Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G Detaylı İnceleme

Editörün seçimi Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G Detaylı İnceleme
8.8 Toplam Puan
 • Fabrika Çıkışlı Başarılı Hız Artışı
 • 55 Dereceden Sonra Çalışan Fanlar
 • Sessiz
 • Başarılı Soğutma
 • Kasa Fanları İçin 2 Adet Fan Girişi
 • 8 GB VRAM
 • Metal ve Soğutmaya Desten Olan Arka Plaka
 • Özelleştirilebilir RGB Aydınlatma
 • 2 x HDMI 2.0, 2 x Display Port ve 1 x DVI – D Görüntü Çıkışı
Favorilerime EkleKaydedildiSilindi 0

Bu günkü inceleme konuğumuz Asus’un Gtx 1080 ailesinin üyelerinden Rog Strix Gtx 1080 A8G oluyor. Sahip olduğu özel soğutma ve yüksek performansı ile bir çok oyuncunun sahip olmak istediği kartı bu yazımızda detaylı olarak inceleyeceğiz.

Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G İnceleme

Geçtiğimiz yıllarda piyasaya sürülen Gtx 1080’nin ardında Asus’ta kendi ROG markası altında iki ekran kartı tanıttı. Bunlardan biri Rog Strix Gtx 1080 O8G iken diğeri de daha düşük temel saat hızlarına sahip olan Rog Strix Gtx 1080 A8G’dir.

Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G inceleme

Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G inceleme

Rog Strix Gtx 1080 A8G yüksek saat hızlarına, metal bir arka plakaya ve yapılandırılabilir RGB LED ışıklı ROG logosuna sahip özel bir tasarım olarak karşımıza çıkıyor.

1×6 pin + 1×8 pin olmak üzere Rog Strix Gtx 1080 A8G, iki güç konektörü tarafından besleniyor.

Diğer taraftan Rog Strix Gtx 1080 A8G üç fanlı bir soğutma çözümüne ve güçlü bir soğutma bloğuna sahip. Soğutma çözümü olarak bu kadar büyük bir tasarıma sahip olan ekran kartı üç slot yer kaplıyor.

Daha detaylı olarak incelememize geçmeden önce Pascal mimarisine daha yakından bakalım.

Pascal Mimarisi

GeForce GTX 1000 serisi ekran kartları, ünlü matematikçi Blaise Pascal’dan adını alan, Pascal mimarisi ile geliştirildiler. Pascal mimarisi ile geliştirilen bu kartlar şuana kadar üretilmiş en verimli GPU tasarımına sahipler. Bu grafik işlem birimlerinden en üst modellerden olan Gtx 1080 ilk olarak Nvidia tarafından piyasaya sürüldü. Daha önceki nesilleri referans tasarım adı altında piyasaya süren Nvidia, bu sefer yeni nesil ekran kartlarını Founders Edition adı altında piyasaya sundu.

Pascal mimarisinden bahsettiğimiz bu kısımda Geforce GTX 1080 Founders Edition’u baz alacağız.

Teknik Detaylar

Yeni Pascal mimarisi ile geliştirilen GeForce Gtx 1080, GP104 grafik işlem birimini kullanıyor. Standart olarak 1607 MHz’da çalışan grafik işlem birimi (GPU) Boost özelliği aktifken 1733 MHz’e kadar ulaşabiliyor. 256 bit bellek veri yolu desteğine sahip olan GPU’ya aynı zamanda 8 GB GDDR5X bellek eşlik ediyor. 2500 MHz’de çalışan belleklerin efektif hızı 10 GHz iken 256 bit bellek veri yolu üzerinde işlemci 320 GB/s’lik bant genişliğine erişebiliyor.

TSMC’nin 16 nm FinFet üretim teknolojisi geliştirilen GPU çok küçük boyutta, daha fazla (7.2 milyar) transistörün daha az akım kaçağı ile dizilmesine olanak tanıdığından hem performansı hem de enerji verimliliğini arttırıyor.

Öyle ki 2560 adet CUDA çekirdeğinin güç verdiği ve 9.5 TFLOPS işlem gücüne sahip GTX 1080, 180 Watt ısıl tasarım gücü (TDP) ile geliyor. Bir önce ki nesil ile kıyasladığımızda Watt başına 2 kat fazla performans artışı sağlanmış durumda diyebiliriz.

