CAT Kablo Türleri Nelerdir? CAT5, CAT6 ve CAT7 Arasındaki Fark Nedir?

CAT kablo türleri nelerdir? En çok kullanılan CAT5, CAT6 ve CAT7 ethernet kablo türleri arasındaki farklar nelerdir? Hangi kablo türü daha iyi? Tüm sorularınızın cevapları bu rehberimiz içerisinde yer alıyor…

CAT Kablo Türleri Nelerdir? CAT5, CAT6 ve CAT7 Arasındaki Fark Nedir?

LAN (Local Area Network) yani ağ kabloları günümüzde bir çok ortamda kullandığımız özel kablolardır. Veri aktarımı için kullanılan bu kabloların haberleşme ağlarında ki artıştan dolayı kullanıldıkları yerler çok önemlidir.

Biz bugün bilgisayar kullanıcıları tarafından en çok tercih edilen ağ kablosu türlerinden CAT5, CAT6 ve CAT7 kablo türlerini inceleyeceğiz. CAT kablo türleri nelerdir? Hangi kablo türü ne işe yarar? Hangi CAT kablo türünü kullanmalıyım? CAT kablo türleri arasındaki farklar nelerdir? sorularını cevaplayacağız.

CAT Kablo Türleri Nelerdir?

CAT kelimesi İngilizce “Category” yani “Kategori” kelimesinin kısaltmasıdır. CAT kablo türleri frekans değerlerine ve sahip oldukları yapılara göre günümüzde kullanılan 5 farklı türe sahiplerdir.

 • CAT3
 • CAT4
 • CAT5/CAT5e
 • CAT6/CAT6a
 • CAT7/CAT7a

Bu kablolardan CAT5, CAT6 ve CAT7 kabloları günümüzde en çok kullanılan ağ kablosu türleridir.

CAT5 Kablo Nedir?

CAT5 Ethernet Kablosu

CAT5 kablo veri aktarımı için kullanılan ve diğer kablo türlerine göre daha ucuz olan bir ağ bağlantısı kablo türüdür. Ethernet üzerinden bilgisayarların internete ve bir birleri ile iletişim kurmasına olanak tanır. Ses ve görüntü sinyallerinin de taşınmasını sağlar.

CAT5 kablolar 100 Mbps bant genişliğine ve 100 MHz veri aktarım hızlarına destek sunarlar. İçerisinde 8 adet bakır tel bulunan CAT5 kabloların bağlantısı RJ45 konektörü ile yapılır.

CAT5 kablolar maksimum 90 metreye kadar sinyal iletebilirler. Satın aldığınızda paketleri üzerinde 100 metreye kadar sinyal desteği yazabilir fakat bu kablolar 90 metreden sonra sinyal kaybı yaşamaya başlarlar. Eğer CAT5 kablolar ile bağlantınızı 90 metreden daha uzak bir yere aktarmak istiyorsanız mutlaka harici bir sinyal güçlendirici kullanmanız gerekmektedir.

CAT5 kabloların yaşadığı bu sıkıntıdan dolayı CAT5e türü geliştirilmiştir. Şu an piyasa da nadiren de olsa bulunmaktadır. CAT5e kablo türü 100 metreye kadar kesintisiz sinyal taşır ve 1000 Mbps bant genişliğine sahiptir. Ayrıca yapısal olarak CAT5 kablodan daha serttir ve sağlamdır.

CAT6 Kablo Nedir?

CAT6 Ethernet Kablosu

CAT6 kablolar genel de güvenlik sistemlerinde, ofis ortamlarında ve ethernet bağlantılarında kullanılan kablolardır. CAT6 kablolar CAT5 kablolar gibi ses, görüntü ve veri aktarımı için kullanılırlar. Bu kablo türü 250 MHz veri aktarım hızına ve 1 Gbps bant genişliğine sahiptir.

CAT5e kablo türünde olduğu gibi CAT6 kablolarda maksimum 100 metreye kadar kesintisiz sinyal taşır. 100 metreden sonra sinyal güçlendirici kullanmanız gerekmektedir.

İçerisinde 8 adet bakır tel bulunan CAT6 kablo türünün kullandığı bağlantı konektörü CAT5 kablolarda olduğu gibi RJ45 konektörüdür.

CAT6 kablo türü CAT5 kablo türüne göre daha dayanıklı bir yapıya sahiptir. Hem daha dayanıklı olması hem de veri aktarım hızı yüzünden CAT5 kablolara göre de daha pahalıdır.

CAT7 Kablo Nedir?

CAT7 Ethernet KablosuCAT7 kablo ethernet bağlantılarında kullanılan bir kablo türüdür. Özellikle elektromanyetik parazitlenmenin çok olduğu iş yerlerinde ki bilgisayar ağlarında ve özel güvenlik sistemlerinde  kullanılır.

