Ekran Kartı Seçimi Nasıl Yapılır? Ekran Kartı Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken En Önemli 5 Başlık!

Ekran kartı seçimi nasıl yapılır? Ekran kartı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? gibi aklınıza takılan sorular var ise doğru yerdesiniz. Sizler için hazırladığımız detaylı ekran kartı satın alma rehberi ile aklınıza takılan tüm soruları cevaplıyoruz…

Ekran Kartı Seçimi Nasıl Yapılır?

Amacınız oyun oynamak ise bilgisayar toplarken yatırım yapacağınız en önemli donanım ekran kartı olmalıdır. Ekran kartınızın performansı ne kadar yüksek olursa oyunlardan alacağınız FPS değerleri de o kadar yüksek olacaktır. Ayrıca ekran kartınızın performansı ne kadar akıcı bir oyun deneyimi elde edeceğinizi, buna bağlı olarak oynadığınız oyunlardan ne kadar çok zevk alacağınızı belirler.

Fakat öncesinde masaüstü bilgisayar toplarken, ekran kartı, işlemci, anakart gibi donanımları seçmenin dışarıdan göründüğü kadar kolay olmadığını sizlere söylemeliyim. Bilen için her zaman kolay ama cebinizden o kadar çok yüklü para çıkınca an geliyor bilgisayar toplamak bilene bile çok zor geliyor.

Bu yüzden bilgisayar toplarken tüm donanımlarınızı en iyi şekilde araştırıp detaylı bir şekilde incelemelisiniz.

Bugün sizlere ekran kartı seçimi hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Ekran kartı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli başlıklara detaylı bir şekilde değineceğiz.

Ekran Kartı Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken En Önemli 5 Başlık!

Ekran kartı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli konu kartın sunduğu performanstır. Kartın performansı arttıkça buna bağlı fiyatı da doğru orantılı olarak artmaktadır. Doğal olarak biz bu başlığı fiyat/performans ikilisi şeklinde değerlendireceğiz.

Fakat kartın performansının uzun soluklu olmasını sağlayan bir çok önemli yan etkende bulunuyor. Bunların haricinde aydınlatma ve tasarımda bir çok oyuncu için seçim yapmada önemli rol oynuyor.

Bu yüzden sizlere ekran kartı seçimi konusunda yarar sağlayacak, ekran kartı seçerken dikkat ermeniz gereken en temel ve en önemli 5 başlığı aktaracağız.

1- Fiyat/Performans Oranı

Ekran kartı satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli ve ilk konu elbette ki kartın sunduğu performanstır. Fakat bu başlığı tek başına incelemek bazı konuları askıda bırakacağından fiyat/performans olarak ele almak istedik.

Bilgisayar toplarken ya da sadece ekran kartı satın alırken öncelikle kendimize bir bütçe belirlemeliyiz ve bu bütçe etrafında satın alacağımız ekran kartına karar vermeliyiz.

GeForce RTX 2060 vs GTX 1660 Ti ekran kartı karşılaştırması ile kartlar hakkında aklınıza takılan tüm soruları cevaplıyoruz. Ray Tracing teknolojisine sahip ...

Örneğin 2500 TL bütçeniz var ise bu fiyata alacağınız serileri öncelikle belirleyin. GTX 1070, GTX 1660 Ti, Vega 56 veya biraz zorlama ile GTX 1070 Ti, RTX 2060…

Fiyat Performans Oranı (GTX 1660 Ti vs RTX 2060)

Fiyat Performans Oranı (GTX 1660 Ti vs RTX 2060)

Belirlediğimiz bütçe sınırları içerisinde en yüksek performansı sunacak seriye karar verdikten sonra, o seri içerisinde bir seçim yapmanız gerekecek. O da bir sonra ki adım da…

