MSI Afterburner, OSD (Bilgi Ekranı) ve Rivatuner Statistics Server Kullanımı ve Ayarları – En Detaylı Rehber

MSI Afterburner ve oyun içi FPS, GPU ve CPU kullanımı gibi değerleri göstermenize yarayan Rivatuner Statistics Server ayarlarını en detaylı şekilde anlattık…

MSI Afterburner ve Rivatuner Statistics Server Detaylı Rehber

Ekran kartları için hız aşırtma, oyun ekranında FPS değerleri, GPU ve CPU kullanım değerleri gösterme konularına detaylıca el atan MSI Afterburner hakkında sizlere detaylı bir rehber hazırladık. Bu rehber ile tüm istediğiniz tüm ayarları en ince ayrıntısına kadar yapabileceksiniz.

Tüm ekran kartı modelleri ile (Asus, Zotac, MSI, Gigabyte vb.) bu yazılımı kullanabilirsiniz. İster AMD, isterse Nvidia tabanlı olsun, ekran kartınızın ayarlarını kolay bir şekilde yönetebilirsiniz.

MSI Afterburner Nedir?

MSI Afterburner, MSI tarafından geliştirilen ve ekran kartlarının performansını kontrol edip, kartın performansını arttırmaya yarayan bir yazılımdır. MSI Afterburner yazılımı ile ekran kartının performansı üzerinde gerçek zamanlı değişiklikler yapabilir, yaptığınız değişiklikleri yine gerçek zamanlı görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca ekran kartınızın ve işlemcinizin detaylı sıcaklık, performans, voltaj değerlerini oyun esnasında ekran üzerinde görüntüleyip, takip edebilirsiniz.

menüye geri dön ↑

MSI Afterburner İndirme ve Kurulum İşlemleri

Yazılımın en son sürümünü MSI’ın resmi web sitesi üzerinden indirebilirsiniz.

MSI Afterburner Dosya Boyutu: 40 MB > İndir 

Yazılımı indirdikten sonra inen rar dosyası içerisinden MSIAfterburnerSetup450.exe dosyasına çift tıklayıp çalıştırın. Kurulum işlemlerini sırası ile devam (Next) diyerek ilerletin. Kurulum işlemleri sırasında “Riva Turner Statistics Server” yazılımı da kurulacaktır. Bu yazılım GPU, CPU kullanımı, sıcaklık değerleri ve FPS gösterimi için gereklidir. Aynı şekilde gelen ekranda sırası ile devam (Next) diyerek kurulum işlemini tamamlayın.

menüye geri dön ↑

MSI Afterburner Kullanıcı Arayüzü Nasıl Değiştirilir?

MSI Afterburner üzerinde şu an için 10 farklı arayüz bulunmaktadır. Bu arayüzler arasından zevkinize göre her hangi birini seçerek kullanabilirsiniz. Arayüz seçenekleri arasında ise aşağıda ki listede yer alan başlıklar bulunmaktadır.

 1. Default MSI Afterburner V2 Skin
 2. Default MSI Afterburner V2 Skin Big Edition
 3. Default MSI Afterburner V3 Skin
 4. Default MSI Afterburner V3 Skin Big Edition
 5. MSI Cyborg Afterburner Skin by Drerex Desing
 6. MSI Cyborg Afterburner Skin Red by Drerex Desing
 7. MSI Cyborg Afterburner Skin White by Drerex Desing
 8. MSI Dragon Army Afterburner Skin by Derek Wood
 9. MSI Gaming Afterburner Skin by Drerex Desing
 10. MSI Tech Afterburner Skin by Drerex Desing

MSI Afterburner arayüzünü değiştirmek için bir kaç basit işlem yapmanız gerekmektedir.

Öncelikle yazılımı açıp ayarlar kısmına tıklayın. Açılan pencerede en üst kısımda yer alan sekmelerden en sonda yer alan “Kullanıcı Arayüzü” bölümüne tıklayın.

MSI Afterburner Kullanıcı Arayüzü Değiştirme

MSI Afterburner Kullanıcı Arayüzü Değiştirme

Açılan bölümde “Arayüz Görünüm Ayarları” altında bulunan açılır sekmeden istediğiniz arayüz modelini seçebilirsiniz. Ayrıca “Kullanıcı Arayüzü” bölümünden arayüz dil ayarlarını, saydamlık ayarlarını ve arayüz büyüklük ayarlarını rahatlıkla yapabilirsiniz.

MSI Afterburner Kullanıcı Arayüzü Ayarları

MSI Afterburner Kullanıcı Arayüzü Ayarları

menüye geri dön ↑

MSI Afterburner ile Ekran Kartı Fan Devir Hızı Ayarları Nasıl Yapılır?

