Amd Ryzen 7 2700x İnceleme – Oyun ve Benchmark Test Sonuçları

Performans Amd Ryzen 7 2700x İnceleme – Oyun ve Benchmark Test Sonuçları
9.0 Toplam Puan
 • Önemli Ölçüde Geliştirilmiş Performans
 • Uygun Fiyat
 • Wraith Prism RGB İşlemci Soğutucu
 • Yazılım Desteği
 • Geriye Dönük Uyumluluk
 • Daha İyi bellek ve Önbellek Performansı
 • Geliştirilmiş Hız Aşırtma Kabiliyeti
Favorilerime EkleKaydedildiSilindi 0

Amd Ryzen 7 2700x inceleme başlığı altında, işlemcinin teknik detaylarına ve oyun performansına yakından bakıyoruz…

Amd Ryzen 7 2700x İnceleme

Amd’nin, Zen + mimarisi ile geliştirip piyasaya sunduğu ve 2. nesil Ryzen işlemcilerin şuan için piyasaya sürülmüş en tepe ismi olan Ryzen 7 2700x’in benchmark ve oyun testlerini bu incelememizde bulabilirsiniz.

Zen + Mimarisi

Amd’nin 2 sene önce bizlerle buluşturduğu Ryzen ailesi ile çok çekirdek başarımları göz doldurmuştu. İlk çıktıkları dönemde çeşitli Bios güncellemelerine gerek duyan, bellek konusunda da seçici davranan Ryzen işlemciler, 1080p oyun performansı olarak da rakibi Intel’den geri kalmış ve 2K çözünürlük ve 4K’da rakibine daha yakın değerler sunabilmişti.

Amd Ryzen 7 2700x İnceleme

Amd Ryzen 7 2700x inceleme

Yeni Zen + mimarisi ile iyileştirmelere giden AMD bu sefer daha istikrarlı bir şekilde karşımıza çıkıyor. Zen + mimarisine, daha çok Zen mimarisinin iyileştirilmiş güncellenmiş versiyonu diyebiliriz. Sadece güncellemelerden ziyade önemli gelişmelerde Zen + ile bizlere sunuluyor.

12 nm FinFet Üretim Teknolojisi

İlk olarak Amd 14 nm Finfet üretim teknolojisinden 12 nm  üretim teknolojisine geçiş yapmış. Bu sayede işlemcilerin temel saat hızlarında artışlara gidilmiş. Bir önce ki nesilde olduğu gibi tüm işlemcilerinde çarpan kilitleri açık geliyor.

Geliştirilmiş DDR4 Bellek Desteği

Diğer bir gelişmede bellek hızları tarafında olmuş. Her iki nesilde çift kanal desteğini sunuyor. Ryzen 1000 serisi işlemciler 2133/2400/2667 MHz bellek hızlarını desteklerken Ryzen 2000 ailesi ile maksimum bellek hızı desteği 2933 MHz’e çıkarılmış. Bir önce ki nesilde olduğu gibi yeni Ryzen işlemcilerde yüksek hızlı bellekler ile daha uyumlu çalışacaklar. Bellek konusunda ki bir diğer gelişme ise artık tüm ram kitlerinin Amd’nin yeni yonga setlerinde ki yazılımsal ve yeni güncel Bios’lar ile sorunsuz bir halde çalışacak olması.

Precision Boost 2 ve XFR 2

Yazılım anlamında da Amd güncelleme ve geliştirmelere gitmiş. XFR 2 ile yeni işlemciler ihtiyaç duyduklarında daha başarılı soğutma çözümleri ile daha istikrarlı frekanslara ulaşabiliyor. Precision Boost 2 ile bu hız artışını daha yumuşak bir şekilde gerçekeleştirebiliyor. Her iki yazılımda daha yüksek performans elde edebilmek için geliştirildi. Özellikle oyunlarda bu iki teknolojinin faydalarını daha net görecek gibiyiz.

StoreMI Teknolojisi

StoreMI, yükleme ve ön yükleme sürelerini, sisteminizin yanıt verme süresini ve dosya yönetim sürelerini kısaltmak için geliştirilmiş bir teknolojidir. En sık kullandığınız dosyaları en hızlı diskinize atayarak dosyalara erişim süresini kısaltmayı amaçlar. Kısaca “Sabit disklerin depolama kapasitesi ile SSD’lerin hızlarını ortak bir noktada buluşturan teknolojidir” diyebiliriz. StoreMI teknolojisini, Amd 400 yonga setine sahip anakartlarda kullanabileceksiniz.Yazılımı Amd’nin sitesi üzerinden edinebilirsiniz.

