Intel Hyper Threading Teknolojisi Nedir? Oyunlarda Performansa Nasıl Etki Eder?

Intel Hyper Threading teknolojisi nedir? Bu teknolojinin oyunlara etkisi nasıl olur? Bugün aklımıza takılan tüm soruları cevaplıyoruz. Bir çok oyunda ve benchmark testinde bu teknolojiyi test edip sonuçları sizlerle paylaşıyoruz…

Intel Hyper Threading Teknolojisi Nedir?

Intel Hyper Threading teknolojisi;  işlemci kaynaklarını daha verimli kullanabilmek için, her çekirdekte birden fazla iş parçacığı çalıştırılmasını sağlayan teknolojidir. Bu teknoloji özellikle çok çekirdek ihtiyacı duyan zorlu yazılımlarda performansa önemli derecede etki eder. Fakat farklı uygulamalarda, farklı performans sonuçlarına ulaşılabilir.

Intel Hyper Threading teknolojisinin genel ve teknik tanımı yukarıda olduğu gibidir. Bu tanımı ya da benzerini içerik olsun diye girilmiş bir çok yerli ve yabancı internet sitesinde bulabilirsiniz. Asıl soru şu gerçekte bizim gözle görebildiğimiz şekilde bu teknoloji ne işe yarıyor?

Önce kısaca Intel Hyper Threading teknolojisi nasıl çalışır ondan bahsedelim sonra detaylarına inip yaptığımız testlere bakalım. En sonunda da Intel Hyper Threading teknolojisi oyunlarda nasıl bir etki yaratıyormuş yakından bakalım.

Intel Hyper Threading teknolojisi; işlemci çekirdeklerinin aktif olmayan kısımlarını aktif ederek, sırada bekleyen iş parçacıklarını bu aktif olmayan çekirdek kısımlarına gönderen, bir fiziksel çekirdeğin ikiye bölünerek çalışmasına sağlayan bir teknolojidir. Yani kısaca bir fiziksel çekirdeği ikiye bölerek aynı anda birden fazla iş yapmasını sağlar.

Bölünen çekirdekler aynı veri yolunu ve bellek yongalarını kullandıkları için, ikiye bölünmüş bir çekirdek, iki fiziksel çekirdek performansı sergilemez.

Intel Hyper Threading Teknolojisinin Faydaları

Bir çekirdeğin ikiye bölünerek çalışması, bize performans anlamında mutlaka bir kazanç sağlayacaktır. Peki bunun haricinde bu teknolojinin bize ne gibi faydaları ve artıları bulunmaktadır.

 • Hyper Threading teknolojisi ile tek bir çekirdeğin aynı anda iki farklı komutu işlemesi sağlanır. Bu sayede zorlu uygulamalarda %30 performans artışı sağlanabilir.
 • Tek bir çekirdekte aynı anda birden farklı komutun işlenmesi, işlem sürelerini oldukça kısaltır.
 • HT teknolojisinin sağladığı performans, günlük kullanımda fark edilmese de, çok çekirdek ihtiyacı duyan video ve fotoğraf düzenleme uygulamalarında önemli bir artışa sebep olur.

Intel Hyper Threading Teknolojisinin Olumsuz Yönleri

 • Bazı işlemler öncelik sırasına göre gerçekleştirilir. İşlemci bu öncelik sırasını ilk gelen komuta göre ya da rastgele gerçekleştirir. Eğer bir işlem tamamlanmadan diğer işlem aktif edilirse bu işlem süresinin uzamasına sebep olur.
 • Oyunlarda işlemcinin performansı, saniye başına işlenen kare sayısına ve hızına önemli etki eder. İşlemci kendine gelen komutları ne kadar hızlı cevaplar ise ekran kartı da o kadar hızlı görüntüleri oluşturup monitöre yansıtır.  Bu yüzden yukarıda bahsettiğimiz ilk sorun yaşanırsa, anlık FPS düşmeleri yaşarsınız.

