Oyunculara Özel İnternet Tarayıcısı Opera GX Tasarımı ve Özellikleri İle Oyunculara Mükemmel Bir Deneyim Sunuyor!

Opera GX nedir? Cevabı oldukça basit. Oyuncular için özel olarak geliştirilen dünyanın ilk tarayıcısı…

Opera, Dünyanın İlk Oyuncu Tarayıcısı Opera GX’i Yayınladı!

Opera uzun zamandır üzerinde çalıştığı bilgisayar oyuncuları için özel olarak geliştirdiği Opera GX tarayıcısını yayınladı. Tarayıcı oyunculara has bir çok özelliği bünyesinde barındırıyor. Özel ve geliştirilebilir tema, RAM ve CPU limitliyici ve  Razer Chroma entegrasyonu bu gelişmiş özelliklerden bir kaçı…

Opera GX Nedir?

Opera GX, Windows bilgisayarlar için yayınlanmış bir masaüstü web tarayıcısıdır. Opera ismi sizi aldatmasın, GX sıfırdan tasarlanmış ve geliştirilmiş, oyunculara eşlik edecek özel bir tarayıcıdır. Oyunculara özel olmasına rağmen henüz PlayStation 4 ve Xbox One üzerinde kullanılmamaktadır.

Oyunculara Özel İnternet Tarayıcısı Opera GX

Opera GX, standart OperaGoogle Chrome ve yeni Microsoft Edge tarayıcısı gibi açık kaynaklı bir proje olan Chromium‘u temel alır. Bu yüzden Google Chrome uzantılarını da kullanabilirsiniz.

Ayrıca 11 Haziran 2019 tarihinde ilk defa E3 2019 kapsamında tanıtılan Opera GX, erken erişimde olan ücretsiz bir tarayıcıdır.

Opera GX İçerisinde Yer Alan En Dikkat Çeken Özellikler

Diğer taraftan Opera GX’in oyun performansınızı doğrudan arttırma gibi bir özelliği bulunmuyor. Fakat alternatif yollar ile oyun performansınızı olumlu yönde etkileyecek bir kaç özelliğe sahip.

Tarayıcının odak noktası oyuncular. Opera GX, oyuncuların genel tarayıcı ihtiyaçlarını karşılarken, özel oyuncu teması, oyunculara özel ses efektleri, günlük oyun haberleri bildirimleri ve Twitch hesap paneli gibi işlevsel özelliklere sahiptir. Performansa etki eden özellikler ise tarayıcının RAM ve CPU kullanımını sınırlayıcılarıdır.

Dilerseniz tarayıcının en çok beğendiğimiz özelliklerine daha yakından bakalım.

GX Corner

GX Corner, yaklaşan oyunlar için yapılan haberlerin ve satışa sunulan oyunların bağlantılarını içeren bir karşılama sayfasıdır.

Opera GX - GX Corner Özelliklleri - Yeni Gelen Oyunlar Bildirimleri

Ayrıca, varsayılan olarak size özel bir oyun haberleri akışı sağlayan bir “Günlük Haberler” bölümü de bulunmaktadır. Tarayıcının sol üst köşesinde oyun kolu simgesi ile sabit bir şekilde durur.

Opera GX - GX Corner Özelliklleri - Günlük Haber Bildirimleri

GX Control

Oyuncular PC oyunlarını oynarken aynı zamanda tarayıcılarını da aktif tutmak isteyebilirler. Günümüzde ki tüm tarayıcılar özellikle Google Chrome yüksek CPU ve RAM tüketimi ile oyunculara büyük sıkıntı oluşturur. Bu durum düşünülerek geliştirilen Opera GX, RAM ve CPU Sınırlayıcı özelliği sayesinde oyuncular oyun oynarken bilgisayarlara performans kaybı yaşatmaz.

Opera GX - GX Control Özelliği CPU ve RAM Sınırlayıcı

Sol tarafta yer alan hız ibresi şeklinde ki ikona tıkladığınızda bir sol panel açılır. Bu panelde RAM Sınırlayıcı ve İşlemci Sınırlayıcı adı altında iki farklı başlık bulunur. Bu kısımda tarayıcının maksimum kullanacağı RAM ve CPU yüzdesini ayarlayabilirsiniz.