Yeni Yonga Seti

AMD yeni anakartların yanında yeni bir yonga seti piyasaya sürüyor. X470 yonga seti;

⦁ Geliştirilmiş bellek düzeni ve uyumu,
⦁ Daha yüksek frekanslar için daha iyi hız aşırtma desteği,
⦁ Daha az gecikme süresi,
⦁ Daha tutarlı güç tüketimi
⦁ Sistem boşta iken daha az güç tüketimi,

sunacak yapıda geliştirilmiş.

Belirtmekte fayda var Amd’nin yeni işlemci ailesinin eski (B350 / X370) AM4 anakartlar ile geriye dönük uyumlu olduklarını lütfen unutmayın. Tek yapmanız gereken işlemcinizi anakartınıza yerleştirmeden önce BİOS’larınızı güncellemek.

İsterseniz Amd yeni amiral gemisi Ryzen 7 2700x’in teknik özelliklerine daha yakından bakalım.

Teknik Detaylar

19 Nisan 2018 tarihinde duyurulan Ryzen 7 2700x, Zen + mimarisinin yeniliklerini ve yapılan güncellemeleri baz aldığımız da bir önceki nesile göre daha tutarlı ve kuvvetli bir çıkış gerçekleştirdi.

Amd Ryzen 2700x

Amd Ryzen 2700x

12 nm Finfet üretim teknolojisi ile geliştirilen Ryzen 7 2700x 8 fiziksel çekirdek ve 16 Thread’e sahip. İşlemcinin temel saat hızı 3.7 GHz iken maksimum saat hızı 4.3 GHz olarak belirlenmiş. Saat hızlarını baz aldığımızda bir önceki nesile göre çok büyük bir gelişme söz konusu.

Ön bellek gecikme sürelerinde de önemli ölçüde gelişmeler bulunuyor. Sahip olduğu ön bellek kapasiteleri ise şu şekilde sıralanıyor.

L1 Ön Bellek: 768 KB
L2 Ön Bellek : 4 MB
L3 Ön Bellek: 16 MB

Ryzen 7 2700x 64 GB DDR4 çift kanal desteği sunuyor. Maksimum bellek hızında iyileştirmeye gidilerek 2933 MHz çıkarılmış. Bir önceki nesilde Ryzen işlemciler bellek hızları ile doğru orantılı performans sergilediklerini düşünürsek bu işlemcilerde daha yüksek frekanslarda çalışan bellek kitleri ile daha yüksek performans verecekleri aşikar. Amd zaten bu durumun önemini altı çizerek belirtmiş.

Çekirdek sayılarına ve yüksek çalışma frekanslarına bağlı olarak Amd, Ryzen 7 2700x’in TDP değerini 105 Watt olarak belirlemiş. Fakat sunduğu yazılımlar ve geliştirdiği teknolojiler ile güç tüketimini ihtiyaçlara bağlı olarak işlemci tarafından düşürüp yükseltebileceğini belirtiyor. Öyle ki, aynı frekanslarda çalışan iki işlemciden Ryzen 7 2700x, Ryzen 7 1700x’ten %10 oranında daha az güç harcıyor.

RGB Aydınlatmalı Wraith Prism İşlemci Soğutucu

Ek olarak Amd, Ryzen 7 2700x ile birlikte RGB bir hava soğutma çözümü sunuyor. Wraith Prism adında ki bu hava soğutma gayet başarılı sonuçlar elde ediyor. Soğutucunun alt kısmında termal macun bulunuyor. İşlemciyi anakarta monte ettikten sonra soğutucuya harici bir termal çözüm uygulamanız gerekmiyor. Ayrıca Wraith Prism üzerinde birde küçük düğme bulunuyor. Bu düğme ile fan hızını performans ve sessiz olarak 2 farklı modda ayarlaya biliyorsunuz. RGB özelliğine sahip olan Wraith Prism’in bu özelliğini aktif etmek için anakart üzerinde bulunan hem USB portunu hemde RGB bağlantı kısmını kullanabilirsiniz.

