Cooler Master MasterCase H500M İnceleme

Performans Cooler Master MasterCase H500M İnceleme
8.8 Toplam Puan
 • 4 Tarafın Temperli Cam Olması
 • Malzeme Kalitesi
 • Üst Düzey Kablolama Yeteneği
 • Çok Başarılı Soğutma
 • Dikey Genişleme Yuvaları
 • Ekran Kartı Destek Kolu
 • Sağ Panel Altında Yer Alan Kablo Saklama Kapakları
 • PSU ve HDD Gizleme Tasarımı
 • RGB ve Sessiz Cooler Master Fanlar
 • Tasarım
Favorilerime EkleKaydedildiSilindi 0

Cooler Master MasterCase H500M incelemesi ile tekrar karşınızdayız. Cooler Master bu sefer dört dörtlük bir bilgisayar kasası ile karşımızda. Kasanın tasarım, görsellik, soğuma ve kablolama gibi özelliklerine hadi daha yakından bakalım…

Cooler Master MasterCase H500M İnceleme

Cooler Master’ın HAF (High Air Flow) serisine hepimiz uzun süredir aşinayız. Belki çoğu kullanıcın evinde bu kasalar yer alıyordur. Hava akışının en üst seviyede olduğu bu kasalar geniş iç hacmi ile de çok dikkat çekiyorlardı.

Diğer taraftan hem görsellik hem de tasarım açısından geçtiğimiz şu kısa dönem içerisinde kullanıcılara mükemmel bir deneyim sunan Cooler Master’ın MasterCase modelleri de modüler yapıları ve şık tasarımları ile son dönemin en çok tutulan ve sevilen modelleri arasında yer almayı başarmışlardı.

Bu iki kasa tasarımını bir araya getiren ve en modern şekilde bizlere sunan Cooler Master, MasterCase H500M kasa modelini geçtiğimiz aylarda tanıttı ve piyasaya sundu. MasterCase modelinin tasarım özelliklerini ve HAF serisinin geniş iç hacim ve mükemmel hava akışı özelliklerini bir araya getiren Cooler Master, yeni kasası MasterCase H500M ile üst düzey performans sistem toplayacak ve de görselliğe önem veren kullanıcılara hitap edecek.

Cooler Master MasterCase H500M incelemesi

Cooler Master MasterCase H500M İncelemesi

Cooler Master MasterCase H500M Zengin Yapısı İle Dikkat Çekiyor!

Cooler Master’ın MasterCase kasa modelleri bildiğiniz gibi full modüler ve her türlü soğutma çözümüne olanak tanıyan yapıları ile ön plana çıkıyor. Tasarım ve görsellikte bir diğer artıları. MasterCase H500M de hem modüler yapısı, hem tasarımı, hem de görselliği ile zirve yapmış bir kasa olarak karşımızda duruyor.

Her iki panel de temperli cam ile geliyor. Buna artı olarak üst tarafta bu modelle temperli yapıya kavuşmuş. Dilerseniz ön kısımda temperli yada ızgaralı yapıyı tercih edebilirsiniz. Bu seçenekler size kalmış. Her iki parça da kutu içeriği olarak geliyor. Yani kısaca MasterCase H500M‘in 4 tarafı temperli camlardan oluşuyor diyebiliriz.

Son dönemlerde kasa modellerinde en dikkat çekici özelliklerden birisi de aydınlatma oluyor. MasterCase H500M, ön tarafında her biri 200 mm çapında olan 2 adet RGB fan ile geliyor. Dilerseniz bu fanları kasa üzerinde yer alan denetleyiciye , dilerseniz anakartınıza direk olarak bağlayabilirsiniz.

Modüler bir yapıda olan MasterCase H500M ile çok şık bir iç dizayn gerçekleştire bilirsiniz. Kasa içerisinde yer alan hemen hemen tüm parçaları çıkartabilmeniz mümkün. Bu sayede hem kolay montaj gerçekleştirebilir hem de kasa içerisinde yer alan gereksiz kablo yığınlarını kolayca gizleyebilirsiniz. Bu kısımda dikkat çeken bir çok yenilik ve özellik barındaran MasterCase H500M ile kasa toplamak çok zevkli bir hal alıyor. Detayları tasarım kısmında sizlere aktaracağız.

