Asus TUF H370 Pro Gaming Anakart İncelemesi

8.0 Toplam Puan
 • H370 Yonga Seti ile USB 3.1 Gen 2 Desteği
 • Çift M.2 Yuvası
 • Intel Optane Bellek Desteği
 • Giriş Seviyesinde Başarılı Ses Çözümü
 • Asus Safe Slot Teknolojisi ile Güçlendirilmiş PCI Express Yuvası
 • Kullanışlı UEFI BIOS
 • Kaliteli Bileşenler
Favorilerime EkleKaydedildiSilindi 0

Asus TUF H370 Pro Gaming anakart incelemesi ile karşınızdayız. Asus’un TUF anakart ailesinden H370 Pro Gaming modeline yakından bakıyoruz.

Asus TUF H370 Pro Gaming Anakart İncelemesi

8. Nesil Coffee Lake işlemcilerin piyasaya sürülmesinin ardından ilk piyasaya Z370 yonga setli anakartlar çıktı. Intel’in 8. nesil işlemcilerinin geriye dönük uyumlu olmaması ve piyasada sadece Z370 yonga setli anakartların olması yeni nesil giriş ve orta seviye PC toplamak isteyen kullanıcıları bir hayli zor duruma sokmuştu.

Fiyat olarak hayli yüksek olan ve hız aşırtma kabiliyetleri olan bu anakartlar uzun bir süre satıldıktan sonra daha uygun fiyatlı ve hız aşırtma yapmak istemeyen kullanıcılar için H310, B360 ve H370 yonga setli anakartlar büyük firmalar tarafından kısa süre önce piyasaya sürülmeye başladı.

Bu firmalardan biri olan Asus, giriş seviyesinde hem hesaplı hem de performans anlamında iyi bir konumda olan TUF serisinden H370 Pro Gaming modelini rekabetçi bir şekilde piyasaya sürdü.
H370 uygun fiyatlı bir yonga seti Z370 yonga seti ile aralarındaki en belirgin fark hız aşırtma kabiliyetinin olmaması. Yani Intel’in “k” ibareli işlemcilerini bu kartta kullanabilir fakat hız aşırtma (overclock) yapamazsınız. Diğer taraftan Z370 yonga setlerinde olmayan USB 3.1 Gen2 desteği H370 yonga setli anakartlarda karşımıza çıkıyor.

Asus TUF H370 Pro Gaming Anakart İncelemesi

Asus TUF H370 Pro Gaming Anakart İncelemesi

Dilerseniz anakartın teknik ve tasarım özelliklerine ve bizlere sunduğu performansa daha yakından bakalım.

Asus TUF H370 Pro Gaming Tasarım Özellikleri

305 mm x 244 mm boyutlarında ve ATX bir yapıda olan anakart, farklı bir PCB tasarımana sahip. Anakart PCB’sinin sağ tarafı girintili çıkıntılı yani asimetrik bir yapıda. Aynı zamanda PCB üzerinde gri tonlarında ki renk şeması kullanılmış. Anakartın sağ üst köşesinde ve yonga seti soğutucu plaka üzerinde TUF Gaming logoları bulunuyor. Giriş çıkış portları üzerinde bulunan sert plastik kaplama üzerinde de aynı şekilde TUF logosu yer almış.

Sağ tarafta bulunan asimetrik hatlar RGB aydınlatmaya sahip. Aslına bakarsanız sadece bu kısımda aydınlatma kullanılmış. Bu RGB aydınlatmayı ASUS Aura Sync yazılımı ile kolay bir şekilde kontrol edebiliyorsunuz. Aura Sync yazılımı ile farklı renkler ve 12 farklı efektten birini atayıp, uyumlu donanımlar ve bileşenler ile eşleştirebiliyorsunuz. Bu sayede tüm bu donanım ve bileşenler aynı renk ve efektlere sahip olup birlikte çalışabiliyorlar.

Giriş çıkış portları üzerinde yer alan sert plastik kaplama anakarta hem görsellik katıyor hemde bu kısımların korunmasını sağlıyor. Mosfetlerin üzerinde ise küçük bir soğutucu blok bulunuyor. Küçük ama etkin bir soğutma sağlıyor.

Diğer taraftan Güney Köprüsü soğutucusu yani H370 yonga seti üzerinde bulunan soğutucu düz ve sade bir yapı ile karşımıza çıkıyor. Anakart PCB’si ile uyum sağlaması için üzerinde küçük ve ince çizgiler bulunuyor. Ayrıca daha önce de belirttiğimiz gibi soğutucu üzerinde bir TUF logosu bulunmakta.