Hyper Threading Teknolojisi Hangi İşlemcilerde Bulunmaktadır?

Genel olarak, tüm Intel Core i7 ve Xeon işlemciler HT teknolojisine sahiplerdir. Fakat Son çıkan Core i7 serisi işlemcilerden Core i7 9700k, HT teknolojisine sahip değil. Intel 8 çekirdeğin saf gücünden yararlanmak ve maliyetleri en aza indirmek için bu teknolojiyi yeni nesil işlemcilerinde kullanmamaktadır. Core i9 9900k’da ise bu teknolojiye yer vererek, bu işlemcinin özellikle video ve fotoğraf düzenleme uygulamalarında, işlemcinin Xeon işlemcilere göre fiyat performans oranını yüksek tutmak istemiştir.

Hyper Threading teknolojisine sahip olan tüm işlemci modellerini buradan öğrenebilirsiniz.

Hyper Threading Teknolojisine Sahip İşlemcilere İhtiyacım Var mı?

Bu sorunun cevabı tamamen sizin ihtiyaçlarınıza bağlı. Eğer hafif resim düzenleme, web’de gezinme, günlük ofis işleri yapan biriyseniz bu teknolojinin faydalarını fiziksel olarak hissetmeyebilirsiniz.

Fakat ağır iş parçacıklı profesyonel video düzenleme ya da Photoshop gibi fotoğraf düzenleme yazılımı kullanıyorsanız uzun vadede bu teknolojinin faydalarını görebilirsiniz. Bu noktada HT destekli Core i7, Core i9 veya Xeon serisi işlemciler bu tür kullanıcılara mantıklı bir yatırım olacaktır.

Intel Hyper Threading Teknolojisi Nasıl Açılır ve Nasıl Kapatılır?

Hyper Threading teknolojisi varsayılan olarak açık halde gelir. Eğer bu teknolojiyi kullanmak istemiyorsanız BIOS ayarlarınızdan kapatabilirsiniz. Örneğin Asus anakartlarda HT kapatmak için BIOS üzerinde Advanced>CPU Configuration>Hyper Threading yolunu izlemeniz gerekiyor.

Genel olarak ise işlemci ayarları altında bulunmaktadır.

1
FPS Nedir, Nasıl Arttırılır? Detaylı FPS Arttırma Rehberi

FPS nedir? Oyunlarda FPS arttırmak için ne yapmak gerekir? Hız aşırtma ile bir oyunun FPS'i nasıl arttırılır? Aklınıza takılan soruları bu detaylı rehber ile ...

Intel Hyper Threading Teknolojisi Oyunlarda Nasıl Bir Performans Farkına Sebep Oluyor?

Aslında çok net bir cevap veremeyeceğim. Çünkü bazı oyunlar Intel’in bu teknolojisini tam anlamı ile kullanırken bazıları hala sorun yaşamakta. Bu sorunun en güzel cevabını yapacağımız testler sonucunda göreceğiz.

Testler esnasında kullandığımız test sistemi aşağıda ki gibidir.

İşlemci: Core i7 8700k
Anakart: Asus Rog Strix Z370-F Gaming
RAM: 2x 8 GB Corsair Vegeance CL16 3000 MHz DDR4
Ekran Kartı: Asus Rog Strix GeForce GTX 1070 A8G
Depolama: Corsair LE200 240 GB SSD | 560MB Okuma / 530MB Yazma
Soğutma: Corsair Hydro H45
Güç Kaynağı: THERMALTAKE SMART RGB 80PLUS 600W
İşletim Sistemi: Windows 10 64-bit (Sürüm 1809 – 17763.316)
Sürücü: NVIDIA GeForce 418.91 WHQL

Testlerimizi 9 farklı oyun üzerinde gerçekleştirdik. Bu oyunlar;

 1. The Witcher 3: Wild Hunts
 2. Rise of The Tomb Raider
 3. Battlefield 1
 4. Fallout 4
 5. Grand Theft Auto V
 6. Hitman
 7. Apex Legends
 8. PUBG
 9. CS:GO

Her oyunun HT teknolojisine verdiği tepki farklı oldu. Bu konuya test sonuçlarına baktıktan sonra tekrar değinelim.