Dilerseniz Cooler Master’ın yeni kasası MasterCase H500M’e daha yakından bakalım. Çünkü hakkında konuşacağımız bir çok özellik ve yenilik bulunuyor.

Dış Tasarım Özellikleri

MasterCase H500M’in boyutları 544 mm x 248 mm x 546 mm‘dir. Kullanılan materiyaller çelik, sert plastik ve temperli camdan oluşmaktadır. Buna bağlı olarak boş kasa ağırlığı 14 Kg civarındadır.

Daha önce de dediğimiz gibi kasanın ilk göze çarpan detayları geniş hava akımı sağlayan yapısı ve temperli camları oluyor. Kasanın sağ, sol, üst ve ön tarafı koyu renkli temperli camlar ile donatılmış. Temperli camlar bir pleksi karışımı değil. Ağır ve dokunduğunuzda cam hissini alıyorsunuz.

Cooler Master MasterCase H500M İncelemesi

Cooler Master MasterCase H500M’in Dört Tarafı Temperli Cam ile Çevrilmiş

Sağ ve sol camlar daha önceki modellere göre farklı bir şekilde monte edilmişler. Her iki camı da tutan sadece birer adet vida bulunuyor. Kasanın yan panellerini çıkarmak için vidaları 90 derece çevirmeniz gerekiyor. Vidayı açtıktan sonra camları hafifçe kaldırarak kolay bir şekilde yerinden çıkarabiliyorsunuz.


Cooler Master MasterCase H500M Arka Kısım Görünüş

Cooler Master MasterCase H500M Arka Kısım Görünüş

MasterCase H500M Arka Kısımda Tasarımsal Yeniliklere Sahip

Kasanın arka tarafında bir adet 140 mm’lik fan bulunuyor. Bu fan 1200 RPM dönüş hızına ve 19 dBA gürültü seviyesine sahip. Bu fanı dilerseniz aşağı yada yukarı kaydırarak kasa içi düzenine göre ayarlayabilirsiniz. Bunun için vida aralığı 3 cm‘e yakın bir uzunlukta tutulmuş. Ayrıca fanın üst kısımında ekstra hava çıkışı için ızgaralı bir yapıda sunulan boşluk bulunuyor.

Burada dikkat çeken çok önemli bir detay bulunuyor. Kasanın arka kısmında 7 adet yatay, 2 adet dikey genişleme yuvası bulunuyor. Her iki kısımda vidalı bir şekilde geliyor ve kolayca çıkarılıp tekrar takılabiliyor.

2 adet dikey genişleme yuvası ekran kartını dik bir şekilde konumlandırmak isteyen kullanıcılar için tasarlanmış. Gerçekten çok iyi düşünülüp tasarlanmış bir detay olarak göze çarpıyor. Fakat bu kısımda ekran kartınızı bağlamak için kullanacağınız kablo ve yükseltici kutu içeriği olarak gelmiyor. Harici olarak satın almanız gerekiyor.

Kasanın alt kısımında ise PSU yani güç kaynağı montaj kısımı bulunuyor. Korumalı olarak gelen bu kısımda arkada ki korumayı çıkarıp güç kaynağına monte ediyorsunuz. Daha sonra bu koruma aracılığı ile kasaya monte ediyorsunuz.


Soğutma Desteği ile Öne Çıkan Üst Kısım Tasarımı

Kasanın üst kısımı önce de belirttiğimiz gibi temperli bir cam ile kaplı. Kasa ile temperli cam arasında sağ ve sol kısımlarda ızgaralı yapıda ve hava akışını güçlendiren 3’er adet boşluk bulunuyor. Bu kısım modüler bir yapıda ve kolayca kasanın arka tarafından tutulup az bir güç uygulayarak yukarı doğru çekilip çıkarılabiliyor. Buraya dilerseniz 120mm, 140mm, 240mm, 280mm, 360mm çaplarında fan yada sızı soğutma bloklarını yerleştirebilirsiniz. Sıvı soğutma blokları gerçekten bu kısıma kolayca monte edilebilir. Çünkü kasa şasisi ile temperli cam aralığı yaklaşık olarak 43 mm civarındadır.

