Fiyat Performans

Cooler Master MM530 İnceleme

Cooler Master MM530 inceleme – Şık ve sade ayrıca düşük fiyatlı aynı zamanda yüksek performanslı…

Cooler Master MM530 İnceleme

Söz konusu oyuncu bileşenleri olduğunda, öne çıkan bir kaç firma göze çarpıyor. Bu firmalardan biri olan Cooler Master oyuncu ekipmaları üretiminde son dönemlerde adından çokça söz ettirmeyi başardı. Şimdiye kadar oldukça başarılı modellere sahiplerdi fakat zaman geçtikçe ürettikleri donanımlar ve bileşenler hem tasarım hemde performans olarak üst düzey değişime uğradı.

Geçtiğimiz yıl piyasaya sürdüğü MM520 oyuncu faresini yenileyerek piyasaya süren Cooler Master bu değişime güzel bir örnek daha sundu. Tasarım olarak aynı hatlara sahip olan fare kullanılan malzeme kalitesi, düğmeler ve sensörler de büyük değişim göze çarpıyor.

Cooler Master MM530 RGB Aydınlatma

Cooler Master MM530 İnceleme

Cooler Master MM530’un sahip olduğu özelliklere gelin hep birlikte daha yakından bakalım.

Boyut ve Biçim

MM530’un sol tarafında yer alan tuşlardan da anlaşılacağı üzere, MM530 sağ el için üretilmiş bir oyuncu faresidir. Gereksiz çıkıntılar ve hareket kabiliyetini kısıtlayan fazlalıklar veya parçalar bu farede bulunmuyor. Yapısı itibari ile sade bir tasarıma sahip diyebiliriz. El büyüklüğü orta yada küçük olan kullanıcılar için avuç içi tutuş şekline, el yapısı büyük olan kullanıcılar içinse parmak ucu tutuş şekline sahiptir.

MM520 ile boyut ve şekil olarak aralarında bir fark bulunmuyor. Fakat yüzey tasarımı, kullanılan malzeme türü olarak farklı özellikleri bünyesinde barındırıyor. Boyut olarak baktığımızda fare orta büyüklükte bir yapıdadır. Farenin uzunluğu 124.8 mm, genişliği 60.4 mm ve yüksekliği 40.2 mm’dir

Yüzey

MM530’un yüzeyi mat UV kaplamalı, pürüzsüz fakat hissedilemeyecek kadar dokulu bir yapıdadır. Sol ve sağ tuşların üstü ABS plastikten daha kaliteli bir malzeme ile üretilmiş. En yoğun ve uzun süreli kullanımlar sonunda bile tuşların yüzeyi bozulmayacak ve renk kayıpları yaşanmayacak şekilde tasarlanmış.

Farenin yüzey hissiyatı genel olarak iyi hissettiriyor. Fakat bu göreceli bir kavram yani kullanıcıdan kullanıcıya değişebilir.

Cooler Master MM530 Sağ ve Sol Kısımda Bulunan Silikon Yüzeyler

Farenin sol ve sağ tarafları dokulu silikon yapıda. Terli eller de bir süre sonra bu kısımlar kayganlaşıyor ve farenin kontrolü biraz da olsa zorlaşıyor. Tabi bu durumda tüm kullanıcıları etkileyecek bir konu değil kullanıcıdan kullanıcıya değişiyor. Fakat elleriniz kısa süre de terliyor ise bu durum size sorun yaşatabilir.

Yapı Kalitesi

Yapı kalitesi olarak MM530 size kendi çok sağlam hissettiriyor. Ne bir ses ne de gıcırtı duymuyorsunuz. Fareyi biraz salladığınızda DPI tuşlarından çok az ses geliyor fakat kullanım esnasında her hangi bir ses yok. Oyun oynarken fareyi sıkıca kavradığınız zaman o sağlamlığı hissediyorsunuz.

Ağırlık

Ağırlık olarakta MM520 ile aynı özelliklere sahip olan MM530’un kablosuz ağırlığı 99 Gram’dır. Ortalama olarak bu seviyede ki oyuncu fareleri ile aynı ağırlıkta diyebiliriz. Farenin ağırlığı sabit bir yapıda yani harici bir ağırlık ayarlaması yapma söz konusu değil. Fakat MM530’un boyutlarını baz aldığımızda ağırlığıda doğru orantılı bir yapıda.

Tuşlar

Cooler Master MM530 Tuşlar

Fare üzerinde 7 adet tuş bulunuyor. Sol ve sağ tuşların her ikisi de oyun farelerinde sık kullanılan ve en yaygın anahtarlardan biri olan Omron D2FC-F-7N (20M) anahtarlarına sahip. Bu anahtarların 20 milyon tıklama ömürleri bulunuyor. Her iki tuşta net bir tıklama ve yeterli seviyede geri tepkime hissine sahiptir. Bu tıklama ve geri tepkime hissi Logitech G102 ve G203’ten biraz daha sert, ancak Zowie FK serisi bir fareden daha hafiftir diyebiliriz.