Açıklama:
Testlerden olabildiğince yüksek FPS değerleri alıp, oyun içerisinde ki dalgalanmaları net bir şekilde göstermek için her oyunun grafik ayarlarını düşük veya orta olarak ayarladım. Ayrıca her oyun bir çok oyuncunun tercih ettiği 1080p çözünürlükte test edildi.
0
Nvidia Denetim Masası Ayarları İle Oyun Grafikleri Nasıl Daha Akıcı Hale Getirilir?

Nvidia Denetim Masası ayarları ile oyun grafiklerinizi daha akıcı hale getirebilirsiniz. Yani kısaca FPS değerlerinizi arttırabilirsiniz. Nasıl mı? Hadi ...

Witcher 3

Witcher 3 eski bir oyun olmasına rağmen hala daha bilgisayarlarımızı zorlayan bir oyun olmaya devam ediyor. Oyun HT kapalı iken daha yüksek performans sergiliyor. FPS değerlerinin aralarında ki fark çok yüksek olmasa da Hyper Threading açıkken FPS dalgalanması daha yüksek.

Witcher 3 Hyper Threading Testi

Rise of the Tomb Raider

Rise of the Tomb Raider, Hyper Threading kapalı iken daha yüksek FPS değerleri sunsa da, bu özellik açıkken daha tutarlı bir performans sergiliyor. HT kapalı iken oluşan FPS dalgalanmaları, bu özelliği açtığımızda neredeyse minimuma düşüyor.

Rise of the Tomb Raider Hyper Threading Testi

Battlefield 1

Hyper Threading teknolojisi açıkken en başarılı performans sunana oyun Battlefield 1 oluyor. Oyun 200 FPS limitleyicisinden dolayı maksimum 200 FPS’te takılı kalıyor. Altına ise nadiren düşüyor. Fakat Hyper Threading’i kapattığımızda FPS düşüşleri oldukça artıyor. Bu değerler gözle görülecek kadar yüksek olmasa da, kağıt üzerinde dikkat çekiyor.

Battlefield 1 Hyper Threading Testi

Fallout 4

Hyper Threading kapatıldığında yüksek FPS değerleri sunan bir diğer oyunda Fallout 4 oluyor. Minimum ve maksimum FPS değerleri arasında ki fark, Witcher’da olduğu kadar yüksek olmasa da gözle görülür şekilde fazla.

Fallout 4 Hyper Threading Testi

GTA 5

Hyper Threading teknolojisi kapalı iken başarılı bir performans sergileyen bir diğer oyun ise GTA 5 oluyor. Maksimum FPS değerleri her iki test sonucunda da birbirlerine oldukça yakın. Fakat minimum FPS değerleri ve FPS dalgalanması 12 izlek ile çalışan Core i7 8700k’da daha yüksek.

GTA 5 Hyper Threading Testi

Hitman

Hitman, HT kapalı iken daha yüksek FPS sonuçları sunuyor. En uzun test ettiğim oyunlardan biri olan Hitman’de hem HT kapalı iken hem de açıkken FPS dalgalanmaları oldukça yüksek.

Hitman Hyper Threading Testi

Apex Legends

Son dönemlerin sevilen Battle Royale oyunlarından Apex Legends’e de testlerimde yer verdim. HT açık iken minimum ile maksimum FPS değerleri arasında oldukça yüksek bir fark oluştu. Genel olarak yüksek FPS değerleri sunsa da, oyun Hyper Threading teknolojisi kapatıldığında daha başarılı ve daha tutarlı performans sergiliyor.

Apex Legends Hyper Threading Testi

Apex Legends sistem gereksinimleri ile bir çok oyuncuyu zorlayan bir Battle Royale oyunu. Eğer işlemciniz Hyper Threading teknolojisine sahipse, sizde bu testi gerçekleştirebilirsiniz.

PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGROUNDS

PUBG optimizasyon bakımından sıkıntılı bir oyun. Bu yüzden alacağınız FPS değerleri çok çok önemli. Geleli testimize, PUBG HT teknolojisi kapatıldığında bariz bir şekilde daha yüksek performans sergiliyor. Miramar haritasında boş bir alanda ortalama 5 dakika içerisinde aldığım sonuçlar aşağıda ki gibi.

PUBG Hyper Threading Testi

1
PUBG Sistem Gereksinimleri – 60 FPS İçin Nasıl Bir PC’ye İhtiyacınız Var?

PUBG PC sistem gereksinimleri dönem dönem güncelleniyor. Her gün geliştirilen sevilen Battle Royale oyunu PlayerUnknown's Battlegrounds sahip olduğu grafikler ...

CS:GO

Donanımları zorlayacak bir oyun olmadığından CS:GO’ya normalde bu tarz testler de yer vermem. Fakat yüksek FPS değerlerini bir de Hyper Threading açıkken ve kapalı iken görmek istedim. Dust 2 haritasında oyunu en yüksek ayarlarda test ettim. Aldığım sonuçlar Hyper Threading teknolojisinin açık durumda olduğunda CS:GO üzerinde olumsuz etki ettiğini gösteriyor. Bir çok oyunda benzer sonuçlar elde etsem de en açık şekilde CS:GO üzerinde bu sonuçları görebildim.

Counter Strike Globa -Offensive Hyper Threading Testi

0
Windows 10 Nasıl Hızlandırılır? Bilgisayar Performansı Nasıl Arttırılır? En Kapsamlı Rehber

Windows 10 hızlandırma rehberi ile bilgisayarınızın performansının nasıl artırılacağını en detaylı şekilde sizlere gösteriyoruz... Windows 10 Hızlandırma ...

Sonuç

Yaptığım testler sonrasında Hyper Threading teknolojisi oyunlara olumsuz etki ediyor desem yanlış olmaz. Tüm oyunlarda olmasa da bir kaç oyunda önemli FPS farklılıklarına sebep oldu. Ayrıca Hyper Threading açıkken anlık FPS düşüşleri de oldukça çoktu.

Peki bu kadar çok FPS farkının ve FPS düşmelerinin sebebi nedir?

Temel olarak Hyper Threading teknolojisi sıralı komutlar ile başarılı bir şekilde çalışıyor. Fakat oyunlar gibi anlık değişime ve farklı işlem gücüne gerek duyan uygulamalar, Hyper Threading teknolojisinin uygulanmasında aksamalara sebep oluyor. Her ne kadar oyundan oyuna farklılık gösterse de genelde durum bu şekilde gerçekleşiyor.

Bunu sebebini aşağıda ki diyagram ile daha basit bir şekilde anlatayım.

Hyper Threading Teknolojisinin Oyunlarda ki Etkisi

Sıralı komutlar işlendikten sonra aynı veri yolu üzerinden gönderilir. Oyunlarda ki hesaplamalar video düzenleme uygulamalarında olduğu gibi, sıralı ve belirli bir önem derecesi ile gönderilmezler. Bu yüzden hesaplamalarda beklemeler olur ve bu da oyunlarda takılmalara, FPS düşüşlerine sebep olur. Bu farklılıklar gözle görülemeyecek kadar az olsa da, rekabetçi oyunlarda az da olsa önem arz edebilir.

Konu hakkında aklınıza takılan bir soru olursa lütfen yorumlar kısmından ya da sosyal medya hesaplarımız üzerinden bizler ile iletişime geçin. Unutmayın biz sizin sorularınızı cevaplamaktan mutluluk duyuyoruz…

1 Yorum
 1. Teşekkürler gayet açıklayıcı olmuş.

İnceleme ve Yorum Yaz

Karşılaştırma Listesi
 • Toplam (0)
Karşılaştır
0
Arkadaşlarınızla Paylaşın