Asus Rog Gladius 2 Gaming Mouse Detaylı İnceleme

Asus Rog Gladius 2 Gaming Mouse Detaylı İnceleme
8.4 Toplam Puan
 • Mükemmel Sensör Performansı
 • Hızlı Tepkime Süreleri
 • Programlanabilir 7 Tuş
 • RGB Aydınlatma
 • Ekstra Anahtara Sahip Olması
 • İkinci Usb Bağlantı Kablosu
 • Ergonomik
Favorilerime EkleKaydedildiSilindi 0

Asus ROG Gladius 2 Gaming Mouse, Asus’un Republic of Gamers ( ROG ) markası altında oyunculara yüksek performans aynı zamanda şık bir tasarım vaat eden en yeni oyun farelerinden biri. Yeni tasarım ve gelişmiş teknik özellikleri ile karşımıza çıkan Rog Gladius 2’ye gelin birlikte daha yakından bakalım.

Asus Rog Gladius 2 Gaming Mouse İnceleme

Pc oyuncuları oyun oynadıkları sırada onlara her konuda avantaj sağlayacak bilgisayar donanımlarını ve bileşenlerini kullanmak isterler. Gelişen teknoloji ile firmalar daha çok oyunculara odaklanarak ürettikleri ürünleri oyunculara hem performans, hem tasarım, hem de ergonomi yönünden fayda sağlayacak şekil tasarlıyorlar. Aynı zamanda bu ürünleri oyuncuların dikkatini çekecek, oluşturdukları farklı alt markalarda topluyorlar.

Bunların en iyi örneği de Asus’un Republic of Gamers adı altında topladığı donanımlar ve bileşenler oluyor. Rog markasının tüm nimetlerinden yararlanan Gladius 2 de sahip olduğu gelişmiş optik sensör, yüksek raporlama hızı ve özel tasarımı ile ön plana çıkmayı başarıyor.

Rog Gladius 2 Teknik Özellikleri

Asus ROG Gladius 2 Gaming Mouse, sahip olduğu gelişmiş optik sensörü ile minimum 100 dpi maksimum 12000 dpi çözünürlük sunuyor. Bu değerleri 100 dpi artışlarla değiştirebiliyorsunuz. Uygun yüzeylerde sizlere gecikme yaşatmadan, gereksiz hızlanma ve izleme hatasına sebep olmadan her hareketinizi en doğru şekilde algılayabiliyor.

Asus Rog Gladius 2 Gaming Mouse

Raporlama hızları saniyede  125, 250, 500 ve 1000 Hz olarak ayarlanabilir. Ayrıca Asus Rog Gladius 2, 250 IPS’in üzerinde bir tarama hızına çıkabiliyor. Hızlanma değeri ise maksimum 50G olarak belirtilmiş.

32-bit ARM Cortex-M0 mikro işlemcisine sahip olan Asus Rog Gladius 2 Gaming Mouse, ayrıca kendi içinde dahili bir bellek ile geliyor. Bu bellek sayesinde yazılımı aracılığı ile atadığınız tüm özellikleri fareniz ile birlikte taşıyıp istediğiniz an farklı bir bilgisayarda kullanabiliyorsunuz. Dilerseniz tüm ayarlarınızı yaptıktan sonra yazılımı da kaldırabilirsiniz. Asus Rog Gladius 2 tüm yaptığınız işlemleri kendi hafızasında tutarak bu konuda size çok büyük kolaylık sağlıyor.

Asus Rog Gladius 2 üzerinde 7 adet programlanabilir tuş ile ile geliyor. Bu tuşlara yazılım aracılığı ile istediğiniz görevleri ve makroları atayabiliyorsunuz. Ayrıca sağ ve sol tıklama tuşlarının 50 milyonluk basım ömrü bulunuyor.

Asus bu tuşların altında Omron D2FC mekanik anahtarlarını kullanmış. Fakat kutu içeriği olarak Asus, ayrıca Japon üretim Omron D2F anahtar setini bizlere sunuyor. Bu anahtar setinin de 1 milyon tıklama ömrü bulunuyor.

