Cooler Master Masterbox MB520 Bilgisayar Kasası İncelemesi

Fiyat Performans Cooler Master Masterbox MB520 Bilgisayar Kasası İncelemesi
8.9 Toplam Puan
 • Tasarım
 • Geniş İç Hacim
 • Kapalı Devre Sıvı Soğutma Sistemi Desteği
 • Kolay Kablo Yönetimi
 • Güç Kaynağı Saklama Alanı
 • Yapı Kalitesi ve Artılarına Göre Uygun Fiyat
Favorilerime EkleKaydedildiSilindi 0

Cooler Master Masterbox MB520 incelemesi ile Cooler Master’ın yeni bilgisayar kasasının tüm ayrıntılarına yakından bakıyoruz. Kasanın artı ve eksileri neler, nasıl bir aydınlatmaya sahip, hangi kullanıcılara hitap eder ve soğutma özellikleri nelerdir gibi en çok merak edilen soruları yanıtlıyoruz…

Cooler Master Masterbox MB520 İncelemesi

Yüksek donanım fiyatlarından dolayı bir bilgisayar parçası almadan önce günlerce detaylı araştırma yapıyoruz. Her bir parçayı en ince ayrıntılarına kadar inceliyoruz. Hangisi bizim için daha uygundur, fiyat/performans oranı nasıldır, vereceğim paraya değecek mi, beni kaç yıl idare eder gibi kafamızı kurcalayan bir çok soruya cevap vermeye çalışıyoruz.

Özellikle bilgisayar kasası seçerken bu yukarıda saydığım soruları es geçerek büyük bir hata yapıyoruz. Kimi kullanıcılar bilgisayar kasalarının görünüşüne aldanıyor kimileri ise çok fazla yatırım yapmak istemiyorlar. Önceliğimizi ekran kartı ve işlemciye vererek oyunlardan daha yüksek performans almak istiyoruz. Ama yine de bu yaptığımızın hata olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Bilgisayar Kasası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Peki bilgisayar kasası seçerken, satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

 1. Satın alacağımız bilgisayar kasası, sahip olduğumuz donanım boyutlarını destekliyor mu? Ekran kartı, işlemci soğutucu, anakart yapısı vs.
 2. Kasa içi soğutma ve havalandırma
 3. Bileşen kalitesi
 4. Bilgisayar kasasının bizlere ekstra sunduğu özellikler
 5. Görünüm ve tasarım

Sırası ile bu beş madde size kasa seçiminde yardımcı olacak. Öncelik sırası yukarıda ki gibi olacak şekilde tercihlerinizi sıralamanız ve seçim yapmanız gerekmekte.

Gelelim bugünkü konumuza. Cooler Master Masterbox MB520 yukarıda saydığımız gereksinimleri, en uygun fiyat ile sağlıyor. Fiyat/performans ürünü olarak karşımızda yer alan Cooler Master Masterbox MB520, Cooler Master’ın Masterbox ailesine katılan yeni üyelerinden biri. Dilerseniz Cooler Master Masterbox MB520 incelemesi ile kasanın tüm detaylarına daha yakından bakalım.

Cooler Master Masterbox MB520 Genel Bakış

Bir çoğumuz bilgisayar toplarken en iyisine sahip olmak isteriz. Fakat dolar kurunun ve bilgisayar parçalarının üretim maliyetinin artması sonucu donanım fiyatları çok çok yükseldi. Bizlerde kasa toplarken, cebimizi düşünüyor ve fiyat/performans oranı en yüksek ayrıca şık bilgisayar kasalarını tercih etmeye çalışıyoruz.

Masterbox MB520, çok üst düzey bir bilgisayar kasası değil fakat bir oyuncunun ihtiyacı olan tüm özelliklere sahip ve tasarımı ile dikkat çekecek şekilde bizlere sunuluyor.