2- Frekans Değerleri ve Soğutma Performansı

Ekran Kartı Soğutma Sistemleri

Ekran Kartı Soğutma Sistemleri

Ekran kartlarının GPU frekans değerleri arttıkça, kartlar üzerinde yer alan soğutma sistemleri de bunlara bağlı olarak değişir. Yüksek GPU frekans değerlerine sahip modellerde üst seviye soğutma sistemleri kullanılır. Fakat bu kartların fiyatları da bu tür etmenler yüzünden doğru orantılı olarak artar. Lakin giriş seviyesi tek fanlı modeller bile hemen hemen hız aşırtılmış üst seviye soğutma sistemine sahip modeller kadar yüksek performans sergileyebilir. Aralarında ki fark yani gerçek hayatta ki performans farkı 5-10 FPS’i geçemezken, satın alma konusunda yine yüksek frekans değerlerine sahip modeller tercihiniz olsun.

Diğer taraftan dikkat çekmek istediğimiz bir diğer konu ise ekran kartları üzerinde yer alan soğutma sistemleri. Yukarıda belirttiğimiz gibi kartların frekans değerleri arttıkça kart üzerinde yer alan soğutma sistemlerinde, daha güçlü modellere yönelinir. Bu yüksek performanslı soğutma sistemleri kartların ulaşabildiği en yüksek frekanslara ulaşmasını sağlarlar. Ayrıca kullanıcıların kartlarını hız aşırtabilmesine olanak sunarlar.

Genelde kullanıcılar kartların soğutma performansından ziyade bu kısımda daha çok ekran kartlarının tasarımına veya markasına (MSI, Asus veya Gigabyte) dikkat ederler. Yaptığımız yanlışın biride işte budur. Kartların soğutma performansına önem vermemiz gerektiği yerde tasarımsal öğelere daha çok dikkat etmemiz.

3- Bellek Kapasitesi

Nvidia GeForce RTX 2060 Founders Edition VRAM Kapasitesi ve Tasarımı

Nvidia GeForce RTX 2060 Founders Edition VRAM Kapasitesi ve Tasarımı

Teknik detaylar da bir diğer önemli konu ise ekran kartlarının VRAM kapasitesi. Günümüzde ki ekran kartlarında GDDR5, GDDR5X, HBM, HBM2 ve GDDR6 gibi oldukça hızlı bellek kitleri kullanılmaktadır. Fakat VRAM kapasiteleri ise kartların modellerine göre farklılık göstermektedir. Grafik detayları oldukça yüksek günümüz oyunlarını düşündüğümüzde, yüksek bellek kapasitesine sahip modelleri tercih etmeniz, ekran kartınızın ömrünü oldukça çok uzatacaktır. Örn: GTX 1060 3 GB yerine GTX 1060 6 GB veya Radeon RX 580 4 GB yerine Radeon RX 8 GB vs.

4- Garanti ve Teknik Destek

Ekran Kartı Garanti Süresi ve Teknik Destek

Ekran Kartı Garanti Süresi ve Teknik Destek

Ekran kartlarında garanti konusu oldukça çok önemlidir. Bazen üzerinde çok fazla durmasanız da bu konuya dikkat etmenizde fayda var.

Düşünsenize 10.000 TL fiyata RTX 2080 Ti aldınız ve 2 senelik garanti kapsamından sonra teknik bir arıza verdi. Düşman başına…

Bazı üreticiler ekran kartlarına genelde 2 senelik garanti süresi verirler. Lakin bu kadar yüksek fiyatlı bir ürün için bu süre yeterli midir? Elbette ki hayır. Bir ekran kartının minimum 3 senelik garantisi olduğuna dikkat edin. Gigabyte ve Evga gibi üreticiler ekran kartlarını üretici veri tabanına kaydettiğinizde ekstradan 1 veya 2 sene garanti süresi sunarlar. Buda kullanıcıların satın alma konusunda tercih sebebi olur. (Olmuyor da olmalıdır!)

