Asus Rog Strix Z370-F Gaming Anakart İncelemesi

8.5 Toplam Puan
 • Tasarım
 • Başarılı Hız Aşırtma Kabiliyeti
 • Çok Sayıda Fan Başlığı
 • Çift M.2 Yuvası
 • Intel Optane Bellek Desteği
 • Kaliteli Ses Çözümü
 • Güçlendirilmiş PCI Express Yuvaları
 • Kullanışlı UEFI BIOS
Favorilerime EkleKaydedildiSilindi 0

Asus Rog Strix Z370-F Gaming anakart incelemesi ile Asus’un Rog Strix anakart ailesinin tepe isimlerinden Z370-F Gaming’e yakından bakıyoruz.

Asus Rog Strix Z370-F Gaming Anakart İncelemesi

"<yoastmark

Intel’in 8. nesil Coffee Lake işlemcilerini piyasaya sürmesi ile birlikte yeni yonga setli anakartlar da birer birer görünmeye başladı. Yeni yonga setli diyoruz çünkü Intel 8. nesil işlemciler eski yonga setlerine destek vermiyorlar. Eğer yeni nesil bir Intel işlemci almak istiyorsanız, 1151 V2 soket yapılı ve 300 serisi yonga setine sahip bir de anakart almak zorundasınız. Lafı fazla uzatmadan bugünkü inceleme konumuza geçelim.

Asus, performans ve görselliği bir arada sunan Rog Strix ailesinin üyelerini piyasaya sürmesi ile hız aşırtma meraklılarının ve oyuncuların bir anda dikkatlerini çekmeyi başardı. Bildiğiniz gibi Rog serisi anakartlar Asus’un en üst seviye oyuncu anakartlarıdır. Sahip oldukları teknik özellikler ve tasarımı ile uç nokta sistem toplamak isteyen oyuncuları ve hız aşırtma meraklılarını hedef alıyorlar. Rog Strix serisi anakartlar ise Rog serisi anakartların teknik ve tasarım olarak kırpılmış versiyonları diyebiliriz.

Bugünkü inceleme konumuz olan Asus Rog Strix Z370-F Gaming hem tasarımı hem de performansı ile bizleri etkilemeyi başarıyor. Dilerseniz Asus Rog Strix Z370-F Gaming anakart incelemesi ile anakartın tasarımına ve teknik özelliklerine yakından bakalım.

Asus Rog Strix Z370-F Gaming Tasarım Özellikleri

Boyutları 30.5 cm x 24.4 cm ve ATX yapıda bir anakart olan Asus Rog Strix Z370-F Gaming’in tasarımında gözümüze çarpan ilk detay, gri tonlarında ki renk şeması oluyor. PCB’nin her iki yüzü, MOSFET soğutucuları ve giriş çıkış portları üzerinde bulunan sert plastik kaplama farklı tonlarda ve hepsi ayırt edilebilir bir şekilde tasarlanmış. Yani gri renk içinde boğulmuyorsunuz.

Mosfet soğutucuları asimetrik yapıda ve kaliteli bir metalden üretilmiş. Üzerlerinde ki fırçalı metal ve yarıklar anakarta agressif bir hava katmış. Giriş çıkış portları üzerinde bir koruma bulunuyor. Sert plastikten üretilen bu koruma üzerinde bir RGB aydınlatma yer alıyor.

Asus Rog Strix z370-F Gaming Tasarım Özellikleri ve RGB Aydınlatma

Bu RGB aydınlatmayı ASUS Aura Sync yazılımı ile rahatça kontrol edebiliyorsunuz. Aura Sync yazılımı ile farklı renkler ve efektler atayıp, uyumlu donanımlar ve bileşenler ile eşleştirebiliyorsunuz. Bu sayede tüm bu donanım ve bileşenler aynı renk ve efektlere sahip olup birlikte çalışabiliyorlar. Ayrıca programlanabilir led şerit girişi ile uygun bir led aydınlatma taktığınızda yine Aura Sync yazılımı ile kontrol edebiliyorsunuz.

