Ekran Kartı Hız Aşırtma İşlemi Nasıl Yapılır?

Ekran kartı hız aşırtma işlemi hakkında sizlere detaylı bir rehber hazırladık. Görsel içerikler, örnekler ve çeşitli oyunlardan aldığımız FPS değerleri ile zenginleştirdiğimiz rehberimizden sonra sizlerde kolay bir şekilde ekran kartınızı hız aşırtabileceksiniz…

Ekran Kartı Hız Aşırtma Rehberi

Zaman her şeyin ilacı derler fakat teknolojinin en büyük düşmanıdır. 3-4 sene önce aldığınız Nvidia GeForce GTX 970 ekran kartınız bu sene eskidi mesela. Bir kaç sene öncesine kadar her oyunu ultra ayarlarda açan ve yüksek FPS değerleri sunan bir kart günümüz oyunlarında artık zorlanmaya başladı.

Bu sebepten sizler de ekran kartınızı yükseltme gibi bir düşünceye kapılırsanız. İyi yaparsınız. Fakat şunu asla unutmayın.

Yükseltme döngüsü hiç bir zaman bitmez. Bugün aldığınız ekran kartı yarın mutlaka eskiyecektir.

Her jenerasyon farklı teknolojileri beraberinde getirse de bizlerin en büyük amacı oyunlardan yüksek FPS değerleri almak. Bu yüzden sürekli ekran kartlarımızı yenilemeyi seçiyoruz. Fakat bu iş sürekli bu şekilde gitmeyecektir.

Neyse lafı fazla uzatmadan konuya girelim. Ekran kartınız eski olabilir. Eğer hız aşırtma özelliği varsa kartınızı değiştirmeye gerek kalmadan oyunlardan daha yüksek FPS değerleri alabilirsiniz. Bu yükseliş çok abartı bir şekilde olmayacaktır. Fakat güzel bir şekilde optimize edilmiş bir sistem ile göz ile görülür bir artış elde edebilirsiniz.

Önce Genel Temizlik, Sistem Bakımı ve Güncelleme

Ekran kartı hız aşırtma işlemine başlamadan önce yapmanız gereken bir kaç iş var. Kısaca bahsedelim…

 • İşletim Sistemi Temizliği: Sizlere uzun uzun anlatmayacağım. Aşağıda yer alan makalede neler yapmanız gerektiği hakkında detaylı bilgiler bulunuyor. Bu adımları izleyerek sisteminizi temizleyip gözle görülür bir performans artışı sağlayabilirsiniz.

Windows 10 hızlandırma rehberi ile bilgisayarınızın performansının nasıl artırılacağını en detaylı şekilde sizlere gösteriyoruz... Windows 10 Hızlandırma ...

 • Sisteminiz Hakkında Bilgi Edinin: Diğer bir konu ise sisteminiz hakkında detaylı bilgi edinmek. Eğer bilgisayarınızı tanımıyorsanız, ekran kartı hız aşırtma işleminde başınıza gelecekleri de tahmin edemezsiniz. Sisteminizin özelliklerini çok iyi bilmelisiniz. Güç kaynağınız kaç Watt? Ekran kartınızın modeli ne? Sisteminizde kaç adet fan var ve çalışma durumları nasıl? vs… Sistem bilgilerinizi en detaylı şekilde öğreneceğiniz bir makale daha önceden hazırlamıştık. Aşağıda ki bağlantıdan bu rehberimize ulaşabilirsiniz.

Bilgisayarınızın detaylı sistem özelliklerini nasıl öğrenirsiniz? An gelir çok ihtiyacınız olur. Tüm detaylar aşağıda... Bilgisayarınız içerisinde yer alan ...