Ryzen 2700x Wraith Prism İşlemci Soğutucu

Ryzen 2700x Wraith Prism İşlemci Soğutucu

Teknik özelliklerden bahsettik fakat son olarak belirtmek istediğimiz bir konu daha var. Ryzen 7 2700x’in x300 serisi anakartlar ile çalışacağını söylemiştik. Fakat Amd tarafından sunulan XFR 2 ve Prisicion Boost 2 gibi teknolojilerden, bellek iyileştirmelerinden faydalanmak için x470 yonga setli anakart kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Her ne kadar Amd geriye dönük destek sunduklarını belirtse de yeni nesil işlemcilerden tam performans almak için X470 yonga setli anakartları kullanmak daha mantıklı oluyor.

Amd Ryzen 7 2700x Benchmark ve Oyun Testleri Testleri

Test Sistemi

⦁ Anakart – Asus Rog Strix Z370-F Gaming / X370-F Gaming/ MSI X470 Gaming M7 AC
⦁ Ram – Corsair 2×8 GB 3200 Mhz
⦁ Ekran Kartı – Asus Rog Strix GTX 1080
⦁ SSD – Corsair LE200 2×240 GB (550MB Okuma / 500MB Yazma)
⦁ Güç Kaynağı – Thermaltake Toughpower Grand 750W 80Plus Gold
⦁ İşlemci Soğutucu – Corsair Hydro H115i Pro
⦁ Kasa – Phanteks Eclipse P400S

Cinebench R15 Tek Çekirdek Testi

Cinebench R15 tek çekirdek testine baktığımızda Amd’nin bu sefer Intel karşısında muaazam bir sıçrama yaptığını görüyoruz. Tek çekirdek performansı olarak hala Intel’in tepe modellerini yakalayamamış olsa da bir önceki nesile göre çok büyük bir gelişme göze çarpıyor.

Ryzen-7-2700X-Cinebench-R15-Tek-Çekirdek-Testi

Cinebench R15 Çok Çekirdek Testi

Cinebench R15 çok çekirdek testine baktığımızda Amd’nin liderliği hala devam ediyor. Ryzen 7 2700x ise bu test sonunda en üst sıraya yerleşmeyi başarıyor. Hem tek çekirdek performansı ve hem çok çekirdek testinde ki performansı Ryzen 7 2700x’i Intel’de ki rakipleri karşısında çok güçlü kılıyor.

Ryzen-7-2700X-Cinebench-R15-Çok-Çekirdek-Testi

 

3DMark Time Spy Testi

3DMark Time Spy testinde Ryzen 7 2700x, 9000 puan barajını aşmayı başarıyor. Güçlü rakiplerini geride bırakarak liderlikte yer alıyor.

Ryzen-7-2700x-Time-Spy-Benchmark-Testi

3DMark Fire Strike Testi

3DMark Fire Strike testinde Core i7 8700k liderlik koltuğunda bulunuyor. Ryzen 7 2700x ise hemen arkasında yer alıyor.

Ryzen-7-2700x-Fire-Strike-Benchmark-Testi

Özetle, 2K görüntü işlemede Ryzen 7 2700x rakibi karşısında önde yer alırken 1080p’de hala geri kalıyor.

Amd Ryzen 7 2700x Oyun Testleri

Test sonuçlarını vermeden önce bir kaç bilgi vermek istiyoruz. En önemlisi oyunlarda alacağınız FPS ( Frames Per Second) yani bir saniyede gösterilen kare sayısı öncelikle ekran kartına bağlıdır. İşlemciniz ekran kartına ne kadar hızlı bir şekilde destek verirse  ekran kartınızın göstereceği performans bir o kadar artacaktır. Buna bağlı olarak işlemcilerin tek çekirdek performansı oyunlarda çok büyük önem teşkil ediyor. Daha detaylı açıklamak gerekirse işlemci siz oyun oynarken oyundan gelen hesap işlemlerini yaparak hangi çizimin yapılacağını ekran kartına bildirir. Bu işi ne kadar kısa sürede yaparsa siz de ekran kartınızın limitlerinden o kadar fazla faydalanırsınız. Eğer işlemci bu hesaplamaları aksatır ise grafik kartınız da bir o kadar işlemlerini geç yapacaktır. Bu da oynadığınız oyunda takılmalara ve kasılmalara sebep olacaktır.

