Tozlu ve Kirli Masaüstü Bilgisayar Nasıl Temizlenir?

Masaüstü bilgisayar nasıl temizlenir? Toz, kir içinde kalmış bilgisayarınızı nasıl temizleyeceğinizi en detaylı şekilde anlatıyoruz…

Tozlu Masaüstü Bilgisayar Nasıl Temizlenir?

Bilgisayarınız sürekli toz tutup kirlenirse ve siz de bilgisayarınızın temizliğini düzenli olarak yapmazsanız, büyük performans kaybı yaşarsınız. Bilgisayarınız da arabanız gibi düzenli bakıma ihtiyaç duyar. Eğer yapılmaz ise gün gelir sizi yolda bırakır.

Peki bilgisayar nasıl temizlenir?

Bir bilgisayarın temizlenmesi çok kolaydır. 30 dakikanızı ayırarak bilgisayarınızı detaylı bir şekilde temizleyebilirsiniz ve olası performans kaybının önüne geçmiş olursunuz. Hatta detaylı bir temizlik ve bakım yaparak ilk günkü performansına ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Tabi bunun için hem kasa içini ve donanımlarınızı hem de sistem temizliğini detaylı bir şekilde yapmanız gerekir.

Windows 10 hızlandırma rehberi ile bilgisayarınızın performansının nasıl artırılacağını en detaylı şekilde sizlere gösteriyoruz... Windows 10 Hızlandırma ...

Kirli ve Tozlu Bilgisayarın Sebep Olacağı Durumlar!

Peki bilgisayarınızı düzenli olarak temizlemezseniz neler ile karşılaşırsınız?

 1. Bilgisayarınız aşırı toz tutar ve bu tozlar bir süre sonra kolay kolay temizlenemez hale gelir. Bilgisayar kasasının her köşesine yapışır ve temizlik işi çok ama çok zorlaşır.
 2. Bilsayarınızın en önemli soğutma bileşenleri fanlardır. Sürekli hava akışını kontrol ettiklerinden en çok tozlanan da doğal olarak onlar. Fan yapraklarına biriken tozlar bir süre sonra hava akışını engelleyerek kasa içi sıcaklığın artmasına sebep olurlar.
 3. Eğer işlemci soğutucunuzun fanı ve soğutma bloğu çok tozlu ise sıvı soğutma ya da hava soğutma fark etmez, fan ve blok üzerinde biriken tozlar bir süre sonra fanların işlevlerini tam anlamı ile yerine getirememelerine sebep olur. Bu da günlük kullanımda bile sisteminizin donmasına, takılmalar yaşamanıza sebep olur.
 4. Ekran kartı fanları üzerinde biriken tozlar, siz oyun oynarken ekran kartınızın gereğinden fazla ısınmasına, buna bağlı olarak oyun esnasında donmalara ve takılmalara sebep olur. Hatta bilgisayarınız bir süre sonra sizi oyundan bile atabilir.
 5. Günümüzde bir çok bilgisayar kasası temperli cam yan panel ile geliyor. Tozlu bir bilgisayar görüntü kirliliği yaratacaktır. Hatta bazı sağlık sorunlarına bile sebep olabilir. Örn. Alerji …
Editör Notu: Bu rehber, bilgisayar içerisinde yer alan tüm donanımların nasıl temizleneceği hakkında önemli detaylar içerir. Gelişi güzel bilgisayar temizliğini anlatmak yerine en detaylı şekilde takipçilerimizi bilgilendirmek istiyoruz. Fakat teknik bilginiz yoksa, RAM ve ekran kartını ya da güç kaynağını çıkarmanız gerekmez. Sadece “Bilgisayar temizliğine başlamadan önce nelere dikkat etmelisiniz?” kısmında yazanları dikkate almanız yeterli olacaktır. Son olarak bilgisayarınızı düzenli aralıklarla temizlemenizi öneririz.