 • Donanım Temizliği: Son olarak genel temizlik. Bilgisayar kasaları genelde hava akışını sağlamak için dışarıda ki havayı kasa içine çekip, diğer taraftan dışarı atar. Bu işlem fanlar sayesinde kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Eğer kasa içinde hava akışına engel olacak bir şey var ise, ısınan hava kasa dışına kolay bir şekilde atılamaz. Bunun için kasa içi kablolamanızı en düzgün şekilde yapın. Filtrelerinizi temizleyin. Fanlarınızın temiz olduğundan ve doğru hava akışını sağladığından emin olun.
 • Ekran Kartınız ve Anakartınız İçin Güncel Sürücüleri Yükleyin: Ekran kartı hız aşırtma işlemine başlamadan önce mutlaka ekran kartınızın en güncel sürücülerini indirin. Eğer Nvidia bir ekran kartınız var ise buradan, AMD bir ekran kartınız var ise buradan en son güncellemeleri edinebilirsiniz. Ayrıca anakartınız için de en güncel sürücüleri yüklemeniz gerekiyor. Sonuçta ekran kartı hız aşırtma işlemi onun üzerinde gerçekleşecek.

Hız Aşırtma İçin Kullanılacak Yazılımlar

Ekran kartı hız aşırtma işlemini BIOS üzerinden ya da 3. parti yazılımlar aracılığı ile yapabilirsiniz. Eğer BIOS üzerinden hız aşırtma yapmak isterseniz sisteminizin BIOS’unu mutlaka güncelleyin.

Biz bugün daha kolay bir yol olan 3. parti yazılımlar kullanacağız. Peki bu yazılımlar hangileri?

 1. MSI Afterburner
 2. Gigabyte Aorus Graphics Engine
 3. Asus GPU Tweak II
 4. EVGA Precision XOC

Yukarıda belirtilen yazılımlar her firmanın kendi ekran kartı modelleri için hazırlanmış yazılımlardır. MSI Afterburner’ı dilerseniz tüm ekran kartlarınız için kullanabilirsiniz. Yani Asus, Gigabyte, EVGA, Zotac gibi firmaların ekran kartlarını bu yazılım ile hız aşırtabilirsiniz.

Hız Aşırtma İşlemine Başlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ekran kartı hız aşırtma işlemi gerçekten hassas bir konudur. Günümüzde çoğumuzun kullandığı işletim sistemi olan Windows 10, kendi çapında bazı güvenlik önlemlerine sahip olsa da yapacağınız yanlış işlemler sonucunda sisteminize zarar verebilirsiniz.

 1. Sisteminizde yer alan ekran kartının hız aşırtma potansiyalini araştırmalısınız. Ekran kartınızın resmi sitesinde ve Youtube gibi bir çok kanalda ekran kartlarının hız aşırtma yetenekleri hakkında bilgi bulunmaktadır.
 2. Sisteminiz hız aşırtma işlemi için yeterli güç sağlıyor mu? Güç kaynağınız hız aşırtma işlemi için yeterli mi? Her ekran kartının minimum Watt gereksinimi resmi siteleri üzerinde belirtilir. Bazen kullanıcılar bu sistem gereksinimini karşılamayacak güç kaynakları kullanmaktadırlar. Hali hazırda yeterli beslenemeyen bir ekran kartına bir de hız aşırtma işlemi yapmak hiçte mantıklı değil.
 3. Sisteminizin ve yazılımlarınızın güncel olduğundan emin olun. Unutmayın her yeni güncelleme ile birlikte ekran kartlarının performansı için önemli düzenlemeler yapılıyor.
 4. Hız aşırtma işlemi için kullanacağınız yazılım hakkında temel bilgi edinin. Ekran kartınıza erişebilen iki farklı yazılımı aynı anda bilgisayarınıza kurmayın. Örn. Asus GPU Tweak ve MSI Afterburner. Her iki yazılımda kartınızın frekans değerlerine, fan değerlerine vs ulaşım sağlar. Bu yazılımların aynı anda sisteminizde yüklü olması hız aşırtma yaparken sıkıntı yaşamanıza sebep olabilir.
 5. Son olarak yapacağınız hataların en kötü ihtimalini düşünün. Her ekran kartının bir limiti vardır. Bu yüzden hız aşırtma işlemini küçük değer artışları ile gerçekleştirin ve sisteminizin güvenliğini sağlayın.

