Asus Rog Strix Flare RGB Gaming Klavye İnceleme

8.8 Toplam Puan
 • Cherry Mx Anahtar Seçenekleri
 • Mükemmel Rgb Aydınlatma
 • Zengin Kutu İçeriği
 • Medya Kontrol Tuşları
 • Harici Usb Bağlantı Portu
 • Tasarım
Favorilerime EkleKaydedildiSilindi 0

Asus Rog Strix Flare RGB Gaming klavyenin artılarını eksilerini inceleyip oyunculara ne gibi avantajlar sunduğuna yakından bakıyoruz…

Asus Rog Strix Flare RGB Gaming Klavye İnceleme

ASUS Rog Strix Flare geçtiğimiz günlerde piyasaya sürüldü. Profesyonel oyuncular için tasarlanan Flare, bazı benzersiz özelliklere, RGB aydınlatmaya ve Cherry MX anahtarlara sahip olan mekanik bir klavye. Sıra dışı tasarımı, kaliteli malzemeden üretilmesi, Rgb aydınlatması ile tasarımda bir üst noktaya çıkarken, Cherry Mx anahtarları ile mükemmel bir performans vaat ediyor. Gelin Asus Rog Strix Flare’in genel özelliklerine şimdi daha yakından bakalım.

Asus Rog Strix Flare Teknik ve Tasarım Özellikleri

Asus Rog Strix Flare RGB Teknik Özellikleri

Asus klavyenin 100% anti-ghosting özelliğinin ve tuşların 50 milyon basımlık ömürleri olduğunu belirtiyor. NKRO ( N Key Roll Over ) özelliği olan klavye ( yani tüm tuşlara aynı anda basılma durumunu algılama ) ile birden fazla tuşa aynı anda bastığınızda ( 100% anti-ghosting ) size herhangi bir sıkıntı çıkarmıyor ve aynı anda basılan tüm tuşları algılayabiliyor.

Diğer taraftan Flare, 4 farklı Cherry MX anahtar seçeneği ile piyasaya sürüldü. Bildiğiniz üzere her anahtarın teknik özellikleri birbirinden farklıdır. Siz kendi tercihinize göre bu anahtarlara sahip klavyelerden birini satın alabilirsiniz. Bilgi amaçlı, Asus Rog Flare Gaming klavyenin sahip olduğu bu anahtarların çalışma prensipleri hakkında kısaca bahsedelim.

Cherry Mx Anahtar Özellikleri

Cherry Mx Red Switch: Sahip olduğu yumuşak yay sayesinde akıcı bir tuş basımı sağlar. Az ses çıkarır. Çok hızlı ve doğru bir düzlemsel tepki elde edersiniz. Tuşların aktif olması için 45G kuvvet uygulamanız gerekiyor. Tuşların aktif olması için gereken mesafe 2 mm, tuşların en dip kısmına olan mesafe ise 4 mm kadardır.

Cherry Mx Brown Switch: Bu kahverengi anahtarlar, kırmızı anahtarlar kadar olmasa da yumuşak bir yaya sahiptirler. Tuşların aktif olması için 45G kuvvet uygulamanız gerekir. En dibe kadar inmeniz için uyguladığınız kuvveti 55G’ye kadar arttırmalısınız. Yani tuşların aktifleştiğini bir nevi bu şekilde anlayabilirsiniz. Tuşların aktifleşmesi için gereken mesafe 2 mm, en dibe kadar olan mesafe 4 mm’dir.

Cherry Mx Blue Switch: Mavi anahtarlar kırmızı ve kahverengi anahtarlara göre daha fazla güç isterler. Fakat anahtarların geri beslemesi bu iki anahtara göre daha fazladır. Bunun sebebi de sahip olduğu sert yapıda olan yayıdır. Bu sebeble aynı tuşa arka arkaya iki defa basmanız biraz zorlaşabilir. Tuşların aktif olaması için uygulayacağınız güç 50G, tam basım için uygulamanız gereken güç ise 60G’dir. Aktifleşme mesafesi ise 2.2 mm, en dibe ulaşmanız için gereken mesafe ise 4 mm kadardır.

