Corsair Carbide Spec Omega Bilgisayar Kasası İncelemesi

Corsair Carbide Spec Omega incelemesi ile Corsair’ın asimetrik bilgisayar kasasının tüm ayrıntılarına yakından bakıyoruz. Kasanın artı ve eksileri neler, nasıl bir tasarıma sahip, hangi kullanıcılara hitap eder ve soğutma özellikleri nelerdir gibi en çok merak edilen soruları yanıtlıyoruz…

Corsair Carbide Spec Omega İncelemesi

Corsair Carbide Spec Omega, Corsair’in Carbide serisinin en son üyesi bugünkü inceleme konuğumuz oluyor. Spec Omega, asimetrik farklı tasarımı öne çıkan  bir bilgisayar kasası olarak karşımızda. Temperli yan camı ile kasasının içini sergilemek ve bunu uygun fiyata gerçekleştirmek isteyen kullanıcılara hitap ediyor.

Corsair Carbide Spec ailesi giriş ve orta seviye sistem toplamak isteyen kullanıcılara uygun fiyatlı çözümler sunuyor. Bir önce ki Alpha modeli ile adını daha geniş kitlelere duyuran Spec ailesi Omega ile yoluna devam ediyor.

Corsair Carbide Spec Omega İnceleme

Alpha modelinin yaratıcı tasarım özelliklerine sahip olan Omega üzerinde bir çok iyileştirme yapılmış. Dilerseniz Corsair Carbide Spec Omega modelinin tasarımına ve sahip olduğu teknik özelliklere yakından bakalım.

Corsair Carbide Spec Omega Dış Tasarım

Corsair Carbide Spec Omega, Alpha modeli ile aynı tasarım çizgilerini taşıyor. Asimetrik yapısı Spec Omega’ya modlanmış bir bilgisayar kasası havası katıyor. Bu cesur ve dinamik yapıya kasanın her tarafında rastlamak mümkünken, Spec Omega ön paneli, asimetrik tasarımın devam ettiği kasanın üst kısımı ve kasa ayakları ile ön plana çıkıyor.

Diğer taraftan Spec Alpha’da olmayan Omega ile standart olarak gelen temperli cam yan panel ile Spec Omega kasa içini sergilemek isteyen kullanıcılara hitap ediyor.

Bu temperli cam kasaya alyan başlı vidalar ile tutturuluyor. Alyan anahtar ise kasanın içinde kutu içeriği olarak bizlere sunulmuş.

Corsair Carbide Spec Omega Genel Özellikleri

Asimetrik Ön Panel Tasarımı

Kasanın ön tarafına bakacak olursak Spec ailesinin asimetrik yapısı burada öne çıkıyor. Kasanın ön tarafında dikkatimizi çeken bir kaç özellik bulunuyor. Bunlardan ilki Alpha modelinden aşina olduğumuz ızgaralı yapının yerine kullanılan temperli cam oluyor. Havalandırma kısmı kasanın ön tarafında ki bu temperli camın hemen altında üçgen bir yapıda bulunuyor. Bahsettiğimiz bu özelliklerden diğeri ise kasanın ön tarafında bulunan led aydınlatma oluyor. Spec Omega Kırmızı, Siyah ve Beyaz olarak 3 farklı renk seçeneği ile sunuluyor. Bunlardan siyah ve kırmızı renklerde olan Spec Omega kırmızı led aydınlatma ile gelirken, beyaz renk ile gelen Spec Omega ise beyaz led ile aydınlatılıyor.

Kasanın ön panelinde 2 adet USB 3.0 portu, kulaklık ve mikrofon girişleri, sabit disk gösterge ledi, power ve reset tuşları bulunuyor.

Corsair Carbide Spec Omega Ön Panel Özellikleri

Kasanın üst kısmına baktığımızda ise asimetrik yapının burada da devam ettiğini görüyoruz. Üst taraf ABS sert plastik kaplama ve ızgara olmak üzere ikiye bölünmüş. Kasanın iç-üst kısmına takılacak soğutma bloğu düşünülerek tasarlanmış olan ızgara kısmı yeterli bir hava akışı sağlayabilecek şekilde tasarlanmış. Diğer taraftan bu üst paneli istediğinizde kolay bir şekilde çıkarabiliyorsunuz.