Ekran Kartı Hız Aşırtma İşlemi

Ekran kartı hız aşırtma işlemi ile ilgili bir çok detaya değindik. İsterseniz yavaş yavaş başlayalım…

Açıklama:

Bu rehbere başlamadan önce biz tüm oyun ve benchmark testlerimizi gerçekleştirdik. Sonrasında yukarıda yazdığımız tüm adımları uygulayarak ekran kartımızı hız aşırttık. Sistem bakımı, kasa temizliği, yazılım güncelleme vs. Bu sayede siz aradaki farkı daha net görebilecek ve hız aşırtma sonrasında ortalama nasıl bir değer elde edeceğinizi öğrenebileceksiniz.

Test Sistemi

 • Anakart: Asus Rog Strix Z370-F Gaming
 • İşlemci: Intel Core i7 8700k
 • Ram: Corsair 2×8 GB 3000 Mhz
 • Ekran Kartı: Asus Rog Strix Gtx 1070 Advanced Edition (A6G)
 • SSD: Corsair LE200 480 GB (550MB Okuma / 500MB Yazma)
 • Güç Kaynağı: Thermaltake Toughpower Grand 750W 80Plus Gold
 • İşlemci Soğutucu: Corsair Hydro H115i Pro
 • Kasa: Phanteks Eclipse P400S

Test sistemimizde de gördüğünüz gibi kullanacağımız ekran kartı hali hazırda oyunlarda özellikle 1080p’de başarılı bir grafik çizen ve güçlü bir soğutması bulunan Asus Rog Strix Gtx 1070 Advanced Edition (A6G) modeli.

Asus Rog Strix Gtx 1070’ın bir de OC modeli bulunmakta her iki kartında teknik özelliklerini sizler ile paylaşacağız. Sahip olduğumuz modeli OC modelinden daha hızlı ve başarılı bir hale getirebilecek miyiz görelim.

Model CUDA Çekirdekleri Güç Girişi Bellek Hızı Bellek  GPU Boost/Temel Frekans
Asus Rog Strix Gtx 1070 Advanced Edition 1920 1 x 8 pin 8008 MHz GDDR5 / 8GB / 256-bit OC Mod: 1721 MHz/1531 MHz
Asus Rog Strix Gtx 1070 OC Edition 1920 1 x 8 pin 8008 MHz GDDR5 / 8GB / 256-bit OC Mod: 1860 MHz/1657 MHz

Benchmark Yazılımları ve Test Edilen Oyunlar

Yaptığınız hız aşırtma işleminin ne kadar sağlıklı gerçekleştiğini görebilmemiz için bazı benchmark testleri yapmamız şart. Bu sayede yaptığımız işlemlerin stabil olarak gerçekleşip gerçekleşmediğini görebilir, hem de hız aşırtma öncesi ve sonrası ne kadar performans kazanımı sağlamışız görebiliriz.

Sentetik benchmark testleri bakımından sınırlı olmayın, en az iki farklı benchmark testi gerçekleştirin. Ayrıca performans değişimini görmek için bir kaç oyun ile ekran kartınızı test edin. Bu testleri hız aşırtma işleminden önce ve sonra olmak üzere iki defa yapın.

Biz testlerimizi 3DMark’ın tanınmış Fire Strike ve Time Spy benchmark yazılımlarını kullanarak gerçekleştirdik. Ayrıca kartımızın performansını gerçek dünyada ne kadar farklılaştığını görmek için Unigine Heaven benchmark testini yaptık.

Oyun testlerinde ise Battlefield 5, Apex Legends, PUBG, Middle Earth: Shadow of War, Metro Exodus, Shadow of the Tomb Raider ve The Witcher III: Wild Hunt oyunlarını kullandık.