Zengin Ön Panel Giriş Çıkışları

MasterCase H500M’in ön paneline bakacak olursak, zengin giriş çıkış bağlantıları göze çarpıyor. Ön panelde, 4 adet USB 3.0 Type-A ve 1 adet USB 3.1 Type-C bağlantı portu bulunuyor. 3.5 mm jaklı bir adet ses ve mikrofon çıkışı bulunuyor. Bu jakların hemen sağında güç düğmesi bulunuyor.

Güç düğmesinin hemen sağında ise RGB aydınlatma kontrolcüsüne bağlı ayar tuşu bulunuyor. Bu tuş sayesinde RGB aydınlatma efektleri arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Tabi ki, ASUS / MSI / Gigabyte üretimi anakartlara bu fanlarınızı bağlayarak yazılım aracılığı ile anakartınızın aydınlatmasıyla senkron çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Cooler Master MasterCase H500M’in Ön Panel Bağlantı Seçenekleri

Kasanın ön tarafıda modüler bir yapıda. Çıkarmak için ön panelin altından tutarak kendinize doğru hafifçe çekmeniz yeterli. Kutu içinden kasa ızgaralı ön panel ile çıkıyor fakat dilerseniz kutu içeriği olarak gelen ön panel temperli camı kendiniz takabilirsiniz.

Kasanın alt kısımına da kısaca bir göz atalım. Alt tarafta dört adet ayak bulunuyor ve bu ayaklar yumuşak sayılacak dört adet plastik dolgu ile kaplıdırlar. Sol tarafta ise PSU’nun altında artık standart hale gelen çıkarılabilir toz filtresi bulunmaktadır.

İç Tasarım Özellikleri

MasterCase H500M Mini-ITX, Micro-ATX, ATX veya E-ATX anakartlarını barındırabilir. Kasa iç yapısı tüm anakart standartları ile uyumlu. Her anakart modeline takılacak sıvı soğutma, ekran kartı bileşenlerinin boyutlarını destekleyecek bir genişliğe sahip.


Cooler Master MasterCase H500M İç Tasarım

Kasanın iç kısımında göze çarpan bi kaç özellik bulunuyor. Bunlardan ilki PSU ve HDD‘lerin saklandığı bölmeler oluyor. Öncelikle sağ bölmeyi açmanız gerekiyor. Daha sonra sol bölmeyi çıkarabiliyorsunuz. Sağ bölmeye sadece 2 adet HDD ve üst kısımına 1 adet SSD monte edebilirsiniz. Kasa içi titreşimi azaltmak için HDD montajını lastik destekli parçalar ile yapıyorsunuz. Herhangi bir vidalamaya gerek kalmadan kolayca yuvalarına oturtabilirsiniz.

Sol taraftaki bölmeye maksimum 200 mm uzunluğunda ki güç kaynaklarını destekliyor. Bu uzunlukta bir güç kaynağını monte ettikten sonra bile kablolama için size yeterli boş alan kalıyor. Bu bölmenin üst kısımına ise iki adet SSD montajı yapmak mümkün. Dilerseniz görüntü kirliliğini önlemek için SSD montajını kasanın sağ kısımına da yapabilirsiniz.


Üst Düzey Soğutma Desteği

Ön taraf 120mm, 140 mm, 200 mm çapında ki fanlara , arka taraf ise 120 mm yada 140 mm çapında ki fanlara destek veriyor. Grafik kartınızın maksimum uzunluğu 412 mm olabilir. Ayrıca 190 mm yüksekliğinde işlemci hava soğutucusu desteklenmektedir.

Sıvı Soğutmada ise ön ve üs taraf gerçekten çok geniş bir yapıda. Desteklediği sıvı soğutma çözümlerinin boyutlarını şu şekilde listeleyebiliriz.