Yeni üretim teknolojisine paralel olarak pascal mimarisi çeşitli iyileştirmeler de sunuyor. Daha yüksek enerji verimliliği üzerine şekillendirilen mimari her bir Cuda çekirdeğinin daha verimli kullanılabilmesi ve daha yüksek işlem gücü sunabilmesi için güncellenmiş. Gtx 1080’in Güç kullanım haritası Peak to Peak arasında seyrederken 120 mVolt’a kadar düşürülmüş. Karşılaştırma yapmanız için Gtx 980 de bu değer 290 mVolt olduğunu belirtelim.

Gtx 1080 de bulunan GPU 104 grafik işlemcisinin bir başka yeni özelliği ise GDDR5X bellek teknolojisini kullanıyor olması. Amd’nin kullandığı HBM bellek teknolojisinin düşük üretim verimliliği ve yüksek maliyetleri Nvidia’yı GDDR5x bellek teknolojisini kullanmaya itmiş görünüyor. HBM bellek teknolojisine göre daha fazla enerji tüketimine ve daha az bant genişliğine sahip olan GDDR5X bellekler, GDDR5’e göre bizlere çok fazlasını sunuyor.

Yeni Teknolojiler

Nvidia’nın sunduğu Pascal mimarisi ile gelen yeni teknolojik gelişmelerden de bahsedelim.

Pascal mimarisi ile Nvidia GPU Boost 3.0 teknolojisine geçiş yapıyor. Bu sayede otomatik overclock yeteneğinin daha agressif ve etkin kullanılması sağlanıyor.

Nvidia’nın sunduğu bir diğer teknolojisi ise eş zamanlı iz düşüm özelliği (Introducing Simultaneous Multi Projection). Algoritma üzerinde yapılan iyileştirmeler ile bir sahnenin farklı kısımları için geometri ve gölgelendirme hesaplamalarını farklı çözünürlüklerde yeniden yansıtarak özellikle üçlü monitör kurulumları ve VR gözlükler de hem performans artışı sağlıyor hemde doğrulanmış bozulmaya maruz kalmayan görüntüler oluşturuyor.

Diğer bir yenilik ise Amd’nin True Audio teknolojisine benzeyen VR Audio özelliği. VR Audio ile oyunda ki sesler 3 boyutlu ortamlar da, çevrede bulunan engellerden sesi yansıtarak gerçek zamanlı ışın izlemesi ile daha gerçekçi bir oyun deneyimi sunuyor.

Özellikle belirtmek istediğimiz ve oyuncuların da çok seveceği, Nvdia’nın bir diğer teknolojisi ise Ansel. Oyunlarda ekran görüntüsü alma kabiliyetini bir adım ileriye taşıyan Nvidia, destek veren oyunlarda serbest kamera açısı ile arzu edilen noktadan, istenilen açıyla ve doğal ekran çözünürlüğünün çok daha üzeri seviyelerde görüntü yakalanmasını sağlıyor. Bu sayede oyunlarda sanatsal grafiklerin detay kaybedilmeden keşfedilmesini, hatta 360 derece görüntülerin oluşturulmasını sağlıyor.

Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G Teknik Özellikler

Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G

Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G

Rog Strix, Asus tarafından oyunculara sunulan, daha agresif ve yüksek hızları olan ekran kartı modellerine verdiği genel addır. Asus bu modelle Gtx 1080’nin sınırlarını zorlayarak, kullanıcılara çok güzel bir kart sunmuş.

Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G , 16 nm FinFet teknolojisi ile geliştirildiğini daha önce belirtmiştik. 7.2 milyar transistör‘e sahip olan GPU, 2,560 CUDA çekirdeğinden güç alıyor.

Fabrika çıkışlı olarak hız aşırtılmış bir şekilde gelen kart Gaming Mode ve OC Mode olmak üzere iki farklı hız seçeneği bulunuyor. Gaming Mode’da GPU temel saat hızı 1657 MHz iken, GPU Boost hızı ise 1797 MHz oluyor.

Kartınızı ilk kullanmaya başladığınızda Gaming Mode aktif oluyor. OC Mode, Asus tarafından sunulan GPU Tweak 2 yazılımı ile aktif edilebiliyor.

OC Mode ile elde edeceğimiz değerlere bakacak olursak. GPU Temel saat hızı 1683 MHz iken Boost hızı ise 1822 MHz oluyor. Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G, her iki modda da standart GTX 1080’e göre daha hızlı çalışıyor.

8 GB GDDR5X belleğe sahip olan Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G, 256 bit veri yolu üzerinden iletişim kuruyor. Belleklerin efektif hızı ise 10010 MHz olarak belirlenmiş.