Asus TUF H370 Pro Gaming Teknik Özellikleri

Asus TUF H370 Pro Gaming Anakart Teknik Özellikleri

Asus TUF H370 Pro Gaming Anakart Teknik Özellikleri

İşlemci Desteği ve Yonga Seti

Asus TUF H370 Pro Gaming’in teknik özelliklerine yakından bakalım. TUF H370 Pro Gaming sadece Coffee Lake mimarili 8. nesil işlemcilere destek veriyor. Hız aşırtma kabiliyeti olmayan anakart LGA 1151 V2 olarak geçen soket yapısına sahip.

LGA 1151 soket yapısına sahip olan Asus TUF H370 Pro Gaming’in geriye dönük uyumluluğu bulunmuyor. H370 yonga setli anakartlar LGA 1151 V2 soket yapısını kullanıyor.

Intel’in son dönemde çıkardığı Core i5 8600 ve 8500 ile ürün yelpazesini genişletmesi ile H370 yonga setli anakartlarda önemini bir hayli arttırdı. Bu kısımda kullanabileceğiniz en üst seviye işlemci Core i7 8700 olurken (Core i7 8700k da kullanılabilir) en alt segmentte yer alan 8. nesil Pentium ve Celeron işlemcileri de bu anakart ile dilerseniz kullanabilirsiniz.

Anakart üzerinde 6 fazlı bir güç beslemesi bulunuyor . Bu fazlardan 4 tanesi işlemci 2 tanesi de ekran kartı için ayrılmış. Her bir fazın arkasında daha fazla güç verimliliği ve düşük ısı için özel olarak tasarlanan TUF mosfetler bulunuyor.

Asus TUF H370 Pro Gaming Anakart İncelemesi

Asus TUF H370 Pro Gaming Güç Beslemesi

Ayrıca voltaj dalgalanmalarını engellemek için bu fazların hemen altında 9 adette kapasitör bulunuyor.

Bellek Desteği

Anakart üzerinde 4 adet DIMM yuvası bulunuyor. Aşırı akım korumasına sahip bu yuvalara 64 GB’a kadar Ram takabiliyorsunuz. Ayrıca Asus TUF H370 Pro Gaming, maksimum 2666 MHz bellek hızı desteği ile karşımıza çıkıyor. Yüksek bellek hızları ile daha iyi performans alacağınız Intel işlemciler için bu değer bir önceki nesilde 2333 MHz’di.

Asus TUF H370 Pro Gaming Bellek Desteği

Asus TUF H370 Pro Gaming Bellek Desteği

Çift kanal bellek desteği sunan anakart üzerinde bulunan DIMM yuvaları soldan sağa olacak şekilde DIMM-B1, DIMM-B2, DIMM-A1, DIMM-A2 olacak şekilde sıralanmış. Eğer çift kanal desteğinden yararlanmak isterseniz, kullanım kılavuzunda belirtildiği şekilde RAM’lerinizi bu yuvalara yerleştirebilirsiniz.

Diğer taraftan anakartın Extreme Memory Profile yani XMP desteği de bulunuyor.

Depolama

Depolama kısmına baktığımızda, anakart üzerinde 6 adet SATA 6 Gigabit (6 Gb/s veri aktarım hızı) portu bulunmakta. HDD yada SSD’lerinizi bu kısımlardan bağlayabilirsiniz. Aynı zamanda anakartın RAID desteği de bulunuyor. Anakartın H370 yonge seti tarafından Raid 0,1,5,10 çözümleri son kullanıcıya sunulmuş.

Asus TUF H370 Pro Gaming Depolama Desteği

Asus TUF H370 Pro Gaming Depolama Desteği

Diğer taraftan anakart üzerinde 2 adet M2 portu bulunmaktadır. Bu portların sunduğu depolama desteği bakımından aralarında fark bulunuyor. Biri SATA ve PCI-e desteği sunarken diğeri sadece PCI-e desteği sunmakta. Alt tarafta yer alan ve PCI-Express desteği sunan bu porta yeni nesil NVME disklerinizi takarak 32 Gb/s veri aktarım hızlarına ulaşabilmeniz mümkün.

Unutmadan, anakartımız ayrıca bizlere Intel Optane Memory desteği de sunuyor.