Teknik servis ve teknik destek ise tamamen farklı bir konudur. Satın almak istediğiniz ekran kartı üreticisinin ülke içerisinde ki teknik destek hizmetini iyice araştırın. Yüzde 90 ihtimal olmaz ama düşünün ki kartınız arıza verdi. Teknik servise yolladınız. Yaa sonra… 1 ay mı beklersin, bozuk kartı sana oldu diye geri göndermelerine mi yanarsın yoksa ekstra ücret talep etmelerine mi ya da en kötüsü muhatap olacak birini bulamamana mı yanarsın…

O yüzden teknik destek konusu da ekran kartlarında üretici seçiminde tercih sebebiniz olsun.

5- Teknik ve Görsel Tasarım, Aydınlatma

Ekran Kartı Aydınlatma Teknik ve Görsel Tasarım

Ekran Kartı Aydınlatma Teknik ve Görsel Tasarım

Aydınlatma konusu ekran kartı seçerken bir çok oyuncu tarafından günümüzde oldukça yüksek derecede tercih kriteri oldu. Bilgisayar kasalarının artık görselliğe daha çok önem verdiği bir dönemde ekran kartları da oldukça çok göz önünde yer almaya başladı.  Bu da kartların aydınlatma konusunda daha geniş model seçeneklerine sahip olmasını sağladı. Görselliğe önem veren biriyseniz eş değer fiyata, aydınlatma seçeneğine sahip bir model bulup, tercihinizi o yönde kullanabilirsiniz.

Diğer taraftan kartların görsel tasarımı da tercih sebebi sayılabilir. Nihayetinde dünya para verip bir ekran kartı aldığınızda tasarımsal olarak da göze hitap etmesini istersiniz.

Son olarak değinmek istediğim bir diğer konu ise ekran kartlarının teknik tasarımı. Kimi kartların görüntü çıkışları sahip olduğunuz monitör türünü desteklemeyebilir. Bu yüzden ekran kartı seçerken kartın sahip olduğu görüntü çıkışlarına da dikkat etmenizde fayda var. Bir diğer konu ise kartların boyutları. Mini ITX bir kasaya Asus Rog Strix RTX 2070 gibi bir ekran kartını sığdırmanız mümkün olmayacaktır. Bu yüzden ekran kartınızı seçerken kasa ölçüleriniz ile kart boyutunu karşılaştırmayı unutmayın.

Ekran Kartı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz? – Sonuç

Ekran Kartı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Ekran Kartı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Ekran kartı seçimi konusunda oldukça hassas davranmanız gerektiğini sizlere daha önce de belirtmiştik. Yukarıda ki 5 maddeye göre seçiminizi yapabilirsiniz. Yine de aklınız karışırsa diye kısaca bir özet geçelim.

  1. İlk olarak bütçenizi belirleyin.
  2. Satın almak istediğiniz kartın özelliklerinin ne olması gerektiğine karar verin.
  3. Bütçeniz dahilinde, bir kaç seri belirleyin ve tüm serileri araştırın.
  4. Karar kıldığınız seriden bir frekans değerleri yüksek ve başarılı bir soğutma performansı sunan bir model seçin.
  5. Seçtiğiniz ekran kartının bellek kapasitesine dikkat edin.
  6. Tercih ettiğiniz üreticinin garanti süresi ve teknik destek hizmetlerini araştırın.
  7. Görsel tercihinize uygun bir model seçin.

Yukarıda saydığımız adımların en temeli tabi ki bütçeniz. Bütçenizi belirledikten sonra her şey daha kolay ilerleyecektir. Umarız ekran kartı seçimi konusunda sizlere yol gösterebilmişizdir. Eğer aklınıza takılan bir konu olursa lütfen yorumlar kısmından veya sosyal medya üzerinden bizlere ulaşın…

Yorumlarınızı görmekten biz çok mutlu oluruz...

İnceleme ve Yorum Yaz

Karşılaştırma Listesi
  • Toplam (0)
Karşılaştır
0
Arkadaşlarınızla Paylaşın