Cherry Mx Black Switch: En güçlü yaya sahip anahtarlardır. Az ses çıkarırlar. Tuşların aktifleşmesi için 60G kuvvet uygulamalısınız. Bu kadar yüksek kuvvete ihtiyaç duymasından dolayı yanlış tuş basımlarının önüne geçebilirsiniz. Geri beslemesi en kuvvetli anahtar türüdür. Aktifleşme için gereken mesafe 2 mm, tam basım için 4 mm’dir.

Asus Rog Strix Flare Tuş Dizilimi ve Cherry Mx Anahtar Türleri

Geniş Kutu İçeriği

Premium hissi veren bir kutu içerinde gelen Asus Rog Strix Flare RGB Gaming klavyenin kutu içeriğinde klavyenin kendisi, bilek desteği, yazdırılabilir bir plaka, 2 adet Rog çıkartması, hızlı kullanım kılavuzu ve garanti belgesi yer alıyor. Fakat bu içerikler ülke bazında değişiklik gösterebilir.

Asus Rog Strix Flare Kutu İçeriği

Asus Rog Strix Flare, tam boyutlu bir klavyedir. Üzerinde standart tuşları, numerik sağ kısım, medya tuşları, 1 adet oyun modu ve 1 adet aydınlatma seçeneği tuşu bulunur. Bunların yanında ses ayarı için bir adette scroll tuşuna sahiptir.

Boyutlarına bakacak olursak; ASUS Rog Strix Flare 454 mm genişliğinde, 155 mm uzunluğunda ve 31 mm yüksekliğindedir. Sahip olduğu Usb bağlantı kablosunun uzunluğu 178 cm kadardır. Ayrıca klavye ve örgülü yapıda gelen Usb kablosunun toplam ağırlığı 1256 gramdır.

ASUS Rog Strix Flare tarafından resmi olarak desteklenen işletim sistemleri Windows 10 ve Windows 7‘dir. Ancak, diğer işletim sistemleri üzerinde de çalışabilmektedir. Tek sorun ise farklı işletim sistemleri üzerinde Asus Rog Armoury 2 yazılımının çalışmamasıdır.

Asus Rog Strix Flare RGB Tasarım Özellikleri

Teknik detaylardan bu kadar bahsettikten sonra klavyenin tasarım özelliklerine de yakından bakalım.

ASUS ROG Strix Flare’in tuşların altında kalan plaka sert plastikten üretilmiş. Bu plaka sağ üst köşeden itibaren diagonel olarak bölünür. Sağ tarafta kalan kısım fırçalı metal havası verirken sol tarafta kalan kısım yarı mat yarı parlak bir yapıdadır. Ayrıca bu plakanın yan kısımları güzel bir çerçeve ile çevrilmiş fakat bütünlük hissi korunmuş.

Asus Rog Strix Flare Tasarımı

Aynı tasarıma sahip bilek desteği de klavyenin bir parçası olduğunu size sonuna kadar hissettiriyor. Sert bir plastikten üretilmiş ( metal gövde görmeyi tercih ederdik ) fakat sahip olduğu yapısı sayesinde konforlu bir kullanım sunuyor. Fakat ellerinizi yada nereye denk geliyorsa o kısmı uzun süreli oyun deneyimleri sırasında terletmesi muhtemel. Bilek desteğinde bir diğer göze çarpan detay da Rog logosu oldu. Bilek desteğinin sol kısmına konumlandırılmış ve gayet şık duruyor.

ASUS ROG Strix Flare RGB Gaming klavyenin alt kısmına bakacak olursak iki adet ayak desteği bulunuyor. Bu ayakların alt kısımları kauçuk bir yapı ile kaplanmış ve klavyenizin kaymasını birazda olsa engelliyor. Bu kısımda dikkat çeken bir diğer detayda kulaklık kablosu için ince bir oluk bulunuyor. Bu sayede kabloyu bu oluktan geçirerek kablo karmaşasına son verebiliyorsunuz. Bu oluk ne kadar kullanışlı tartışılır ama düşünülmesi güzel bir detay olmuş diyebiliriz.

Arka kısımda göze çarpan bir detay Usb bağlantı portu oluyor. Buraya bilgisayarın arka kısmına gitmeden dilediğiniz bir Usb aygıtını takabilirsiniz.

Asus Rog Strix Flare Harici USB Portu Girişi

Asus Rog Armoury 2 Yazılımı

ASUS Rog Strix Flare, ASUS ROG Armory 2 yazılımının yardımı ile özelleştirilebilir. Bu yazılım, klavye için profiller oluşturmanızı sağlar. Başlıklar altında bakacak olursak şu şekilde sıralayabiliriz.