Genişleme Yuvaları ve Çoklu GPU Desteği

Anakart üzerinde 2 adet x16 PCI-Express Gen 3.0 slotu bulunuyor. Bu slotlardan yukarıdan aşağıya olarak sıraladığımızda ilki Asus’un Safe Slot adı verdiği, metal bir destek ile güçlendirilmiş. Günümüzde ki ekran kartlarının bulundurduğu soğutma çözümlerinden dolayı, sahip oldukları ağırlıkları düşünürsek bu metal destekler gerçekten bir zorunluluk haline geliyor.

Anakart üzerinde yer alan x16 PCI-Express soltları tek kanal x16 desteği sunarken, çift kanalda ise x4 hızlarında çalışıyor. Bunun sebebi ise H370 yonga setinin sunduğu PCI-e hat desteği diyebiliriz.

Asus TUF H370 Pro Gaming PCIE Yuvaları

Asus TUF H370 Pro Gaming PCIE Yuvaları

Asus TUF H370 Pro Gaming sadece Crossfire desteği sunmakta. SLI desteği bulunmayan anakarta bir adet güçlü Nvidia ekran kartı takıp kullanabilirsiniz.

Ayrıca anakart üzerinde günümüzde pek kullanılmasada 4 adet PCI-e 3.0 x1 slotu bulunmakta.

 Ses

Ses kısmına baktığımızda Asus TUF H370 Pro Gaming’in Realtek ALC887 ses kodekine sahip olduğunu görüyoruz. 5.1 kanal desteği ile yüksek çözünürlüklü ses elde edebiliyorsunuz.
4 adet Japon Nichicon ses kapasitörü bulunan TUF H370 Pro Gaming, bu ses kapasitörleri ile daha net, daha doygun, daha sıcak ve daha doğal bir ses elde edebilirsiniz. Tüm bu özellikleri ses hat koruması ile güvence altına alan ASUS, bu sayede elektromanyetik bozulmaların önüne geçmeyi hedeflemiş.

Asus TUF H370 Pro Gaming Ses Çözümü

Asus TUF H370 Pro Gaming Ses Çözümü

Arka panelde yer alan ses çıkışlarına baktığımızda ise 1 adet mikrofon çıkışı ve 2 adet surround ses desteği sağlamak için çıkış bulunuyor.

Ses kısımında dikkat çeken bir diğer noktada Jack-detection, Front Panel Jack-retasking özellikleri oluyor. Jack-detection ile kasanıza takılan her jackı anakartınız algılayıp size takılan jack hakkında geri dönüşte bulunuyor. Front Panel Jack-retasking özelliği ise kasanızın ön kısımında bulunan ses ve mikrofon çıkışlarında biri bozulduğunda diğer çıkışı her iki kanal için kullanabilmeyi sunuyor.

Ayrıca anakartın DTS ses mod özelliğide bulunuyor. Özellikle oyuncuların dikkatini çeken bu modları kısaca açıklayalım.

SOUNDSCAPE MODU: MMO, RPG, aksiyon ve korku oyunları için ideal ses modu

AERİAL MODU: MOBA, RTS, strateji ve spor oyunları için ideal ses modu

TACTİCAL MODU: FPS ve gizlenme özellikleri ön planda olan oyunlar için ideal ses modu.

İnternet

Asus TUF H370 Pro Gaming’in 2 ayrı modeli bulunuyor. Bu modellerin aralarında ki tek fark ise Wi-Fi modülü oluyor. Asus TUF H370 Pro Gaming üzerinde ise her hangi bir kablosuz bağlantı seçeneği bulunmuyor.

Ethernet bağlantısına baktığımızda, Intel I219-V Gigabit LAN kontrolcüsünün bulunduğunu görüyoruz. Bu kontrolcü işlemci ve yonga setleri ile özel bir bağlatı kullanarak iletişim kuruyor. Burada ki amaç işlemci yükünü azaltmak ve yüksek seviyelerde TCP ve UDP akışı sunmaktır. Asus TUF H370 Pro Gaming Anakart İncelemesi

Diğer taraftan ASUS, oyunlara öncelik tanıyan bir teknolojiyide sizlere sunuyor. ASUS Turbo LAN Utility ile özellikle online olarak oynanan oyunlara öncelik vererek bağlantı kopmaları ve takılmaların önüne geçme sağlanmış.

USB Portları

İncelememizin başında belirttiğimiz gibi anakartın sahip olduğu H370 yonga seti USB 3.1 Gen2 desteği sunuyor. Z370 yonga setli anakartlarda bu destek AsMedia kontrolcüler tarafından sağlanıyordu.