Bilgisayar Temizliğine Başlamadan Önce ve Temizlik Esnasında Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bilgisayarınızı temizleyeme başlamadan önce dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var. Bir çoğunuz bu ayrıntıları bilebilir, çok basit şeyler ama bilmeyen kullanıcılarımız için biz tekrar açıklayalım istedik.

 1. Öncelikle temizlik esnasında kullanacağınız tüm her şeyi hazırlayın. Temizlik bezi, hava püskürtücü, elektrikli süpürge, fırça, elektrik bandı, tornavida, kablo toplayıcı vs…
 2. Bilgisayarınızın elektrik ile olan bağlantısını mutlaka ama mutlaka kesin. Ayırca tüm kasa arkasında yer alan bağlantıları da sökün.
 3. Bilgisayarınız eğer çok tozlu ise bazı kablo bağlantıları ve giriş-çıkış portları birbirine yapışmış olabilir. Çıkartırken çok dikkatli olun.
 4. Söktüğünüz vidaları mutlaka bir kap içerisinde ve ayrı ayrı muhafaza edin.
 5. Eğer kabloların nerelere takılacağı hakkında pek bir bilginiz yok ise renkli elektrik bantlarını ya da küçük yapışkan kağıtları kullanarak hatırlanmalarını kolaylaştırın.
 6. Ram ve ekran kartını çıkartırken slotların başlarında yer alan kilitleri mutlaka açın.
 7. Eğer işlemci macununu da yenilemek isterseniz, elinizde yeden termal macun olup olmadığından emin olun.
 8. Temizlik için elektrikli süpürge kullanacaksanız ki tavsiye etmiyoruz çok dikkatli bir şekilde temizlik işini gerçekleştirin.
 9. Temizlik işini olabildiğince açık alanda yapmaya gayret edin. Tüm toz parçacıklarının odanızın her yerine dağılmasını istemezsiniz.
 10. Detaylı bir temizlik tüm donanım ve bileşenleri temizleyerek yapılır. Bunun için kasa içini olabildiğince boşaltın.

Ne Kadar Sıklıkla Bilgisayarımı Temizlemeliyim?

Bu bulunduğunuz ortama göre değişiklik gösterir. Eğer bilgisayar kasanızı masanızın altında bir yerde konumlandırıyorsanız daha çok toz çekme eğiliminde olacaktır. Eğer bilgisayar kullanırken sigara içiyorsanız bu temizlik sürecini daha da kısaltacaktır. Bir de evcil hayvanınız var ise aylık bir temizlik söz konusu olabilir.

Kısacası bilgisayarınızı yerden uzak tutarsanız, sigara içmezseniz bir de evcil bir hayvanınız yok ise muhtemelen yıl da bir defa temizlemeniz yeterli olacaktır. Eğer tozlu bir ortamda ve bilgisayar kasanız yerde duruyorsa 5-6 ayda bir temizlik yapmanız şart. Tüm bunlara sigara ve evcil hayvanda eklenince 2-3 ayda bir temizlik yapmanız kaçınılmaz olacaktır.

FPS nedir? Oyunlarda FPS arttırmak için ne yapmak gerekir? Hız aşırtma ile bir oyunun FPS'i nasıl arttırılır? Aklınıza takılan soruları bu detaylı rehber ile ...

Masaüstü Bilgisayar Nasıl Temizlenir?

“Masaüstü bilgisayar nasıl temizlenir?” sorusuna adım adım cevap verelim. Detaylı bir şekilde açıklayarak sizinde işinizi kolaylaştıralım…

1

Hazırlık

 1. Bilgisayarınız çalışırken temizlik işine girişmeyin. Tüm güç bağlantılarını kesin. USB, ses ve video kablolarını da çıkartın.
 2. Temizlik işini daha önce de belirttiğimiz gibi havadar bir yerde yapın. Eğer bu tarz bir yeriniz yok ise temizlik alanını olabildiğince açın ve elektrik süpürgesini yanınızda hazır bulundurun.
 3. Toz sizin için sağlık sorunu oluşturacaksa eczaneden 5-10 TL’ye toz maskesi satın alabilirsiniz.
2

Aletleriniz Hazır Olsun

Temizlik ve bakım esnasında kullanacağınız tüm aletleri hazırlayın. Özellikle temizlik için vakumlama yapan tüm aletleri kullanmamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Onların yerine basınçlı hava üfleyen kompresörler, tüpler ya da saç kurutma makinesini kullanın. Kapalı bir ortamdaysanız elektrikli süpürgeyi sadece etrafa saçılan tozları temizlemek için kullanın.