Üst: 120mm, 140mm, 240mm, 280mm, 360mm uzunluğunda sıvı soğutma blokları (maksimum kalınlık 43 mm).
Ön: 120mm, 140mm 240mm, 280mm, 360mm uzunluğunda sıvı soğutma blokları.

Kasanın iç kısımında göze çarpan bir diğer detay ise ekran kartı destek kolu oluyor. Bu kol yardımı ile ekran kartınız ne kadar ağır olursa olsun anakartınız üzerinde eğilme ve bükülmelere sebep olmayacaktır. Bu destek kolunu kolayca aşağı yada yukarı kaydırıp ekran kartınızın boyutuna göre ayarlayabilirsiniz.

Cooler Master MasterCase H500M Ekran Kartı Destek Kolu

Cooler Master MasterCase H500M Ekran Kartı Destek Kolu

Mükemmel Kablolama Yeteneği

Kasanın sağ tarafına anakart tepsisinin arkasına bakacak olursak, bu kısımda kablolama için yeterli derecede alan olduğunu görüyoruz. Ayrıca bu kısımda üç detay göze çarpıyor. Biri kabloları saklamak için sol tarafta ve PSU kısımında yer alan kapaklar diğeri ise anakart tepsisinin arka kısımını saklayan kapak oluyor.

Cooler Master MasterCase H500M incelemesi

Cooler Master MasterCase H500M Sağ Kısım Tasarım Detayları

Sol tarafta yer alan kapak ile tüm kablo dağınıklığını saklayabilirsiniz. Bu kısımı sökmek için iki adet vidayı açmanız yeterli oluyor. Ayrıca kapağın iç kısımında ki yükseklik ortalama 2.5 cm civarında.

Sağ tarafta yer alan kapak ise sert plastikten üretilimiş. Elinizle hafifçe kuvvet uygulayarak çıkarabilirsiniz. Bu kapağın amacı işlemci soğutucunuzun arka kısımdan çıkan vida uçlarını ve anakartınızın görünen kısımlarını saklamak.

PSU tarafında yer alan kapak ise PSU’dan çıkan tüm kabloları gizlemeyi amaçlıyor. Ayrıca bu kapağın altında adreslenebilir RGB kontrolcü PCB‘si yer alıyor.

PSU kapağı ile anakart tepsisini kapatan kapağın tam ortasında 2 adet SSD takabileceğiniz SSD yuvaları bulunuyor. Her iki SSD’ye PSU kapağında yer alan boşluk sayesinde muazzam bir şekilde kablolama yapabilirsiniz.

SONUÇ

Cooler Master bir önceki kasa modeli olan H500P’de yapılan tüm hataları yada eksiklikleri H500M ile tamamen ortadan kaldırmış. Full modüler yapısı, geniş iç hacimi, kablolama yetenekleri ve 4 tarafın temperli cam olması gibi bir çok artısı bulunuyor.

Kasanın içerisinde ki hava akışı ön panelde yer alan fanlar ve kasanın üst ve arka tarafında ki ızgaralardan rahatça tahliye edilebiliyor. Ön tarafta yer alan adreslenebilir RGB fanlar düşük RPM ile çok sessiz bir şekilde çalışıp, başarılı bir soğutma sağlıyorlar.

Kasanın iç kısımda yer alan PSU ve HDD bölmeleri modüler bir yapıda ve kolay sökülüp takılabiliyorlar. Kasanın sol kısımında görülebilecek olan tüm kablo karmaşasını gizlemeyi başarıyorlar. Aynı şekilde arka kısımda yer alan kapaklar da tüm kablo karmaşasını yok etmeyi başarıyor.

Kasanın arka kısımında yer alan 2 adet dikey genişleme yuvası ekran kartını dik bir şekilde konumlandırmak isteyen kullanıcılara mükemmel bir kolaylık sağlıyor. Diğer taraftan kasa içinde yer alan ekran kartı destek kolu ise her bilgisayar kasasında görmek istediğimiz türden.

