Fortnite Sistem Gereksinimleri – 60 FPS İçin Minimum ve Önerilen Sistem Gereksinimleri

“Fortnite sistem gereksinimleri neler? 60 FPS ve 120 FPS almak için nasıl bir sisteme sahip olmalıyız? 10 farklı ekran kartı ile oyunu test ediyoruz…”

Fortnite Sistem Gereksinimleri – 60 FPS ve 120 FPS İçin Gerekli Sistem Gereksinimleri

Fortnite sistem gereksinimlerini sizlere daha detaylı anlatmak ve düşük özellikli bir sistemden, en üst seviye sisteme kadar Fortnite’ın nasıl FPS değerleri sunduğunu göstermek için Fortnite’ı 7. sezon performansını test ediyoruz.

Günümüzün en popüler Battle Royale oyunlarından biri olan Fortnite, düşük sistem gereksinimleri ile bir çok oyuncu tarafından rahatlıkla oynanabiliyor. Fakat hemen hemen her gün küçük güncellemeler alan oyun dönem dönem de çok büyük ve oyunun performansını etkileyecek güncellemeler ile kendini yeniliyor.

Fortnite Sistem Gereksinimleri

Bu güncellemeler performans düşüşüne sebep olmasa da aldığımız FPS oranlarında ufak tefek değişimlere sebep olabiliyor.

9. sezon güncellemesi ile bizde oyunu çeşitli sistemlerde test edip nasıl bir performans sergilediğini sizlere göstermek istedik. Fakat öncelikle Fortnite sistem gereksinimleri nasılmış ona bir göz atalım.

Fortnite Minimum Sistem Gereksinimleri

  • İşletim Sistemi: Windows 7/ Windows 8/ Windows 10 (64-bit versiyonları) veya Mac OSX Sierra (Mac OS Metal API desteği sunmalıdır.)
  • İşlemci: Intel Core i3 2.4 Ghz veya eş değer bir Intel ya da AMD işlemci
  • Sistem Belleği: 4 GB RAM
  • Ekran Kartı: Intel HD 4000 veya eş değer bir ekran kartı

Fortnite Önerilen Sistem Gereksinimleri

  • İşletim Sistemi: Windows 7/ Windows 8/ Windows 10 (64-bit versiyonları)
  • İşlemci: Intel Core i5 2.8 Ghz veya eş değer bir Intel ya da AMD işlemci
  • Sistem Belleği: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 660 veya AMD Radeon 7870 ya da DX 11 destekli eşdeğer bir ekran kartı
  • VRAM: 2 GB

Fortnite destek sayfalarından da oyunun sistem gereksinimleri hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. İlgili tüm destek sayfalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Fortnite 7. Sezon PC Performans Testleri

Fortnite sistem gereksinimler PUBG Lite ile eş değer. Yukarıda belirtilen sistem özelliklerine sahip bilgisayarlar ile oyunu donma, takılma olmadan akıcı bir şekilde oynayabilirsiniz. Fakat biz günümüzün popüler ekran kartları ile oyunun 8. sezon güncellemesinden sonra nasıl bir performans sergilediğini göstermek istedik. Bu testlerimizi aşağıda yer alan test sistemimiz ile gerçekleştirdik.

İşlemci: Intel Core i7 8700k
Anakart: ASUS Rog Strix Z370F Gaming
RAM: 2x 8 GB Corsair DDR4 DDR4 3000 MHz
Depolama: Corsair LE200 240 GB (550MB Okuma / 500MB Yazma)
Güç Kaynağı: Thermaltake Toughpower Grand 750W 80Plus Gold
İşlemci Soğutucu: Corsair Hydro H115i Pro
Kasa: Phanteks Eclipse P400S
İşletim Sistemi: Windows 10 64-bit (10.0.17763)
Sürücü: NVIDIA GeForce 417.71 WHQL

Fortnite Battle Royale’i elimizde var olan tüm ekran kartları ile test ettik. Test sistemimizde kullandığımız ekran kartları bugün bir çok oyuncunun bilgisayarında yer alan popüler ekran kartlarıdır. Bakalım Fortnite ile hangi ekran kartı bu test sistemimizde nasıl bir performans sergilemiş.

1
PUBG Sistem Gereksinimleri – 60 FPS İçin Nasıl Bir PC’ye İhtiyacınız Var?

PUBG PC sistem gereksinimleri dönem dönem güncelleniyor. Her gün geliştirilen sevilen Battle Royale oyunu PlayerUnknown's Battlegrounds sahip olduğu grafikler ...