Opera GX - GX Control Özelliği CPU ve RAM Sınırlayıcı

Örneğin siz oyun oynarken tarayıcıya ihtiyacınız var ise Opera GX’in RAM ve CPU kullanımını %10 olarak ayarlayabilirsiniz. Bu özellikleri sürekli etkin bırakmak tarayıcı performansını düşürür. Fakat siz oyun oynarken tarayıcının gereksiz sistem tüketiminin önüne geçer. Bu yüzden sadece oyun oynarken ayarlamanız daha mantıklı olacaktır.

1
FPS Nedir, Nasıl Arttırılır? Detaylı FPS Arttırma Rehberi

FPS nedir? Oyunlarda FPS arttırmak için ne yapmak gerekir? Hız aşırtma ile bir oyunun FPS'i nasıl arttırılır? Aklınıza takılan soruları bu detaylı rehber ile ...

GX Control, oyun performansını arttırmaz. Sadece siz oyun oynarken tarayıcınızın gereksiz CPU ve RAM kullanımının önüne geçer. Oyun performansınızı arttırmak istiyorsanız sizler için hazırladığımız, Nvidia Denetim Masası ayarları rehberi, FPS arttırma rehberi ve ekran kartı hız aşırtma rehberi size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Twitch Entegrasyonu

Opera GX’in bir oyuncu tarayıcısı olduğunu defalarca söyledik. Oyuncuların son dönemlerde vazgeçilmez platformlarından biri olan Twitch’te bu tarayıcıda yerini almış.

Opera GX Twitch Entegrasyonu

Opera GX’in içerisinde Twitch entegre bir şekilde geliyor. Sol tarafta yer alan Twitch simgesine tıklayıp, Twitch’e giriş yapmanız yeterli. Sonrasında bu platforma dilediğiniz zaman aynı yoldan ulaşabilir, gelen bildirimleri kolay bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

0
1080p Çözünürlükte Bilgisayar Oyunlarını Yayınlamak İçin Kullanacağınız En İyi 3 Capture Card – Twitch Yayıncılarının Dikkatine!

Bilgisayar oyunları için en iyi Capture Card hangisi merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Uzun zamandır araştırdığım konuya bugün açıklık getiriyorum... ...

Tema – Renk Seçenekleri, Duvar Kağıtları ve Razer Chroma Desteği

Bu tarayıcıyı kurduğunuzda gözünüze çarpacak ilk konu, renk şeması ve tasarımı olacaktır. Opera GX kendine has tasarımı ve karanlık ve parlak renklerden oluşan bir tema ile geliyor. Tarayıcının sağ üst köşesinde yer alan “Kolay Kurulum” simgesine tıklayarak, tarayıcı için önceden belirlenmiş birkaç renkten birini (veya istediğiniz herhangi bir rengi) seçebilirsiniz. Bu sekmede aynı zamanda özelleştirilebilir duvar kağıtları da mevcuttur.

Opera GX Kolay Kurulum Sekmesi ve Tema ayarları

Tema konusunda dikkat çeken bir diğer konu ise Opera GX’in sunduğu Razer Chroma desteği. Tarayıcı Razer ürünleri ile senkronize çalışabiliyor. Tarayıcıda belirlediğiniz renk, aynı zamanda Razer Chroma desteği bulunan bileşenlerinizde de geçerli oluyor. Şu an için erken erişimde deneme sürecinde olan bu özellik ileri ki dönemlerde aktif olarak kullanılabilecek.

GX Sound

Opera GX ayrıca, Hızlı Arama (Yeni Sekme) sayfasındaki simgelerin üzerine geldiğinizde ve GX Corner sayfasında bulunan haber bildirimleri de dahil olmak üzere “GX Sound” ses efektlerini çalar.

GX Sounds Kullanımı

Bu özellik Kolay Kurulum sekmesi altından devre dışı bırakılabilir.