Ayrıca Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G üst tarafında bulunan SLI bağlantıları ile iki yönlü SLI yapabilirsiniz.

Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G Tasarım Özellikleri

Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G Tasarım Özellikleri

Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G , daha önce ki kart tasarımlarına benzer özelliklere sahip. Tüm parçalar mat siyah bir PCB’nin üzerine yerleştirilmiş. PCB’nin arka tarafında metal bir arka plaka bulunuyor. Bu plaka üzerinde yer alan Asus Strix logosu ve yazısı arka plakanın şık bir görünüme kavuşmasını sağlamış. Ayrıca arka plaka üzerinde yer alan boşluklar ile daha aktif bir soğutma sağlanmış.

Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G Arka Plaka ve RGB Rog Logosu

Rog Strix Gtx 1080 A8G’nin üst tarafında Republic Of Gamers yazısı ve Rog logosu RGB ledler ile aydınlatılşmış. Fanların üst ve alt tarafında da RGB şeritlere yer verilmiş. Arka plaka üzerinde de RGB ROG logosu bulunuyor. Bu RGB LED’leri ASUS Aura SYNC yazılımı ile kontrol edilebilirsiniz. Kişiselleştirilebilen bu RGB Ledler milyonlarca renk ve altı farklı efekt sergileyebiliyor ve ayrıca grafik kartınız ile bir Aura özellikli oyun anakartını eşleştirilebiliyor ve kolaylıkla konfigüre edilebiliyorsunuz.

Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G Aura RGB Aydınlatma

29.8  x 13.4  x4  cm boyutlarında olan Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G 1×6 pin + 1×8 pin olmak üzere, üst tarafta yer alan RGB Republic Of Gamers yazısı ve Rog logosunun hemen üstünde bulunan iki güç konektörü tarafından besleniyor.

Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G Güç Konektörleri

Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G Güç Konektörleri

Kartın sağ tarafında iki adet harici fan girişi bulunmakta. Buraya bağladığınız fanlar ekran kartınızın fanları ile birlikte senkronize çalışabilirler. Bu şekilde daha başarılı bir soğutma elde etmiş olursunuz.

Soğutma

Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G ekran kartı, %30 daha serin ve 3 kat daha sessiz performans sağlayan özel tasarım Wing-Blade fanlar ile geliyor. Bu fanlar DirectCU III soğutma teknolojisiyle geliştirilen GPU’ya direk temas eden ısı boruları ve bu boruların bağlandığı ısı bloğuna yüksek basınç uygulayarak soğutmayı önceki nesillere göre 3 kat daha arttırıyor.

Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G Wing Blade 0dB Fanlar

MaxContact teknolojisine sahip olan soğutucu, hem soğutma performansında hem de düşük gürültü seviyelerinde iyi bir iş çıkarıyor. Kart boşta iken ve GPU sıcaklığı 55 dereceye ulaşıncaya kadar fanlar dönmüyor.

Diğer taraftan Asus ekran kartınızın daha iyi bir soğutmaya sahip olması için iki adet 4 pin harici fan bağlantısına yer vermiş. Normal de kasa içinde bulunan fanlar işlemci sıcaklığını baz alır. Fakat oyun oynarken GPU, CPU yani işlemciden daha fazla ısınır. Bunu baz alan Asus bu harici fan bağlantılarına bağlayacağınız fanlar ile ekran kartınızı daha iyi soğutabileceğinizi belirtmiş.

Görüntü Çıkışları

Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G , 2 x HDMI 2.0, 2 x Display Port ve 1 x DVI – D görüntü çıkışına sahip. Daha iyi bir VR deneyimi sunmak için iki adet HDMI 2.0 görüntü çıkışına yer verilmiş. Bu sayede VR oyunlarınızı daha büyük ekranlarda ve daha yüksek çözünürlüklerde oynayabilirsiniz.

Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G Görüntü Çıkışları

Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G Görüntü Çıkışları

Diğer taraftan DisplayPort 1.2 sertifikalı ve DP 1.3 / 1.4 ‘e hazır olarak gelen Display Port çıkışları ile 4K’da 120Hz, 5K’da ise 60 Hz’e destek verebiliyor. Dijital DVI çıkışı ile de daha eski monitörlere sahip olan kullanıcılarda unutulmamış.

