PUBG Mobile Yüksek Ping Sorunu ve Çözümü

PUBG Mobile ping sorunları hakkında sizlere detaylı bir rehber hazırladık. Bu rehber sayesinde yüksek ping sürelerine sebep olan sorunları ve bu sorunların nasıl çözüleceğini öğreneceksiniz…

PUBG Mobile Ping Sorunu

Eğer PUBG Mobile hemen hemen her gün oynuyorsanız mutlaka yüksek Ping sorunu ile karşılaşmışsınızdır. Yüksek Ping değerleri telefonunuz ne kadar güçlü olursa olsun oyunu akıcı bir şekilde oynamanıza engel olur ve rakiplerinizin her seferinde sizi alt etmesine sebep olur.

Peki bizlere bu kadar büyük sıkıntı yaşatan bu terim ne anlama geliyor…

Ping Nedir?

Ping, bağlantı hızı gecikmesi demektir. Özellikle çevrimiçi oyun oynarken karşılaştığınız bu değerler, bağlantınızın gecikme süresini size gösterir ve milisaniye cinsinden bizlere sunulur. Pek çok kişi hızlı bir internet bağlantısının sadece yüksek indirme (download) ve yükleme (upload) kapasiteleri ile olduğuna inanır. Fakat Ping her ikisinden de bağımsız bir değerdir.

Kısaca bir örnek ile açıklayacak olursak; PUBG Mobile gibi çevrimiçi rekabetçi oyunlarda Ping değerleri çok önemlidir. Bu oyunlar hem mobil telefonlarınız veya tabletleriniz üzerinden hem de tüm oyuncuların ortaklaşa kullandığı ve birbirleri ile etkileşime geçtiği Server yani sunucular üzerinden oynanır. Eğer Ping değeriniz düşük ise sunucu ile doğal olarak diğer oyuncular ile etkileşim çok hızlı olur. Fakat yüksek ise rakipleriniz ile etkileşime geçmeniz de o kadar çok geç olur.

Örneğin iki rakip oyuncu karşı karşıya birinin Ping değeri 6 ms, diğerinin ise 60 ms. 6 ms Ping değerine sahip olan oyuncu rakibini çok yüksek oranla daha önce fark edecek ve diğer oyuncudan daha önce ateş etmeye başlayacak. Çünkü bağlantısında çok düşük bir gecikme süresi var ve tıklama, etrafında dönme gibi hareketler sunucuya diğer oyuncudan daha önce iletilecek.

0
Ping Nedir? Ping Nasıl Düşürülür? Online Oyunlarda Ping Değerleri Neden Önemlidir?

Ping nedir? Ping nasıl düşürülür? Online oyunlarda Ping değerleri neden sürekli yüksek oluyor? Ping değerini düşürmek için ne yapmalıyım? Eğer bu sorulara ...

PUBG Mobile’de Yüksek Ping Değerlerine Sebep Olan Etkenler

 1. Yetersiz sunucular
 2. Sunucu yoğunluğu ve yüksek trafik
 3. Sunucu lokasyonu
 4. İnternet bağlantınızın kalitesi ve hızı
 5. Yetersiz Wi-Fi sinyalleri
 6. Aynı ağ üzerinde yüksek İnternet tüketimine sahip başka cihazların olması
 7. PUBG Mobile sistem gereksinimlerini karşılamayan telefonlar
 8. Packet Loss dediğimiz ISS (İnternet Servis Sağlayıcısı – Türk Telekom, Vodafone, Super Online vs.) kaynaklı İnternet bağlantı sorunları

Yukarıda ki başlıkları daha detaylı açıklamak ve çözüme ulaştırmak için şimdi dilerseniz daha detaylı inceleyelim.

2
PUBG Mobile PC Sistem Gereksinimleri Ne? Hangi Emulator Nasıl Bir Sisteme İhtiyaç Duyuyor?

"PUBG Mobile PC sistem gereksinimleri neler? Nasıl bir bilgisayar ile PUBG Mobile versiyonunu daha akıcı oynayabiliriz? Aklınıza takılan tüm soruları ...