Mosfet soğutucularından üst kısımda yer alan soğutucu ve giriş çıkış portları üzerinde bulunan koruyucu ortalama 3 cm civarında bir yüksekliğe sahip. Özellikle kasalarının üst kısımlarında sıvı soğutma kullanmak isteyen kullanıcılar için bu yükseklik değerleri çok önemli. 3 cm gibi bir yükseklik sıvı soğutma kullanmak isteyen kullanıcılar için sorun oluşturmasa da, soğutma bloklarının ve üzerinde bulunan fanların sahip oldukları yükseklik Asus Rog Strix Z370-F Gaming’in en agressif görünen bu kısımlarını kapatabiliyor.

Diğer taraftan Güney Köprüsü üzerinde yer alan soğutucu daha açık tonlarda fırçalı metal bir yüzeye sahip. Bu soğutucu metal, aynı zamanda bir M2 yuvası üzerini kapsayacak şekilde tasarlanmış. M2 SSD’lerin ısınma yüzünden düşen performanslarının bu şekilde önüne geçmek hedeflenmiş. Ayrıca bu soğutma bloğunun üzerinde yer alan Rog logosu ise soğutucuya agressif bir hava katmış.

Anakartını kişiselleştirmek isteyen kullanılar Asus’un sağladığı 3D baskı özelliğinden yararlanabilirler. Anakart üzerinde yer alan özel alanlara 3D yazıcılar ile kendinize özel kablo tutucu, logo ve koruyucuları bastırarak takabilirsiniz.

Asus Rog Strix Z370-F Gaming Teknik Özellikleri

İşlemci Desteği, Yonga Seti ve Hız Aşırtma

Asus Rog Strix Z370-F Gaming’in teknik özelliklerine yakından bakalım. Z370-F, 300 serisi yonga setine sahip ve sadece 8. nesil işlemcileri destek veriyor. Z ibaresinden de anlaşılacağı gibi K ibareli Intel işlemcilere hız aşırtma yapabilirsiniz. Hız aşırtma da Pro Clock (8. Nesil işlemciler için tasarlanmış özel bir taban saat frekansı üretici) teknolojisinden yararlanan Asus, taban saat frekanslarını olabildiğince arttırmayı hedeflemiş. Pro Clock Teknolojisi, TPU ( Turbo Processing Unit) ile birlikte çalışarak, voltaj ayarlamalarını güvenli ve maksimum seviyede yaparak, performansın en üst seviyelere çıkmasını sağlar.

LGA 1151 soket yapısına sahip olan Asus Rog Strix Z370-F Gaming’in geriye dönük uyumluluğu bulunmuyor. Z370 yonga setli anakartlar LGA 1151 V2 soket yapısını kullanıyor.

LGA 1151 V2 olarak geçen soket yapısı sadece Coffee Lake mimarili işlemcileri destekliyor. Anakart üzerinde 8+2 olmak üzere 10 adet faz bulunuyor. Bunlardan 8 tanesi işlemci 2 tanesi de dahili Grafik İşlemci için ayrılmış. Ayrıca hız aşırtma işlemi sırasında voltaj dalgalanmalarını engellemek için bu fazların hemen altında 9 adette kapasitör bulunuyor.

Bellek Desteği

Anakart üzerinde 4 adet DIMM yuvası bulunuyor. Çift kanal bellek mimarisini destekleyen anakarta 64 GB’a kadar Ram takabiliyorsunuz. Ayrıca DDR4 RAM’lerinizi 4000 MHz’e kadar hız aşırtma  yapabilirsiniz. Asus, işlemci ile bellek arasında yer alan veri yollarının iyileştirilmesini sağlayan 3. Nesil T Tapolojisi ile bu kadar yüksek hızlara ulaşılabildiğini belirtiyor.

Asus Rog Strix z370-F Gaming Teknik Özellikleri ve Bağlantı Portları

Bu DIMM yuvaları soldan sağa olacak şekilde DIMM-B1, DIMM-B2, DIMM-A1, DIMM-A2 olacak şekilde sıralanmış. Eğer çift kanal desteğinden yararlanmak isterseniz, kullanım kılavuzunda belirtildiği şekilde RAM’lerinizi bu yuvalara yerleştirebilirsiniz. Diğer taraftan anakartın Extreme Memory Profile yani XMP desteğide bulunuyor.