Cooler Master Masterbox MB520 Genel Bakış

Akrilik yan panel ve ön panel tasarımı, geniş kablolama seçeneği ve iç hacmi ile en büyük ekran kartı ve soğutma sistemlerine destek veren bir bilgisayar kasası olarak karşımıza çıkıyor. Kasanın sahip olduğu genel özellikleri şu şekilde…

 • 496 x 217 x 468 mm Boyutlarında ve ATX, Micro-ATX, Mini-ITX Desteği Sunuyor
 • Akrilik Karartılmış Ön Panel
 • Agressif Yapıda Tasarlanmış Ön Panel Havalandırması
 • Akrilik Yan Panel
 • Toplam 6 Fan desteği
 • Geniş Sıvı ve Hava Soğutma Desteği
 • 410 mm Uzunluğa Kadar Ekran Kartı Desteği
 • SSD ve Harddisk Kutuları
 • PSU Kapağı
 • 4 Farklı Renk Seçeneği (Renk seçenekleri sadece ön panel için geçerli)
Fiyat Performans
0
Phanteks Eclipse P350X Mid Tower Bilgisayar Kasası İncelemesi

Phanteks Eclipse P350X incelemesi ile kasanın tüm detaylarına yakından bakıyoruz. Kimlere hitap eder, artıları ve eksileri nelerdir, soğutması nasıl gibi merak ...

Cooler Master Masterbox MB520 – Dış Tasarım

Cooler Master Masterbox MB520, 496 x 217 x 468 mm boyutlarında bir Mid-Tower bilgisayar kasasıdır. Genel olarak alüminyum ve sert plastikten üretilmiştir. Kısım kısım detaylara daha yakından bakalım.

Ön Panel

Cooler Master Masterbox MB520, sadece siyah renk seçeneği ile geliyor. Sadece ön panel havalandırma kısmında kırmızı, mavi, siyah ve beyaz olmak üzere 4 renk seçeneği mevcut.

Ön panel karartılmış Pleksiglas. Yani sert plastikten üretilmiş. Ön panel sağ ve sol tarafları kasaya agressif bir hava katan ızgaralı havalandırma boşlukları ile donatılmış.

Ön panelin alt kısmında alışıla gelen Cooler Master logosu yer almakta.

Cooler Master Masterbox MB520

Cooler Master Masterbox MB520 Ön Panel

Ön palenin üst kısmına baktığımızda ise 1 adet HDD ledi, 2 adet USB 3.0 girişi, 1 adet ses ve mikrofon çıkışı, reset tuşu ve bilgisayar güç tuşu bulunuyor. Giriş seviyesi bir kasa olsa da bu kısımda USB Tip-C portu da görmek isterdik aslında.

Cooler Master Masterbox MB520 Ön Panel Bağlantıları

Üst Kısım

Kasanın üst kısımında ilk göze çarpan manyetik toz filtresi oluyor. Üst kısımda yer alan bu havalandırma ızgarası altına maksimum 120 veya 140 mm uzunluğunda 2 adet fan ya da benzer ölçülerde sıvı soğutma sistemi takabilirsiniz.Bu kısıma kasa içini incelerken daha detaylı olarak değineceğiz.

Sol ve Sağ Yan Paneller

Kasanın sağ tarafı standart metal bir kapak ile geliyor. Sol tarafında ise Pleksiglas bir yan panel bulunuyor. Bu tarz yan paneller ne kadar çok hızlı çizilse de kasanızın içini en az maliyetle sergilemek isterseniz güzel bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Cooler Master Masterbox MB520 Yan Paneller

Cooler Master Masterbox MB520 Yan Paneller

Alt Kısım

Alt kısımda kasa için ekstra bir özellik bulunmuyor. Klipsli bir PSU toz filtresi ve kasanın yerden 2 cm kadar yüksekte olmasını sağlayan 4 ayak bulunuyor.

Cooler Master Masterbox MB520 Alt Kısım

Cooler Master Masterbox MB520 Alt Kısım

Arka Kısım

Cooler Master Masterbox MB520’nin arka kısımı oldukça standart bir tasarıma sahiptir. En üst kısımda anakart I/O bağlantılarının yer alacağı açıklık ve hemen sağında 120 mm‘lik bir fan destekleyen ızgaralı alan bulunmaktadır. Fan için ayrılmış olan bu alan ayrıca yükseklik ayarı yapmanıza izin verecek şekilde tasarlanmış.