Farenin sol tarafında yer alan tuşlar vasatı geçemiyor. Kullanılan anahtarlar gerçekten sıradan bir yapıda. Genel olarak tüm oyuncu farelerinde aynı durum söz konusu olsa da oyuncular tarafından sıkça kullanılan bu tuşların daha kaliteli anahtarlara sahip olmasını isterdik.

Cooler Master MM530 Sol Tuşlar

DPI/CPI tuşları sol tuşlar kadar vasat olmasa da düşük kalite anahtarlara sahipler. Kullanım amaçlarına hizmet etmek için tasarlandıkları çok belli oluyor. Az kullanım düşük kalite…

Kaydırma tekerleği yani scroll tuşu MM520 ile aynı özelliklere sahip. Dokunsal ve hafif… Her bir kaydırma hareketi için yeterli bir aralık tanımlanmış ve çok fazla güç uygulamanız gerekmiyor. Aynı zamanda kaydırma tekerleğinin tuş özelliği de bulunuyor. Kailh marka anahtarlar kullanılmış. Genel olarak yumuşak bir basım hissiyatına sahip ve iyi iş çıkarıyor diyebiliriz.

Kablo

Cooler Master MM530 Kablo Yapısı

Cooler Master MM530 Kablo Yapısı

Kablo yapısı örgüsüz ve esnek bir plastik malzeme kullanılmış. Esnek dedik ama biraz daha esnek bir yapıda olabilirdi. Masaüstü kullanımlar da çok fazla sürtünme yaratmıyor. Uzunluğu ise yeterli bir seviyede, 180 cm’dir. Kablonun ucunda bulunan konektör ise daha kaliteli veri aktarımı için sıkça kullanılmayan altın kaplamalı bir yapıda.

Fare Ayakları

Cooler Master MM530 Ayaklar

MM530’un alt kısımında iki adet özel bir yapıda kaygan ayaklar bulunuyor. Kayganlıkları yeterli seviyede fakat sürtünme oranı aynı segmentte olan oyuncu farelerine göre biraz daha fazla gibi.

Kutu içeriği olarak aynı ayakların yedekleride Cooler Master tarafından bizlere sunulmuş. Uzun süre kullanımdan sonra eskiyen ayakları kolayca değiştirebilirsiniz.

Sensör

MM530, PixArt tarafından üretilen ve bu sensörlerin amiral gemisi sayılan PMW 3360 optik fare sensörüne sahiptir. Bu fiyat segmentinde yer alan bir fare için gerçekten büyük bir özellik.

Sensör çok hassas yüksek hızlarda bile mükemmel kontrol sağlıyor. Önce ki model MM520’ye göre en büyük yükseltme sensör kısımında olmuş diyebiliriz.

Sensörün aynı zamanda lift-off distance özelliğide bulunuyor. yani fareyi hareket esnasında kaldırdığınızda imleç ekranda hareketiniz ile doğru orantılı olarak hareket ediyor ve titreme yapmıyor. İki ayrı Lift of Distance ayarı bulunuyor. Kullanım şeklinize göre bu ayarı yazılım aracılığı ile yapabilirsiniz.

Çözünürlük 100 ile 12.000 CPI arasında, 100 CPI artışlarla değiştirilebilir. Raporlama hızı ise 125, 250, 500 veya 1000 Hz olarak ayarlanabilir.

Yazılım

MM530, MM520 ile aynı yazılımı kullanıyor. Cooler Master Portal adında ki bu yazılım şuana kadar kullandığımız en iyi ve kullanışlı yazılımlardan bir tanesi. Yazılım arka planda sadece 0,9 MB bellek tüketiyor. Yazılım disk boyutu ise 91 MB.

Yazılım içerisinden bir çok ayara kolayca ulaşabiliyorsunuz. CPI, raporlama hızı, makro ve aydınlatma ayarlarına ulaşım çok basit bir şekilde tasarlanmış.

Sensör sekmesine geldiğinizde DPI, polling rate, angle snapping ve lift-off distance gibi bir çok teknik özelliğe ulaşabiliyorsunuz.

Cooler Master Portal, yazılımı ile oluşturduğunuz tüm profiller MM530’un 512 KB’lık dahili belleğinde saklanıyor. Farenizi farklı bir bilgisayara bağladığınızda bu profilleri her hangi bir ayar yapmadan kullanabiliyorsunuz.