Depolama

Depolama kısmına baktığımızda, anakart üzerinde 32 GB/s hızlara ulaşabilen 2 adet M2 ve 6 Gb/s veri aktarım hızı bulunan 6 adet SATA3 portu bulunuyor. 8 cm uzunluğunda M2 SSD’leri destekleyen ve 2242/2260/2280 tipi M2 yuvalarından biri PCI-Express yuvalarına yakın bir yerde bulunurken diğeri Güney Köprüsü’nün hemen altında bulnuyor. Güney Köprüsü altında bulunan slot üzerinde ayrıca soğutmada bulunmaktadır. Mekanik disklerinizi bağlayabileceğiniz SATA3 portları 6 Gb/s veri aktarım hızı sunarken, Raid 0,1,5,10 çözümlerini destekliyor. Unutmadan, anakartımız ayrıca bizlere Intel Optane Memory desteği de sunuyor.

Asus Rog Strix z370-F Gaming Teknik Özellikleri ve Sata Bağlantı Portları

Genişleme Yuvaları ve Çoklu GPU Desteği

Anakart üzerinde 3 adet x16 PCI-Express Gen 3.0 slotu bulunuyor. Bu slotlardan yukarıdan aşağıya olarak ilk iki tanesi Asus’un Safe Slot adı verdiği, metal bir destek ile güçlendirilmiş. Günümüzde ki ekran kartlarının bulundurduğu soğutma çözümlerinden dolayı, sahip oldukları ağırlıkları düşünürsek bu metal destekler gerçekten bir zorunluluk haline geliyor. Bu slotlar tek kanal x16 çift kanal çalıştıklarında ise x8/x8 hızlarında çalışıyorlar. Ayrıca anakart üzerinde 4 adet PCI Express X1 slotu bulunuyor.

Asus Rog Strix z370-F Gaming Teknik Özellikleri ve PCI Express Bağlantıları

Asus Rog Strix Z370-F Gaming, Nvidia grafik işlemcilerine sahip ekran kartları ile 2 yollu SLI (x8 / x8) ve AMD grafik işlemcilerine sahip Ekran kartları ile de 3 yollu CrossFire (x8 / x4 / x4) desteği sunuyor.

 Ses

Ses kısmına baktığımızda Asus Rog Strix Z370-F Gaming’in SupremeFX S1220A ses kodekine sahip olduğunu görüyoruz. Bu ses kodekine Texas Instruments RC4580 ve OPA1688 op-amfileri ile destek verilmiş. Bu sayede yüksek gain ve düşük distortion almak mümkün oluyor. Yani kısaca, daha yüksek ses seviyelerinde daha az ses bozulması oluyor diyebiliriz. 9 adet Nichicon ses kapasitörü bulunan Z370-F Gaming, bu ses kapasitörleri ile daha net, daha doygun, daha sıcak ve daha doğal bir ses elde edebilirsiniz.

Asus Rog Strix z370-F Gaming Teknik Özellikleri ve Ses ve İnternet bağlantı özellikleri

Tüm bu özellikleri ses hat koruması ile güvence altına alan ASUS, bu sayede elektromanyetik bozulmaların önüne geçmeyi hedeflemiş. Arka panelde yer alan ses çıkışlarına baktığımızda ise 1 adet Optik S/PDIF çıkışı, 1 adet mikrofon çıkışı ve 4 adet surround ses desteği sağlamak için çıkış bulunuyor. Bu hat girişleri Aura Sync ile daha iyi ses kadı sunabiliyor.eler, sıra dışı netlik ve doygunlukta, daha sıcak ve doğal bir ses üretir.

İnternet

Ethernet bağlantısına baktığımızda, Intel I219-V ethernet kontrolcüsünün bulunduğunu görüyoruz. Bu kontrolcü işlemci ve yonga setleri ile özel bir bağlantı kurarak işlemci yükünü azaltır. Bu sayede yüksek seviyelerde TCP ve UDP akışı sunar. Ayrıca Voltaj dalgalanmalarından korunmak için Anti-Surge LanGuard teknolojisinden yararlanılıyor.