Cooler Master Masterbox MB520 Arka Kısım

Orta kısıma doğru indiğimizde 7 adet genişleme yuvası göze çarpıyor. Ayrıca ekran kartınız için dikey montaj özelliği de mevcut. En alt kısımda ise güç kaynağı bölmesi bulunuyor. Güç kaynağı kasaya sağ panel açılarak takılmak zorunda. Yani direkt arka kısımdan takamıyorsunuz. Küçük bir detay olsa da bu kasada görmek isterdik.

Cooler Master Masterbox MB520 – İç Tasarım

Cooler Master Masterbox MB520 Mid-Tower bir bilgisayar kasası ve ATX, Micro-ATX, Mini-ITX anakartlara destek sunuyor. Mid_Tower bir kasa olmasına rağmen iç hacmi oldukça geniş. Anakart tepsisi ile yan panel arasında ki fark sayesinde Tower tipi dediğimiz 165 mm’lik yüksek CPU hava soğutma çözümlerine destek sunabiliyor. Ayrıca 400 mm uzunluğunda ki ekran kartlarınızı da takabilirsiniz.

Cooler Master Masterbox MB520 - İç Tasarım

Cooler Master Masterbox MB520 – İç Tasarım

Anakart tepsisinin arkasında geniş bir boşluk bulunuyor. Bu kısım soğutma açısından oldukça önemli olsa da arka kısımda kablolama yaparken çok düzenli olmayı zorunlu kılıyor. Aksi takdirde boş kablolar anakartınızın arka kısımına deyip gereksiz sıkıntılara yol açabilir.

Anakart tepsisinin sağ tarafında ise kablolamayı kolaylaştıran 3 adet boşluk bulunuyor. Bu boşluklar sayesinde güzel bir kablolama yaparak, kasanızın iç kısmını daha düzenli göstermeniz mümkün.

Editörün seçimi
2
MSI GeForce RTX 2060 Ventus İncelemesi – Oyun ve Benchmark Testleri

MSI GeForce RTX 2060 Ventus incelemesi ile ekran kartının hem oyun hem de Benchmark test sonuçlarına göz atıyoruz. Ekran kartının teknik ve fiziksel ...

Soğutma Sistemi ve Fan Desteği

Cooler Master Masterbox MB520’nin üst kısımına baktığımızda 120 mm‘lik yada 140 mm‘ilk 2 adet fana destek sağladığını görüyoruz. 120 mm ve 140 mm’‘lik fanlar kolay bir şekilde takılabiliyor. Ayrıca üst kısıma 120 mm’lik ya da 240 mm’lik CPU sıvı soğutma sitemlerini de takabilirsiniz.

Geniş sıvı soğutma sistemi desteği özelliği asıl ön panelde öne çıkıyor. Bu alana 120 / 140 / 240 / 280 / 360 mm’lik soğutma bloğunu takabilirsiniz. Dilerseniz bu alana 3 adet 120 mm’lik fan veya 2 adet 140 mm’lik fan takarak hava akışını daha etkin hale getirebilirsiniz.

Cooler Master Masterbox MB520 - Ön Panel Soğuıtma Desteği

Cooler Master Masterbox MB520 – Ön Panel Soğuıtma Desteği

Kasanın arka kısmına ise sadece bir adet 120 mm’lik fan ya da sıvı soğutma sistemi radyatörü takabilirsiniz.

Kasa içine eğer sıvı soğutma sistemi kullanmayacaksanız toplamda 6 adet fan takabilirsiniz. Bu fanlar size çok daha etkin bir hava sirkülasyonu sağlayacaktır.