MSI Afterburner yazılımı ekran kartınızın fan ayarlarını yapılandırmanızı sağlayan basit bir özelliğe sahiptir. Bu ayarlar ile ekran kartı fan dönüş hızını azaltıp arttırabilir ya da “Auto” moda alıp kartınız için önceden atanmış değerleri kullanabilirsiniz. Yani kartınızın sıcaklık değerlerine göre fan dönüş hızları otomatik olarak yapılacaktır.

Ekran kartınızın fan hızını değiştirmek için MSI Afterburner arayüzü üzerinde yer alan “Fan Speed>Auto” kısmına tıklayın. Bu şekilde ekran kartınız için atanan değerleri iptal etmiş olacaksınız. Daha sonrasında gösterge üzerinde ki imleci sağa ya da sola kaydırarak ekran kartı fanlarının dönüş hızını ayarlayabilirsiniz. En sonunda da göstergenin hemen altında yer alan “tik” işaretine tıklayıp ayarlarınızı onaylayın.

MSI Afterburner Ekran Kartı Fan Hızı Ayarlama

MSI Afterburner Ekran Kartı Fan Hızı Ayarlama

Ayarlarınızı geri almak için tekrar “Auto” kısmına ya da alt tarafta yer alan yuvarlak ok işaretine tıklamanız yeterli olacaktır.

menüye geri dön ↑

MSI Afterburner ile Oyun Ekranında FPS, GPU, CPU ve Bellek Kullanım Değerlerini Göstermek

Bir çok oyuncunun oyun oynarken FPS değerlerini görmek istemesi artık günümüz şartlarında vazgeçilmez bir durum. Özellikle online tabanlı rekabetçi oyunlarda FPS değerleri bir oyuncu için çok çok değerli. Bu kapsamda oyun oynarken FPS değerlerinizi ekran üzerinde gösterebileceğiniz en ideal yazılım MSI Afterburner oluyor. Sadece FPS değerlerini değil ekran kartınızın ve işlemcinizin detaylı kullanım değerlerini de oyun oynarken ekran üzerinde gösterebilirsiniz.

Bu işlem biraz uzun o yüzden bu kısımları dikkatlice okuyup gerçekleştirin.

Öncelikle Afterburner arayüzünden “Ayarlar” kısmına tıklayın. Açılan pencereden “İzleme” sekmesine tıklayın. Bu sekme altında ilk işlemlerimizi gerçekleştireceğiz.

Açıklama: Her adımı sizlere detaylı olarak göstereceğiz fakat her bir başlık için tekrar aynı işlemleri yapmayacağız. Sizlere gösterdiğimiz ayarları ve düzenlemeleri  diğer başlıklara da uygulayabilirsiniz.
0
Çift Monitör Kurulumu ve Ayarları Nasıl Yapılır?

"Çift monitör kullanarak hem oyun deneyiminizi geliştirin hem de çalışma alanınızı genişletin. Çift monitör kurulumu nasıl yapılır? Birden çok ekranı tek ...

Öncelikle oyun oynarken hangi özellikleri oyun ekranında gösterebilirsiniz onlara değinelim. Bu kısımda bizler için önemli olan en temel başlıkları ele alıp ne anlama geliyor açıklayalım.

Aktif Donanım İzleme Grafiği Terimleri ve Anlamları

 • GPU Sıcaklığı: Ekran kartı grafik işlemcisinin sıcaklık değeri
 • GPU Kullanımı: Grafik işlemcinin yüzde olarak kullanım oranı
 • Bellek Kullanımı: Ekran kartının bellek kullanım oranı
 • İşlemci Hızı: İşlemci frekans değeri
 • Bellek Hızı: Ekran kartının bellek hızı
 • Fan Hızı: Ekran kartı fanının yüzde olarak kullanım oranı
 • Fan Hızı: Ekran kartı fan deviri
 • CPU Temperature: İşlemci sıcaklık değeri
 • CPU Usage: İşlemcinin yüzde olarak kullanım oranı
 • RAM Usage: Sistem belleği (RAM) kullanım oranı
 • FPS: Ekranda bir saniyede gösterilen kare sayısı
 • Frametime: Ekranda gösterilen bir karenin üretilebilmesi için harcanan süre
 • Framerate Min: En düşük FPS değeri
 • Fremarate Max: En yüksek FPS değeri
 • Framerate Average: Ortalama FPS değeri
Açıklama: Eğer işlemcinizin tüm çekirdeklerinin frekans değerlerini sıcaklık değerlerini göstermek istiyorsanız tüm ayarları (işlemciniz kaç çekirdek ise) bütün çekirdekler için gerçekleştirin. 