Middle Earth : Shadow of War

İlk oyun testimiz Middle Earth : Shadow of War oluyor. Amd’nin işlemciyi piyasaya sürdüğünde Ryzen 7 2700x’in 2K ve 4K için daha uygun olduğunu belirtmesi üzerine bizde oyunun, ultra ayarlarda hem 1080p (1920×1080) hem de 2K (2560×1440) çözünürlükte ki sonuçlarını paylaşacağız.

Ryzen 7 2700x, 1080p ultra ayarlarda ortalama 90 FPS ile Intel’de ki en yakın rakibi olan Core i7 8700k’nın hemen arkasında yer alıyor.

2K test sonuçlarına baktığımızda Intel’in en tepe işlemcisi olan Core i7 8700k ile birbirlerine yakın sonuçlar aldığını görüyoruz. Middle Earth : Shadow of War oyununda Ryzen 7 2700x hem 1080p’de hemde 2K’da rakipleri ile başa baş bir mücadelesi söz konusu.

Ryzen-7-2700x-Middle-Earth-Shadow-of-War-Oyun-Testi

Battlefield 1

Battlefield 1 testinde ultra ayarlarda 1080p’de Ryzen 7 2700x, ortalama 156 FPS alarak Core i7 8700k’nın hemen arkasında yer alıyor.

Ryzen 7 2700x’in 2K performansı ile bir önce ki 1080p testinde olduğu gibi Core i7 8700k’nın bir adım arkasında olmasını sağlıyor. Test sonuçlarına göre Amd’nin yeni işlemcisi gayet başarılı sonuçlara imza atıyor.

Ryzen-7-2700x-Battlefield-1-oyun-testi

Far Cry 5

Far Cry 5 testinde 1080p ve ultra ayarlarda Ryzen 7 2700x’in performansı yine göz dolduruyor. 102 FPS ile Core i7 8700k’nın hemen arkasında yer alarak, hem önceki nesil Ryzen işlemcileri hemde Intel’de ki rakiplerini geride bırakıyor.

Ryzen 7 2700x, yine 2K’da da güzel bir performans sunarak bu sefer Core i7 8700k‘nın önünde yer almayı başarıyor.

Ryzen-7-2700x-FAr-Cry-5-oyun-testi

Hız Aşırtma (Overclock)

Hız aşırtma (Overclock) için her zaman kaliteli donanıma yatırım yapmanızı öneriyoruz. En uygun anakart, güç kaynağı, bellek ve soğutmayı seçerek gerçekten mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz. Ryzen 2700x için en uygun anakart modelleri 470x yonga setli olanlardır. Hız aşırtma işlemi için daha fazla faza sahiptirler. Bu sayede daha üst frekanslarda daha stabil sonuçlar almanızı sağlarlar.

Diğer taraftan doğru güç kaynağı ve sıvı soğutmayı seçmeniz gerekiyor. Hız aşırtma işlemi sırasında özellikle çok çekirdekli bu işlemciler daha fazla güce ihtiyaç duyacak bununla birlikte daha fazla ısınacak. Bu yüzden beklenmedik sonuçlarla karşılaşmamak için hem güç kaynağınıza hemde soğutma çözümüne yatırım yapmak daha mantıklı oluyor.

Amd Ryzen 7 2700x inceleme ve testler sırasında hız aşırtma işlemi de gerçekleştirdik. Hız aşırtma işlemini hem BIOS üzerinden hem de Amd’nin kullanıcılara sunduğu Ryzen Master üzerinden sizlerde yapabilirsiniz. Biz BIOS üzerinden işlemcimizin tüm çekirdeklerini 1.378 Volt ile 4.20 Ghz sabitledik. (Amd maksimum 1.40 Volt önermekte) Yaptığımız testler sırasında Ryzen 2700x’in sahip olduğu Wraith Prism’in yetersiz kaldığını gördük bu nedenle sıvı soğutma çözümünü kullandık. Bu sayede daha stabil sonuçlar aldık.

Testler sırasında işlemci sıcaklığımız maksimum 85 dereceye ulaştı. Tüm çekirdeklerin 4.20 GHz hızında çalıştığını düşünürsek gayet makul bir değer diyebiliriz.
Yeni nesil Ryzen işlemcilerde işlemciye hız aşırtma işlemi yaparken XMP’yi devreye sokabiliyorsunuz. Testlerimiz sırasında belleklerimizin çalışma frekansı 3200 MHz idi.