Son olarak kasa ile size 4 adet fan sunulmakta. Bunlardan bir tanesi egzos fanı diğer 3 tanesi led aydınlatmalı 120 mm boyutunda havalandırma fanı. Renk seçeneği satın aldığınız kasanın renk şemasına göre farklılık gösterebilir. Türkiye pazarında şu an sadece kırmızı renkli modeller mevcuttur.

Güç Kaynağı ve HDD Bölmesi

Güç kaynağı ve 3.5″ disklerinizi barındıran bu kısım kasa içini oldukça düzenli gösteriyor. Güç kaynağından ve HDD’lerinizden çıkan tüm kabloları saklamanın yanı sıra anakartınıza bağlanan USB ve güç kablolarını da gizlemek için bir kaç çizik şeklinde boşluğa izin veriyor.

Cooler Master Masterbox MB520 - PSU ve HDD Bölmesi

Cooler Master Masterbox MB520 – PSU ve HDD Bölmesi

Güç kaynağı bölmesi 180 mm uzunluğa sahip güç kaynaklarına destek verebiliyor. Standart PSU uzunluğunun 180 mm olduğunu düşünürsek bu mesafe oldukça yeterli.

PSU kısmının hemen önünde ise 2.5″ ve 3.5″ disk sürücülerini takabileceğiniz kısım bulunuyor. Bu alan kızaklı yapıda ve montajı oldukça kolaylaştıran özelliklere sahip. Bu kızaklara maksimum 2 adet HDD takabiliyorsunuz.

Sağ Yan Panel ve Kablolama Özellikleri

Sağ yan panele geçmeden kasanın iç kısmında göze çarpan kablolama detaylarına değinmek istiyorum. Kasanın anakart tepsisinin sağ tarafından 3 adet kablolama boşluğu mevcut. Ayrıca HDD bölmesinin kasanın iç kısmına bakan bölümünde de kolay kablolama yapmak için geniş bir alan bırakılmış.

En dikkat çeken nokta ise MB520, Vertical Holder ile ekran kartınızı dikey bir şekilde konumlandırmanıza izin veriyor ve bunun için PSU kapağının üst kısmında kolay kablolama yapmanız için bir alan bırakılmış. Giriş seviyesi bir kasa olsa da bu özellik gerçekten çok dikkat çekici olmuş.

Cooler Master Masterbox MB520 - Sağ Panel ve Kablolama

Cooler Master Masterbox MB520 – Sağ Panel ve Kablolama

Kasanın sağ paneline baktığımızda alt tarafta PSU ve HDD bölmesini görüyoruz. Hemn üst kısımında ise SSD sürücülerin takılacağı alan yer alıyor. SSD sürücülerin 2 tanesi anakart tepsisinin arkasına, 2 tanesi de HDD bölmesinin hemen üstüne takılabilir.

Maliyetten kaçınmak için tasarruf amaçlı sadece 2 adet HDD yuvasının olaması bizleri hayal kırıklığına uğratsa da 4 adet SSD yuvası ile bu durumu dengeliyor diyebiliriz.

Sağ panel kablolama bakımından da oldukça başarılı. Geniş yapısı ve kablo delikleri ile kolay bir şekilde kablolama yapabilir, gereksiz kabloları PSU bölmesine saklayabilirsiniz.

Editörün seçimi
1
Intel Core i5 9600k İncelemesi – Oyun ve Benchmark Testleri

Intel Core i5 9600k incelemesi ile işlemcinin tüm detaylarına yakından bakıyoruz. Oyun testleri ve benchmark testleri ile işlemcinin performansını rakipleri ...

Cooler Master Masterbox MB520 İncelemesi – Son Karar

Cooler Master Masterbox MB520 incelemesi ile son dönemlerin en zevkli kasa incelemelerinden birini gerçekleştirdik. Gerçek şu ki fiyat performans oranı çok yüksek bir kasa.

Cooler Master ilk defa Masterbox MB serisini tanıttığında MB520 bilgisayar kasası modeli benim çok hoşuma gitmişti. Kasanın tasarımı oldukça başarılı ve fiyat performans odaklı sistem toplamak isteyen kullanıcılar için gerekli tüm özellikleri içerir.