Diğer taraftan basınçlı havanın ulaşamadığı ya da yapışan tozları temizlemek için bir fırça kullanabilirsiniz. Bu eski, fakat temiz ve kıllarını dökmeyen bir boya fırcası, diş fırçası olabilir. Eğer daha profesyonel yapmak isterseniz temizlik için özel fırçaları da satın alabilirsiniz.

Peki gerekli olan aletler neler?

 • Tornavida seti (Bilgisayar kasalarının içerisinde yer alan vidalar genelde farklı boyutlarda ve dar alanlarda olduğundan küçük ve ince tornavidalara sahip olduğunuzdan emin olun)
 • Basınlı hava üfleyen bir kompresör ya da saç kurutma makinesi (Saç kurutma makinelerinin uçlarına takılan fön başlıkları hava çıkışını daralttığından basınç oranını daha yüksek olur. Ayrıca makinenin soğuk hava üflediğinden emin olun.)
 • Temizlik bezi
 • Kablo toplayıcı (isteğe bağlı)
 • Elektrik Bandı (isteğe bağlı)
 • Makas (isteğe bağlı)
 • Pamuk uçlu çubuklar (isteğe bağlı)
 • Termal macun (isteğe bağlı)
 • Fırça (isteğe bağlı)
 • Yapışkan renkli not kağıdı (isteğe bağlı)
3

Söküm İşlemi

Artık tüm aletlerimizi hazırlayıp havadar bir alanda olduğumuza göre bilgisayarımızın kasasını açarak söküm işlemine başlayabiliriz.

Her bilgisayar kasası farklı bir yapıda olabilir. Kiminin güç kaynağı üstte kiminin ki altta. Fakat genel olarak hepsi aynı mantıkta sökülür. Yine de sorun yaşıyorsanız internet üzerinden çevrim içi arama yapıp kasanız hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 1. Her iki yan paneli de çıkartın. (Yan panel üzerinde bir fan var ise güç kablosunu çıkartmak için panel yavaş bir şekilde açın.)
 2. Anakart, ekran kartı ve diğer donanımlar üzerinde olan bağlantı kablolarını çıkartın. (Tekrar kabloları yerine takarken hangisi nereye takılacak diye düşünmemek için uç kısımlarına küçük hatırlatmalar yazarak yapıştırabilirsiniz.)
 3. Güç kaynağının kasanın arka kısımında yer alan vidalarını söküp yerinden çıkartın.
 4. Çoğu bilgisayar kasası RAM, ekran kartı ve sabit sürücüleri kolay bir şekilde çıkartmanıza olanak tanır. Sökmeniz şart değil fakat tüm donanımları çıkartırsanız daha detaylı bir temizlik yapabilirsiniz.
 5. RAM’leri çıkartırken yönlerine ve slotlarına dikkat edin. Tekrar takarken zorluk yaşamayın.
 6. Eğer termal macun elinizde bulunuyorsa işlemci hava ya da sıvı soğutma sistemini çıkartın. Hem daha kaliteli bir temizlik yaparsınız hem de eskiyen termal macunu yenilersiniz. (İşlemciyi sökmenize gerek yok.)
 7. Termal macunu hafif alkollü bir bez ile temizleyebilirsiniz. Tüm temizlik işlemi bittikten sonra tekrar macun sürüp soğutma sistemini bağlarsınız.
 8. Kasa içerisinde yer alan fanları sökmek temizlik işini olabildiğince kolaylaştırır. Dar alanların çok olduğu kasanızda fan temizlik işi oldukça zahmetli olabilir.
4

Temizlik

“Masaüstü bilgisayar nasıl temizlenir?” sorusunun can alıcı ve en eğlenceli kısmına geldik.