Aydınlatma seçenekleri, oyun modunda hangi kısayolların devre dışı bırakılacağını ayarlama, makroları atama ve kaydetme, Aura Sync uyumlu cihazlar ile klavyenizi eşleştirme, klavye istatiskleri gibi detaylara ulaşabiliyorsunuz.

Asus Rog Strix Flare RGB Aydınlatma Özellikleri

Aydınlatma kısmında oyunlar için sadece beş farklı profil oluşturabiliyorsunuz. Yani oyunlara göre tuş aydınlatmaları ayarlamaktan bahsediyoruz. Bu bellek kapasitesi ile ilgili bir durum aslında. Oyuncuların çoğunun beşten fazla oyun oynadığını düşünürsek burada ki profil oluşturma sınırı can sıkıcı olabilir. Hali hazırda beş profiliniz var ve yeni bir oyun için profil oluşturmak isterseniz buradaki profillerden birini silmeniz gerekiyor.

Asus Rog Armoury 2 yazılımı ile klavyenin tüm tuşlarına makro atayabiliyorsunuz. Makro kısmında bu yapmanız gereken önce kayıt tuşuna basmanız daha sonra tuş kombinasyonlarını ayarlayıp kayıt işlemini bitirmeniz yeterli oluyor.

Asus Rog Strix Flare RGB Aydınlatma

Asus Rog Armoury 2 yazılımı ile klavyenizin aydınlatmasını kolay bir şekilde değiştirebiliyorsunuz. Yazılım içinde ön tanımlı olarak profiller geliyor. Bunlardan birini seçerek yada kendi aydınlatma profilinizi oluşturarak klavyenizin belleğinde saklayabilirsiniz. Önceden de belirtiğimiz gibi kendinize ait sadece 5 adet profil oluştura bilirsiniz.

Aydınlatma kısmına özellikle değinmek istedik. Çünkü Asus bu işi gerçekten iyi yapıyor. Klavyenin sağ üst kısmında kolay bir şekilde çıkarılıp takılabilen bir adet akrilik bir plaka bulunuyor. Dilerseniz bu plakayı kutu içeriğinde gelen ve özelleştirmeye izin veren plaka ile değiştirebilirsiniz.

Asus Rog Strix Flare RGB Aydınlatma Özellikleri ve Çıkarılabilir Plaka

Bu kısımda bulunan Rgb aydınlatma sayesinde bu plaka gayet hoş bir görüntü sunuyor. Ayarladığınız aydınlatma seçeneklerine uyum sağlayarak güzel bir bütünlük sağlıyor.

Klavyenin alt kısmında da ( Sağ ve sol kısımlarında) iki adet şerit RGB aydınlatma bulunuyor. Bu şeritler klavyenizi koyduğunuz yüzeye yansıyarak çok hoş bir hava oluşturuyor.

Asus Rog Strix Flare RGB Aydınlatma ve Alt Kısım Aydınlatması

Tuşların sahip olduğu ledler, üst ve alt kısımda yer alan ledler gerçekten renk geçişlerini başarılı bir şekilde gerçekleştiriyor. Renkler doygun ve parlak bir şekilde sunuluyor.

Sonuç

Asus Rog Strix Flare oyuncular için harika bir mekanik klavye olmuş. Sahip olduğu 4 farklı anahtar seçeneği ile oyuncuların kendilerine uygun olan klavyeyi seçmelerini sağlıyor. Rgb aydınlatması çok başarılı. Önceden de belirttiğimiz gibi Asus aydınlatma işini gerçekten çok iyi yapıyor. Alt kısımda yer alan aydınlatma, tuşların aydınlatılması ve sağ üst kısımda bulunan çıkarılabilir plaka ile tasarım kısmında da rakiplerinin önünde yer alıyor.

Medya kontrol tuşları, scroll tuşu, oyun modu düğmesi klavyenin sol üst köşesine kullanışlı bir şekilde yerleştirilmiş.

Arka kısmında yer alan Usb portuda Asus Rog Strix Flare RGB Gaming klavyenin başka bir artısı. Bu sayede bilgisayarın arka kısmında ki portlara ulaşma eziyeti olmadan kolay bir şekilde Usb aygıtlarınızı bağlayabiliyorsunuz.

