Corsair K70 LUX Mekanik Gaming Klavye İnceleme

Corsair K70 LUX Mekanik Gaming Klavye İnceleme
8.8 Toplam Puan
 • Cherry Mx Kırmızı Anahtarlar
 • Harici USB Portu
 • Kauçuk Bilek Desteği
 • Medya Tuşları
 • Güçlü Alüminyum Gövde
Favorilerime EkleKaydedildiSilindi 0

Corsair K70 LUX mekanik gaming klavye, Corsair tarafından oyuncular için özel olarak üretilmiş bir oyuncu klavyesi olarak karşımızda…

Corsair K70 LUX Mekanik Gaming Klavye

Corsair K70 Lux Red Light Cherry Mx Red klavyesi bugünkü inceleme konuğumuz. Klavyenin teknik ve tasarım özelliklerine yakından bakıp günlük kullanımda ve oyunlarda bizlere neler sunuyormuş hep birlikte görelim.

Corsair K70 LUX Mekanik Gaming Klavye Teknik ve Tasarım Özellikleri

Corsair markasını bilmeyeniniz yoktur. Genelde SSD, RAM ve Kasaları ile ön plana çıkan şirket kulaklık, mouse ve klavyeleriylede oyuncuların gönüllerini kazanmayı başarmış bir markadır. Ürettiği ürünler ile öncü olmayı başarmış olan Corsair’in 8 farklı versiyonu bulunan Corsair K70 LUX’un bugün Red Light Cherry MX Red klavyesini inceleyeceğiz.

Kırmızı ledli tuş aydınlatması, Cherry MX Red Switchleri ve %100 anti-ghosting özelliği ile ön plana çıkan Corsair K70 Lux Red Light Cherry Mx Red’e yakından bakalım.

Corsair K70 LUX Red Light Cherry MX Red Genel Özellikleri

Mekanik bir oyun klavyesi olan Corsair K70 Lux Red Light Cherry Mx Red adından da anlaşılacağı gibi Cherry MX Red Switchlerini kullanıyor ve bu switchlerin her birinin 50 milyon basım ömrü bulunuyor. Switchler koyu renkli fırçalanmış bir alüminyum yüzey üzerine yerleştirilmiş. Bu yüzey metal havasını size hissettirecek bir yapıda geliyor. Ayrıca parmak izinizde bu yüzey üzerinde kalmıyor desek yeridir.

Corsair K70 LUX Red Light Cherry MX Red Anahtarları ve Özellikleri

436mm x 165mm x 38mm boyutlarında olan Corsair K70 Lux mekanik gaming klavye örgülü bir kabloya sahip ve kablo ucunda iki adet USB girişi bulunuyor. Bu USB girişlerinden bir aydınlatma diğeri ise klavyenin temel özellikleri için kullanılıyor. Kutu içeriği olarak gelen tak çıkar özelliği olan bilek desteği ise üzerinde ki doku sayesinde uzaktan size deri yada kauçuk görünümü verse de sert bir plastik malzemeden üretilmiş. Klavyenin alt tarafında ise ortalama 1 cm yüksekliğinde 4 adet ayak bulunuyor. Bu ayaklar sayesinde klavyenin pozisyonunu kendi konforunuza göre ayarlaya biliyorsunuz. Fakat sert bir plastik malzemeden üretilen ayaklar kaygan bir zemin üzerinde kullanıyorsanız en ufak hareketinizde kayacaktır. Bu kısımda kauçuk kullanılsa daha iyi olabilirdi.

Klavyenin ağırlığı çoğu kullanıcı için önemli olmasa da biz yine belirtmek istedik. Yukarıda bahsettiğimiz alüminyum gövde, sert plastikten üretilen bilek desteği ve alt kısım, örgülü bağlantı kablosu ile klavyenin toplam ağırlığı 1.97 kg oluyor. Klavyenin tek ağırlığı ise 1.21 kg’dır.

Corsair K70 LUX Red Light Cherry MX Red Bilek Desteği

 Cherry Mx Red Anahtarlar

Corsair K70 Lux mekanik gaming klavye üzerinde 105 adet tuş bulunuyor. Bunların haricinde 4 adet harici multimedya tuşu ses açıp kapama tuşu ses ayarı yapmak için scroll tuşu, Windows Lock tuşu ve parlaklık ayarı yapmanızı sağlayan bir tuş bulunuyor. Tüm bu tuşlar ile toplam tuş sayısı 113 oluyor.

Corsair K70 Lux Red Light Cherry Mx Red, Cherry MX kırmızı anahtarlarını kullandığını ve her anahtarın 50 milyon basım ömrü olduğunu belirtmiştik. 2 mm basım aralığı olan anahtarlara 45G bir kuvvet uyguladığınızda tuşlar etkileşime geçiyor. 45G ve 2 mm’lik basım aralığı sayesinde siz tuşlara dokunur dokunmaz etkileşim başlıyor diyebiliriz. Ayrıca tuş aralıkları da 7 mm civarında ve bu sayede tuş geçişlerinde hata yapma oranınız en aza indirgenmiş.