Anakartın arka kısmına baktığımızda 2 adet USB 3.1 Gen2 Type-A portu bulunduğunu görüyoruz. Toplamda ise anakartımız 6 adet USB 3.1 Gen2 desteği sunmakta. Diğer dördü anakart üzerinde konumlandırılmış vaziyette.

Anakart üzerinde 5 adet USB 3.0 portu bulunmakta. Bu portların 3 tanesi anakartın arka kısımında yer alıyor ve bunlardan bir tanesi USB 3.0 Type-C olarak konumlandırılmış. Diğer iki port ise anakart üzerinde bulunuyor. Uzatma kablosu ile dilerseniz bu portları kasanızın ön tarafına taşıyabilirsiniz.

BIOS

Asus TUF H370 Pro Gaming, UEFI BIOS arabirimine sahip. Çok kullanışlı anlaşılabilir ve mouse kullanmanıza izin veren arayüz gerçekten bizim takdirimizi kazanıyor.

BIOS kısımında bizim en çok beğendiğimiz özellik USB yada internet üzerinden BIOS güncelleme yapabildiğiniz EzFlash 3 Utility oluyor. BIOS güncellemenin ne kadar sıkıntılı olduğunu daha önce tecrübe etmiş olan kullanıcılar bilir, EzFlash 3 Utility ile bu konuda hiçbir sıkıntı çekmeden kolayca BIOS’unuzu güncelleyebiliyorsunuz.

 Anakart Üzerinde Yer Alan Giriş-Çıkış Portları

 • 1 x USB 3.0 bağlantıları ek olarak 2 USB 3.0 portları destekler
 • 2 x USB 2.0 bağlantıları ek olarak 4 USB 2.0 portları destekler
 • 6 x SATA 6Gb/s bağlantısı
 • 1 x 4 Pin CPU Fan bağlantısı
 • 2 x Kasa Fan bağlantısı
 • 1 x RGB Led Şerit bağlantısı
 • 1 x M.2 Socket 3, 2242/2260/2280/22110 (SATA bağlantısını ve X4 PCIE modunu destekler)
 • 1 x M.2 Socket 3, 2242/2260/2280(sadece X2 PCIE modunu destekler)
 • 1 x 24-pin EATX Güç girişi
 • 1 x 8-pin ATX 12V Güç girişi
 • Ön panel ses bağlantısı
 • 1 x AIO PUMP girişi
 • 1 x Clear CMOS anahtarı
 • 1x Com Port
 • 1x Ön panel güç bağlantıları

Anakart Arkasında Yer Alan Giriş Çıkış PortlarıAsus TUF H370 Pro Gaming Arka Panel Giriş Çıkışları

 • 1 x PS/2 klavye/fare combo bağlantısı
 • 1 x D-Sub
 • 1 x DisplayPort
 • 1 x HDMI
 • 1 x LAN (RJ45)
 • 1 x 5Gb/s USB Type-CTM portu
 • 2 x USB 3.1 Gen 2 Type-A
 • 2 x USB 3.1 Gen 1 (Mavi)
 • 2 x USB 2.0
 • 3 x Ses ve mikrofon çıkışı

Sonuç

Asus, TUF serisi altında kaliteli bileşenler ile giriş seviyesinde performanslı anakartlar üretmeyi başarmış. Asus TUF H370 Pro Gaming’de bu anakartlardan birisi. Hem kullanılan malzeme hemde bünyesinde barındırdığı bileşenlerin kalitesi anakartın daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor.

Asus TUF H370 Pro Gaming sahip olduğu yonga seti ile harici bir desteğe ihtiyaç duymadan USB 3.1 Gen 2 Tip A desteğini sağlıyor. Bu yeni yonga setlerinde göze çarpan bir detay olarak ön plana çıkıyor.

Anakart üzerinde bulunan 2 adet x16 PCI-Express slotu sadece Crossfire desteği sunuyor. Nvidia ekran kartları ile SLI yapma şansınız bulunmuyor.

Asus UEFI BIOS arayüzü ile kolayca BIOS güncellemelerini yüklemek ve BIOS ayarlarını yapmak gerçekten tüm kullanıcıların hasret kaldığı özellikler olarak göze çarpıyor.