Bafta Oyun Ödülleri‘nde ödül alan Gris oyununun müziklerini yapan Rubén Rincón ve Berlinist müzik grubu tarafından tasarlanan ses efektleri oldukça dikkat çekici. Bir tarayıcıda ilk defa bu tarz bir özellik kullanılıyor.

Sosyal Ağ İletişim Uygulamaları

Opera GX’in en sevdiğim özelliklerinden biri de sosyal ağ iletişim uygulamalarına sahip olması. Tarayıcı içerisinde Facebook Messenger, Telegram, WhatsApp ve VK gibi uygulamalar yer alır. Bu uygulamalara giriş yaparak, tarayıcınızda gelen mesajları ve bildirimleri hızlı bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

Opera GX sosyal Medya İletişim Ağları Entegrasyonu

Bu uygulamalara Ayarlar>Temel Ayarlar>Kenar Çubuğu>Kenar Çubuğunu Yönet yolu üzerinden ulaşabilirsiniz.

My Flow

My Flow bilgisayarınız ile cep telefonunuzu eşitleyen bir uygulamadır. Opera aynı zamanda mobil platformlarda da kullanılan bir tarayıcı.

Opera GX My Flow Özelliği

Eğer bilgisayarınızda ki yer imlerine ya da kayıt ettiğiniz verilere mobil ortamdan da ulaşmak isterseniz bu uygulamayı aktif hale getirmeniz yeterli olacaktır. Ardından My Flow sekmesi altında yer alan QR kodunu mobil telefonunuzdan Opera Touch uygulaması ile okutarak telefonunuz ile PC’nizi eşitleyebilirsiniz.

Ücretsiz VPN

Oyuncuların en çok ihtiyaç duyduğu özelliklerden biri olan VPN, Opera GX içerisinde dahili olarak yer alıyor. Ayarlar sekmesinden aktif ederek hızlı bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Reklam Engelleyici

Tarayıcıları ve internet deneyiminizi yavaşlatan en büyük etmenlerden biri olan reklamları engellemek için diğer tarayıcılarda özel eklentiler kullanmak zorundasınız. Fakat Opera GX içerisinde yer alan Reklam Engelleyici özellik sayesinde her hangi bir eklenti kurmanıza gerek kalmaz. Sadece ayarlar kısmından bu özelliği aktif ederek, hızlı bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Video Ayırma

Video Ayırma oldukça dikkat çeken bir özellik olarak karşımızda. Tarayıcı da izlediğiniz videoları, diğer sekmelere geçiş yaptığınızda ekranın alt kısmına sabitleyen bu özellik gerçekten hoşunuza gidecek.

Opera GX Video Ayır Özelliği

Twitch ve Youtube gibi platformlarda izlediğiniz video veya canlı yayınlar, tarayıcıda başka sekmeye geçtiğinizde kayar bir pencere şeklinde tarayıcının alt kısmında yer almaya devam eder. Bu sayede siz tarayıcıda hızlı bir şekilde gezinebilir aynı zamanda da videonuzu ya da canlı yayınınızı takip edebilirsiniz.

Bu özelliği izlediğiniz canlı yayın veya video esnasında oynatılan video üzerinde yer alan Video Ayır düğmesine basarak kullanabilirsiniz. Ardından canlı yayın veya video tarayıcının üzerinde harici olarak oynatılır. Oynatılan bu videonun boyutunu da kolay bir şekilde ayarlayabilirsiniz.

Eklenti Desteği

Opera GX, OperaGoogle Chrome ve yeni Microsoft Edge tarayıcısı gibi açık kaynak kodlu Chromium web projesini temel alır. Bu yüzden Opera GX üzerinde, Opera tarayıcısında veya Google Chrome üzerinde kullandığınız tüm uzantıları kullanabilirsiniz.