Bu kadar artısının yanında tabiki de eksi yanlarıda bulunuyor. Kullanılan malzeme ne kadar kaliteli olsa da tercih edilen sert plastik yerine metal bir plaka görmek isterdik açıkçası.

Diğer taraftan Asus Rog Armoury yazılımı  bizlere bir çok özelliğe ulaşmayı sağlasa da rakiplerinin biraz gerisinde kaldığını söyleyebiliriz.

En önemli kısmına gelecek olursak, Asus Rog Strix Flare fiyat olarak her oyuncunun ulaşabileceği türden bir klavye değildir. Rog markasını, Rgb aydınlatmayı ve üst düzey mekanik bir klavye istiyorsanız ve cebinizde bunun için yetecek hatrı sayılır bir miktar paranız varsa tabi kide Asus Rog Strix Flare’i tercih edebilirsiniz.

Sonuç olarak Asus Rog Strix Flare RGB Gaming klavyenin teknik ve tasarım özellikleri ile harika bir oyuncu klavyesi olmuş. Asus tasarımcıları, bu klavyenin tam bir oyuncu klavyesi olması ellerinden gelen her şeyi yapmışlar. Olumsuz olarak düşündüğümüz küçük detaylar bu kadar üst düzey bir oyuncu klavyesinin gölgesinde kalsa da para harcayıp en iyisine sahip olmak isteyen oyuncular için Asus Rog Strix Flare’i tavsiye edebiliriz.

 • Ürün
 • Teknik Özellikler
 • Fotoğraflar
 • Videolar
Asus Rog Strix Flare teknik ve tasarım özellikleri ile harika bir oyuncu klavyesi olmuş. Asus tasarımcıları, bu klavyenin tam bir oyuncu klavyesi ...
Favorilerime EklendiFavorilerinizden Kaldırıldı 0
Karşılaştır
Kullanım Alanı Oyun
Kullanılan Malzeme Sert Plastik
Bilek Desteği Var
Klavye Türü Mekanik
Kullanılan Anahtar Türü Cherry Mx Red, Cherry Mx Blue, Cherry Mx Black, Cherry Mx Brown
Anahtar Ömrü 50 Milyon Basım
Anahtar Aralığı 2 mm - 4mm
N-Key Roll Over Özelliği Var, Tüm Tuşlar
Anti-Ghosting Var
Ağırlık 1256 Gram
Uzunluk 155 mm
Genişlik 454 mm
Yükseklik 31 mm
İşletim Sistemi Desteği Windows 7, Windows 10
Bağlantı Arayüzü USB
Bağlantı Kablosu Uzunluğu 178 cm
Bağlantı Kablo Yapısı Örgülü Kablo
Harici Usb Girişi Var
Yazılım Asus Rog Armoury 2
Aydınlatma RGB
Medya Tuşları Var
Windows Lock Tuşu Var
8.8 Toplam Puan
İncelemeks Yorumu

Asus Rog Strix Flare teknik ve tasarım özellikleri ile harika bir oyuncu klavyesi olmuş. Asus tasarımcıları, bu klavyenin tam bir oyuncu klavyesi olması ellerinden gelen her şeyi yapmışlar. Olumsuz olarak düşündüğümüz küçük detaylar bu kadar üst düzey bir oyuncu klavyesinin gölgesinde kalsa da para harcayıp en iyisine sahip olmak isteyen oyuncular için Asus Rog Strix Flare mükemmel bir tercih olabilir.

Performans
9.5
Fiyat
7.5
Tasarım
9.5
Kalite
8.5
ARTILAR
 • Cherry Mx Anahtar Seçenekleri
 • Mükemmel Rgb Aydınlatma
 • Zengin Kutu İçeriği
 • Medya Kontrol Tuşları
 • Harici Usb Bağlantı Portu
 • Tasarım
EKSİLER
 • Sert plastik malzeme yerine Alüminyum tercih edilebilirdi
 • Yüksek Fiyat
 • Yetersiz Yazılım
İncelemeni Ekle
Yorumlarınızı görmekten biz çok mutlu oluruz...

İnceleme ve Yorum Yaz

Toplam puanınız

Karşılaştırma Listesi
 • Toplam (0)
Karşılaştır
0
Arkadaşlarınızla Paylaşın