Sonuç olarak Asus TUF H370 Pro Gaming, giriş seviyesinde başarılı bir anakart diyebiliriz. Rakip sayılacak modellere göre mutlaka artıları ya da eksileri olacak. Fakat tercih kısmında sizin ihtiyaçlarınız ön plana çıkıyor. Eğer Asus TUF H370 Pro Gaming’in sizin ihtiyaçlarınızı karşıladığını düşünüyorsanız bu anakartı çekinmeden alabilirsiniz. Ürün hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 • Ürün
 • Teknik Özellikler
 • Fotoğraflar
 • Videolar
Asus TUF H370 Pro Gaming giriş seviyesinde fiyatına göre başarılı bir performans sunan oyuncu anakartı olarak karşımızda yer alıyor. Sahip olduğu 2 ...
Favorilerime EklendiFavorilerinizden Kaldırıldı 0
Karşılaştır
Anakart Markası
İşlemci Tipi
Anakart Yapısı
İşlemci Desteği 8. Nesil Coffee Lake İşlemciler
Soket Tipi
Anakart Chipset
Bellek Türü DDR4
Bellek Desteği Çift Kanal
Bellek Slot Sayısı 4 - DIMM
Maksimum Bellek Kapasitesi 4X16 GB, 64 GB
Maksimum Bellek Frekansı 2666 MHz
PCI Express 3.0 2 x PCI Express 3.0 x16
PCI Express x1 4 x PCI Express x1
SLI Desteği Yok
Crossfire Desteği 2 Yollu Crossfire
Ses Realtek ALC887
Ses Kanal Sayısı 5.1 Kanal
Dahili Grafik Bağlantıları DisplayPort 1.2, DVI-D, HDMI 1.4b
M2 Desteği 1 adet M.2, 2242/2260/2280/22110, PCIe 3.0, 1 adet M.2, 2242/2260/2280, PCIe 3.0/SATA
Intel Optane Bellek Desteği Var
Ağ Bağlantı Türü Kablolu Gigabit LAN (10/100/1000)
Ethernet Kontrolcüsü Intel® I219V
Anakart I/O Bağlantıları 1 x DisplayPort 1.2, 1 x DVI-D, 1 x HDMI 1.4b, 1 x Line In, 1 x Line Out, 1 x Mic-In, 1 x RJ-45, 2 x USB 2.0, 2 x USB 3.1 Gen1 Type-A, 2 x USB 3.1 Gen2 Type-A, 1 x USB 3.1 Gen2 Type-C
24-pin (Güç Girişi) 1
4-pin AIO_PUMP (Sıvı Soğutma)Bağlantısı 1
4-pin CPU Fan Bağlantısı 1
4-pin CPU OPT Fan 0
4-pin Sistem Fan Bağlantısı 2
8-pin İşlemci Güç Beslemesi 1
Clear CMOS Jumper 1
Ön Panel Ses Çıkışı 1
M.2 FAN Bağlantısı 0
RGB Aydınlatma Bağlantısı 1
Termal Isı Sensörü Bağlantısı Yok
Serial (COM) Bağlantısı 1
SATA III – 6Gb/s 6
USB 2.0 Bağlantısı 2
USB 3.1 Gen1 Bağlantısı Yok
TPM Header (14-1 pin) Yok
8 Toplam Puan
İncelemeks Yorumu

Asus TUF H370 Pro Gaming giriş seviyesinde fiyatına göre başarılı bir performans sunan oyuncu anakartı olarak karşımızda yer alıyor. Sahip olduğu 2 adet USB 3.1 Gen 2 desteği, 2 adet M2 yuvası ve RGB aydınlatma gibi özellikler ile ön plana çıkan  Asus TUF H370 Pro Gaming sahip olduğu Realtek ALC887 ses kodeki ile 5.1 kanal yüksek çözünürlük ses sunabiliyor.

Performans
8
Fiyat
8
Tasarım
7.5
Bağlantı Yeterliliği
8.5
ARTILAR
 • H370 Yonga Seti ile USB 3.1 Gen 2 Desteği
 • Çift M.2 Yuvası
 • Intel Optane Bellek Desteği
 • Giriş Seviyesinde Başarılı Ses Çözümü
 • Asus Safe Slot Teknolojisi ile Güçlendirilmiş PCI Express Yuvası
 • Kullanışlı UEFI BIOS
 • Kaliteli Bileşenler
EKSİLER
 • SLI Desteği Yok
 • Kablolamayı Zorlaştıran Dikey Sata 6 Gb/s Portları
 • Tasarım Olarak Çok Sade
İncelemeni Ekle
Yorumlarınızı görmekten biz çok mutlu oluruz...

İnceleme ve Yorum Yaz

Toplam puanınız

Karşılaştırma Listesi
 • Toplam (0)
Karşılaştır
0
Arkadaşlarınızla Paylaşın