Diğer taraftan ASUS, oyunlara öncelik tanıyan bir teknolojiyi de sizlere sunuyor. ROG GameFirst Technology ile özellikle online olarak oynanan oyunlara öncelik vererek bağlantı kopmaları ve takılmaların önüne geçme sağlanmış.

USB Portları

Asus Rog Strix Z370-F Gaming üzerinde 6 adet USB 3.0 portu bulunuyor. Bunlardan 4 tanesi arka panelde yer alırken 2 tanesi de anakart üzerinde bulunuyor. Anakart üzerinde bulunan bu USB 3.0 portlarını ön panale kablo ile uzatabilirsiniz.

Diğer taraftan arka panalde AsMedia USB 3.1 Gen 2 Controller bulunuyor. Bunlardan biri Type-A diğeri de Type-C şeklinde. Her iki kontrolcü de 3 Amper güç çıkışına sahipler.

BIOS

Asus Rog Strix Z370-F Gaming’in Rog özelliğinin en öne çıktığı yer olan BIOS kısmına bakalım. Asus UEFI BIOS ara birimi çok kullanışlı bir yapıya sahip ve BIOS üzerinde bir çok detaya yer verilmesine rağmen kullanırken içinde kaybolmanız neredeyse imkansız. Ayrıca mouse ile kontrol edebiliyorsunuz.

Bizim en çok beğendiğimiz özellik, USB yada internet üzerinden BIOS güncelleme yapabildiğiniz EzFlash Utility oluyor. BIOS güncellemenin ne kadar sıkıntılı olduğunu daha önce tecrübe etmiş olan kullanıcılar bilir, EzFlash Utility ile bu konuda hiçbir sıkıntı çekmeden kolayca BIOS’unuzu güncelleyebiliyorsunuz.

Göze çarpan diğer bir özelliği ise EZ Tuning Wizard oluyor. İşlemcinizi size kolay bir şekilde hız aşırtma yapmanızı sağlayan bu yazılım ile kasa içi ve işlemci soğutma çözümlerinin el verdiği maksimum seviyede işlemcinizi Overclock edebilirsiniz.

ASUS, 5 yönlü optimizasyonu, overclock deneyimini geliştirebilen araçları Z370-F ile bir araya getiriyor. Sistemlerinin performansını manuel olarak değiştirmek, fan profilleri ayarlamak  isteyen kullanıcılar geniş bir yelpazede seçenekler bulabileceği sezgisel UEFI BIOS sayesinde bunu kolayca yapabilirler.

 Anakart Üzerinde Yer Alan Giriş-Çıkış Portları

Asus Rog Strix z370-F Gaming Teknik Özellikleri Arka Bağlantı Portları

 • 2 x USB 3.0 bağlantıları ek olarak 4 USB 3.0 portları destekler
 • 2 x USB 2.0 bağlantıları ek olarak 4 USB 2.0 portları destekler
 • 6 x SATA 6Gb/s bağlantısı
 • 1 x AAFP connector
 • 1 x CPU Fan bağlantısı
 • 1 x CPU Opsiyonel Fan bağlantısı
 • 2 x Chassis Fan bağlantısı
 • 2 x RGB Header
 • 1 x M.2 Socket 3, 2242/2260/2280 (SATA bağlantısını ve X4 PCIE modunu destekler)
 • 1 x 24-pin EATX Güç girişi
 • 1 x M.2 Socket 3, 2242/2260/2280 (sadece PCIE modunu destekler)
 • 1 x 8-pin ATX 12V Güç girişi
 • 1 x M.2_FAN bağlantısı
 • 1 x Clear CMOS anahtarı
 • 1 x CPU OV
 • 1 x 5-pin EXT_FAN(Extension Fan) bağlantısı
 • 1 x ROG extension
 • 1 x 14-1 pin TPM connector
 • 1 x COM port girişi
 • 1 x T_Sensor Connector (Anakart ve kasa içi sıcaklığı ölçmek için)
 • 1 x AIO PUMP girişi
 • 3 x 3D Mount vidalama alanı

Sonuç

Asus, Rog adı altında sunduğu en üst seviye anakartlarını, aynı marka adı altında satmaya devam ediyor. Fakat küçük bir pazarlama taktiği ile Rog Strix modellerini biraz süsleyip biraz güncelleyip pazarda kendine güzel bir yer edinmeyi başarmış. Kimi yorumcular bu duruma kandırmaca desede bizce çok güzel bir pazarlama taktiği. Rog modellerinden esintilerin bulunduğu Rog Strix serisi gerçekten hem tasarım hemde performans anlamında üst seviye kullanıcılara hitap etmeyi başarıyor.