Aydınlatma

Cooler Master MM530 RGB Aydınlatma

Cooler Master MM530 RGB Aydınlatma

Cooler Master Portal yazılımı üzerinde, statik aydınlatmadan renk döngüsüne yada yıldız efektinden nefes almaya kadar pek çok seçenek var. Scroll tuşuna, CPI tuşuna ve fare üzerinde bulunan Cooler Master logunun çerçevesine bu aydınlatma efektlerini uygulayabilirsiniz. Dilerseniz her kısıma ayrı renk seçenekleri de atamanız mümkün.

Cooler Master MM530 RGB Aydınlatma

Cooler Master MM530 RGB Aydınlatma

Diğer taraftan fare üzerinde kullanılan ledlerin renk doygunluğu yeterli seviyede. Ne çok parlak ne de çok soluk. Tam ikisinin arasında bir yerde.

Bu segmentte bir oyuncu faresinde görmeye alışık olmadığımız RGB aydınlatma özelliği MM530’da bir çok seçenek ile sunulmuş.

Fiyat Performans
0
Phanteks Eclipse P350X Mid Tower Bilgisayar Kasası İncelemesi

Phanteks Eclipse P350X incelemesi ile kasanın tüm detaylarına yakından bakıyoruz. Kimlere hitap eder, artıları ve eksileri nelerdir, soğutması nasıl gibi merak ...

Cooler Master MM530 İnceleme – Sonuç

MM530 yazımızın başında belirttiğimiz gibi Cooler Master’ın büyük gelişiminden etkilenen bir oyuncu faresi olarak karşımıza çıkıyor. Önce ki modellerden bariz bir şekilde ön plana çıkmasının en büyük nedeni ise PixArt PMW3360 sensörü oluyor. Çok basit ve kullanışlı bir yapıda olan Cooler Master Portal yazılımıda farenin tüm bu özelliklerine katkı sağlıyor. Yazılım oldukça hafif ve arayüzü çok kullanışlı.

Yapı ve kullanılan malzeme kalitesi genel olarak iyi. Fakat bu kısımda farenin sağ ve sol taraflarında yer alan silikon yüzeylerin daha iyi bir yapıda olabileceğini düşünüyoruz. Bu kısımlar elleri çabuk terleyen kullanıcılara büyük sıkıntılar yaşatabilir. Ama önce de belirttiğimiz gibi bu bizim kişisel görüşümüz ve kullanıcıdan kullanıcıya fark yaratabilir.

Fare üzerinde kullanılan anahtarlar tıklama ve geri bildirim açısından çok iyi bir yapıdadır. Tuşların üzerinde kullanılan PBT malzemesi kesinlikle harika.

Kaydırma tuşu çok başarılı aralıklara sahip ve dokunsal. Yan düğmeler ise bizce daha iyi olabilirdi.

Cooler Master MM530’un kablosu ise biraz sert bir esneklikte. Kablo konusunda daha esnek bir yapı tercih edilebilirdi.

Sonuç olarak Cooler Master MM530 200 TL bandında alınabilecek en iyi oyuncu farelerinden biri olarak karşımızda. Sahip olduğu PixArt PMW3360 sensörü, Omron D2FC-F-7N anahtarlar ve RGB aydınlatması ile bu segmentte pekte alışık olmadığımız özelliklere sahip. Tüm bunların yanında kullanışlı yazılımı farenin artıları arasında yer alıyor. Giriş seviyesi oyuncu faresi seçmek isteyen kullanıclar için MM530 güzel bir alternatif oluşturabilir. Ürün hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz ürünün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

8.5 Toplam Puan
İncelemeks Yorumu

Cooler Master MM530 250 TL bandında alınabilecek en iyi oyuncu farelerinden biri olarak karşımızda. Sahip olduğu PixArt PMW3360 sensörü, Omron D2FC-F-7N anahtarlar ve RGB aydınlatması ile bu segmentte pekte alışık olmadığımız özelliklere sahip. Tüm bunların yanında kullanışlı yazılımı farenin artıları arasında yer alıyor.

Performans
8.5
Ergonomi
8
Fiyat
9
Yazılım
8.5
ARTILAR
  • Mükemmel Sensör Performansı
  • Omron Anahtarlar
  • Kullanışı Çok Başarılı Olan Cooler Master Portal Yazılımı
  • Çok Sayıda RGB Aydınlatma Efekt Seçeneği
  • Kaliteli Malzeme Kullanılması
  • Fiyat
EKSİLER
  • Sol ve Sağ Kısımda Bulunan Silikon Kaplama
  • Kalitesiz Anahtarlara Sahip Olan Yan Tuşlar
  • Yeterli Esneklikte Olmayan Bağlantı Kablosu
İncelemeni Ekle
Yorumlarınızı görmekten biz çok mutlu oluruz...

İnceleme ve Yorum Yaz

Toplam puanınız

Karşılaştırma Listesi
  • Toplam (0)
Karşılaştır
0
Arkadaşlarınızla Paylaşın