1.Adım MSI Afterburner Donanım İzleme Ayarları

 1. Afterburner Arayüzü>Ayarlar>İzleme>Aktif Donanım İzleme Grafiği yolunu izleyerek oyun ekranına eklemek istediğimiz özelliklere ulaşıyoruz.
 2. Bu kısımda “GPU Sıcaklığı” kısmının sağ başında yer alan tik özelliğinin koyu renkte olmasını sağlıyor ve ardından OSD’de Göster (Bilgi Ekranı) kutucuğunu işaretliyoruz.
 3. Karşısında yer alan açılır menüden isterseniz “Text” isterseniz “Graph” isterseniz “Combo” seçeneklerini seçebilirsiniz. Text gösterilecek olan bilgilerin rakam ya da harflerden oluşacağı anlamına gelir. Graph ise grafiksel olarak değerler gösterilecektir. Combo ise her iki değer birden ekranda gösterilecek anlamına gelir.
 4. Daha sonra “Grup Adını Üstüne Yaz” kısmını işaretleyip karşısında yer alan kutucuğa ekranda nasıl görünmesini istiyorsak o açıklama bilgisini giriyoruz. Örneğin GPU Sıcaklığı olarak ben “GPU Temp” açıklamasını ekledim.
 5. Tamam deyip bu kısımdan çıkıyoruz.
MSI Afterburner OSD Gösterge Ayarları

MSI Afterburner OSD Gösterge Ayarları

Diğer tüm başlıklar için aynı yolu izleyip oyun oynarken ekran üzerinde görünmesini istediğiniz özellikleri buradan aktif edebilirsiniz.

Açıklama: Sadece FPS kısımında “Grup Adını Üstüne Yaz” kısımında FPS, Frametime, Framerate değerlerinin ekranda görüntülenecek olan ismini değiştiremiyoruz. Bu değer oyun hangi DirectX sürümünü ya da hangi Open GL sürümünü destekliyorsa o değer atanıyor.

Örnek: D3D11 : 86 FPS

0
Nvidia Denetim Masası Ayarları İle Oyun Grafikleri Nasıl Daha Akıcı Hale Getirilir?

Nvidia Denetim Masası ayarları ile oyun grafiklerinizi daha akıcı hale getirebilirsiniz. Yani kısaca FPS değerlerinizi arttırabilirsiniz. Nasıl mı? Hadi ...

2.Adım MSI Afterburner OSD (Bilgi Ekranı) – RivaTuner Statistics Server Ayarları

Bu adımda ekran üzerinde görüntülenecek olan değerlerin yazı tipini, rengini ve büyüklüğünü ayarlayacağız. Bu adımları “Rivatuner Statistics Server” uygulaması ile gerçekleştireceğiz. “Rivatuner Statistics Server” arka planda çalışarak bizlere asıl verileri yansıtan yazılımdır. Bu yazılım üzerinden tüm görsel ayarları yapabiliriz.

 1. Afterburner Arayüzü>Ayarlar>Bilgi Ekranı (OSD) yolunu izleyip, “Daha Fazla” düğmesine tıklayarak “RivaTuner Statistics Server” uygulamasını açıyoruz.
 2. Öncelikle “Show On Screen Display” kısımının açık olduğundan emin olun.
 3. Daha sonra yazı rengini belirliyoruz. Uygulama arayüzünde yer alan “On Screen Display Palette” kısmının karşısında yer alan renkli yuvarlağa tıklayın. Açılan pencereden yazı karakter rengini belirleyin.
 4. Yazı boyutunu ise “On Screen Display Zoom” kısmının karşısında yer alan imleci sağa sola hareket ettirerek ayarlayabilirsiniz. 720p bir çözünürlük ile oyunu oynuyorsanız en alt ayarlarda bırakın. 1080p’de ise bir kademe arttırabilirsiniz. Eğer 2K ya da 4K çözünürlükte oyun oynuyorsanız bir kaç kademe arttırmanız da fayda var.
 5. Yazı karakterini değiştirmek isterseniz, “On Screen Display Rendering Mode” altında yer alan “Vector 2D”, “Vector 3D” ya da “Raster 3D” türlerinden birini seçebilirsiniz. Raster 3D’nin sağ tarafında yer alan üçgen işaretine tıkladığınızda, bilgisayarınızda yüklü olan tüm fontlar listelenecektir. Dilerseniz bu fontlardan birini de seçebilirsiniz.
 6. Son adım olarak “Tamam” deyip tüm ayarlarımızı kaydediyoruz.
Açıklama:
Eğer yukarıda açıkladığımız “Donanım İzleme Ayarları” kısımından her hangi bir göstergeyi aktifleştirmezseniz yani “OSD’de Göster” kutucuğunu işaretleyip “Uygula” veya “Tamam” demezseniz,  Afterburner Arayüzü>Ayarlar>Bilgi Ekranı (OSD) dediğinizde karşınıza gelen pencerede, “Daha Fazla” düğmesi aktif olmayacaktır.
Riva Turner Statistics Server Ayarları

Riva Tuner Statistics Server Ayarları

Açıklama: Eğer alacağınız FPS değeri için bir limit belirlemek istiyorsanız, “Framerate Limit” kısmının karşısında yer alan değeri yükseltip düşürebilirsiniz. “0” değeri gerçek zamanlı FPS değerini ekrana yansıtır.