2 adet ASMedia USB 3.1 Gen 2 desteği, 2 adet M2 yuvası, programlanabilir Led girişi gibi artıları bulunan anakart tasarım olarakta göze hitap ediyor.

Asus UEFI BIOS arayüzü ile kolayca BIOS güncellemelerini yüklemek ve hız aşırtma yapmak ve daha fazlasını bulmak gerçekten tüm kullanıcıların hasret kaldığı özellikler olarak göze çarpıyor.

Asus Rog Strix Z370-F Gaming’in hız aşırtmada ki başarısıda yadsınamayacak seviyede. Intel Core i7 8700k gibi üst seviye bir işlemciyi 5.00 GHz hıza stabil bir şekilde çıkarmayı başarabiliyor.

Sonuç olarak Asus Rog Strix Z370-F Gaming, hem performans hem de görsellik bakımından gayet başarılı bir anakart olmuş diyebiliriz. Rakip sayılacak modellere göre illa ki artıları ya da eksileri olacak. Fakat tercih kısmında sizin ihtiyaçlarınız ön plana çıkıyor. Biz incelemeks.com olarak takipçilerimize Asus Rog Strix Z370-F Gaming’i tavsiye ediyoruz.

 • Ürün
 • Teknik Özellikler
 • Fotoğraflar
 • Videolar
Asus Rog Strix Z370-F Gaming, hem performans hem de görsellik bakımından gayet başarılı bir anakart. Sahip olduğu 2 adet ASMedia USB 3.1 Gen 2 ...
Favorilerime EklendiFavorilerinizden Kaldırıldı 0
Karşılaştır
Anakart Markası
Anakart Chipset
İşlemci Tipi
Anakart Yapısı
Soket Tipi
İşlemci Desteği 8. Nesil Coffee Lake İşlemciler
Bellek Türü DDR4
Bellek Desteği Çift Kanal
Bellek Slot Sayısı 4-DIMM
Maksimum Bellek Kapasitesi 4X16 GB, 64 GB
Maksimum Bellek Frekansı 4000 MHz
PCI Express 3.0 3 x PCI Express 3.0 x16
PCI Express x1 4 x PCI Express x1
SLI Desteği 2 Yollu SLI
Crossfire Desteği 3 Yollu Crossfire
Ses ROG SupremeFX HD Audio S1220A
Ses Kanal Sayısı 7.1 Kanal
Dahili Grafik Bağlantıları DisplayPort 1.2, DVI-D, HDMI 1.4
M2 Desteği 1 adet M.2, 2242/2260/2280, PCIe 3.0, 1 adet M.2, 2242/2260/2280, PCIe 3.0/SATA
Intel Optane Bellek Desteği Var
Ağ Bağlantı Türü Kablolu Gigabit LAN (10/100/1000)
Ethernet Kontrolcüsü Intel® I219V
Anakart I/O Bağlantıları 2 x Audio I/O, 1 x DisplayPort 1.2, 1 x DVI-D, 1 x HDMI 1.4, 1 x Line In, 1 x Line Out, 1 x Mic-In, 1 x RJ-45, 1 x SPDIF Out (Optical), 2 x USB 2.0, 2 x USB 3.1 Gen1 Type-A, 1 x USB 3.1 Gen2 Type A, 1 x USB 3.1 Gen2 Type-C
24-pin (Güç Girişi) 1
4-pin AIO_PUMP (Sıvı Soğutma)Bağlantısı 1
4-pin CPU Fan Bağlantısı 1
4-pin CPU OPT Fan 1
4-pin Sistem Fan Bağlantısı 1
8-pin İşlemci Güç Beslemesi 1
Clear CMOS Jumper 1
Ön Panel Ses Çıkışı 1
M.2 FAN Bağlantısı 1
RGB Aydınlatma Bağlantısı 1
Termal Isı Sensörü Bağlantısı 1
Serial (COM) Bağlantısı 1
SATA III – 6Gb/s 6
USB 2.0 Bağlantısı 2
USB 3.1 Gen1 Bağlantısı 2
TPM Header (14-1 pin) 1
8.5 Toplam Puan
İncelemeks Yorumu