Güç Tüketimi

Güç tüketiminin sistem bileşenlerine bağlı olarak değişkenlik göstereceğini unutmayın. (anakart / işlemci / bellek / SSD / Gtx 1080 vs.) Ayrıca güç değerleri ölçümlerinde sadece bilgisayar kasasının harcadığı değerleri sizlerle paylaşacağız.

8 fiziksel çekirdeğe ve 16 izleğe sahip Ryzen 7 2700x, 105 Watt TDP değerine sahip. Güç tüketimi sistem boşta iken yaklaşık 50 Watt ile 55 Watt arasında değişmektedir. Bu sırada işlemcimiz stok hızda çalışıyor.

Web tarayıcısını açtığımızda sistemin harcadığı güç maksimum 60 Watt oluyor. Cinebench R15 tek çekirdek testinde sistemimizin güç tüketimi 95 Watt ve bu değer çoklu çekirdek testinde 165 Watt’a kadar çıkıyor. Sistemimizin oyun testlerinde ise 275 Watt civarında bir güç tüketimi oluyor.

Ryzen-7-2700x-Güç-Tüketim-Değeri

Fiyat

Ryzen 2700x Fiyat Karşılaştırma Tablosu

Ryzen 2700x Fiyat Karşılaştırma Tablosu

Ryzen 7 2700x’in Amd tarafından önerilen satış fiyatı 329 dolar ve Türkiye pazarında ise 1950 TL fiyat ortalamasında bulunabiliyor. Core i7 8700k’yı oyun performansında yakalayan ve çok çekirdek gerektiren işlemlerde rakibine oranla çok daha başarılı sonuçlara imza atan Ryzen 7 2700x, 8700k ile aynı fiyat aralığında pazarda yer alıyor.

Ryzen 7 2700x’in maliyet açısından diğer bir artısı ise dahili bir soğutucu ile gelmesi. Sahip olduğu Wraith Prism LED hava soğutması hız aşırtma işlemi yapmayacaksanız gayet yeterli bir çözüm. Amd bu nokta da rakibinden bir adım önde yer alıyor ve bizleri ekstra maliyetten kurtarıyor.

Ryzen 7 2700x’i B350 ve x370 yonga setine sahip anakart modelleri ile kullanabileceksiniz. İşlemci yükseltmesi yapmak isteyenler için AMD, bizleri ekstra maliyetten kurtarıyor. Fakat daha öncede belirttiğimiz gibi Amd yeni yonga setleri ile çok büyük iyileştirmeler yapmış bu yüzden 2700x gibi yeni nesil işlemcileri tam performans ile kullanmak isterseniz X470 yonga setli bir anakart almak zorundasınız.

Kimler Almalı?

1080p’de hala Intel bir adım olsa da 2K ve 4K çözünürlükte Amd rakibi ile başa baş mücadele ediyor. Diğer taraftan Video işleme, grafik düzenleme gibi çok çekirdeğe ihtiyaç duyan program ve uygulamalarda Ryzen 7 2700x mükemmel bir başarı elde ediyor ve Core i7 8700k ve Ryzen 7 1800x gibi rakiplerinin oldukça önünde yer alıyor.

1080p’de rekabetçi oyunlarda daha yüksek FPS değerleri almak isteyen kullanıcılar Core i7 8700k’yı tercih edebilir. Fakat hem tek çekirdek hem çok çekirdek performansı ile göz dolduran Ryzen 7 2700x’i üst düzey oyun/yayın bilgisayarı toplamak ve iş amaçlı sistem toplamak isteyen kullanıcılara rahatlıkla önerebiliriz.

Amd Ryzen 7 2700x İnceleme – Sonuç

Amd, Zen + mimarisi ile önemli gelişmeler gerçekleştirdi. Daha düşük bellek gecikme süreleri, tutarlı bellek desteği, daha yüksek temel saat hızı ve maksimum saat hızı ile artık Ryzen ailesinin tam anlamı ile olgunlaştığını söyleyebiliriz.

