Nvidia G-Sync Sertifikalandırması % 94 Başarısızlık Oranına Sahip

Nvidia G-Sync sertifikalandırması büyük oranda başarısızlıkla sonuçlandı. Monitör testleri hala devam etse de test edilen monitörlerin %94’ü G-Sync Uyumluluk Sertifikası alamadı…

Nvidia G-Sync Sertifikalandırması Hayal Kırıklığı Yarattı!

Hatırlarsanız Ocak 2019’da Nvidia bir sürücü güncellemesi ile FreeSync özelliğine sahip hemen hemen tüm monitörlere G-Sync desteğini yazılımsal olarak sunacağını açıklamıştı.

15 Ocak 2019 tarihinde yayınlanan güncelleme sonrasında AMD FreeSync desteğine sahip bazı monitörler aynı zamanda Nvidia’nın G-Sync desteğine kavuştular.

Nvidia ilk başlarda 14 farklı monitör’ün bu desteği alacağını açıkladı. İleri dönemlerde de 500’den fazla AMD FreeSync desteğine sahip monitörleri test edeceklerini ve G-Sync Uyumluluk Sertifikası vereceklerini belirtmişlerdi.

Fakat yeni yapılan bir açıklama ile Nvidia tarafından yapılan uyumluluk testlerini bir çok monitör geçemediğini ve G-Sync Uyumluluk Sertifikası alamadığını öğrendik.

Computex 2019’da yapılan açıklamalarda Nvidia şu an için toplamda 28 modelin G-Sync Uyumluluk Sertifikası alabildiğini açıkladı. Fakat toplamda test edilen monitör sayısı 536 ve bu monitörlerin 503’ü ise Adaptive Sync desteğine sahip.

Nvidia G-Sync Sertifikalandırması

Nvidia, Apex Legends, Murderhaw, Rage 2 ve World War Z gibi en yeni oyunlarda yüksek performans sunan GeForce RTX ekran kartlarıyla monitörleri test ettiklerini fakat bir çok monitörün Değişken Yenileme Hızı (VRR) sorunları ile karşılaştığını belirtti. Bu sebepten 273 monitörün oyun esnasında Değişken Yenileme Hızı aralıkları konusunda istedikleri seviyelerde kalamadıklarını ve donanımlara yeteri kadar destek olamadıklarını açıkladı.

Nvidia G-Sync Sertifikalandırması

202 farklı monitör ise görüntü kalitesi ve diğer tür sorunlardan dolayı testleri geçemedikleri açıklandı.

Durumun Kısa Özeti

Nvidia G-Sync Sertifikalandırması

  • G-Sync Uyumluluk Sertifikası almak için testlere katılan monitör sayısı 536.
  • G-Sync Uyumluluk Sertifikası almak için uyumlu olan monitör sayısı 503.
  • G-Sync Uyumluluk Sertifikası alan monitör sayısı 28.
  • Değişken Yenileme Hızı aralıklarına sahip olmayan monitör sayısı 273.
  • Görüntü kalitesi ve diğer sorunlardan dolayı testleri geçemeyen monitör sayısı 202.

Sonuç olarak Nvidia tarafından yapılan bu sertifikalandırma süreci hayal kırıklığı ile sonuçlandı. İlerleyen dönemlerde ne gibi düzenlemeler yapılacak şu an için kestirmesi mümkün değil. Fakat Nvidia bu sertifika programı için yeni gelişmeler ile ilerleyen günlerde karşımıza çıkacaktır.

Son olarak Nvidia testlerini geçen ve G-Sync Uyumluluk Sertifikası alan AMD FreeSync monitörlerin tam listesine Nvidia G-Sync Desteği Alan FreeSync Monitörler başlıklı rehberimizden ulaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı görmekten biz çok mutlu oluruz...

İnceleme ve Yorum Yaz

Karşılaştırma Listesi
  • Toplam (0)
Karşılaştır
0

Arkadaşlarınızla Paylaşın