Fortnite Battle Royale 1080p Çözünürlük, Epic Ayarlar, DirectX 11

Eğer oyunu Epic ayarlarda oynamak istiyorsanız minimum GeForce GTX 1050 Ti ekran kartına sahip olmalısınız. Hem 60 FPS barajına takılmadan hem de rekabetçi bir oyun olan Fortnite’ı akıcı bir şekilde oynayabilirsiniz.

Orta segment ekran kartlarına baktığımızda ise Radeon RX 580 8 GB ve GeForce GTX 1060 3GB modelleri oyunu oldukça akıcı bir şekilde oynatabiliyor.

Fortnite 1080p Oyun Performansı

Fortnite Battle Royale 1080p Çözünürlük, Medium Ayarlar, DirectX 11

Orta ayarlarda ise oyun tüm ekran kartlarında oldukça başarılı bir şekilde çalışabiliyor. Fortnite yapısı itibari ile zaten çok iyi optimize edilmiş bir oyun. Her gelen güncelleme ile de performansı daha da yükseliyor.

Fakat tüm ekran kartları ile hem akıcı bir oyun deneyimi hem de kaliteli grafikler istiyorsanız orta ayarlar en ideali diyebiliriz. Radeon RX 560 ekran kartıyla bile 91 ortalama FPS değeri sunan oyun GTX 1050 Ti ve üstü modeller ile 150 FPS barajını rahatlıkla aşıyor.

Fortnite 1080p Oyun Performansı Medium Ayarlar

Fortnite Battle Royale 1080p Çözünürlük, Low Ayarlar, DirectX 11

En düşük ayarlar da ise oyun test ettiğimiz tüm ekran kartları ile 100 FPS barajını çok rahat geçiyor. Hatta çok iyi optimize edilmiş bir sistem ile Radeon RX 560 ekran kartıyla bile 150 FPS barajını aşabilirsiniz.

Fortnite 1080p Oyun Performansı Düşük Ayarlar

0
Nvidia Denetim Masası Ayarları İle Oyun Grafikleri Nasıl Daha Akıcı Hale Getirilir?

Nvidia Denetim Masası ayarları ile oyun grafiklerinizi daha akıcı hale getirebilirsiniz. Yani kısaca FPS değerlerinizi arttırabilirsiniz. Nasıl mı? Hadi ...

SONUÇ

Testler sonucunda dikkatimizi çeken bir konu ise Nvidia ekran kartlarının AMD ekran kartlarına karşı Fortnite üzerinde gözle görülür bir avantajı bulunması. Aynı segmentte yer alan GTX 1060 6GB ile RX 580 8 GB modelleri arasında oldukça fazla FPS farklılıkları göze çarpıyor. Aynı durum RX 570 ile GTX 1060 3GB ve RX 560 ile GTX 1050 arasında da yer alıyor.

Ayrıca piyasaya yeni çıkan GeForce GTX 1650 ekran kartı da Radeon RX 570 ile eş değer bir performans sergiliyor. Her ne kadar Nvidia ve AMD ekran kartları arasında Nvidia’nın bariz bir üstünlüğü bulunsa da oyun tüm ekran kartları ile oldukça başarılı bir performans sunuyor.

Oyunun gerçekten çok iyi optimize edilmiş olmasından dolayı Fortnite her gelen güncelleme ile daha da başarılı bir hal alıyor. Takılmadan, aksamadan yüksek FPS değerleri ile oyun oynama zevkini bize sunan Fortnite, bu başarısını uzun zaman daha devam ettireceğe benziyor.

Ayrıca oyun içinde sizlerde oyunlardan aldığınız FPS değerlerini görmek istiyorsanız “Oyun İçi FPS Gösterme Rehberi – Oyunlarda Aldığınız FPS Değerlerini Görmenizi Sağlayacak Programlar ve Uygulamalar” başlıklı rehberimize göz atabilirsiniz.

0
MSI Afterburner, OSD (Bilgi Ekranı) ve Rivatuner Statistics Server Kullanımı ve Ayarları – En Detaylı Rehber

MSI Afterburner ve oyun içi FPS, GPU ve CPU kullanımı gibi değerleri göstermenize yarayan Rivatuner Statistics Server ayarlarını en detaylı şekilde anlattık... ...

Son olarak Fortnite ücretsiz bir Battle Royale oyunudur. Eğer daha önce deneme şansınız olmadıysa oyunu Epic Games store üzerinden ya da buradan indirebilirsiniz. İyi oyunlar…

Yorumlarınızı görmekten biz çok mutlu oluruz...

İnceleme ve Yorum Yaz

Karşılaştırma Listesi
  • Toplam (0)
Karşılaştır
0
Arkadaşlarınızla Paylaşın