Test sonuçlarına baktığımız zaman ne demek istediğimiz daha net bir şekilde anlaşılıyor. Ryzen 7 2700x, Ryzen 7 1700x’ten hatta bir önceki nesilin en tepe ismi olan 1800x’ten bile her anlamda daha güçlü ve fiyat olarak rekabetçi bir işlemci oluyor. Ayrıca dahili RGB bir hava soğutma sistemi ile gelmesi maliyet anlamında tüm rakiplerinin önüne geçiriyor. Tek eksi yönü ise sahip olduğu 105 Watt TDP değeri diyebiliriz.

Son söz olarak, AMD Ryzen 7 2700x inceleme sonuçlarına baktığımızda işlemci sahip olduğu tüm bu özellikler ile işlemci pazarında performans ürünü olarak yerini almış.

Ryzen 7 2700x hakkında daha detaylı bilgiye ürünün kendi sayfasından ulaşabilirsiniz.

 • Ürün
 • Teknik Özellikler
 • Fotoğraflar
 • Videolar
Amd Ryzen 7 2700x ile bu sefer oyuncuları sevindirecek bir hamle yaptı. Sergilediği performans ile göz dolduran Ryzen 7 2700x  hem 1080p, hem de 2K ...
Favorilerime EklendiFavorilerinizden Kaldırıldı 0
Karşılaştır
İşlemci Markası
İşlemci Adı Ryzen 7 2700x
İşlemci Ailesi 2. Nesil Ryzen İşlemciler
İşlemci Serisi
Platform Masaüstü İşlemci
İşlemci Soket Tipi
İşlemci Mimarisi
Üretim Teknolojisi (CMOS) 12 nm FinFet
Çıkış Tarihi 19 Nisan 2018
İşlemci Çekirdek Sayısı
İşlemci İzlek Sayısı 16 İzlek
Temel Saat Hızı 3.7 GHz
Maksimum Saat Hızı 4.3 GHz
İşlemci Veri Yolu Hızı 8 GT/s DMI3
Hız Aşırtma Var
L1 Ön Bellek 768 KB
L2 Ön Bellek 4 MB
L3 Ön Bellek 16 MB
TDP ( Termal Güç Tüketimi) 105 Watt
Maksimum Sıcaklık 85°C
PCI Express Versiyonu PCIe 3.0 x16
Soğutma Çözümü Wraith Prism RGB Hava Soğutma
Bellek Türü DDR4
Bellek Çalışma Prensibi Çift Kanal
Maksimum Bellek Hızı 2933 MHz
Maksimum Bellek Desteği 64 GB
Desteklenen Teknolojiler AMD StoreMI Technology AMD SenseMI Technology Precision Boost 2 XFR 2
Geriye Dönük Uyumluluk Var AM4 B350 / X370
Çıkış Fiyatı 329$
Maksimum Bellek Bant Genişliği 43,7 GB/s
9 Toplam Puan
İncelemeks Yorumu

Amd Ryzen 7 2700x ile bu sefer oyuncuları sevindirecek bir hamle yaptı. Sergilediği performans ile göz dolduran Ryzen 7 2700x  hem 1080p, hem de 2K ve 4K oyun deneyimlerinde mükemmel bir performans sunuyor. Sahip olduğu Wraith Prism işlemci soğutucusu da çok büyük bir artısı. Ayrıca üst düzey yazılımsal destek ile hız aşırtma yapılan Ryzen 7 2700x muazzam sonuçlara imza atıyor.

Performans
9.5
Fiyat
9
Soğutma
9
Güç Tüketimi
8.5
ARTILAR
 • Önemli Ölçüde Geliştirilmiş Performans
 • Uygun Fiyat
 • Wraith Prism RGB İşlemci Soğutucu
 • Yazılım Desteği
 • Geriye Dönük Uyumluluk
 • Daha İyi bellek ve Önbellek Performansı
 • Geliştirilmiş Hız Aşırtma Kabiliyeti
EKSİLER
 • Yüksek Güç Tüketim Değeri
 • Intel'e Göre daha Düşük Tek Çekirdek Performansı
 • 1080p Oyunlarda Hala Intel'in Gerisinde
İncelemeni Ekle
Yorumlarınızı görmekten biz çok mutlu oluruz...

İnceleme ve Yorum Yaz

Toplam puanınız

Karşılaştırma Listesi
 • Toplam (0)
Karşılaştır
0
Arkadaşlarınızla Paylaşın