Spec Omeganın arka kısmında 120 mm’lik egzos fan kısmı, 7 adet PCI Express genişleme yuvası, anakart giriş çıkış portları yuvası ve en alt kısımda da güç kaynağı montaj yuvası bulunuyor. Egzos fan kısmında fanın yükseklik durumunu kolay bir şekilde ayarlayabilmeniz için vida yuvaları 2,5 cm civarında bir uzunluğa sahipler.

Corsair Carbide Spec Omega Arka Panel Özellikleri

Kasanın alt kısmına bakacak olursak, Spec Omega, kasanızı yerden 2-3 cm civarında yükselten 4 adet asimetrik ayak ile geliyor. Bu ayaklar vidalı bir yapıda bizlere sunulmuş ve dilediğimizde ayakları çıkarabilmemiz sağlanmış. Diğer taraftan güç kaynağı yuvasının alt kısmında bir mesh ızgara bulunuyor. Bu ızgara içinde de temizliği kolaylaştırmak amaçlı kullanılan toz filtresi de unutulmamış.

Corsair Carbide Spec Omega Güç Kaynağı IzgarasıCorsair Carbide Spec Omega Mid-Tower bir kasa, buna bağlı olarak  495 mm yüksekliğe, 232 mm genişliğe ve 516 mm uzunluğa sahip. Kasa üretiminde ise ABS sert plastik, çelik ve temperli cam kullanılmış. Kullanılan malzeme yapısını göze aldığımızda Spec Omega’nın 7.5 kg bir ağırlığa sahip olduğunu görüyoruz.

Corsair Carbide Spec Omega İç Tasarım

Spec Omega iç tasarımına, destek sunduğu anakart yapıları ile başlayalım. Kasa içine ATX, Micro ATX ve Mini ATX anakartları kolayca monte edebiliyoruz.  Kablolama kısmında da tüm anakart yapılarına uygun boşluklar göze çarpıyor. Anakart ve ekran kartının güç kablolarının çıkış kısımları kauçuk malzemeler ile desteklenmiş. Bu sayede daha şık bir kablolama gerçekleştirebiliyorsunuz.

Corsair Carbide Spec Omega İç TasarımDetayları

Diğer taraftan güç kaynağını monte ettiğimiz kısımın ön tarafında 2 adet 3.5 inç’lik HDD takabildiğimiz sabit disk kafesi bulunuyor. Bu yuvalara vidalama yapmadan sabit disklerinizi kolayca monte edebilirsiniz. Ayrıca bu kafes modüler bir yapıda ve dilediğiniz zaman çıkarıp takabilirsiniz.

Eksi olarak gördüğümüz bir diğer durumda güç kaynağı ve HDD kafesinin bulunduğu bu kısımda herhangi bir koruma yada kaplama bulunmaması. Eğer kablolamayı düzgün bir şekilde yapmazsanız bu kısım görüntü kirliliğine sebep olacaktır.

Soğutma Desteği

Kasa içinde kullanabileceğiniz işlemci soğutucuların ve ekran kartlarının ölçülerine bakalım. Takabileceğiniz maksimum işlemci soğutucusunun yüksekliği 170 mm civarında iken ekran kartı kısmında 370 mm uzunluğunda ki kartları kullanabiliyorsunuz. Güç kaynağı kısmında ise alt kısımda bulunan boşluğa 200 mm uzunluğa sahip olan güç kaynaklarını monte edebilirsiniz.

Kasa içeriğinde bizlere 2 adet 120 mm fan sunulmuş. Arka tarafta bulunan standart egzos fanı Corsair marka ve siyah renkte geliyor. Ön tarafta bulunan şeffaf fan ise Corsair’in SP 120L modeli ve seçtiğiniz kasanın rengine göre kırmızı yada beyaz olarak geliyor.

Kasa içi sıvı soğutma radyatörlerine destek veriyor. Ön kısıma 120 mm, 240 mm, 280 mm yada 360 mm uzunlu sahip sıvı soğutma radyatörlerini monte edebilirsiniz. Üst tarafa ise 120 mm, 240 mm yada 280 mm’lik radyatör takmanız mümkün.

Bu kısımda değinmek istediğimiz bir kaç nokta var. Eğer ön kısıma her hangi bir radyatör takarsanız, ön panel üzerinde bulunan mesh ızgara çok küçük bir yapıda olduğundan yeterli hava akışı sağlanamayabilir. Buda soğutmanın verimliliğini düşürecektir. Diğer taraftan üst kısıma bir radyatör takmak istediğinizde burada da karşınızı yüksek RAM soğutucuları ve ankart üzerinde yer alan soğutma blokları ve çıkış portlarının korumaları karşınıza çıkıyor. Bu yüzden kasa içinde kullanmak istediğiniz sıvı soğutma çözümlerini seçerken mutlaka ölçüm yapınız.