Sunucu Kaynaklı PUBG Mobile Ping Sorunu

Yetersiz Sunucu: Genelde çevrim içi oyunlar ilk piyasaya çıktıklarında, geliştiriciler ne kadar geniş bir kitleye hitap edeceklerini tahmin edemediklerinden zayıf işlem gücüne sahip donanımlar ile donatılmış sunucuları kullanmaktadırlar. PUBG Mobile oyunun sahip olduğu sunucular ise bu konuda oldukça başarılı. Fakat size yine de düşük performans sunan sunucu denk gelmesi olası.

Sunucu Yoğunluğu: PUGB Mobile yüksek ping sorunlarına sebep olan en büyük sorunlardan biride yüksek trafikten kaynaklanan sunucu yoğunluğudur. Özellikle akşam saatlerinde ve hafta sonlarında oyunu tahmin edemeyeceğiniz kadar çok oyuncu oynamaktadır. Bu yüzden geliştiriciler ne kadar yüksek performanslı sunuculara sahip olursa olsunlar oyuncuların Ping sorunu yaşamasının önüne geçemezler.

Sunucu Lokasyonu: Sunucular ile bizler arasında ki mesafe ne kadar kısa olursa rakip oyuncular ile etkileşime geçmemiz o kadar hızlı olur. O yüzden PUBG Mobile oynarken kendinize en yakın sunucuları seçin.

PUBG-Mobile-Ping-Sorunu-ve-Çözümü Server Seçimi

Sunucu kaynaklı sorunları kısaca özetlemek ve çözüm yollarından bahsetmek gerekirse;

 1. Eğer siz farkında olmadan oyunu oynadığınız sunucu düşük performans sergiliyorsa bu yüksek ping sürelerine sebep olabilir. Çözüm ise o maçtan çıkıp tekrar yeni bir maça girebilirsiniz.
 2. PUBG Mobile’in yüksek talep gördüğü saat aralığında oyunu oynuyorsanız Ping sorunu yaşamanız olası. Çözüm ise o maçtan çıkıp farklı bir maça giriş yapmanız ve daha düşük Ping sürelerine sahip sunucu buluncaya kadar bunu tekrarlamanız olacaktır.
 3. Sunucu lokasyonu, bu konuda en önemli başlıktır. Avrupa sunucularında oynamanız oyunu normal şartlarda 50 ms ile 80 ms aralığında ki Ping süreleri ile oynamanız demektir. Asya ve Amerika lokasyonlu sunucularda ise Ping süreleri oldukça çok artacaktır.
0
Apex Legends Mobile Önümüzde ki Yıl Oyuncular ile Buluşabilir!

Apex Legends Mobile ne zaman çıkacak? iOS ve Android platformlarında oyunu oynayabilecek miyiz? EA Games, Apex Legends Mobile İçin Çalışmalara Başladı! İlk ...

Internet Bağlantısı ve Wi-Fi Kaynaklı PUBG Mobile Ping Sorunu

İnternet Bağlantı Kalitesi ve Hızı: PUBG Mobile yüksek internet bağlantı hızlarına gerek duymayan bir oyundur. Fakat oyunu oynayabilmeniz için stabil olarak çalışan bir İnternet bağlantısına sahip olmalısınız. Bağlantınız sürekli kopmamalı, ISS’nin size taahhüt ettiği hızları aldığınızdan emin olmalısınız. Aksi taktirde oyun içerisinde sürekli kopmalar ve yüksek Ping süreleri ile karşılaşırsınız.

PUBG-Mobile-Ping-Sorunu-ve-Çözümü ISS Kaynaklı Sorunlar

Kalitesiz Wi-Fi Sinyalleri: Eğer Wi-Fi sinyalleri yetersiz ise PUBG Mobile’e bağlanmada ve oynamada sorun yaşayabilirsiniz. Sinyal kalitenizin yüksek olması oyunu düşük Ping süreleri ile oynayabilmenizi sağlar. Sinyal kalitenizin düşmesine sebep olan başlıklar ise şu şekilde sıralanabilir.

 • Modem ile aranızda oldukça uzak bir mesafe olması.
 • Modemden farklı bir oda da PUBG Mobile oynamanız.
 • Modem ile aranızda farklı radyo sinyali yayan cihazların olması.