Cooler Master Masterbox MB520 ile sistem kurulumu yapmak oldukça kolay. Kurulum sırasında ne montaj ne de kablolama ile ilgili bir sorun yaşamıyorsunuz. Ne kadar sıkıntısız bir kuruluma sahip olduğunu söylesek de siz sistem bileşenlerinizi seçerken lütfen ebatlara ve istediklerinize çok dikkat edin.

Kasanın kolay kurulumu, kablolaması, aydınlatması ve tasarımı oldukça hoşuma gitti. Tek beğenmediğim yada eksi olarak niteleyebileceğim konu ön panelde USB Tip-C bağlantısının olmaması ve kasanın Pleksiglas panelleri. Tüm bunların fiyat dengesini sağlamak için yapıldığının farkındayım fakat USB Tip-C bağlantısı günümüzün en temel ihtiyaçlarından biri haline geldiğini de unutmamak gerekiyor.

Yurt dışında 70$ ile 75$ gibi bir fiyat aralığında olan Masterbox MB520, ” Cooler Master Masterbox MB520 İncelemesi ” başlıklı makaleyi yazdığımızda ülkemizde 475 TL ile 600 TL fiyat aralığında kullanıcılara sunuluyordu.

Dolar kurunun malum durumu her an fiyat dengesini değiştirdiğinden aslında fiyat verme taraftarı değilim ama sizlere en azından ön bilgi olsun.

Cooler Master Masterbox MB520 hakkında soru ve görüşlerinizi yorumlar kısımından yada sosyal medya üzerinden bizlere iletebilirsiniz. Ayrıca kasa hakkında daha detaylı bilgiye ürünün resmi sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

 • Ürün
 • Teknik Özellikler
 • Fotoğraflar
 • Videolar
Cooler Master Masterbox MB520, geniş iç hacmi, soğutma sistemi desteği ve kolay kablolama yeteneği ile ön plana çıkan bir bilgisayar kasasıdır. ...
Favorilerime EklendiFavorilerinizden Kaldırıldı 0
Karşılaştır
Kasa Markası
Ürün Adı Masterbox MB520
Kullanılan Malzeme Çelik, ABS Sert Plastik, Plexiglass
Kasa Rengi ,
Kasa Yapısı
Anakart Desteği , ,
Güç Kaynağı
Güç Kaynağı Konumu
Yan Panel Sol Panel: Pleksiglas Sağ Panel: İnce Çelik
3.5" Genişleme Yuvası 2
2.5" Genişleme Yuvası 2
Yükseklik 496 mm
Uzunluk 468 mm
Genişlik 217 mm
Maksimum GPU Uzunluğu 400 mm
Maksimum CPU Soğutma Yüksekliği 165 mm
Maksimum PSU Uzunluğu 180 mm
Ağırlık 7.83 KG
Dahili Fan 1 x 120 mm Egzos Fanı (Hız: 1200RPM / Bağlantı: 3Pin), 3 x 120 mm Kırmızı Led Fan (Hız: 1200RPM / Bağlantı: 3Pin)
Led Aydınlatma Var - Sadece 3 x 120 mm Led Fan
Genişleme Yuvası 7 x Yatay Genişleme Yuvası
I/O Portları USB 3.0 Type-A x 2 Ses ve Mikrofon Çıkışları
Ön Panel Fan Desteği 3 x 120 mm Fan 2 x 140 mm Fan
Üst Kısım Fan Desteği 2 x 120 mm Fan 2 x 140 mm Fan
Arka Kısım Fan Desteği 1 x 120 mm Fan
Ön Panel Sıvı Soğutma Desteği 120 mm 140 mm 240 mm 280 mm 360 mm
Üst Kısım Sıvı Soğutma Desteği 120 mm 240 mm
Arka Kısım Sıvı Soğutma Desteği 120 mm
8.9 Toplam Puan
İncelemeks Yorumu

Cooler Master Masterbox MB520, geniş iç hacmi, soğutma sistemi desteği ve kolay kablolama yeteneği ile ön plana çıkan bir bilgisayar kasasıdır. Klasik Cooler Master tasarımı oldukça uygun fiyata sunulmuş. Ayrıca hem tasarım hem de görsellik açısından orta seviye kasalar arasında en çok dikkat çeken kasalardan biri olarak karşımızda.

