9. Nesil Intel İşlemcileri Overclock Etmek İçin Kullanılacak Olan Intel Performance Maximizer Artık İndirilebilir!

Intel Performance Maximizer overclock yazılımı artık indirilebilir…

Intel Performance Maximizer Nedir?

Intel özellikle 9. nesil “K” ve “KF” ibareli işlemcilerin yüksek hız aşırtma potansiyelinin olmasından dolayı bu işlemciler için özel bir OC yazılımı geliştirdi. Intel Performance Maximizer kısaca, 9. nesil Intel işlemcileri otomatik hız aşırtma yapan gelişmiş bir OC yazılımıdır.

IPM (Intel Performance Maximizer) sadece 9. nesil içerisinde yer alan ve çarpan kilidi açık olan işlemciler ile kullanılabiliyor. Intel tarafından listelenen bu işlemciler aşağıda ki gibidir.

  • Intel Core i5 9600K
  • Intel Core i5 9600KF
  • Intel Core i7 9700K
  • Intel Core i7 9700KF
  • Intel Core i9 9900K
  • Intel Core i9 9900KF
  • Intel Core i9 9900KS

Intel Performance Maximizer işlemci çekirdeklerini bireysel olarak hız aşırtabilen bir yazılım. Her işlemci çekirdeği için en uygun ve maksimum saat frekansını ve voltaj değerini belirleyebiliyor. Bu işlemi Windows işletim sistemi ile birlikte gerçekleştirerek, işlemciyi tutarlı bir şekilde çalışacağı frekans değerlerine hız aşırtıyor.

Yazılım geliştirme aşamasının tamamlandığını belirten Intel, IPS  yazılımını 18 Haziran 2019 tarihinde yayınladı. Eğer 9. nesil bir Intel işlemciye sahipseniz ve işlemcinizi hız aşırtmak istiyorsanız Intel Performance Maximizer overclock yazılımını buradan indirebilirsiniz.

Son olarak Intel bu yazılımın kullanılmasın halinde işlemcilerin garanti dışı kalacağını üstü kapalı bir şekilde belirtti. İndirme sayfasında yer alan açıklama şu şekilde.

“Altering clock frequency or voltage may damage or reduce the useful life of the processor and other system components, and may reduce system stability and performance. Product warranties may not apply if the processor is operated beyond its specifications. “

“İşlemcinin saat frekansını veya voltajını değiştirmek, işlemciye ve diğer sistem bileşenlerine zarar verip kullanım ömrünü azaltabilir ve sistem kararlılığını ve performansını düşürebilir. İşlemci belirtilen özelliklerin dışında çalıştırıldığında ürün garantileri geçerli olmayabilir.”

0
Ekran Kartı Hız Aşırtma İşlemi Nasıl Yapılır?

Ekran kartı hız aşırtma işlemi hakkında sizlere detaylı bir rehber hazırladık. Görsel içerikler, örnekler ve çeşitli oyunlardan aldığımız FPS değerleri ile ...

8. ve Daha Eski Nesil Intel İşlemciler IPS Tarafından Desteklenmiyor!

8. nesil ve öncesinde piyasaya sürülen çarpan kilidi açık olan Intel işlemciler IPS tarafından desteklenmiyor. Yazılım sadece 9. nesil Intel işlemcilere destek sunmakta.

İşlemci-Hız-Aşırtma-Extreme-Tuning-Utility-Yazılımı

Peki 8. nesil ve öncesinde piyasaya sürülen çarpan kilidi açık olan Intel işlemciler için hangi yazılımı kullanacağız?

Intel 8. nesil ve öncesinde piyasaya sürülen çarpan kilidi açık olan Intel işlemciler için Extreme Tuning Utility OC yazılımını kullanmalarını öneriyor. Bu yazılım sadece Intel Core serisi işlemcileri değil X ve Extreme Edition işlemciler tarafından da kullanılabilir. Desteklenen işlemcilerin tam listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Eğer Intel işlemcinizin versiyonu hakkında detaylı bilginiz yok ise Intel tarafından geliştirilen işlemci teşhis aracı olan Intel Processor Diagnostic Tool yazılımını kullanabilirsiniz. Bu yazılım amacı bir Intel mikroişlemcinin işlevselliğini doğrulamaktır. Tanılama aracı marka tanımlamasını kontrol eder, işlemci çalışma frekansını doğrular, belirli işlemci özelliklerini test eder ve işlemci üzerinde bir stres testi gerçekleştirir.

Kaynak: Intel | https://www.intel.com/content/www/us/en/products/docs/processors/core/performance-maximizer.html
Yorumlarınızı görmekten biz çok mutlu oluruz...

İnceleme ve Yorum Yaz

Karşılaştırma Listesi
  • Toplam (0)
Karşılaştır
0
Arkadaşlarınızla Paylaşın