USB portu üzerinden bağlantı kuran Asus Rog Gladius 2’nin bağlantı kablosu 2 metre uzunluğunda ve örgülü bir yapıda geliyor. Fakat kutu içeriği olarak kauçuk kaplamalı ve 1 metre uzunluğunda başka bir USB bağlantı kablosuna da sahip. Farenin tak çıkar özellikli yapısı sayesinde her iki kabloyu da rahatlıkla takabiliyorsunuz ve her iki kabloda hareketlerinizi kısıtlamıyor.

Asus Rog Gladius 2 Gaming Mouse Usb bağlantısı

Asus Rog Gladius 2’nin sahip olduğu kablosuz ağırlık 110 gram ve harici ağırlık sistemi bulunmuyor. Bu kadar üst düzey bir oyuncu faresinde biz bu özelliği görmek isterdik.

Asus Rog Gladius 2 Boyutları

Asus Rog Gladius 2’nin boyutlarına bakacak olursak;

Uzunluk: 126 milimetre
Genişlik: 67 milimetre
Derinlik: 45 milimetre

Farenin boyutlarına değerlendirdiğimizde, genel olarak el yapısı orta ve büyük olan kullanıcılara hitap ettiğini söyleyebiliriz. Fakat ergonomik bir yapıda olan Asus Rog Gladius 2 her tür el yapısına sahip kullanıcılar rahatlıkla kullanabilir.

Asus Rog Gladius 2 Tasarım Özellikleri

Asus Rog Gladius 2 Gaming Mouse, 7 adet programlanabilir tuş ile geliyor ve yazılım aracılığı ile kolayca makrolarınızı atayabiliyorsunuz. Sağ ve sol tıklama tuşlarının altında 50 milyonluk tıklama ömrüne sahip Japon Omron D2FC mekanik anahtarlar bulunuyor. Bu mekanik anahtarlar sayesinde her iki tuşunda tıklama hissiyatı ve hareketleri algılaması çok hızlı bir şekilde gerçekleşiyor.

Farenin anahtarlarının değiştirilebilir olduğunu söylemiştik. Paket içeriği olarak gelen Omron D2F anahtarları farenin alt tarafında yer alan dört vidayı sökerek kolayca değiştirebiliyorsunuz. Bu anahtarların tıklama ömürleri Omron D2FC mekanik anahtarlara göre daha kısa olsa da ses düzeyi biraz daha az ve tıklama hissiyatı neredeyse üzerinde gelen anahtarlar ile aynı diyebiliriz.

Ayrıca her iki tıklama tuşlarıda ayrık bir yapıya ve farklı ölçülere sahipler. Bu sayede hareket kabileyetiniz en üst seviyeye çıkıyor.

Diğer taraftan fare tekerleğine bakacak olursak, tıklama ve döndürme için çok büyük bir çaba harcamıyorsunuz. Fakat her yuvarlama hareketinden sonra tekerleğin duruşu size o hissi yansıtıyor. Bu oyuncular açısından yanlış bir hareketin önüne geçmeyi sağlıyor. Ayrıca tekerleğin tıklama yapısıda gayet başarılı. Fare tekerleğinin üzerinde bulunan Rog çizgileri de parmağınızın kaymasını engelliyor.

Fare tekerleğinin hemen üstünde DPI tuşu bulunuyor. Bu tuş ile oyun oynarken yada günlük kullanım sırasında belirlediğiniz DPI aralıklarına kolayca geçiş yapabiliyorsunuz. İsterseniz bu tuşa makrolarınızı veya istediğiniz bir görevi atayabiliyorsunuz. Fare tekerleği ile bu tuş arasında ki mesafe oldukça iyi ve basım hissiyatı gayet başarılı diyebiliriz.

Farenin sol tarafında DPI hedef tuşu bulunuyor. Belirlediğiniz DPI ayarlarına ulaşmak için tuşa basılı tutmanız gerekiyor. Tuşu bıraktığınızda ise sizin ayarladığınız varsayılan DPI ayarına geri dönüyor.