Anlık Görüntü

Ekranın sağ üst köşesinde yer alan fotoğraf makinesi simgesine tıkladığınız anda, tarayıcının hangi bölümünde olursanız olun ekran bir görüntü yakalama özelliği açılır. Bu sayede hızlı bir şekilde ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Görüntüyü dilerseniz seçerek dilerseniz tam ekran şeklinde alabilirsiniz.

Anlık Görüntü uygulaması içerisinde bir çok özellikte bulunmaktadır. Siz ekran görüntüsünü yakaladıktan sonra karşınıza bir pencere açılır. Bu pencere de ekran görüntüsünü düzenleyebileceğiniz bazı temel özellikler bulunmaktadır.

Opera GX Anlık Görüntü Aracı

  • Ok: Bazı ekran görüntülerinde odak noktasını bu ok işaretleri ile belirtebilirsiniz.
  • Bulanıklaştırma: Gizli kalmasını istediğiniz alanları bu özellik sayesinde bulanıklaştırarak gizleyebilirsiniz.
  • Kalem: Açıklama yapmak isterseniz kalem özelliğini kullanabilirsiniz. Pek kullanışlı olmasa da bulunması iyi olmuş.
  • Selfie: Eğer bir kameranız var ise aldığınız ekran görüntüsüne kendi fotoğrafınızı da ekleyebilirsiniz.
  • Etiket: Çeşitli simgelerden oluşan bu etiket grubu oldukça kullanışlı. Mobil platformlarda olduğu gibi aldığınız ekran görüntüsü üzerine çeşitli simgeler ekleyebilirsiniz.
0
Windows 10 Ekran Görüntüsü Alma – 4 Farklı ve Kullanışlı Yöntem

Windows 10 ekran görüntüsü alma yöntemleri hakkında sizlere detaylı bir rehber hazırladık... Windows 10 Ekran Görüntüsü Alma Yöntemleri İster mobil olsun ...

Gelişmiş Seçenekleri ile Ayarlar Sekmesi

Ayarlar sekmesi altından tarayıcının tüm özelliklerine ulaşabilirsiniz. Opera GX, bünyesinde tahmin edemeyeceğiniz kadar çok özellik barındırmaktadır. Bu şekilde tarayıcınızı dilediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz.

Sonuç – Opera GX Oyuncular İçin En İyi ve Başarılı Tarayıcı

Kısaca özetlemek gerekirse, Opera GX, tasarımı, tema seçenekleri, GX Corner, GX Control ve diğer özellikleri ile tamamen oyunculara özel bir tarayıcı olarak karşımıza çıkıyor.

Tarayıcı içerisinde yer alan tüm özellikler, oyuncuların günlük hayatını kolaylaştıracak şekilde düşünülmüş ve eklenmiş. Hiç biri gereksiz değil.

Ayrıca oyuncular tarafından aktif olarak kullanılan sosyal medya iletişim uygulamaları, Twitch ve Youtube entegrasyonu benim gerçekten hoşuma gitti.

Diğer taraftan Opera GX, standart Opera tarayıcısı kadar hızlı ve etkin. Bünyesinde bu kadar özellik bulunmasına rağmen hiç bir şekilde sisteminizi yormuyor. GX Control özelliği sayesinde CPU ve RAM kullanımını da sınırlayarak oyunlarda size diğer tarayıcılar gibi performans kaybı yaşatmıyor.

🏆 Sonuç olarak Opera GX bugüne kadar kullandığım en zevkli tarayıcı oldu. Oyuncular için bence en başarılı ve kullanışlı tarayıcı. İlerleyen dönemlerde nasıl olur bilmiyorum ama iş durumu haricinde artık günlük hayatımda kullanacağım tek tarayıcı olacak diyebilirim.

Eğer daha önce deneme şansınız olmadıysa mutlaka denemenizi tavsiye ederim.  Opera GX’i ücretsiz olarak aşağıda ki bağlantıdan bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Opera GX Gaming Browser: Opera GX İndir
Yorumlarınızı görmekten biz çok mutlu oluruz...

İnceleme ve Yorum Yaz

Karşılaştırma Listesi
  • Toplam (0)
Karşılaştır
0
Arkadaşlarınızla Paylaşın