Sonuç olarak Cooler Master MasterCase H500M hem geniş iç hacmi hem modüler yapısı hem tasarımı hem de kablolama yetenekleri ile bizlerin beğenisini kazanmayı başarıyor. İncelemeks editörleri olarak kasanın tek eksisini fiyat olarak belirleyebildik. Tabi ki bu durum dolar kurunun ülkemizde ki durumu ile alakalı.

 • Ürün
 • Teknik Özellikler
 • Fotoğraflar
 • Videolar
Cooler Master MasterCase H500M hem geniş iç hacmi hem modüler yapısı hem tasarımı hem de kablolama yetenekleri ile bizlerin de beğenisini kazanan ...
Favorilerime EklendiFavorilerinizden Kaldırıldı 1
Karşılaştır
Kasa Markası
Ürün Adı MasterCase H500M
Kullanılan Malzeme Çelik, Sert Plastik, Temperli Cam
Kasa Rengi
Kasa Yapısı
Anakart Desteği , , ,
Güç Kaynağı
Güç Kaynağı Konumu
Yan Panel Sol Panel: Temperli Cam Sağ Panel: Temperli Cam
3.5" Genişleme Yuvası 2
2.5" Genişleme Yuvası 6
Yükseklik 544 mm
Uzunluk 546 mm
Genişlik 248 mm
Maksimum GPU Uzunluğu 412 mm
Maksimum CPU Soğutma Yüksekliği 190 mm
Maksimum PSU Uzunluğu 200 mm
Ağırlık 14 KG
Dahili Fan 1 x 140 mm Egzos Fanı (Hız: 1200RPM / Bağlantı: 3Pin) 2 x 200 mm RGB Fan (Hız: 800RPM / Bağlantı: 3Pin + ARGB 3pin)
Led Aydınlatma Yok
Genişleme Yuvası 7 x Yatay Genişleme Yuvası 2 x Dikey Genişleme Yuvası
I/O Portları USB 3.1 Type-C x 1 USB 3.0 Type-A x 4 Ses ve Mikrofon Çıkışları
Ön Panel Fan Desteği 3 x 120 mm Fan 3 x 140 mm Fan 2 x 200 mm Fan
Üst Kısım Fan Desteği 3 x 120 mm Fan 2 x 140 mm Fan 2 x 200 mm Fan
Arka Kısım Fan Desteği 1 x 120 mm Fan 1 x 140 mm Fan
Ön Panel Sıvı Soğutma Desteği 120 mm 140 mm 240 mm 280 mm 360 mm
Üst Kısım Sıvı Soğutma Desteği 120 mm 140 mm 240 mm 280 mm 360 mm
Arka Kısım Sıvı Soğutma Desteği 120 mm 140 mm
8.8 Toplam Puan
İncelemeks Yorumu

Cooler Master MasterCase H500M hem geniş iç hacmi hem modüler yapısı hem tasarımı hem de kablolama yetenekleri ile bizlerin de beğenisini kazanan mükemmel bilgisayar kasalarından biri. H500M'in her noktasına göz attığımızda bizleri şaşırtacak yenilikler ve özellikler ile karşılaştık. Her yönü ile başarılı olan bir bilgisayar kasası ile karşı karşıyayız.

Tasarım
9.5
Kablolama
9.5
Soğutma
9.5
Fiyat
6.5
ARTILAR
 • 4 Tarafın Temperli Cam Olması
 • Malzeme Kalitesi
 • Üst Düzey Kablolama Yeteneği
 • Çok Başarılı Soğutma
 • Dikey Genişleme Yuvaları
 • Ekran Kartı Destek Kolu
 • Sağ Panel Altında Yer Alan Kablo Saklama Kapakları
 • PSU ve HDD Gizleme Tasarımı
 • RGB ve Sessiz Cooler Master Fanlar
 • Tasarım
EKSİLER
 • Çok Yüksek Fiyat
İncelemeni Ekle
Yorumlarınızı görmekten biz çok mutlu oluruz...

İnceleme ve Yorum Yaz

Toplam puanınız

Karşılaştırma Listesi
 • Toplam (0)
Karşılaştır
0
Arkadaşlarınızla Paylaşın