Güç Tüketimi

Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G’nin TDP değeri 180 Watt. Kullanıcıların hız aşırtma işlemi yapacakları düşünülerek iki adet güç girişine yer verilmiş. Kart 1×6 pin (75 Watt) + 1×8 pin (150 Watt) olmak üzere, iki güç konektörü tarafından besleniyor. Unutmadan belirtelim eğer bağlantılardan her hangi birini yapmazsanız ekran kartınız çalışmayacaktır.

ASUS ve Nvidia, ekran kartının 180 Watt TDP değerinin olmasından dolayı minimum 500 Watt güç kaynağını öneriyor.

Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G Oyun Testleri

Test Sistemi

 • Anakart – Asus Rog Strix Z370-F Gaming
 • İşlemci – Intel Core i7 8700k
 • Ram – Corsair 2×8 GB 3000 MHz
 • Ekran Kartı – Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G
 • SSD – Corsair LE200 2×240 GB (550MB Okuma / 500MB Yazma)
 • Güç Kaynağı – Thermaltake Toughpower Grand 750W 80Plus Gold
 • İşlemci Soğutucu – Corsair Hydro H115i Pro
 • Kasa – Phanteks Eclipse P400S

Frame Per Second (FPS) Hakkında Kısa Bir Bilgi

Oyuncular genelde oyunlarda öncelikli olarak performans arıyorlar. Eğer yeterli performans aldıklarını düşünüyorlarsa grafik ayarlarına yükleniyorlar. Bu dengeyi sağlayamayan oyuncular ise oyunların sistem özelliklerini otomatik olarak belirledikleri ayarlar ile oynamayı tercih ediyorlar.

Bizde sizler gibi oyunları en iyi görüntü kalitesinde oynamayı istiyoruz. Fakat donanımların sahip olduğu yüksek fiyatlardan dolayı bu pek çok oyuncu için mümkün olmuyor. O yüzden yukarıda belirttiğimiz dengeyi çok iyi sağlamalısınız. Bu konuda en büyük etkeninde ekran kartı olduğunu unutmayıp yatırımınızı o yönde yapmalısınız.

Saniye başına işlenen kare miktarına FPS deniyor. Yapılan testlerde oyunlarda ekran kartınızın bir saniye içerisinde işleyebildiği kare yani görüntü miktarları belirtiliyor. Oyun deneyiminizi etkileyecek olan aralıkları sizlere hatırlatalım.

FPS Değerine Göre Oyun Deneyimi

 • 30 FPS: Sınırlı oyun deneyimi.
 • 30-40 FPS: Ortalama oyun deneyimi.
 • 40-60 FPS: Yeterli oyun deneyimi.
 • 60 Üstü: FPS Akıcı oyun deneyimi.

Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G Test Sonuçları

Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G’nin üst düzey bir ekran kartı olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Fabrika çıkışlı olarak gelen Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G, standart sürümden Gtx 1080’den %5 ile %7 arasında daha fazla performans sunuyor. Bu da oyunlara ortalama 10 Fps olarak yansıyor. Test sonuçlarını aşağıda yer alan tabloda görebilirsiniz.

Aşağıda yer alan tabloda belirtilen değerler oyunlardan alınan ortalama FPS değerlerini göstermektedir.

Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G

Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G 1080p’de çok kuvvetli bir ekran kartı olarak göze çarpıyor. Eğer online tabanlı rekabetçi bir oyun oynuyorsanız bu kartı tercih edebilirsiniz. Değilse 1080p için daha alt modellere göz atmalısınız. Fakat 2K bir monitöre sahip ve akıcı bir oyun deneyimi elde etmek istiyorsanız Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G sizin için biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G İnceleme – Sonuç

Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G gerçekten çok başarılı bir ekran kartı. Sahip olduğu yüksek hızlar ile çok başarılı sonuçlara imza atıyor. Siyah mat tasarımı, RGB aydınlatmaları ve özel tasarım Wing-Blade fanlar gerçekten çok şık duruyor. 1080p’de çok yüksek FPS değerleri alırken 4K’da başarılı bir oynanabilirlilik sunuyor. Fakat 2K oyun deneyiminde ise tam gerektiği yerde bulunuyor.

Oyun ve benchmark testleri sırasında ortalama 70 derece de kalan Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G gayet başarılı bir soğutma performansı sunuyor. Ekran kartı boştayken ise sıcaklık 30 derece civarında sabitleniyor.

Tüm testler sırasında da test sistemimiz ortalama 270 ile 300 Watt arasında bir güç tüketimine sahip oluyor. Sistem boşta iken ise sistemimizin toplam güç tüketimi 45 ile 50 Watt aralığında değişiyor.