Asus Rog Gladius 2 Gaming Mouse Tasarım Özellikleri Dpi Hedef Tuşu

DPI hedef tuşunun hemen üstünde yine makro ve belirlediğiniz görevleri atayacağınız iki adet tuş bulunuyor.

Asus Rog Gladius 2 Malzeme Kalitesi ve Tutuş

Asus Rog Gladius 2’nin malzeme kalitesine bakacak olursak, fare koyu gri ve siyah renk şeması ile dikkat çekiyor. Üst taraf yarı mat yarı parlak plastik bir malzemeden oluşuyor. Fakat bu malzemenin sırandan bir yapıda olduğunu söyleyemeyiz. Uzun süreli oyun deneyimleriniz de size ilk anda olduğu gibi başarılı bir kavrama hissi sağlıyor.Bu kısımda bahsetmek istediğimiz bir diğer detay ise farenin üst kısmının kolay kolay parmak izi tutmaması.

Farenin sol kısmında Asus’un belirttiği Maya desenlerini görüyoruz. Kauçuk bir kaplamadan oluşan bu kısım burada yer alan tuşların yerini bulmanızı kolaylaştırıyor. Tabi bu biraz zaman ile gerçekleşiyor.

RGB Aydınlatma

Aydınlatma kısmına bakacak olursak; Asus burada her zaman olduğu gibi mükemmel bir iş çıkarmış. Firmanın aydınlatma konusunda ki başarılarını diğer donanım ve bileşenlerden zaten biliyoruz.

Asus Rog Gladius 2 RGB Aydınlatma

Asus Rog Gladius 2’nin altında yer alan kısımları, fare tekerleğini ve farenin üst kısmında bulunan Rog logosunu RGB programlanabilir ışıklandırma ile kolayca yönetebiliyorsunuz.

Aydınlatma ile ilgili ve diğer tüm ayarları Sezgisel ROG Armoury yazılımı ile rahatça yapabiliyorsunuz.

Rog Armoury Yazılımı

Asus Rog Gladius 2 Gaming Mouse için kullanabileceğiniz ROG Armoury 2 yazılımı, 4 ana bölümden oluşuyor. Bu bölümler sırası ile şu şekilde yer alıyor.

 • Mouse
 • Macro
 • Sync
 • Stats

Mouse

Mouse kısmı kendi içinde Buttons, Performance, Lighting, Calibration olamak üzere yine 4 bölüme ayrılıyor. Bu kısımda genel olarak tüm ayarları yapabiliyorsunuz. Aydınlatma, Dpi ayarları, hız ayarları gibi en çok işinize yarayacak özellikler bu kısımda yer alıyor.

Aydınlatma efektleri olarak 6 adet ön tanımlı efekt bulunuyor. Bu efektler;

 1. Sabit
 2. Nefes Alıp Veren
 3. Renk Döngüsü
 4. Dalga
 5. Kuyruklu Yıldız
 6. Reaktif

olarak sıralanıyor.

Macro

Macro kısmında ise fare tuşlarına atayacağınız makroları ve görevleri belirliyorsunuz.

Asus Rog Gladius 2 ROG Armoury Makro Ayarları

Sync

Sync ile sahip olduğunuz Asus donanım ve bileşenlerinin eşleşmesini sağlayarak aynı aydınlatma efektleri doğrultusunda hareket etmesini sağlayabilirsiniz.

Stats

Stats kısmında ise farenizi kullanırken tıkladığınız tuşları ve yaptığınız mesafe gibi detayları bulabilirsiniz.

Asus Rog Gladius 2 ROG Armoury Fare İstatikleri

ROG Armoury 2 yazılımı arayüzüne baktığımızda kullanımı basit ve anlaşılır. İstediğiniz işlemi kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz.

Asus ROG Gladius 2 Gaming Mouse için Rog Armoury 2 yazılımına buradan ulaşabilirsiniz.