Corsair K70 LUX Red Light Cherry MX Red Anahtar Türü ve Özellikleri

Corsair K70 LUX mekanik gaming klavye 100% anti-ghosting ve NKRO ( N Key Roll Over )  özelliği bulunuyor. Bu sayede tüm tuşlara aynı anda bassanız bile bastığınız her tuş etkileşime girebiliyor.

Space tuşu üzerinde ki tırıklı yapı farklı ve alışıla gelmedik görünse de parmaklarınız space tuşunun üzerine geldiğinde özellikle oyunlarda faydasını hissediyorsunuz.

Klavyenin bağlantı kablosunun çıktığı kısımın üstünde bir Corsair logosu bulunuyor. Bu logo gayet şık ve uygun ölçülerde konumlandırılmış. Klavyenin görselliğini bozmuyor. Diğer taraftan klavyenin arka tarafında bağlantı kablosunun hemen yanında bir adet USB 2.0 girişi bulunuyor. Bu özellik tüm klavyelerde görmek istediğimiz türden. Onun hemen yanında ise 1000 Hz, 500Hz, 250Hz ve BIOS (100Hz) modları bulunan raporlama hızını ayarlayabildiğiniz bir anahtar bulunuyor.

Corsair K70 LUX Red Light Cherry MX Red Harici Usb Bağlantısı

Medya Tuşları Kullanıcılara Büyük Kolaylık Sağlıyor

Corsair K70 Lux Red Light Cherry Mx Red ‘in sağ üst köşesinde medya tuşları bulunuyor. Bu tuş tasarımları normal tuşlar gibi değil. Daha ince ve daha şık tasarlanmışlar. Burada en hoşumuza giden özellik ise ses ayarını yapmanız için konulan düğmenin yuvarlanabilir olması oldu. Bu küçük bir özellik olsa da kullanıcılara büyük fayda sağlayacağı kesin.

Medya tuşlarının hemen sol tarafında Windows Lock tuşu ve klavyenin kırmızı ledlerinin parlaklığını ayarlayabildiğiniz aydınlatma düğmesi bulunuyor. Bu düğme ile aydınlatmayı kapatıp açabilir ve 3 farklı parlaklık modundan birini seçebilirsiniz.

Makro

K70 LUX Red Light Cherry MX Red istediğiniz tuşa makro atayabilme özelliğine sahip bir mekanik oyuncu klavyesidir. CUE ( Corsair Utility Engine ) yazılımı ile istediğiniz tuşa makro atayabiliyorsunuz.

Corsair K70 LUX Red Light Cherry MX Red Makro Ayarları

Yazılımın arayüzünden Actions kısmına gelip Creat Action (+) kısmına gelip kayıt butonuna basıyorsunuz ve oluşturmak istediğiniz tuş kombinasyonlarına tıklıyorsunuz. İşleminiz bittikten sonra tekrar kayıt tuşuna basarak makronuzu tamamlıyorsunuz.

Dilerseniz oluşturduğunuz makroları kopyalayarak çoğaltabilir, üzerlerinde düzenleme yapabilir yada silebilirsiniz.

Aydınlatma

Corsair K70 Lux Red Light Cherry Mx Red, 7 farklı efekt ile geliyor. Bu efektleri kendi yazılımı Corsair Utility Engine ile kontrol edebiliyorsunuz. Yaptığınız ayarları anlık olarak hem yazılım hemde klavyeniz üzerinde de takip edebiliyorsunuz.

 • Visor
 • Rain
 • Pulse
 • Wave
 • Type Lighting (Key)
 • Type Lighting (Ripple)
 • Static Color

Bu 7 efektin CUE yazılımı aracılığı ile hızları, yönleri, süreleri ve parlaklık dereceleri kolaylıkla ayarlanabiliyor. Klavye üzerinde de yapılabildiğini söylemiştik fakat yazılım ile bu ayarı daha detaylı bir şekilde uyguluyorsunuz. Dilerseniz sadece istediğiniz tuşları aydınlatarak oyun esnasında klavye ile olan bağınızı daha da güçlendirebilirsiniz.

Corsair K70 LUX Red Light Cherry MX Red Aydınlatma Ayarları

Ayrıca oluşturduğunuz aydınlatma efektini kendiniz başka bir isimde kaydede biliyorsunuz. Bu şekilde istediğiniz zaman bu efekti kapatıp açabilir tekrar tekrar aynı ayarları yapmak zorunda kalmazsınız.