Sonuç olarak Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G gerek soğutmada ki başarısı, gerek yüksek performansı, gerekse güç verimliliği ile beğenimizi kazanmayı başarıyor.

 • Ürün
 • Teknik Özellikler
 • Fotoğraflar
 • Videolar
Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G yüksek saat hızlarına, metal bir arka plakaya ve yapılandırılabilir RGB LED ışıklı ROG logosuna sahip özel bir tasarım ...
Favorilerime EklendiFavorilerinizden Kaldırıldı 0
Karşılaştır
Ekran Kartı Markası
GPU Üretici
Grafik İşlemci
Model Rog Strix Gtx 1080 A8G
GPU Modeli GP104-400 (GP104)
Mimari Nvidia Pascal
Fabrikasyon İşlemi 16 nm
Kalıp Boyutu 314 mm2
Transistör Sayısı 7.2 Milyar
Transistör Yoğunluğu 22.9M TRAN/mm2
CUDA Çekirdeği 2560
SMP 20
TMU 160
ROP 64
GPU Saat Hızı OC Mode :GPU Boost Hızı : 1835 MHz , GPU Temel Saat Hızı : 1695 MHz Gaming Mode :GPU Boost Hızı : 1809 MHz , GPU Temel Saat Hızı : 1670 MHz
Ekran Kartı Bellek Türü
Ekran Kartı Bellek Kapasitesi
Bellek Arayüzü Genişliği 256-bit
Toplam Bellek Bant Genişliği 320.3 GB/s
Bellek Hızı 1251 MHz
Efektif Bellek Hızı 10008 Mbps
DirectX 12.0
Vulkan 1.0
OpenGL OpenGL®4.5
OpenCL 1.2
Shader Model 5.0
Veri Yolu Standardı PCI Express 3.0 x16
Güç Bağlantısı 1 x 6-pin 1 x 8-pin
Görüntü Çıkışları 1 x DVI-D 2 x HDMI 2.0b 2 x DisplayPort 1.4
Çoklu Monitör Desteği Var- 4 Adet Monitör Bağlanabilir
SLI Var- Çift Yollu SLI Yapılabilir
Uzunluk 298 mm
Genişlik 134 mm
Yükseklik 40 mm
Fan Tasarımı Wing Blade
0dB Gürültü Var - 55 Dereceden Sonra Fanlar Aktif Oluyor
TDP Değeri 180 Watt
Önerilen Minimum Güç Kaynağı 500 Watt
RGB Aydınlatma Var
Metal Arka Plaka Var
Kullanılan Malzeme Türü Sert Plastik Alaminyum Bakır
Teknolojiler Nvidia 3D Vision Nvidia Adaptive VSync Nvidia Ansel Nvidia CUDA Nvidia G-SYNC Nvidia GPU Boost 3.0 Nvidia PhysX
Piyasaya Çıkış Tarihi 27 Mayıs 2016
8.8 Toplam Puan
İncelemeks Yorumu

Asus Rog Strix Gtx 1080 A8G yüksek saat hızlarına, metal bir arka plakaya ve yapılandırılabilir RGB LED ışıklı ROG logosuna sahip özel bir tasarım olarak karşımıza çıkıyor. Başarlı performansı ve soğutması ile oyuncuların hayallerini süsleyen üst düzey bir ekran kartı olmayı başarıyor.

Performans
8.5
Fiyat
8
Tasarım
9
Soğutma
9
ARTILAR
 • Fabrika Çıkışlı Başarılı Hız Artışı
 • 55 Dereceden Sonra Çalışan Fanlar
 • Sessiz
 • Başarılı Soğutma
 • Kasa Fanları İçin 2 Adet Fan Girişi
 • 8 GB VRAM
 • Metal ve Soğutmaya Desten Olan Arka Plaka
 • Özelleştirilebilir RGB Aydınlatma
 • 2 x HDMI 2.0, 2 x Display Port ve 1 x DVI – D Görüntü Çıkışı
EKSİLER
 • Yüksek Fiyat
 • Bellek Kısmında OC Modunda Hız Artışı Yok
 • VGA Çıkışı İçin Dönüştürücü Kullanmak Gerekiyor
İncelemeni Ekle
Yorumlarınızı görmekten biz çok mutlu oluruz...

İnceleme ve Yorum Yaz

Toplam puanınız

Karşılaştırma Listesi
 • Toplam (0)
Karşılaştır
0
Arkadaşlarınızla Paylaşın