 1. Temizleme işine önce kasanızdan başlayın. Tüm kasanızı detaylı bir şekilde temizleyin. Tozları püskürttükten sonra hafif nemli bir bez kullanabilirsiniz. Fakat kasanıza elektrik bağlamdan önce kuru olduğundan emin olun. (Nemli bezi sadece kasa için kullanın. Donanımlar için kuru bez kullanın.)
 2. Kasanızda bulunan toz filtrelerini dilerseniz yıkayabilirsiniz fakat takarken kuru olduğundan emin olun.
 3. Anakartınızın üzerinde birikmiş tozları hava püskürterek uzaklaştırın.
 4. RAM ve ekran kartı yuvalarına özellikle hava püskürtün. Yuva içine giren toz parçacıkları, sisteminizi topladığınızda sorun teşkil etmesin.
 5. İşlemci , güç kaynağı ve kasa içi fanları temizlerken önce hava püskürtün ardından bir kaleme kuru bez sarıp fanların içini temizleyin. Veya kulak temizleme çubuklarını temizlik için kullanabilirsiniz.
 6. Ekran kartınızı temizlerken çok dikkatli olun. Görüntü bağlantı noktalarına ve ekran kartı fanlarına hava püskürtün. Fanları yine bez yardımı ile temizleyin.
 7. Güç kaynağının kabloları da toz tutar. Bu yüzden yerine yerleştirmeden kabloları kuru bir bez yardımı ile temizleyin.
 8. RAM’lerinizi temizlerken sadece kuru bez kullanın. Özellikle alt kısımında slotlara giren bölümü kuru bezle hafifçe silin.
 9. Eğer işlemci fanınızı söktüyseniz, Eski macunu hem işlemci hem de soğutma bloğunun altından temizleyin. Temizlik işlemi için hafif alkollü bir bez kullanabilirsiniz. Temizledikten sonra kuru bir bez ile her iki kısmı da tekrar temizleyin.
5

Kasayı Geri Toplayın

 1. Tüm temizlik işlemi bittikten sonra RAM’leri slotlarına takın.
 2. İşlemci soğutma sistemini takıp güç kablosunu bağlayın.
 3. Sistem disklerini yerlerine yerleştirin.
 4. Fanlarınızı yerleştirin ve güç kablolarını takın.
 5. Güç kaynağını kasanıza yerleştirin ve tüm güç bağlantılarını gerçekleştirin.
 6. Ekran kartınızı sisteme takıp güç kablosunu bağlayın.
 7. Tüm işlem bittikten sonra dilerseniz kablo toplayıcılar ya da elektrik bandı ile kablolarınızın daha düzenli olmasını sağlayabilirsiniz.

Bilgisayarınızın detaylı sistem özelliklerini nasıl öğrenirsiniz? An gelir çok ihtiyacınız olur. Tüm detaylar aşağıda... Bilgisayarınız içerisinde yer alan ...

Sonuç

“Masaüstü bilgisayar nasıl temizlenir?” ve “Temizlerken nelere dikkat etmelisiniz?” sorularına detaylı cevaplar verdik. Bu rehberimizi okuyarak sizlerde bilgisayarınızı detaylı bir şekilde temizleyip, gereksiz performans düşüşlerinin önüne geçebilirsiniz.

Eğer bilgisayar nasıl temizlenir konusunda unuttuğumuz bir şey oldu ise veya eklemek istediğiniz bir nokta varsa lütfen yorumlar kısmından bizlere iletin. Hadi kolay gelsin…

Yorumlarınızı görmekten biz çok mutlu oluruz...

İnceleme ve Yorum Yaz

Karşılaştırma Listesi
 • Toplam (0)
Karşılaştır
0

Arkadaşlarınızla Paylaşın