Overclock

Hız aşırtma işlemi için önceden de belirttiğimiz MSI Afterburner yazılımını kullanacağız. Bu yazılım ile ekran kartınızı güvenli ve en detaylı şekilde hız aşırtabilirsiniz. Her  ne kadar güvenli desek de hız aşırtma işleminin kendi çapında riskleri vardır. Bu yüzden her adımı dikkatlice uygulamanız gerekir.

Diğer taraftan hız aşırtma işlemi ekran kartınızın ısınacağı anlamına gelir. Bu yüzden ekran kartınızın fan ayarlarını otomatikten çıkartıp %50 performans ile çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Fakat her ekran kartının soğutma sistemi farklı özelliklere sahip olduğundan bu değerler sizde farklılık gösterebilir. O yüzden kartınızın sıcaklık değerlerini yine MSI Afterburner yazılımı üzerinden anlık takip edip fan ayarını daha da arttırabilirsiniz.

MSI Afterburner yazılımının güncel versiyonunu buradan indirebilirsiniz.
 1. İlk olarak hız aşırtma işlemini MSI Afterburner ile manuel olarak gerçekleştirdik.
 2. Daha sonra ise tekrardan OC Scanner yazılımı ile ekran kartını hız aşırttık. (Bu yazılım GTX 10, 16 ve RTX 20 serisi ekran kartları ile kullanılabilir. Bilgisi olmayan kullanıcılara önerilir.)

MSI Afterburner Manuel Hız Aşırtma

MSI Afterburner ile ekran kartı hız aşırtma

MSI Afterburner ile ekran kartı hız aşırtma

Hız aşırtma işlemi için MSI Afterburner yazılımı hakkında sizlere kısa bilgiler vermek istiyorum.

 1. Core Voltage: Çekirdeğe verilecek voltaj değerinin belirlendiği bölümdür. Bu alanın aktif olması için Ayarlar>Genel> Sürekli seçilen voltaja zorla, voltaj kontrolü ve takibini aç sekmelerini işaretleyin.
 2. Power Limit: Ekran kartınıza ne kadar güç uygulanacağının gösterildiği kısımdır.
 3. Temp. Limit: Sıcaklık limit değerinin gösterildiği kısımdır. Kartınız burada belirttiğiniz değere kadar hız aşırtılır. Örneğin bu alanı 85 derece olarak tanımladığınızda ekran kartınızın sıcaklığı 85 dereceye ulaşıncaya ve belirlediğiniz frekans değerine gelinceye kadar devam eder. Eğer belirlediğiniz frekans değerlerine ulaşamadan kartınız 85 derece sıcaklık limitine ulaşırsa hız aşırtma işlemi askıya alınır.
 4. Core Clock: GPU çekirdek frekansını gösteren alandır. Hız aşırtma için GPU’nun frekans değerini buradan arttıracaksınız.
 5. Memory Clock: Bellek frekans değerlerinin gösterildiği bölümdür. “0” değeri kartınızın temel bellek frekansının olduğu değerdir. Eğer bellek frekansını da arttırmak istiyorsanız işaretçiyi sağa doğru hareket ettirebilirsiniz.
 6. Fan Speed: Fan dönüş devrini yükseltebileceğiniz bölümdür. Sağa doğru ne kadar çok çekerseniz ekran kartınızın fanları o kadar yüksek devirde döner.
Açıklama:

Eğer hız aşırtma işlemi esnasında risk almak istemiyorsanız Core Voltage kısmını aktif etmeden hız aşırtma işlemi yapınız veya OC Scanner yazılımını kullanınız. Burada anlatılanlar tarafımızca uygulanıp her hangi bir sorun ile karşılaşılmadığından ve sizlere ön bilgi olması açısından aktarılmaktadır. Kısacası sorumluluk tamamen size ait.

Hadi başlayalım!