SONUÇ

Asus ROG Gladius 2 kullanımı rahat ve ergonomik bir oyuncu faresi olmuş. Tutuş kolaylığı tuşların basım hissiyatı ve malzeme kalitesi üst seviyede. RGB aydınlatma her kullanıcıya hitap etmesede biz özellikle Asus ROG Gladius 2’nin alt kısmında olan aydınlatmayı çok beğendik.

Değiştirilebilir anahtarlar ve bağlantı kabloları Asus ROG Gladius 2 Gaming Mouse için çok büyük birer artı oluyor. Dpi tuşuna kolay erişim ve kullanım kolaylığı da farenin bir diğer dikkat çeken özelliği oluyor.

Bu kadar çok beğendiğimiz Asus ROG Gladius 2’nin bizce önemli eksiklikleride bulunuyor ve bu konuda bir çok oyun severde bizler ile aynı düşünceye sahip olacaktır.

Öncelikle rakipleri ile bir çok eş değer özelliği bulunan Asus ROG Gladius 2’nin en büyük eksilerinden biri ağırlık sisteminin olmayışı. Her ne kadar kablosuz olarak ağırlığı oyuncuları tatmin edecek düzeyde olsa da harici ağırlıkların olması ve bunları istediğimiz gibi kişiselleştirebilmemiz bizim için önemli bir etken diyebiliriz.

 

 • Ürün
 • Teknik Özellikler
 • Fotoğraflar
Asus ROG Gladius 2, gelişmiş sensörü ile hızlı tepkime sürelerine sahip bir oyuncu faresidir.  Tasarımı ve teknik özellikleri ile bir çok oyuncunun ...
Favorilerime EklendiFavorilerinizden Kaldırıldı 0
Karşılaştır
Sensör Sistemi Optik
Birincil Sensör Gelişmiş Optik Sensör
İşlemci 32-bit ARM
Bağlantı Arayüzü USB
Programlanabilir Tuş Sayısı 7
Raporlama Hızı 1 Mili Saniye
Çözünürlülük Min: 100 dpi - Maks: 12000 dpi
Dpi/Cpi Ayar Tuşu Var
Dpi/Cpi Hedef Tuşu Var
Maksimum Hızlanma 50 G
Maksimum Hız 250 ips
USB Bildirme Hızı 1000 Hz - 1 Ms
Tuş Dayanıklılığı 50 Milyon Tıklama
Ayak Dayanıklılığı Belirtilmemiş
Uzunluk 126 mm
Genişlik 67 mm
Derinlik 45 mm
Ağırlık 110 GR - Ayarlanamaz
Kablo Uzunluğu 2 Metre - 1 Metre
Kablo Yapısı Örgü Kaplama - Kauçuk Kaplama
El Uygunluğu Sadece Sağ El
8.4 Toplam Puan
İncelemeks Yorumu

Asus ROG Gladius 2, gelişmiş sensörü ile hızlı tepkime sürelerine sahip bir oyuncu faresidir.  Tasarımı ve teknik özellikleri ile bir çok oyuncunun sahip olmak isteyeceği Rog Gladius 2'nin kutu içeriği de bir hayli zengin. Harici anahtarlar, ikinci Usb bağlantı kablosu ve sticker gibi bir çok ekstraya sahip. RGB aydınlatmada Asus Rog Gladius'un tasarımına ek olarak en çok göze çarpan özelliklerinden biri oluyor.

Performans
9
Ergonomi
9
Fiyat
7
Yazılım
8.5
ARTILAR
 • Mükemmel Sensör Performansı
 • Hızlı Tepkime Süreleri
 • Programlanabilir 7 Tuş
 • RGB Aydınlatma
 • Ekstra Anahtara Sahip Olması
 • İkinci Usb Bağlantı Kablosu
 • Ergonomik
EKSİLER
 • Rakiplerine Göre Pahalı
 • Ağırlık Sistemi Yok
İncelemeni Ekle
Yorumlarınızı görmekten biz çok mutlu oluruz...

İnceleme ve Yorum Yaz

Toplam puanınız

Karşılaştırma Listesi
 • Toplam (0)
Karşılaştır
0
Arkadaşlarınızla Paylaşın