Aşağıda yer alan Counter Strike: Global Offensive ekran görüntüsü üzerinde yapmış olduğumuz tüm ayarları görebilirsiniz.

MSI Afterburner FPS CPU ve GPU Bilgilerini Oyun Ekranına Yansıtma

MSI Afterburner FPS CPU ve GPU Bilgilerini Oyun Ekranına Yansıtma

menüye geri dön ↑

MSI Afterburner ile Ekran Kartı Hız Aşırtma

Bilgisayarınızın performansı düştüğünde yatırım yapmadan, yapmanız gereken bir kaç işlem vardır. Tabi bilgisayarınız el verdiği sürece…

 1. Windows 10 Performansı Bakımı ve İyileştirmeler
 2. CPU Hız Aşırtma İşlemi
 3. Ekran Kartı Hız Aşırtma İşlemi

MSI’ın Afterburner uygulaması bildiğiniz gibi tüm ekran kartları için kullanılabilir bir hız aşırtma yazılımıdır. Her markanın kendine özgü bir yazılımı olsa da bir çok kullanıcı kendini kanıtlamış olan bu yazılımı kullanmayı tercih ediyor.

Ekran kartı hız aşırtma konusunda sizlere detaylı bir rehber hazırlıyoruz. Fakat bu konu başlığı altında da MSI’ın Afterburner yazılımının ekran kartı hız aşırtma özelliğine de değinmek istiyorum.

Genel Hız Aşırtma İşlemi

 1. Afterburner arayüzünde yer alan “Power Limit” kısmını %10 artışlar ile ileri alıyoruz. Örneğin 100 olan değeri 110 yapıyoruz.
 2. “Temp. Limit”, “Power Limit” sekmesi ile doğru orantılı otomatik olarak ilerler. Bu kısma dokunmayın.
 3. “Core Clock” kısmını 5 MHz yukarı taşıyın.
 4. Eğer ekran kartınızın belleğine de hız aşırtma gerçekleştirmek istiyorsanız, “Memory Clock” kısmını da ortama 50 MHz artış yapabilirsiniz.
 5. Bu ayarları yaptıktan sonra tik işaretine tıklayıp ayarları kaydediyoruz.
 6. Daha sonra oynamak istediğiniz oyunu açıp performans artışını gözlemleyin. Eğer ekran kartı sıcaklığı ile bir sorun bulunmuyorsa aynı adımları tekrar gerçekleştirebilirsiniz. Taki sıcaklık değerleri ortalama 80 veya 85 derecenin üstüne çıkıncaya kadar.
Açıklama:

 1. Yapacağınız artışlar çok düşük seviyelerde olsun. Her artıştan sonra belirli bir benchmark test aracı ya da oyun ile kartınızın performansını test edin. Eğer ısınma, donma, takılma gibi her hangi bir sorun yaşamazsanız tekrar yukarıda belirttiğim adımları izleyerek artış yapabilirsiniz.
 2. Voltaj kontrolüne dokunmadığınız sürece güvenlik açısından bir sorun yaşamayacaksınız. En fazla oyun donup kapanır ya da bilgisayarınız yeniden başlar. Bilgisayarınız açıldıktan sonra Afterburner arayüzü üzerinde yer alan yuvarlak ok işareti ile geri alıp, hız aşırtma ayarlarını sıfırlayabilirsiniz.

0
Ekran Kartı Hız Aşırtma İşlemi Nasıl Yapılır?

Ekran kartı hız aşırtma işlemi hakkında sizlere detaylı bir rehber hazırladık. Görsel içerikler, örnekler ve çeşitli oyunlardan aldığımız FPS değerleri ile ...

Ayrıca MSI Afterburner için yayınlanan son güncellemelerden sonra OC Scanner yazılımı GTX 1000, GTX 16 ve RTX serisi ekran kartlarında kullanılanabilir durumda. Bu yazılım sisteminizin performansını, soğutmasını vs. kontrol ederek, ekran kartınızı maksimum performans sergileyecek şekilde optimize ediyor. Detaylı bilgiye “Ekran Kartı Hız Aşırtma Rehberi” başlıklı rehberimizden ulaşabilirsiniz.

1 Yorum
 1. Çok güzel detaylı anlatım. Teşekkürler

İnceleme ve Yorum Yaz

Karşılaştırma Listesi
 • Toplam (0)
Karşılaştır
0
Arkadaşlarınızla Paylaşın