1 Gbps ve 10 Gbps arasında bant genişliğine sahip olan bu kablolar aynı zamanda maksimum 900 MHz veri aktarım hızına sahiptir.

4 çift halinde 8 adet bakır tele sahip olan bu kablolar GG45 konektörünü kullanırlar. CAT6, CAT5, CAT5e kabloların kullanıldığı tüm alanlarda kullanılırlar. Fakat yapısı gereği tam performans elde edilebilmesi için metal zırh ile kaplanmış RJ45 konektörü ile bağlantı yapılması gerekir. Bu konektör sayesinde kablo topraklama yaparak tüm dış etkenlerden korunma sağlanır.

CAT7 kablo türü 100 metre mesafeye kadar kesintisiz veri aktarımı gerçekleştirir. Yani 10 Gbps bant genişliği üzerinden 900 MHz veri aktarım hızı ile veriler 100 metreye kadar sorunsuz bir şekilde aktarılır. 100 metreden sonra ise düşüşler başlar.

CAT7 kablolar diğer kablo türlerine göre çok daha dayanıklıdırlar. Çift metal folyo ve iki kat plastik koruma ile desteklenmişlerdir. Bu sayede elektromanyetik dalgalardan en az etkilenen kablo türü olmayı başarmıştır.

CAT5, CAT6 ve CAT7 Kabloları Arasındaki Farklar Nelerdir?

CAT7 CAT6 CAT5 kablo türleri arasındaki farklar

Kablo Türü/Özelliği CAT5 CAT6 CAT7
Bant Genişliği 100 Mbps 1 Gbps 10 Gbps
Veri Aktarım Hızı 100 MHz 250 MHz 900 MHz
Konektör Türü RJ45 RJ45 RJ45/GG45
Veri Aktarım Mesafesi 90 Metre 100 Metre 100 Metre
Sağlamlık En Düşük Orta En Yüksek
Elektromanyetik Koruma Yok Yok Var
Maliyet En Düşük Orta En Yüksek

 • CAT7 kablo türü en yüksek ver aktarım hızına sahip olan kablo türüdür.
 • CAT7 kablo türü en yüksek bant genişliğine sahip kablo türüdür.
 • Tüm kablo türleri RJ45 konektörünü kullanır. Fakat CAT7 kablo türü yapısı gereği zırh yani metal ile kaplanmış RJ45 konektörüne ihtiyaç duyar.
 • CAT5 kablo türü 90 metreden sonra sinyal kesintisi yaşamaya başlar. Diğer kablo türleri ise 100 metreden sonra başlar.
 • CAT5 ve CAT6 kablolar maliyet yönünden CAT7 kablolara göre daha uygundur.
 • Elektromanyetik koruma sadece CAT7 kablo türünde bulunmaktadır.

Evimdeki Bilgisayarım ve Modemim Arasında Hangi Kablo Türünü Kullanmalıyım?

Kabloların önemi özellikle çevrimiçi rekabetçi oyunlarda ön plana çıkıyor. Sağlam ve dış etkenlerden etkilenmeyen bir kablo sizlere kesintisiz veri aktarımı ve düşük Ping süreleri sunacaktır. Bu yüzden biraz daha fazla masraf yapmanızı tavsiye ederim.

0
Ping Nedir? Ping Nasıl Düşürülür? Online Oyunlarda Ping Değerleri Neden Önemlidir?

Ping nedir? Ping nasıl düşürülür? Online oyunlarda Ping değerleri neden sürekli yüksek oluyor? Ping değerini düşürmek için ne yapmalıyım? Eğer bu sorulara ...

Genel olarak çoğumuzun evinde düşük bant veri aktarımı sunan internet çözümleri bulunmaktadır. Bu yüzden hem ucuz hem de gereksiz olduğundan CAT5 kablo türü tercih edilmektedir. Genelde modem ile birlikte sunulan bu kablolar bu yüzden CAT5 olarak seçilmektedir.

Eğer evinizde ya da çevrenizde elektromanyetik alan etkisi yaratacak bir cihaz yok ise CAT6 ya da CAT5e kablo kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü hem yüksek bant veri aktarımı hem de daha yüksek veri aktarım hızlarına sahipler. İnternet paketlerimiz maksimum 100 Mbit olduğundan dolayı bant genişliği bakımından CAT5 kablolarda size sorun yaşatmayacaktır fakat veri aktarım hızı söz konusu olduğunda CAT6 kablolar daha verimlidir.

Yorumlarınızı görmekten biz çok mutlu oluruz...

İnceleme ve Yorum Yaz

Karşılaştırma Listesi
 • Toplam (0)
Karşılaştır
0

Arkadaşlarınızla Paylaşın