Kasanın arka kapağını açıp baktığımızda karşımıza bolca kablolama boşluğu ve 3 adet SSD yuvası çıkıyor. Bu SSD yuvalarına SSD’nizi takarken vidalama yapmanız gerekmiyor. Yaylı bir yapıda gelen yuvalara SSD’lerinizi kolayca takabiliyorsunuz.

Corsair Carbide Spec Omega İç Tasarım Detayları

Arka kapak ile anakartın monte edildiği kısım arasında 2 cm boşluk bulunuyor. Bu boşluk sayesinde çok rahat ve düzenli bir şekilde kablolama yapabiliyorsunuz.

Fiyat Performans
0
Cooler Master Masterbox MB520 Bilgisayar Kasası İncelemesi

Cooler Master Masterbox MB520 incelemesi ile Cooler Master'ın yeni bilgisayar kasasının tüm ayrıntılarına yakından bakıyoruz. Kasanın artı ve eksileri neler, ...

Corsair Carbide Spec Omega İncelemesi – Sonuç

Corsair Carbide Spec Omega tasarımı ve üretim sürecinde kullanılan bileşenlerin kalitesi ile gösterişli bir sistem toplamak isteyen kullanıcılar için biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Sahip olduğu temperli cam, led aydınlatması küçük bir detay görünebilir ama SP120L model fanı tasrımına katkı sağlayan başlıca özellikleridir. Diğer taraftan kasa içi kablolamadaki başarısı, HDD ve SSD yuvalarının kullanışlılığı geniş iç hacmi sayabildiğimiz diğer artılarıdır.

Spec Omega’nın hiç eksi yönü de yok diyemiyoruz. En can sıkıcı iki noktayı da üstüne basarak belirtelim. Kasamızın ön tarafında bulunan yetersiz ızgara alanı hava akışını çok zorlaştırıyor. Diğer taraftan kasa içinde bulunmayan güç kaynağı ve HDD kafesini kapatacak bir kapağın olmayışı görüntü kirliliğine neden oluyor. Bir diğer eksi diyebileceğimiz durum ise temperli cam yan panelin alyan başlıklı vidalar ile monte edilmesi. Yan paneli açarken çok dikkat etmeniz gerekiyor. Bu vidalar daha kullanışlı olan vidalar ile değiştirilebilirdi. Bunlar bu kadar artının yanında size ne kadar etki eder bilemiyoruz ama bu küçük detayların bir sonraki modelde olmamasını tercih ederiz.

Sonuç olarak dolar kurunun Türkiye’de ki durumu Corsair Carbide Spec Omega’yı ne kadar pahalı gösterse de gerçek şu ki 100 dolar aralığında sahip olacağınız en gösterişli ve kullanışlı kasalardan biri olmuş diyebiliriz. Gösterişli ve renkli bir yapıya sahip olan Corsair Carbide Spec Omega’yı gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

8.6 Toplam Puan
İncelemeks Yorumu

Corsair Carbide Spec Omega, farklı tasarım çizgilerine sahip, başarılı soğutma ve kablolama yetenekleri ile gösterişli bir sistem toplamak isteyen kullanıcılar için biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Tasarım
9
Kablolama
8.5
Soğutma
8.5
Fiyat
8.5
ARTILAR
 • Farklı Tasarım
 • Kaliteli Malzeme
 • Sıvı Soğutma Desteği
 • Kaliteli İki Dahili Fan
 • Kolay Kablolama
 • Kolay Disk Yönetimi
 • Farklı Renk Seçenekleri
 • Temperli Yan Panel
EKSİLER
 • PSU ve HDD Kafesi İçin Bir Kapak Yok
 • Üst Kısımda Toz Filtresi Bulunmuyor
 • Ön Panelde Hava Akışı İçin Dar Alan
 • Yan Panel Vidalama Sistemi
İncelemeni Ekle  |  İncelemeleri ve Yorumları Oku
Yorumlarınızı görmekten biz çok mutlu oluruz...

İnceleme ve Yorum Yaz

Toplam puanınız

Karşılaştırma Listesi
 • Toplam (0)
Karşılaştır
0
Arkadaşlarınızla Paylaşın