Asus Rog Strix Z370-F Gaming, hem performans hem de görsellik bakımından gayet başarılı bir anakart. Sahip olduğu 2 adet ASMedia USB 3.1 Gen 2 desteği, 2 adet M2 yuvası, programlanabilir Led girişi, RGB aydınlatması, mükemmel hız aşırtma kabiliyeti ve daha bir çok özelliği ile üst seviye bir anakart olduğunu kanıtlıyor.

8.5Editör Puanı
Performans
9
Fiyat
8
Tasarım
8.5
Bağlantı Yeterliliği
8.5
8Ziyaretçi Puanı
Performans
9
Fiyat
4
Tasarım
9
Bağlantı Yeterliliği
10
ARTILAR
 • Tasarım
 • Başarılı Hız Aşırtma Kabiliyeti
 • Çok Sayıda Fan Başlığı
 • Çift M.2 Yuvası
 • Intel Optane Bellek Desteği
 • Kaliteli Ses Çözümü
 • Güçlendirilmiş PCI Express Yuvaları
 • Kullanışlı UEFI BIOS
EKSİLER
 • Fiyatı Biraz Daha Uygun Olabilirdi
İncelemeni Ekle  |  İncelemeleri ve Yorumları Oku
2 Yorum
Hepsini Göster En Başarılı En Yüksek Oy Alan En Düşük Oy Alan İncelemeni Ekle
 1. 4
  Performans
  90
  Fiyat
  40
  Tasarım
  90
  Bağlantı Yeterliliği
  100

  Hocam elinize sağlık güzel bir yazı daha olmuş. Gtx 1600ti incelemesinde de yorum yazmıştım. Burada da anakart açısından b540 serilerinden seçmem için tavsiyenizi bekliyorum. Pc topladığım için. Atx anakart tercih edeceğim çünkü ses kartı vs diğer kartları ileride takmayı düşünüyorum.
  Asus prime plus b540, asus tuf b540 pro gaming ile msi b540 plus gaming,msi tomahawk kartları arasında tercih edeceğim.Tabi diğer markalar nasıl gigabyte aorus veya asrock ta olabilir.Uygun ve performans için 🙂
  Şimdi şöyle bir karşılaştırma yaptım ben:
  https://www.incelemeks.com/karsilastirilan-urunler/?compareids=2735,2419,2617
  bu listede msi tomahawk yeni alacağım sistem için daha cazip geldi.Bios flashback raid desteği vb. diğer özelliklerden ötürü.Zamanında bios güncellemesi yapmıştım başıma servislik olaylar geldi.Bundaki olay hoşuma gitti.Yine Asus cephesinde ise bios arayüzünün kullanışı ve kontrolleri olsun,güvenlik ve elektrik koruması gibi özelliklerin daha iyi gibi geldi.Şimdi sonuç olarak ısınma olsun performans konusunda sizce hangisini tercih etmeliyim.

  Faydalı(0) Faydasız(0)Sadece bir kere oy kullanabilirsiniz!
  • Asus TUF B450 Plus Gaming ve MSI B450 Tomahawk, B450 yonga setli anakartlar arasında fiyat performans ürünü olarak gördüğüm anakartlar.

   Her iki anakartta UEFI-BIOS arayüzüne sahip. Yani kolay bir şekilde güncelleme yapabilirsin. Hem RAM’lerini hem de işlemcini hız aşırtmak oldukça kolay.

   Fiyat ve bağlantı özellikleri olarak aralarında da çok bir fark yok.

   Yazılım desteği olarak da Asus ve MSI oldukça başarılılar.

İnceleme ve Yorum Yaz

Toplam puanınız

Karşılaştırma Listesi
 • Toplam (0)
Karşılaştır
0
Arkadaşlarınızla Paylaşın