Ledlerin renk doygunluğu ve canlılığı üst seviye oyuncu klavyelerinde olduğu gibi çok başarılı. Çoğu oyuncu oyun oynarken dikkatlerinin dağılmaması için bu tarz efektleri kullanmayı tercih etmiyor fakat kısa bir molada küçük bir görsel şov izlemeyi kim istemez ki.

SONUÇ

Corsair K70 LUX mekanik gaming klavye, oyun oynamak için tasarlanmış mekanik bir klavye ve bunu layığı ile yerine getirdiğini söyleyebiliriz. Tuş aralığı, basım algılama süresi ve hissiyatı mükemmel ve Red Switch kullanılması ses açısından biraz sizleri rahatsız etse de performansı ile bu gürültü oranını unutuyorsunuz.

Ergonomik yapısı, tuş basım hissiyatı ve bilet desteği ile kullanım kolaylığı açısından en üst seviye mekanik klavyeler kadar başarılı diyebiliriz.

Aydınlatma kısmında ise doygun ve parlak kırmızı renkteki ledleri ve sahip olduğu 7 farklı efekt ile kendinize görsel bir şölen yaşatabilirsiniz.

Makro tuşlarının olmaması bazı kullanıcıların olumsuz düşünmesine yol açabilir. Fakat CUE yazılımı ile kendi makro tuşlarınızı oluşturabilir ve kolayca bu oluşturduğunuz makroları yönetebilirsiniz.

Sonuç K70 LUX Red Light Cherry MX Red hem görsel hem sağlamlık hem de performans olarak gayet başarılı mekanik bir oyuncu klavyesi olmuş. Yurt dışı satış fiyatı 100$ – 120$ aralığında olan K70 LUX’ün 8 faklı versiyonunun bulunması aklınızı biraz karıştırabilir fakat oyun amaçlı almak isteyen kullanıcılar K70 LUX’ün Red Light Cherry MX Red versiyonunu rahatlıkla tercih edebilirler.

 • Ürün
 • Teknik Özellikler
 • Fotoğraflar
Corsair K70 LUX Red Light Cherry MX Red hem görsel hem sağlamlık hem de performans olarak gayet başarılı mekanik bir oyuncu klavyesi. Başarılı ...
Favorilerime EklendiFavorilerinizden Kaldırıldı 0
Karşılaştır
Kullanım Alanı Oyun, Fps, MOBA
Kullanılan Malzeme Sert Plastik, Alüminyum, Kauçuk
Bilek Desteği Var
Klavye Türü Mekanik
İşlemci 32-bit ARM
Raporlama Hızı 1000 Hz
Tuş Sayısı 105
Toplam Tuş Sayısı 113
Kullanılan Anahtar Türü Cherry Mx Red
Anahtar Ömrü 50 Milyon Basım
Anahtar Aralığı 2 mm - 4mm
N-Key Roll Over Özelliği Var, Tüm Tuşlar
Anti-Ghosting Var
Ağırlık 1210 Gram
Uzunluk 165 mm
Genişlik 436 mm
Yükseklik 38 mm
İşletim Sistemi Desteği Windows 7, Windows 10
Bağlantı Arayüzü USB
Bağlantı Kablosu Uzunluğu 200 cm
Bağlantı Kablo Yapısı Örgülü Kablo
Harici Usb Girişi Var
Yazılım CORSAIR Utility Engine, CORSAIR iCUE
Aydınlatma Kırmızı Led
Medya Tuşları Var
Windows Lock Tuşu Var
8.8 Toplam Puan
İncelemeks Yorumu

Corsair K70 LUX Red Light Cherry MX Red hem görsel hem sağlamlık hem de performans olarak gayet başarılı mekanik bir oyuncu klavyesi. Başarılı Kırmızı Led aydınlatması klavyeye gösterişli bir hava katmış. Kullandığı Cherry Mx Kırmızı anahtarlar sayesinde oyun amaçlı almak isteyen kullanıcılar  K70 LUX’ün Red Light Cherry MX Red versiyonunu rahatlıkla tercih edebilirler.

Performans
9.5
Fiyat
8
Tasarım
8.5
Kalite
9
ARTILAR
 • Cherry Mx Kırmızı Anahtarlar
 • Harici USB Portu
 • Kauçuk Bilek Desteği
 • Medya Tuşları
 • Güçlü Alüminyum Gövde
EKSİLER
 • Yazılım Kullanım Zorluğu
 • Çok Sert Usb Bağlantı Kablosu
İncelemeni Ekle
Yorumlarınızı görmekten biz çok mutlu oluruz...

İnceleme ve Yorum Yaz

Toplam puanınız

Karşılaştırma Listesi
 • Toplam (0)
Karşılaştır
0
Arkadaşlarınızla Paylaşın