Yüksek İnternet Tüketimi: Eğer siz oyunu oynarken aynı anda başka bir cihaz interneti kullanıyor ve yüksek tüketim yapıyorsa bu sizin yüksek Ping sorunu yaşamanıza sebep olabilir. Ayrıca düşük bir intenet bağlantı hızınız var ve aynı Wi-Fi ağına bağlı iki farklı cihaz PUBG Mobile oynuyorsa bu da yüksek ping sorunu yaşamanıza sebep olabilir.

İnternet bağlantısı ve Wi-Fi kaynaklı sorunları ve çözümlerini dilerseniz kısaca özetleyelim.

 1. İnternet bağlantı kalitenizin oldukça iyi olması gerekir. Eğer bağlantınız hakkında bilginiz yok ise, Ping Nedir? başlıklı rehberimizden internet bağlantı hızınızın nasıl kontrol edildiğini öğrenebilirsiniz.
 2. Kalitesiz Wi-Fi sinyalleri oyuncuların baş düşmanıdır. PUBG Mobile oynarken muhakkak modeme olabildiğince yakın olun. Modem ile telefonunuz arasında ki mesafe oldukça kısa olsun ve aralarında her hangi bir engel olmasın.
 3. Yüksek internet tüketimi olan ağlarda internet bağlantı hızı oldukça yavaşlar. O yüzden siz oyun oynarken, başka bir cihazın internetinizi kullanmadığından emin olun.
 4. Eğer aynı ağ üzerinden iki farklı cihaz ile PUBG Mobile oynamak istiyorsanız, internet bağlantı hızınızın yüksek ve her hangi bir bağlantı sorunu yaşamadığınızdan emin olun. Ping süreleri yüksek ise bir kişinin mobil operatör üzerinden oyuna bağlanması daha sağlıklı olabilir.

Mobil Cihaz Kaynaklı PUBG Mobile Ping Sorunu

PUBG Mobile Sistem Gereksinimlerini Karşılamayan Mobil Cihazlar: Eğer sahip olduğunuz cihaz kalitesiz bir Wi-Fi bağlantısına sahipse veya donanım özellikleri PUBG Mobile sistem gereksinimlerini karşılamıyorsa oyun içerisinde takılmalar ve Ping sorunları yaşarsınız. Tencent tarafından önerilen sistem gereksinimleri aşağıda yer almaktadır. Bu liste ile telefonunuzun yada tabletinizin özelliklerini karşılaştırabilirsiniz.

PUBG Mobile Sistem Gereksinimleri Telefon

Tencent tarafından önerilen minimum RAM yani sistem belleği kapasitesi 3 GB olarak açıklanmıştır.

 • Snapdragon: 835, 821, 820, 660, 653, 652, 650, 625
 • Exynos: 8895, 8890, 7420, 5443
 • Apple: A11 bionic, A10, A9X, A9
 • MediaTek: X30, X25, X10, MT6797T, MT6797, MT6795, P10
 • Huawei Kirin: 658, 655, 970, 960, 955, 950, 935, 930

İnternet Servis Sağlayıcısı Kaynaklı PUBG Mobile Ping Sorunu

Packet Loss: ISS tarafından bizlere sağlanan internet bağlantıları belirli bir hat üzerinden evlerimize ulaşır. Bu hatlar üzerinde oluşan yıpranma, kopma türü sorunlar bağlantımızı oldukça yavaşlatır. Hatta bazı durumlarda biz farkında olmadan anlık kopmalar bile meydana gelir. Ayrıca ISS’nin bize taahhüt ettiği bağlantı hızlarının altında bağlantı hızı sunması Packet Loss dediğimiz bağlantı kaybı sorunlarına sebep olur. Bu tarz sorunları internet bağlantı hızınızı günün belirli saatlerinde bir kaç gün ara ile sürekli kontrol edip öğrenebilirsiniz. Eğer günün bir saatinde farklı bir saatine göre daha düşük internet hızına sahipseniz, sorunu çözmek için servis sağlayıcınız ile iletişime geçmeniz gerekebilir.

Aşağıda yer alan ISS ve online servisler üzerinden internet bağlantı hızınızı test edebilirsiniz.

Yabancı Siteler

Yerli Siteler

1 Yorum
 1. Teşekkürler hocam güzel bilgiler.

İnceleme ve Yorum Yaz

Share via
Karşılaştırma Listesi
 • Toplam (0)
Karşılaştır
0
Arkadaşlarınızla Paylaşın