incelemesi ile Cooler Master'ın yeni bilgisayar kasasının tüm ayrıntılarına yakından bakıyoruz. Kasanın artı ve eksileri neler, ...

G.Skill Ripjaws KM570 RGB Cherry MX Brown İnceleme – Sonuç

G.Skill Ripjaws KM570 RGB klavye, oyun oynamak için tasarlanmış ve bunu layıkı ile yerine getirdiğini söyleyebiliriz. Tuş aralığı, basım algılama süresi ve hissiyatı mükemmel ve Red Switch yani kırmızı anahtar kullanan oyuncu klavyelerine göre çok daha az tuş sesi çıkarıyor. Buda her alanda klavyenizi rahatlıkla kullanmayı sağlıyor. Diğer bir rahatlığıda bizce ergonomisi. Üst seviye oyuncu klavyelerinde olduğu gibi masanızın üstünde çok fazla bir alan kaplamıyor. Bu sayede mouse pad ve mouse kullanımız daha kol aralığınızın daha yakın olmasından dolayı daha da kolaylaşıyor.

Aydınlatma kısmında ise çok başarılı. 8 farklı efekt arasında ister yazılım isterseniz klavye üzerinden kolaylıkla geçiş yapabiliyorsunuz. Tuşların parlaklığını ayarlaya bilme her tuşa ayrı bir renk atama özelliği çok hoş olmuş.

Makro tuşlarının olmaması bazı kullanıcıların olumsuz düşünmesine yol açabilir. Fakat MR tuşu ile istedeğiniz olayı bir makro oluşturup her hangi bir tuşa atayabiliyorsunuz.

Artılarının yanında eksileride var tabi G.Skill Ripjaws KM570 RGB’nin. Rakiplerinden en büyük eksisi klavye üzerinde bir USB girişinin olmaması. USB arayüzünü kullanan o kadar çok bileşen var ki an geliyor PC üzerinde port kalmıyor. Bu yüzden klavye üzerinde bir USB portu olması klavyeye bir artı daha katabilirdi.

Sonuç olarak G.Skill Ripjaws KM570 RGB hem görsel hem performans olarak gayet başarılı mekanik bir oyuncu klavyesi olmuş. Yurt dışı 100$ ortalama ile satılıyor. Eğer oyun deneyimlerinizi daha rahat kılmak isterseniz G.Skill Ripjaws KM570 RGB’yi rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

8 Toplam Puan
İncelemeks Yorumu

G.Skill Ripjaws KM570 RGB hem görsel hem performans olarak gayet başarılı mekanik bir oyuncu klavyesi.  Cherry MX anahtarları, N Key Roll Over ve 100% Anti-Ghosting özelliği ile oyunculara yüksek bir performans sunuyor. Başarılı RGB aydınlatması ve klavye kısa yolları klavyenin göze çarpan diğer özellikleri arasında yer alıyor. Yazılım, Harici USB girişi ve bilek desteğinin olmaması ise en büyük eksileri diyebiliriz.

Performans
9
Fiyat
8
Tasarım
7.5
Ergonomi
8
ARTILAR
 • Ergonomik Tasarım
 • N Key Roll Over ve 100% Anti-Ghosting Özelliği
 • Başarılı RGB Aydınlatma
 • Kolay Makro Oluşturma
 • Cherry MX Anahtarlar
EKSİLER
 • Harici USB Girişi Bulunmuyor
 • Medya Kontrol Tuşları Yok
 • Bilek Desteği Bulunmuyor
 • Yetersiz Yazılım Desteği
İncelemeni Ekle
Yorumlarınızı görmekten biz çok mutlu oluruz...

İnceleme ve Yorum Yaz

Toplam puanınız

Karşılaştırma Listesi
 • Toplam (0)
Karşılaştır
0
Arkadaşlarınızla Paylaşın