1. Power Limit’i Arttırın

Kartınızın gerek duyduğu güç limitini arttırmak ile işe başlıyoruz. Güç limiti ile beraber sıcaklık limiti de artacaktır. Asus Rog Strix Gtx 1070 Advanced Edition için belirlenen sıcaklık limiti 80 derece fakat Nvidia kartların maksimum 99 dereceye kadar performanstan ödün vermeden çalışabildiğini belirtiyor. Tabi bu GTX 1070 GPU’ları için geçerli.

O yüzden biz de güç limitini sıcaklık limiti 90 dereceye ulaşıncaya kadar yukarı çekiyoruz. Bu işlemden sonra değerler şu şekilde oldu.

 • Power Limit: 110
 • Temp. Limit: 90

2. Core Clock Yani GPU Çekirdek Frekans Değerini Arttırın

Burası çok önemli kısımlardan bir tanesi. Ekran kartınızın frekans değerini adım adım arttırmalısınız. Fabrika çıkışlı hız aşırtılmış olarak gelen ekran kartımızın OC modunda maksimum frekans değeri 1860 MHz olarak tanımlanmış. Fakat Unigine Heaven benchmark testinde ekran kartımız biz hiç bir şey yapmadan 1911 MHz değerini görebildi. Demek ki kartımızı biz de manuel olarak bu değer taşıyabiliriz ve kartımızın sabit olarak bu değerde çalışmasını sağlayabiliriz. Fakat kartımızın sağlığı açısından her işlemi yavaş yavaş ve adım adım uygulamalıyız.

O yüzden kartımızın frekans değerini 20 MHz değerinde arttırarak ve her arttırma sonrasında testimizi tekrarlayarak devam ediyoruz. Bu şekilde kartımızın maksimum frekans değerini 1721 MHz’den 100 MHz daha fazla arttırarak 1821 MHz değerine çıkardık.

3. Core Voltage Değerini Arttırın

En riskli kısım aslında çekirdeğe vereceğiniz voltaj kısmıdır. Burada tüm işlemleri yaptıktan sonra yavaş yavaş voltaj değerini arttırıyoruz. Biz %10 artışlar ile grafik işlemcisinin voltajını %85 oranında arttırdık.

4. Memory Clock Speed

Yukarıda ki işlemleri başarılı bir şekilde tamamladıysanız ekran kartınızın belleklerini de artık hız aşırtabilirsiniz. Biz 100 MHz artışlar ile kartımızın belleklerini 400 MHz daha yüksek değerlere çıkartabildik.

Tüm işlemlerden sonra aşağıda ki değerler ortaya çıktı.

MSI Afterburner ile hız aşırtma işlemi 3

MSI Afterburner ile hız aşırtma işlemi 3

Hız aşırtma işleminden sonra kartımızın frekans değerleri şu şekilde oldu.

Model Bellek Hızı Maksimum Frekans Değeri
Asus Rog Strix Gtx 1070 Advanced Edition 8008 MHz OC Mod: 1721 MHz
Asus Rog Strix Gtx 1070 Advanced Edition (OC) 8408 MHz OC Mod: 1901 MHz

OC Scanner ile Hız Aşırtma

Nvidia RTX ekran kartları için geliştirdiği OC Scanner yazılı MSI tarafından Afterburner yazılımına eklendi. Daha sonra Nvidia yazılımı GTX 10 serisi ekran kartlarına destek verecek şekilde güncelledi. Yazılım çok kolay bir şekilde çalışıyor ve sizin hiç bir müdahale yapmanız gerekmiyor.

Yapmanız gerekenler çok basit.

 1. MSI Afterburner yazılımının mutlaka en son sürümünü indirin.
 2. MSI Afterburner’ı açtıktan sonra sol üst tarafta ki OC butonuna tıklayın.
 3. Açılan pencereden önce “Test” işlem bittikten sonra “Scan” düğmesine tıklayın.
 4. Her iki işlemde kartınızın performansına göre 10 ile 20 dakika arasında sürebilir.
 5. İşlemler bittikten sonra kartınızın kaç MHz hız aşırtıldığı test sonuçlarında belirtilecektir.
 6. Daha sonrasında yazılım sizin için en uygun değerleri uygulayacaktır.
 7. Hız aşırtma işlemi eğer Core Clock yanında Curve işareti var ise uygulanmış demektir.