8.9Editör Puanı
Tasarım
9
Kablolama
9
Soğutma
9
Fiyat
8.5
8Ziyaretçi Puanı
Tasarım
9
Kablolama
8.5
Soğutma
7.5
Fiyat
7
ARTILAR
 • Tasarım
 • Geniş İç Hacim
 • Kapalı Devre Sıvı Soğutma Sistemi Desteği
 • Kolay Kablo Yönetimi
 • Güç Kaynağı Saklama Alanı
 • Yapı Kalitesi ve Artılarına Göre Uygun Fiyat
EKSİLER
 • Yan ve Ön Panel İçin Pleksiglas Kolay Çizilebiliyor
 • Ön Panel Üzerinde USB Tip-C Bağlantı Noktası Yok
İncelemeni Ekle  |  İncelemeleri ve Yorumları Oku
5 Yorum
Hepsini Göster En Başarılı En Yüksek Oy Alan En Düşük Oy Alan İncelemeni Ekle
 1. 4.25
  Tasarım
  100
  Kablolama
  90
  Soğutma
  90
  Fiyat
  60

  Harika bir inceleme daha kesinlikle bu kasayi yeni toplayacagim sistemimde kullanacagim.

  Faydalı(0) Faydasız(0)Sadece bir kere oy kullanabilirsiniz!
 2. 3.75
  Tasarım
  80
  Kablolama
  80
  Soğutma
  60
  Fiyat
  80

  Elinize sağlık hocam sitenizi takip etmeye devam ediyorum.Toplayacağım Sistem için bu kasayı tercih etme ihtimalim var.Malum Tasarım ve Render odaklı bir pc toplayacağım.Birde Cooler Master in kasa ve psu dahil satılan modeli var kasa bunun aynısı sizce psu+kasa dahil alınır mı yoksa ayrı bir psu almak daha mi mantıklı her açıdan.

  Faydalı(0) Faydasız(0)Sadece bir kere oy kullanabilirsiniz!
  • Eğer 600 Watt üstü ve 80+ Bronz sertifikası varsa Cooler Master Masterbox MB520’i rahatlıkla tercih edebilirsin. Kurulum yapması kolay ve soğutma için iç hacmi oldukça geniş. Harici olarak da güç kaynağı alma gibi bir düşüncen varsa sistemini besleyecek ve en az 80+ Bronz sertifikası olmasına dikkat et.

   • Hocam çok teşekkürler 80+ bronze yokta o kasada dahil olan 80+ var.Onun yerine şu kasayı ve psu’yu tercih ettim: Astro 650w 80plus power
    İnşallah sorun olmaz olacağına sanmıyorum da.Orta seviye bir psu diye düşünüyorum.Ne iyi ne kötü bir corsair veya fsp kadar olmasa da render olsun,grafik-tasarım olsun işlemci hız aşıtma(tabi öğrenirsem öyle yapacam) Zaten ürünlerimi almadım daha gelecekmiş o zaman olmadı değiştir ayrı bir kasa ve psu yaparım 🙂 Sizinde fikrinizi de alıyım da bu konuda biraz tereddüt ettim açıkçası 🙂

    • Cooler Master Masterbox MB520 içerisinde gelen PSU’yu açıkçası görmedim bizim elimizde olan modelde güç kaynağı yoktu. Ama Cooler Master kasalarında kaliteli kendi güç kaynaklarını tercih ediyor.

     XIGMATEK Astro 650W 80 Plus hakkında ise hiç bir bilgim yok. O yüzden yorum yapamayacağım.

İnceleme ve Yorum Yaz

Toplam puanınız

Karşılaştırma Listesi
 • Toplam (0)
Karşılaştır
0
Arkadaşlarınızla Paylaşın