Aşağıda ki görselde yukarıda bahsettiğim tüm açıklamaları bulabilirsiniz.

OC Scanner ile Hız Aşırtma

OC Scanner ile Hız Aşırtma

Oc Scanner ile yaptığımız hız aşırtma işleminden sonra kartımızın 133 MHz frekans artışı elde ettiğini gördük.

Hız aşırtma işleminden sonra kartımızın frekans değerleri şu şekilde oldu.

Model Bellek Hızı Maksimum Frekans Değeri
Asus Rog Strix Gtx 1070 Advanced Edition 8008 MHz OC Mod: 1721 MHz
Asus Rog Strix Gtx 1070 Advanced Edition (Manuel OC) 8408 MHz OC Mod: 1901 MHz
Asus Rog Strix Gtx 1070 Advanced Edition (OC Scanner) 8008 MHz OC Mod: 1854 MHz

Benchmark Testleri

Şimdi sıra geldi ne kadar performans artışı elde ettiğimize. Öncelikle benchmark testleri ile ne kadar performans artışı elde ettiğimize bakalım.

 • Ekran Kartı Hız Aşırtma 3DMarkTimeSpy Testleri
 • Ekran Kartı Hız Aşırtma 3DMark Fire Strike Testleri
 • Ekran Kartı Hız Aşırtma Unigine Heaven Testleri

Oyun Testleri

Oyun testlerinde de oyununa göre değişkenlik gösteren performans artışları elde ettik. Dilerseniz aşağıda yer alan slider üzerinden oyunlarda ki performans artışına bakabilirsiniz.

 • Apex Legends Ekran Kartı Hız Aşırtma Testleri
 • Battlefield 5 Ekran Kartı Hız Aşırtma Testleri
 • Far Cry New Dawn Ekran Kartı Hız Aşırtma Testleri
 • Metro Exodus Ekran Kartı Hız Aşırtma Testleri
 • Middle Earth Shadow of War Ekran Kartı Hız Aşırtma Testleri
 • Shadow of the Tomb Raider Ekran Kartı Hız Aşırtma Testleri
 • The Witcher 3 Wild Hunt Ekran Kartı Hız Aşırtma Testleri

Sonuç

Her iki şekilde de gerçekleştirdiğimiz hız aşırtma işlemi sonrasında ortalama ekran kartımızın performansını %10 oranında arttırabildik. Bu performans artışı kimi oyunlarda %15 oranında olsa da bazı oyunlarda %5’ten ileriye gidemedi. Fakat genel olarak başarılı bir performans artışı elde ettik diyebiliriz.

Manuel olarak yaptığımız hız aşırtma işlemi sonrasında kartımızın GPU ve VRAM frekans değerlerini daha da arttırabileceğimizi fark ettik. Fakat fan devri arttıkça çıkan gürültü de doğru oranlı arttığından daha fazla gürültü olmaması için kartın frekans değerlerini fan gürültüsüne dayanabileceğimiz şekilde bıraktık. Sonuçta bu değerler sürekli kartımızda aktif olacak ve sürekli oyun oynayacağız.

Eğer hız aşırtma konusunda atladığımız bir yer olduysa ya da aklınıza takılan bir kısım var ise lütfen yorumlar kısmından bizlere belirtin…

2 Yorum
 1. Merhabalar ben oc scaning ile oc yaptım. şimdi geri almak istiyorum nasıl yapabilirim?

 2. Merhaba Kadircan;

  MSI Afterburner yazılımında ayarlar (çark) düğmesinin sağında yer alan geri al düğmesi (yuvarlak ok) ile yaptığın işlemleri geri alabilirsin.

İnceleme ve Yorum Yaz

Karşılaştırma Listesi
 • Toplam (0)
Karşılaştır
0
Arkadaşlarınızla Paylaşın